Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.05.2021, 08:38   #901
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szarik Zobacz post
Przyznać muszę że jestem przeciwnikiem jakichkolwiek "doplat" , "dotacji" i wszelakich programów "eco-pro" , to jednak temat pozyskiwania energii z "natury" jest jak najbardziej ok , po prostu rozsądny. Ale do brzegu ... Jeżdżąc po mojej najbliższej okolicy wypatrzyłem w jednym gospodarstwie 2 zestawy paneli fv "naziemnych" . 9 lub 12 paneli na każdym stelażu. (Jadąc trudno policzyć) Najciekawsze dla mnie jest to , że te stelaże podążają za słońcem tzn zmieniają swoje położenie w zależności od pory dnia. Ciekawi mnie czy to "autorski" patent właściciela czy systemowo jedt to możliwe.
Nazywa się to TRACKER - porusza się za słońcem w dwóch osiach (vertical i horizontal), póki co koszt urządzenia przewyższa koszt paneli umiejscowionych stacjonarnie. Robiłem, można balastowo, wkręcić w grunt lub zrobić na ławie betowej.
google: tracker solarny - nie kwiatkowy
Wynikowo wygląda to mniej więcej tak:
- południe grunt nieruchomy - 5000kWp w panelach robi ok 5300kWh rocznie
- wschód-zachód dach - 5000kWp w panelach robi ok 4500kWh rocznie
- tracker - 5000kWp w panelach robi 6200kWh rocznie

Ostatnio edytowane przez pattryk : 02.05.2021 o 08:40 Powód: dodatki
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.05.2021, 10:31   #902
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 474
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 35 min 9 s
Domyślnie

Ok ,dzięki. Rzeczywiście jest tego sporo w internetach. To o czym pisałem to nie " kwiatek " tylko ruchomy stelaż. Kurcze pogoda do pupy dzisiaj, ale postaram się wprosić na posesję tego chłopa i może cyknąć fotkę bo mnie to bardzo zaciekawiło. Myślę że to jest zrobione na jakimś domowym patencie bo chłop jest oszczędny i z rodzaju "pomysłowy Dobromir" .
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.05.2021, 12:50   #903
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,781
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 3 godz 42 min 8 s
Domyślnie

Szarik, jeśli można to poproszę o elementy napędowe , kia jezdne i silniki to wszystko ruszające.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.05.2021, 13:53   #904
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 474
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 35 min 9 s
Smile

Jeśli tylko będzie mi dane to wrzucę fotkę bo zainteresowało mnie to niezdrowo
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.05.2021, 14:56   #905
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 19 min 29 s
Domyślnie

Patrykk jaki koszt mniej więcej takiego ruchomego 5 kW ?
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.05.2021, 16:00   #906
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

wyceniałem ze 2 miesiące temu 5400kWp, 3x tracker, razem 12 paneli po 450W, Growatt 6kW, razem: WTEDY (ceny pracują z tygodnia na tydzień) - 30 000zł brutto 8%vat bez montażu, transportu i betonów.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.05.2021, 19:15   #907
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 474
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 35 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Szarik, jeśli można to poproszę o elementy napędowe , kia jezdne i silniki to wszystko ruszające.
Proszzzz Tak jak mówiłem pomysłowy Dobromir , mało estetycznie, ale działa. "Tfurca" jednak nie jest zadowolony z stabilności na wychyleniu oraz kąta obrotu. Będzie przerabiał na jesieni wg mnie przeróbka będzie genialna w swojej prostocie. Teraz trochę szczegółów . Na ten moment rura 200 na 2 metry w betonie (obecnie dałby 300etę). U góry piasta ze stara + felga (robi za obrotnice) Silownik jest od jakichś klap zamykających pokrywy zbiorników przemysłowych (będą wywalone , za mały zakres "obrotu".
Każda rama po 5 KW , jest stabilizowana "na noc" i w trakcie silnych wiatrów w trzech punktach zaznaczonych na zdjęciu (2 z przodu i jeden z tyłu przy silniku)
Wadą tej konstrukcji jest fakt że przy silnym wietrze panele są zblokowane na "południe" bo mocno nimi majta. Dlatego będzie jesienią przeróbka, ale o tym za chwilę. Teraz zdjęcia.... Wyedytuje później bo zdjęcia za chińskiego boga nie wchodzą, błąd pobierania. Później spróbuję z kompa .
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.05.2021, 21:48   #908
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szarik Zobacz post
Proszzzz Tak jak mówiłem pomysłowy Dobromir , mało estetycznie, ale działa. "Tfurca" jednak nie jest zadowolony z stabilności na wychyleniu oraz kąta obrotu. Będzie przerabiał na jesieni wg mnie przeróbka będzie genialna w swojej prostocie. Teraz trochę szczegółów . Na ten moment rura 200 na 2 metry w betonie (obecnie dałby 300etę). U góry piasta ze stara + felga (robi za obrotnice) Silownik jest od jakichś klap zamykających pokrywy zbiorników przemysłowych (będą wywalone , za mały zakres "obrotu".
Każda rama po 5 KW , jest stabilizowana "na noc" i w trakcie silnych wiatrów w trzech punktach zaznaczonych na zdjęciu (2 z przodu i jeden z tyłu przy silniku)
Wadą tej konstrukcji jest fakt że przy silnym wietrze panele są zblokowane na "południe" bo mocno nimi majta. Dlatego będzie jesienią przeróbka, ale o tym za chwilę. Teraz zdjęcia.... Wyedytuje później bo zdjęcia za chińskiego boga nie wchodzą, błąd pobierania. Później spróbuję z kompa .
5kWp na jednym trackerze?
panel ~440Wp 2m kw/szt x 12szt - 24m2 powierzchni żagla - ja bym sobie tego nie postawił koło domu, nawet jakbym 5 kubików betonu wylał.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.05.2021, 22:46   #909
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 19 min 29 s
Domyślnie

Dziękuję za ceny Patryk

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.05.2021, 18:00   #910
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,821
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 13 godz 56 min 25 s
Domyślnie

Jesteśmy tydzień po przeprowadzce do nowego domu, który ma 3 (tak trzy) panele PV. Jako, ze tu w UK jakieś 95% budownictwa mieszkaniowego to deweloperka, nie za bardzo miałem na to wpływ co i ile i teraz kumam jak najbardziej wykorzystać te panele.

Mimo, że są idealnie skierowane na południe na dachu o spadzie jakieś 40* jednak 3 panele to niewiele, aby coś z tego wykorzystać w domu. Poniżej schemat instalacji jaki mam naklejony na smart meterze od PV:



Na mój rozum to idzie wszystko do sieci, pomniejszając mój rachunek za prąd? Jak widać od momentu instalacji wygenerowane 176kWh.

P.S. specjalnie dla Faziego i Ronina: mam w domu jeszcze 2 następne smart metery: na prad i gaz. Jak na razie nic nam nie wyłączali i głowa mnie częściej nie boli...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.