Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.02.2019, 13:45   #1
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,783
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 2 min 42 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Mam duży problem w decyzją dotyczącą kwestii budowy domu. Mam 2 opcje. Opcja pierwsza związana z posiadaniem działki budowlanej blisko Krakowa (gmina Wielka Wieś, Wierzchowie). Kupiona lata temu w momencie zakupu działka rolna, od kilku lat część działki jest budowlana 31 ary a może i przyszłościowo dalsza część też się stanie budowlana. Działka ma wodę, prąd oraz gaz, chyba jest też kanalizacja, nie wiem czy została ona wykonana przez gminę ale wyrażałem zgodę na przeprowadzenie kanalizacji do sąsiedniej działki z zaznaczeniem że mam mieć wykonane przyłącze. Negatywy to dojazd około 14 km do centrum w kierunku dosyć oblężonym. Zimą mogą być problemy z dojazdem. Całość ma 1,21 ha nachylenie północne i nachylenia na części budowlanej to około 2 % później można by się pokusić o wykonanie stoku do jazdy na nartach.
Pamiętajmy że dom ma być nieduży i w tym momencie wykorzystywany bardziej weekendowo .
Opcja numer dwa, Rataje Słupskie gmina Pacanów. Okolica spokojna, zabudowa rozrzucona, teren płaski, wysoki poziom wody gruntowej chyba. W 2013 uzyskałem nawet pozwolenie na budowę ale nie starczyło czasu sił i samozaparcia. W tym momencie na działce stoi domek budowany sposobem gospodarczym w którym moja mama spędza z naszym psem oraz kotem okres od kwietnia do grudnia. Niestety nie da się dłużej bo budynek się do tego nie nadaje, niestety. Mamy też więcej sentymentu do tego miejsca, to ojcowizna mojej mamy, jest tam pewnie lepsze powietrze i dużo spokojniej. Działka jest uzbrojona tylko w prąd oraz wodę i nic więcej . Miejsca mam tyle że mogę się pokusić o różne rozwiązania dodatkowe, fotowoltaika, gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli woda pozwoli i finanse to udźwigną.
Zasadniczo potrzebujemy miejsca na odskocznię od bycia w centrum miasta.

Założenia:
Budynek ma być parterowy, minimum energooszczędny w kierunku pasywności. Chciałbym go wykonać szybko, ma mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, minimum gruntowy wymiennik a może nawet i pompę ciepła. Powinien być wykonany w systemie zamawiam i płacę. Mogę kupić gotowy dom i go postawić ale po lekturze internetu mam jeszcze więcej wątpliwości i nie posunąłem się ani kroku do przodu. Ważny jest oczywiście też wybór firmy która podjęłaby się wykonania całości. Kilka maili które wysłałem do takich firm pozostało bez odpowiedzi, może mają dużo pracy, albo już nie istnieją. Dach musi być dwuspadowy

Dom był planowany w miejscu skąd wykonane jest zdjęcie, to po lewej to taki garaż i budynek gospodarczy w jednym postawiony dużo później niż ów domek widoczny za samochodem
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 13:56   #2
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 2 godz 56 min 59 s
Domyślnie

Co rozumiesz pod pojęciem kompleksowo? Wszystko na gotowo czy stan surowy zamknięty?
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 14:03   #3
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,783
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 2 min 42 s
Domyślnie

Minimum stan surowy zamknięty ale przecież będę musiał budynek wykończyć i ktoś to musi wykonać. Wolałbym aby odebrać budynek gotowy do zamieszkania.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 14:13   #4
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 2 godz 56 min 59 s
Domyślnie

Ja budowałem dom drewniany. Fiński system - firma Honka. Mogą ci zrobić niemal wsio pod klucz. U mnie tylko kafli i instalacji grzewczej nie robili. Dom w standardzie masz ze wszystkimi drzwiami , oknami, dachem bez wnętrza. Budowa zaczęła się w czerwcu bodaj a na święta się wprowadziłem.
https://honka.com/pl/pl/
Jak nie odpowiada drewno to opcja B to szkielet (też drewno ). Kumpel właśnie postawił i całkiem fajnie i szybko to wyszło.
Jeśli chodzi o firmę to chyba wybrał firmę Omatalo. Też fińskie.
https://www.omatalo.com/
Pod klucz całości ze wszystkimi instalacjami bym chyba nie ryzykował. Jak ktoś jest od wszystkiego to...
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 14:13   #5
SMP
 
SMP's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2018
Miasto: Kraków
Posty: 85
Motocykl: CRF1100AS
Przebieg: 25000
Galeria: Zdjęcia
SMP jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 9 godz 59 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Minimum stan surowy zamknięty ale przecież będę musiał budynek wykończyć i ktoś to musi wykonać. Wolałbym aby odebrać budynek gotowy do zamieszkania.
spróbuj zadzwonić tu 602 268 825, budował mój dom pod Krakowem, co prawda na zlecenie dewelopera, ale miałem później kontakty z tą firmą i mogę polecić

--

https://facebook.com/SztukaMotoPodrozy/
__________________
www.facebook.com/SztukaMotoPodrozy

SMP jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 14:19   #6
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Nie bierz od a do z. Weź za to dobrego i drogiego kierownika budowy oraz projektanta wnętrz. Wbrew pozorom oszczędzisz czas i pieniądze . Projektant mniej oczywisty ale np e-mailem masz wizualizacje i zamawiasz w necie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 15:06   #7
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,279
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 8 godz 38 min 21 s
Domyślnie

Jak byś chciał iść w stronę konstrukcji szkieletowych, fińskich - tzn masz fundamenty a w 48h (średnio) składają Ci chaupke ( może być ze masz upatrzone w technologii tradycyjnej - to przerobią) to polecam się pisz na PW. Firma gdzie moja żona pracuje takimi sprawami się zajmuje i polecam mocno ich.

Wysłane z mojego Moto G (5) przy użyciu Tapatalka
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 15:07   #8
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

jak myślisz o fotowoltaice, uwzględnij to w ułożeniu dachu względem słońca i kąta nachylenia.
Co do pasywności sprawdzaj przy każdej decyzji, czy opłaca się inwestowac np 20 tysi, żeby po 40 latach zwróciła się różnica w utracie ciepła
poszukaj standardowych projektów - bo będą bajecznie tanie i zleć u projektanta drobne zmiany.
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 18:04   #9
Gilu
 
Gilu's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Glisne
Posty: 960
Motocykl: RD03
Przebieg: posiada
Gilu jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 31 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Mam duży problem w decyzją dotyczącą kwestii budowy domu. Mam 2 opcje. Opcja pierwsza związana z posiadaniem działki budowlanej blisko Krakowa (gmina Wielka Wieś, Wierzchowie). Kupiona lata temu w momencie zakupu działka rolna, od kilku lat część działki jest budowlana 31 ary a może i przyszłościowo dalsza część też się stanie budowlana. Działka ma wodę, prąd oraz gaz, chyba jest też kanalizacja, nie wiem czy została ona wykonana przez gminę ale wyrażałem zgodę na przeprowadzenie kanalizacji do sąsiedniej działki z zaznaczeniem że mam mieć wykonane przyłącze. Negatywy to dojazd około 14 km do centrum w kierunku dosyć oblężonym. Zimą mogą być problemy z dojazdem. Całość ma 1,21 ha nachylenie północne i nachylenia na części budowlanej to około 2 % później można by się pokusić o wykonanie stoku do jazdy na nartach.
Pamiętajmy że dom ma być nieduży i w tym momencie wykorzystywany bardziej weekendowo .
Opcja numer dwa, Rataje Słupskie gmina Pacanów. Okolica spokojna, zabudowa rozrzucona, teren płaski, wysoki poziom wody gruntowej chyba. W 2013 uzyskałem nawet pozwolenie na budowę ale nie starczyło czasu sił i samozaparcia. W tym momencie na działce stoi domek budowany sposobem gospodarczym w którym moja mama spędza z naszym psem oraz kotem okres od kwietnia do grudnia. Niestety nie da się dłużej bo budynek się do tego nie nadaje, niestety. Mamy też więcej sentymentu do tego miejsca, to ojcowizna mojej mamy, jest tam pewnie lepsze powietrze i dużo spokojniej. Działka jest uzbrojona tylko w prąd oraz wodę i nic więcej . Miejsca mam tyle że mogę się pokusić o różne rozwiązania dodatkowe, fotowoltaika, gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli woda pozwoli i finanse to udźwigną.
Zasadniczo potrzebujemy miejsca na odskocznię od bycia w centrum miasta.

Założenia:
Budynek ma być parterowy, minimum energooszczędny w kierunku pasywności. Chciałbym go wykonać szybko, ma mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, minimum gruntowy wymiennik a może nawet i pompę ciepła. Powinien być wykonany w systemie zamawiam i płacę. Mogę kupić gotowy dom i go postawić ale po lekturze internetu mam jeszcze więcej wątpliwości i nie posunąłem się ani kroku do przodu. Ważny jest oczywiście też wybór firmy która podjęłaby się wykonania całości. Kilka maili które wysłałem do takich firm pozostało bez odpowiedzi, może mają dużo pracy, albo już nie istnieją. Dach musi być dwuspadowy

Dom był planowany w miejscu skąd wykonane jest zdjęcie, to po lewej to taki garaż i budynek gospodarczy w jednym postawiony dużo później niż ów domek widoczny za samochodem
Jeśli chcesz budować dom to powinieneś zacząć od projektu,dobrego projektu który spełniałby Twoje oczekiwania i wszystkie potrzebne składniki do poprawnego wykonania budynku między innymi
Charakterystykę energetyczną budynku,rozwiązania konstrukcyjne budynku,rysunki instalacji wodociągowe,kanalizacyjne,ogrzewania,wentylacji,kl imatyzacji,elektryki itd.
Następnie powinieneś znaleźć sobie dobrego(czytaj drogiego)KB który Ci wszystkiego dopilnuje i dopiero szukać ekipy do budowy
To tak w skrócie,powodzenia
__________________
Świeć pomimo wszystko
Bierz przykład ze słońca
Ma w dupie,czy kogoś razi
Gilu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2019, 18:07   #10
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,783
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 2 min 42 s
Domyślnie

Jak pisałem wcześniej jeden projekt już nawet mam, pozwolenie przedawnione też. Uwzględniłem położenie domu w osi wschód zachód. Wejście od północy, duże przeszklenia na południowej stronie. Architekt postawił na fundamencie ale ja wiem że chcę płytę grzewczą, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła. Na tym etapie życia dom może być w konstrukcji szkieletowej byleby materiały nie były podłej jakości. Mieszkać mamy gdzie ale fajnie byłoby mieć gdzie pojechać w zimie gdy w Krakowie ruch mały i powietrze paskudne i pomieszkać w komfortowych warunkach. Obecnie zależy mi aby w przyszłości koszty obsługi domu były jak najmniejsze stąd te ekologiczne zachcianki. Dobry kierownik/inspektor nadzoru, gdzie tacy się chowają ?
Niestety moja dokumentacja jest mocno przetrzebiona i z tego co widzę projektowany domek miał 14x10 i powierzchnię użytkową 109 a do tego 22 metry tarasu. Teraz mógłby być nawet mniejszy
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 18:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.