Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.07.2021, 21:55   #11
renant
 
renant's Avatar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Zgierz
Posty: 177
Motocykl: była AT jest TA
Przebieg: rośnie
renant jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 14 godz 1 min 53 s
Domyślnie

Udało się pojechać na wyjazd i wrócić, na bajpasie świateł mijania. Teraz podpowiedzcie jak zdiagnozować problem, od czego zacząć? Po odpięciu świateł od instalacji i podłączeniu bezpośrednio do akumulatora napięcie ładowania było 14,5V.
renant jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.07.2021, 22:51   #12
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

No widzisz! Słuchaj dobrych rad.
Zacząć od schematu i sprawdzaniu po kolei wszystkich odcinków instalacji. Stan wtyczek, połączeń, zaciśniętych konektorów, czy rezystancji przewodu. Gdzieś musi być przyczyna, lub suma kliku nieprawidłowości daje niepożądany efekt. Odniesienie już masz w postaci bajpasu Druga opcja to zastąpienie tego starego przewodu i nowe złącza (chyba zdecydowanie lepsza) i będzie solidnie na następne 20 lat
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2021, 09:34   #13
renant
 
renant's Avatar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Zgierz
Posty: 177
Motocykl: była AT jest TA
Przebieg: rośnie
renant jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 14 godz 1 min 53 s
Domyślnie

Dziękuję Kazmir za Twoje rady, prawdopodobnie jak by nie Twoja pomoc, siedziałbym w domu, zamiast cieszyć się z wyjazdu.
Teraz wolnym czasem zrobię dokładny przegląd instalacji elektrycznej.
Cieszę się, że na ludzi z forum można liczyć w sytuacji kiedy naprawdę się potrzebuje pilnej pomocy, niestety na wyspecjalizowane warsztaty nie, trzech mechaników mi odmówiło (byli zawaleni pracą). Wystarczyła mała podpowiedź, tak jak to zrobił Kazmir, a nie zasiewać we mnie niepokój o przewijaniu alternatora itp. a na koniec stwierdzenie, nie mam czasu zająć się problemem.
renant jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2021, 16:34   #14
dawid8210
 
dawid8210's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kiełczygłów
Posty: 1,736
Motocykl: RD07a
Przebieg: 00000
dawid8210 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 6 dni 15 godz 40 min 16 s
Domyślnie

Czyli problem rozwiązany.
Puść nową wiązkę świateł mijania. Nic nie da samo czyszczenie styków, skoro kabel masz w środku czarny, a mógłbym się założyć o dobrą flachę że tak jest Wymiana odcinka przewodu to znów prucie izolacji fabrycznej. Możesz zacząć od fabrycznego bezpiecznika w skrzynce, puszczając od niego wiązkę, albo prosto z aku po bezpieczniku
ps. Sprawdź sobie od razu jak na długich się zachowuje prąd, ale długich rzadziej się używa i nie będzie chyba tak źle jak na mijania.
dawid8210 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.07.2021, 10:57   #15
renant
 
renant's Avatar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Zgierz
Posty: 177
Motocykl: była AT jest TA
Przebieg: rośnie
renant jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 14 godz 1 min 53 s
Domyślnie

Odciążenie starej instalacji od świateł mijania spowodowało że napięcie ładowania spadło z 14,7V na 14,5V ale każde włączenie dodatkowego oświetlenia np, kierunkowskazów czy świateł stopu, albo oświetlenia tylnego powoduje że napięcie rośnie na 14,6V. W ciągu dnia jeździłem tylko na światłach mijania, jako oświetlenie dzienne. Wiadomo, inne światła włączałem okresowo powodując wzrost napięcia ładowania najczęściej do 14,6V. Myślę, że jest problem w instalacji powiązanej z całym oświetleniem czyli światła tył przód, kierunkowskazy, światła STOP. Może coś w przełączniku na kierownicy.
renant jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2022, 15:28   #16
blondynor


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Rybnik
Posty: 8
Motocykl: RD07a
blondynor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 16 godz 25 min 8 s
Domyślnie

Dopadło i mnie.

W zeszłym sezonie przy powrocie do domu na stacji (tuż pod domem na szczęście) nie umiałem odpalić. Rozrusznik nie miał mocy z aku żeby zakręcić. Zrobiłem pomiary alternatora, regulatora według serwisówki i wszystko ok. Kostki sprawdzone i wydają się ok. Ładowanie 14-14.6V. Zainstalowałem więc woltomierz i obserwowałem.

W tym sezonie najpierw losowe braki w ładowaniu. Woltomierz (VM2F) spadał poniżej 12V i się rozłączał. Po przełączeniu świateł z mijania na pozycyjne wracał na 14-14.6V. Gdy postał trochę wyłączony mogłem jechać dalej na światłach mijania z ładowaniem pow. 14V. I tak losowo czasem zanik ładowania był chwilowy czasem trwało to dłużej. Miałem miernik ze sobą i robiłem też pomiar alternatora i regulatora jak siadało ładowanie. Wszystko książkowo.

No więc jeszcze raz rozebrałem owiewki, zbiornik, zaglądałem do każdej chyba kostki - psikałem kontaktem ale na moje oko to nic nie zaśniedziało. Ponownie pomiary i dalej to samo. Aczkolwiek nawet jak mi dobrze ładuje ponad 14V to po załączeniu długich świateł ładowanie spadało poniżej 12V. Zamówiłem używany regler z trampka 650 i w między czasie lokalnie jeździłem przy okazjonalnym braku ładowania i czasami na patencie wyłączenie świateł

Ale nastał dzień próby, weekend kufry zapakowane, odpalam a tu nagle napięcie zaczyna rosnąć na 15,16,17V no to zgasiłem, odkręcam boczek i jeszcze raz, kabelki zimne, regler jeszcze zimny, napięcie rośnie ponad 17V, zapalam światła spada do 14V i stopniowo znów się podnosi ponad 17V gaszę i przepakowuję się do auta
Przyjechał regler z transalpa, montuję i napięcie ładowania od 13,8 do 14,8V w zależności od obrotów. Ale regler się bardzo szybko nagrzewa, ba on jest gorący. Gaszę i czytam dalej forum co to, gdzie to padło.

Po przydługim wstępie pytanie
Jak zrobić bypass? Oglądam kolorowy schemat, robię fotki przekaźników i wychodzi mi, że:

Przekaźnik od strony rolgazu (światłą mijania):
ozn.2 - biały z zielonym paskiem - to do plusa aku
ozn.3 - 2xbiały z czarnym paskiem
ozn.N - biały (taki cieńszy)
ozn. # - zielony (też cieńszy) on był trochę przetarty to go zakleiłem - i ten do minusa aku

Następny bypass jakby to nic nie dało to jeszcze przekaźnik od strony sprzęgła (długie się tam przełączają jakby ktoś szukał a nie wiedział):
2 - 2xbiały z zielonym paskiem - do plusa aku
6- niebieski z żółtym paskiem
N- 2xniebieski (taki cieńszy)
# - zielony - do minusa aku

Oczywiście bezpiecznik na plusie 30A.
Jeszcze jakieś pomysły co do bypass-u? Jakieś sugestie co jeszcze można spróbować? Wiem, wiem wszystko po kolei no ale jak? od skrzynki bezp. jechać czy może są jakieś inne patenty o których jeszcze nie przeczytałem na forum?

Dzięki za pomoc

blondynor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2022, 16:06   #17
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,548
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 6 min 20 s
Domyślnie

Jeździć na światłach, będzie regulator chłodniejszy.
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2022, 18:29   #18
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,353
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 5 dni 21 godz 32 min 44 s
Domyślnie

Nic nie musi być zaśniedziałe wystarczy że konektor/cipka jest rozgięty i nie łączy. Miałem tak w viadrze przy bezpiecznikach, taki sam wskaźnik i ładowanie głupiało.
Co do grzania. Tak jak Artek pisał jeździsz na światłach.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2022, 21:19   #19
blondynor


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Rybnik
Posty: 8
Motocykl: RD07a
blondynor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 16 godz 25 min 8 s
Domyślnie

No tak, jazda na światłach to mniej ciepły regler ale ewidentnie coś jest nie tak.
Zrobiłem bypassy tak jak opisałem, na przekaźnik mijania i od długich. Różnicy nie widzę, może ładowanie jest stabilniejsze (ale może mi się wydaje).

Dalej jak załączę długie to ładowanie spada powoli poniżej 12V. Zauważyłem, że na trampkowym reglerze dłużej trzeba trzymać na długich zanim osiągnie 12V (powiedzmy z 7sekund) a na regulatorze oryginalnym z afryki było to ze 3 sekundy.

Jedna taka ciekawostka - po podłączeniu bypassów kontrolki się świecą i mogę odpalić motocykl bez kluczyka. Czy tak ma być? Wydawało mi się, że kluczyk w stacyjce załącza zapłon. Chyba, że bypass co wydaje się całkiem logiczne zasila stycznik od "tyłu". Dobrze to rozkminiam?

A kostki zacznę sprawdzać i doginać. Może to jest to.
blondynor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.06.2022, 00:14   #20
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał blondynor Zobacz post
Jedna taka ciekawostka - po podłączeniu bypassów kontrolki się świecą i mogę odpalić motocykl bez kluczyka. Czy tak ma być?
Nie !!! Nie prościej zrobić przegląd układu ładowania i innych złączy przy okazji niż rzeźbić bajpasy. Można takie cuda robić, jak wyjazd był zaplanowany i trzeba było jechać na prowizorce, a czasu nie stykło na naprawę.
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
regulator napięcia vinc18 Układ elektryczny i zapłonowy 36 05.11.2022 07:20
Regulator napięcia Michaua Układ elektryczny i zapłonowy 3 03.10.2019 10:54
Regulator napiecia DZE materna Układ elektryczny i zapłonowy 4 21.07.2016 21:10


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.