Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.10.2021, 14:08   #1
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 958
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 21 godz 53 min 27 s
Domyślnie Piec wolnostojący, koza do ogrzewania domu.

Witam, Przymierzam się do zakupu pioeca wolnostojącego , typu koza Skandynawska. Mam w tej chwili kominek z płaszczem wodnym, ale nie podoba mi się to rozwiązanie( utylizator drewna z osmoloną szybą) i chcę je zastąpić piecem jak w tytule.
Pytanie- ktoś ma coś co może polecić - pełno tego a chciałbym kupić coś sprawdzonego co będzie cieszyć latami. Dom około 115 m2 z poddaszem, ale ciepło fajnie dociera wszędzie. wiem że te lepsze modele , mają jakieś szamoty czy wkład w środku, który powoduje lepsze i efektowniejsze wypalanie sie drewna i finał jest taki że spala sie mało a daje to stosunkowo dużo ciepła. Do tego szyba czystai wyższa temp wypalania.
Mój obecny kominek( wkład z leroy ) sprzed 13 lat obudowany cegłami i kamieniem, mnie wręcz wqrwia, ma wkład wodny co z założenia miało grzać wode i kaloryfery, ale.. Od tego mam piec kopciucha, słabo to działało a w nocy strach, że gdy zabraknie prądu w sieci , to wybuchnie(...) Wolę proste rozwiązanie, niezależne od prądu , elektroniki i okazyjnie sobie w mrozy napalic dla przyjemności kilkoma polanami drewna, a nie wozić opał taczką i wynosić popiół z kominka wiaderkami.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 14:15   #2
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,782
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 godz 25 min 52 s
Domyślnie

Kumpel ma Tulikivi. Mistrzostwo z jakiegoś specjalnego kamienia.
https://www.tulikivi.com/en/Products...one_fireplaces
Tylko to chyba miliony szelestów kosztuje ale ładne, wydajne i skuteczne jeśli chodzi o grzanie. Powierzchnię ma zbliżoną do Twojej.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 14:21   #3
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 22 godz 44 min 19 s
Domyślnie

A robią jeszcze teraz taaaaakie wielkie piece kaflowe na pół ściany? :-)
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 14:29   #4
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Jak jak zwykle budżetowo Emkowi na złość heheszki
Szukaj używanego Jotula.

Eksploatuję ich kominek przez 6mcy w roku jako główne źródło ogrzewania od 21 lat i nie ma absolutnie żadnego problemu. Kaseta sucha jako DGP.
Mam również ogrzewanie wodne na kominku jako wymiennik powyżej komory spalania - spaliny/woda. Tego się NIE robi poprzez jakiś durny płaszcz jak to robią u nas w PL...

Nie wiem czy ważne jest dla Ciebie czy ma być szyba - bo jeśli NIE i możesz otworzyć sobie na czas chęci oglądania płomienia to są fantastyczne kominki Jotula Nr4.
Po prostu No4. Wzornictwo stare, inspirowane wyspami wielkanocnymi , kominek niedozayebaniania, 13kW spokojnie wystarczy Ci na przepalenie.

Na twoim miejscu bardziej zainteesowałbym się JAK odprowadzić ciepło z pomieszczenia gdzie stoi kominek. Przy tym CO tam postawisz to jest mały pikuś.
Wierz mi, że musisz to zrobić bo to co teraz tam masz nie grzeje - taka żeliwna koza zrobi Ci ukrop w pokoju w 15-30minut a wszędzie indziej będzie zimno.

@Filozof - oczywiście, że robią. Robi się nowe kafle itd. Kosztuje to mały majątek a na dodatek musisz mieć mieszkanie, które taki piec uniesie, jeśli mowa o budownictwie wielorodzinnym tzw. starym.
Ale dobry kaflowiec to jest majątek wart każdej ceny.

Warto jeszcze rozważyć, budując od podstaw, tzw. rocket mass heater. Jeśli kiedyś jeszcze będę budował cokolwiek lub doposażał garaż w coś co będzie służyło ucywilizowaniu tego miejsca, tak aby spędzać tam więcej czasu, to na pewno będzie to RMS.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 14:37   #5
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,782
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 godz 25 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Na twoim miejscu bardziej zainteesowałbym się JAK odprowadzić ciepło z pomieszczenia gdzie stoi kominek. Przy tym CO tam postawisz to jest mały pikuś.
Wierz mi, że musisz to zrobić bo to co teraz tam masz nie grzeje - taka żeliwna koza zrobi Ci ukrop w pokoju w 15-30minut a wszędzie indziej będzie zimno.
W punkt Matjasie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 15:31   #6
majkowski1

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: CK
Posty: 628
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: do AE
majkowski1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 godz 50 min 21 s
Domyślnie

Tulikivi super wygląda potwierdzam, kumpel mówił że więcej ciepła z wolnostandów niż narożnych (zależy co potrzeba komu).
A również jak @matjas potwierdzam Jotula, u mnie koza F500 robi już 20lat i nic nie robię, a wypadałoby już sznurki wymienić, lekko pomalować niektóre miejsca i szybę po 3 latach umyć
Dobra, bo ma i tylny i górny wylot spalin, boczne i przednie drzwiczki (te z szybą), szeroka więc długie szczapy wchodzą bez problemów, a ważne weź taką co ma CB (clean burning) - takie rureczki z dziurkami na górze, bo super dodają mocy i lepiej czyszczą spaliny.. Działa na zasadzie zbieranych u góry gazów i pali się wtedy "sufit", jak kuchenka gazowa dodając ciepła.
U mnie troszkę może za duża koza, ale okna dachowe, więc szybko można się pozbyć naddatku ciepła.
Używane da się znaleźć koło 2K...

Oby mądrale nie zakazali palić... U mnie jeszcze nie ścisłe centrum, ale już ludziska z dzielni zaczynają się pytać co ja za piec mam, bo im śmierdzi...


Dodam, że na 24h wystarcza 3-5 szczap drzewa...

Ostatnio edytowane przez majkowski1 : 26.10.2021 o 15:33 Powód: dodatek
majkowski1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 15:59   #7
majkowski1

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: CK
Posty: 628
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: do AE
majkowski1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 godz 50 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Powiedz sąsiadom, że amerykański
Norweski
A tak to rzesza-franca robi na gazie (De Dietrich)...
majkowski1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 16:07   #8
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 32 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Widmo80 Zobacz post
kominek z płaszczem wodnym, ale nie podoba mi się to rozwiązanie( utylizator drewna z osmoloną szybą)
Błogosławieni instalatorzy, którzy mi to rozwiązanie odradzili

P.S. zobacz sobie firmę BRUNNER (tanio nie będzie
Byłem swego czasu w ich salonie wystawienniczym i mają rozmach

Tu jako ciekawostka:
https://www.olx.pl/d/oferta/kominek-...tml#d2676192f7
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 16:39   #9
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Mam takie coś https://www.wkladykominkowe.net.pl/6...691d9f354ebf83
znaczy jego poprzednika 20 lat zero problemu,w brew pozorom ogrzewa pietrowy mały domek 100m2
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.10.2021, 16:53   #10
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

synek...

żeby nabrać odpowiedniej perspektywy co można zrobić chujowym, przestarzałym drewnem - u mnie Jotul Harmony 18 grzeje 230m. Ni mniej ni więcej.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
piec gazowy c.o. Melon Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 41 09.08.2023 06:52
Koza z piekarnikiem przemo77390 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 2 11.08.2021 12:26
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 22:11
garaż wolnostojący - jaki, z czego Ludwik Perney Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 17 11.09.2018 16:44
Potrzebna porada fachowca od kotłów centralnego ogrzewania. piotreklodz Inne tematy 7 29.07.2013 21:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.