PDA

View Full Version : Przeróbka pompy paliwa bez przekaźnika, 2 elementy, działa :)


pekos1988
17.03.2013, 16:01
Witam.
Siedząc w oknie i obserwując jak ta zasrana zima nie chce nas opuścić, postanowiłem jej pomóc, a mianowicie usprawniłem pompę paliwa w swojej Afryce.
Do przeróbki potrzebne mi były:
-po pierwsze, człowiek który się zna na elektryce (mój brat)
-śrubokręt gwiazdkowy PH1 (nie wiem co to znaczy)
-dioda prostownicza (oznaczenie UF czyli UltraFast, bądź shotkiego)
-kondensator o wartościach 470nF 250V

Całość podłączyłem według następującego schematu:
http://i.imgur.com/jiKZJio.png
Koszt elementów nie przekracza 2zł, a czasami można je znaleźć w starym sprzęcie RTV/AGD (telewizor/radio)
A tutaj zdjęcia jak to wygląda:
http://i.imgur.com/M4km6dg.jpg
http://i.imgur.com/MVT2Lrl.jpg
http://i.imgur.com/4nwlYZt.jpg
http://i.imgur.com/mNU6fBx.jpg

W ten sposób wyeliminowałem prawie całkowicie iskrzenie, słaba iskra pojawia się raz na jakieś 15 załączeń (sprawdzane w całkowitej ciemności)
Co o tym sądzicie?

puntek
17.03.2013, 16:57
w praniu wyjdzie...
oby się nie paliło :(

Lepi
17.03.2013, 17:02
Bardzo się podoba. To klasyczny układ gasika. Tam nie ma się co spalić. Wg mnie najlepsze rozwiązanie. Jeśli przedłuży żywotność styków dziesięciokrotnie to czego jeszcze chcieć?

Scorpi
17.03.2013, 21:10
bez zbednych kabli i kostek. Wielkim plusem jest to ze nie zepsuje się to czego niema...

badiss
17.03.2013, 22:52
Było, nawet działa, ale tylko jak ma sucho.

lortprodisz
17.03.2013, 22:53
wsio piknie tylko w dalszym ciagu sa styki mechaniczne w tej pompie ,
poczekajta :D , prodizowe dzieło czytaj diabelna konstrukcja juz na etapie ukończenia i skończa sie wszystkich pompowe bolączki wiec Pany zamiast molestowac sprzet RTV celem pozyskania elementów chodzmy na piwo :D:D:D

ArtiZet
17.03.2013, 22:53
Hej,
był już ten układ omawiany tylko z samą diodą- mam go u siebie :)
Może być też z kondensatorem tylko ja bym dał C na dużo większe napięcie ;)

ex1
17.03.2013, 22:58
a tak swoją drogą to zapytam... czemu nie montujecie podciśnieniówek do Afryk..?
są trwalsze i nie zawodne.

Dubel
17.03.2013, 23:20
a tak swoją drogą to zapytam... czemu nie montujecie podciśnieniówek do Afryk..?
są trwalsze i nie zawodne.

Zapytaj Podosa :D
Pozdro

matjas
18.03.2013, 07:48
gdybym znowu miał afrykę to na bank miałbym tam mikuni podcisnieniowe.
miałem w 2x640Adv miałem w XTZ i nie działo się z tym nic. Ciśnienie dawało jak posrane.
wiadomo - wszystko się może popsuć i koniec końców tak się dzieje ale statystycznie oryginalna pompa XRV wiedzie prym w awaryjności w tym akurat konkursie.

matjas

Lepi
18.03.2013, 08:26
wsio piknie tylko w dalszym ciagu sa styki mechaniczne w tej pompie ,
poczekajta :D , prodizowe dzieło czytaj diabelna konstrukcja juz na etapie ukończenia i skończa sie wszystkich pompowe bolączki wiec Pany zamiast molestowac sprzet RTV celem pozyskania elementów chodzmy na piwo :D:D:D

Cała afryka to mechaniczna konstrukcja ;)
Większość użytkowników jak ognia unika jakiejkolwiek elektroniki. Myślę, że zastąpienie styków układem elektronicznym spotka się z chłodnym przyjęciem. Diodę czy kondensator zawsze można wydłubać a pompa będzie dalej działała.

bukowski
18.03.2013, 09:31
czemu nie montujecie podciśnieniówek do Afryk..?
są trwalsze i nie zawodne.

SĄ zawodne. A przynajmniej mikuni jest. Potrafią wrednie się zawieszać/zapowietrzać, nie wiem, co tam się dokładnie dzieje, ale parę razy srałem po gaciach pchając Afrę w wąskim tunelu we Włoszech.

ex1
18.03.2013, 14:55
no ja właśnie ten sam efekt miałem z pompą Afrykańską, liczę.że z mikuni będzie lepiej :)
może lewe powietrze miała?

jaro
18.03.2013, 14:59
Ja miałem super pompę tenery i też ją szlak trafił:mad:
Parę lat temu założyłem podciśnieniową bo mi padły styki miało to sęs tylko dlatego,że nie można było kupić zestawu naprawczego.
Teraz taki zestaw czyli to co się psuje jest ogólnie dostępne i kosztuje 6-7 dych,a podziała jakieś 30-50tysięcy więc po co przepłacać?:confused:

Kici
18.03.2013, 15:33
Pompom afrykańskim nic tak naprawdę nie dolega, konstrukcja stosowana w wielu innych motocyklach.

Pompom szkodzi używanie afryk "zgodnie z przeznaczeniem" oraz to jeżdżą one dłużej niż inne motocykle :D

ex1
18.03.2013, 15:48
oraz to jeżdżą one dłużej niż inne motocykle :D

hehe. to są.niczym nie uzasadnione plotki.. :D

lortprodisz
18.03.2013, 17:21
Cała afryka to mechaniczna konstrukcja ;)
Większość użytkowników jak ognia unika jakiejkolwiek elektroniki. Myślę, że zastąpienie styków układem elektronicznym spotka się z chłodnym przyjęciem. Diodę czy kondensator zawsze można wydłubać a pompa będzie dalej działała.


najbardziej pradu sie boją tylko Ci którzy nic o nim nie wiedzą - mój patent na pompe jest w 100% bezobsługowy, hermetyczny (zalany zywica epoksydowa ) z dodatkowymi opcjami które wyeliminują w sytyacjach mega awaryjnych nawet posiadanie styków - warunek jest tylko jeden - pompa musi byc sprawna mechanicznie tj cewka pompy i membrana wraz z zaworkami ołrajt

klanol
18.03.2013, 21:22
Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że pompa w Afryce jest niezawodna i trwała. Tak! Tylko w myśl zasady jak dbasz tak masz. Pompę zabija jazda na sucho tzn bez paliwa i syf, o wilgoci nie mówiąc. Rozbierałem kiedyś pompę po przebiegu 70 tys km i była w bardzo dobrym stanie. Moja ma 40 tys km i jest jak nowa. Wystarczy raz na kilka tys km rozebrać i sprawdzić styki, a także pamiętać aby nie wypalać paliwa do zera. Dioda dodatkowo przedłuży życie styków i jest optymalnym rozwiązaniem dla osób słabo obeznanych z naprawami tego typu sprzętów.

pantufl
18.03.2013, 22:45
Nie mam pojęcia o co chodzi z tymi pompami. Mam mikuni - działa, nie roobi problemów, na zapas drugie mikuni i oryginał i tak wożę i się zastanawiam o co chodzi z tymi pompami, ale jak widzą w jakim stanie są niektóre sprzęty to przestaje się dziwić powstającym legendom. :dizzy:

Arkadius
18.03.2013, 22:53
ja mam tylko styki na zapas -chodz i to jest nie potrzebne, wystarczy co jakiś czas moim zdaniem zaglądnąć jak to wygląda i już.

bukowski
19.03.2013, 14:17
Mam mikuni - działa, nie roobi problemów, na zapas drugie mikuni i oryginał i tak wożę i

Moja afra miała pierwsza rejestracje 2003. Kupilem ja już z mikuni, znaczy poprzednia pompka sczezła. Ty tez z jakiegoś powodu wozisz trzy pompy :P
Ja wnizałem faceta i zapasu nie woze; jak szczeznie, zapne bezpośrednio i będę częściej tankowal.

Sławekk
19.03.2013, 18:19
Moje drugie styki zrobiły ponad 35 tyś i mają się naprawdę dobrze. Od dwóch lat nie mam w pompie żadnego wynalazku. Pompa daje radę nawet pod wodą.

Od chwili założenia nowych styków i wypieprzenia płytki, zapominałem o problemach.

Styki się skończą to je wymienię. Takie ich prawo.

sebol
19.03.2013, 20:26
mój patent na pompe jest w 100% bezobsługowy, hermetyczny (zalany zywica epoksydowa ) z dodatkowymi opcjami które wyeliminują w sytyacjach mega awaryjnych nawet posiadanie styków - warunek jest tylko jeden - pompa musi byc sprawna mechanicznie tj cewka pompy i membrana wraz z zaworkami ołrajt

Umieram z ciekawości ;)

lortprodisz
19.03.2013, 21:26
Umieram z ciekawości ;)

spokojnie, wsio pod kontrola tylko czasu brakuje jak zawsze ,
max do 2 tygodni opisze całe dobrodziejstwo w odpowiednim wątku
moze ktos cos ciekawego podpowie :)
jest na papierze juz wersja 2 ze sterowaniem mikroprocesorowym tylko mam
watpliwosci co do niezawodnosci ( przy 5,2V na zasilaniu leci zawartos pamieci układu )