Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.12.2021, 18:46   #1
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,378
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 29 min 2 s
Domyślnie Głowice termostatyczne ZigBee

Ciekaw jestem jakie macie z tym tematem doświadczenia, kupiłem na próbę dwie głowice zigbee i poza ubytkiem w portfelu nie widzę tutaj niczego na plus. Działa to jakoś zero jedynkowo albo grzeje albo wcale, zwykła głowica działa płynnie jedyny minus to nie można ustawić temperatury w zależności czy korzystamy z pomieszczeń czy nie. Zdarza się także, że głowica z czasem się rozkalibruje i pomimo iż pokazuje stan zaworu na 0% to grzejnik grzeje nadal. Może to kwestia producenta ciekaw jestem czy stosujecie takie rozwiązania i które się sprawdza i działa w 100%.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2021, 20:26   #2
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Ja mam Danfoss Eco , działają płynniej niż zwykle mechaniczne
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2021, 21:12   #3
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,378
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 29 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał radiolog Zobacz post
Ja mam Danfoss Eco , działają płynniej niż zwykle mechaniczne
to nie są głowice zgodne z Zigbee, konfiguracja przez Bluetooth więc konieczna jest obecność w pobliżu bez możliwości zdalnej konfiguracji
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2021, 00:52   #4
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Kolega kupił te głowice i po chwili użytkowania oferował je na sprzedaż za 75% ceny zakupu.
Nie wiem dlaczego. Raczej nie odpowie szeczrze...
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2021, 01:43   #5
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 311
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 17 godz 45 min 55 s
Domyślnie

Jeśli masz kaloryfery to lepiej jest zastosować osobny, oddalony od grzejnika czujnik temperatury, który będzie "sterował" głowicą termostatyczną. Oprócz oczywistego, zaplanowanego działania takiej głowicy możesz dodać do pomieszczenia pir i gdy nie będzie ruchu w pomieszczeniu dłużej niż x czasu to głowica przymknie zawór do zadanej temperatury (bo poszedłeś spać 3 godziny wcześniej niż zaplanowane obniżenie temperatury na noc). Ten sam pir w godzinach gdy jesteś w pracy wyśle ci info na smartfona, że masz intruza w domu. Mając czujnik otwarcia okna, za każdym razem gdy je otworzysz aby przewietrzyć pokój głowica zamyka grzejnik. Zostawiłeś uchylone okno i jesteś poza domem to dostaniesz info, że prognozują opady deszczu a okno otwarte. To tylko prosty przykład automatyzacji oparty o 4 elementy. Ogólnie temat jest obszerny i daje ogrom możliwości. Hasła do guglowania: "Home Assistant" i "automatyzacje". U mnie jest zbieranina różnych urządzeń i czujników wielu producentów. Sterowanie wszystkim teoretycznie wymaga wielu osobnych aplikacji ale dzięki Home Asisstant wszystko można spiąć w jedno. Z mojego bardzo skromnego doświadczenia to chyba warto iść w kierunku zigbee (stworzone do tych celów i niskie zapotrzebowanie na energię), unikać bluetooth.

Sama głowica wifi w odległości 10 cm od grzejnika to według mnie lipa i w większości przypadków działa to gorzej niż klasyczna głowica termostatyczna. Ponadto jeśli zawór termostatyczny ma wybitnie silną sprężynę lub bardzo ciężko chodzi / przycina się to głowica wifi może nie dać rady wcisnąć pina i nie zamknie przepływu wody. Większość głowic wifi w cenie do 150 zł w zasadzie działa tak samo i ma ten sam mechanizm w środku. Główne różnice to wygląd, wyświetlacz / diody, typ komunikacji co za tym idzie każdy ekosystem ma swoją apkę i delikatnie różnią się funkcje.

Jak ktoś lubi takie zabawki to odnajdzie się w tym bardzo szybko.
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2021, 08:26   #6
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mdxmd Zobacz post
to nie są głowice zgodne z Zigbee, konfiguracja przez Bluetooth więc konieczna jest obecność w pobliżu bez możliwości zdalnej konfiguracji

I talk nastawiasz raz, z harmonogramem temperatur, więc nie widzę przewagi ze sterowaniem z netu. Do tego wystarczy zdalny dostęp do pieca. Takie moje zdanie
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2021, 12:45   #7
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,378
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 29 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Majster Zobacz post
Jeśli masz kaloryfery to lepiej jest zastosować osobny, oddalony od grzejnika czujnik temperatury, który będzie "sterował" głowicą termostatyczną. Oprócz oczywistego, zaplanowanego działania takiej głowicy możesz dodać do pomieszczenia pir i gdy nie będzie ruchu w pomieszczeniu dłużej niż x czasu to głowica przymknie zawór do zadanej temperatury (bo poszedłeś spać 3 godziny wcześniej niż zaplanowane obniżenie temperatury na noc). Ten sam pir w godzinach gdy jesteś w pracy wyśle ci info na smartfona, że masz intruza w domu. Mając czujnik otwarcia okna, za każdym razem gdy je otworzysz aby przewietrzyć pokój głowica zamyka grzejnik. Zostawiłeś uchylone okno i jesteś poza domem to dostaniesz info, że prognozują opady deszczu a okno otwarte. To tylko prosty przykład automatyzacji oparty o 4 elementy. Ogólnie temat jest obszerny i daje ogrom możliwości. Hasła do guglowania: "Home Assistant" i "automatyzacje". U mnie jest zbieranina różnych urządzeń i czujników wielu producentów. Sterowanie wszystkim teoretycznie wymaga wielu osobnych aplikacji ale dzięki Home Asisstant wszystko można spiąć w jedno. Z mojego bardzo skromnego doświadczenia to chyba warto iść w kierunku zigbee (stworzone do tych celów i niskie zapotrzebowanie na energię), unikać bluetooth.

Sama głowica wifi w odległości 10 cm od grzejnika to według mnie lipa i w większości przypadków działa to gorzej niż klasyczna głowica termostatyczna. Ponadto jeśli zawór termostatyczny ma wybitnie silną sprężynę lub bardzo ciężko chodzi / przycina się to głowica wifi może nie dać rady wcisnąć pina i nie zamknie przepływu wody. Większość głowic wifi w cenie do 150 zł w zasadzie działa tak samo i ma ten sam mechanizm w środku. Główne różnice to wygląd, wyświetlacz / diody, typ komunikacji co za tym idzie każdy ekosystem ma swoją apkę i delikatnie różnią się funkcje.

Jak ktoś lubi takie zabawki to odnajdzie się w tym bardzo szybko.

Mam dwie głowice Eurotronic (niemieckie) bez wifi zigbee itd... tylko harmonogram wewnętrzny, generalnie jestem z nich zadowolony bo działają a baterie 2lata bez problemu. Jednak jak piszesz nie można tego integrować ale jakieś oszczędności są. Co do zakupu głowic zigbee chyba faktycznie większość to jeden chiński producent w różnych obudowach. Pozostaje też kupić Eurotronic tyle, że najprostsza kosztuje ponad 200zł. Z homeasstant też się bawiłem, ale trzeba postawić serwer i wymaga to trochę czasu aby ogarnąć możliwości jednak ogromne. Zigbee nie znalazłem na komputer stacjonarny.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Uszczelki - cylindry, głowice. Zet Johny Silnik, sprzęgło, skrzynia 15 27.03.2011 16:26
uszczelka pod głowice prośba o rady Vooytas Silnik, sprzęgło, skrzynia 11 14.12.2008 11:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.