Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.02.2021, 16:25   #11
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

pierd... tyle lat na forum a nie umiem wielocytatu zrobić. osioł.


Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
masz CO/CW na płynie? Bo w kolektory to raczej płyn chyba idzie, inaczej zimą nocą zamarznie. No i nie jestem pewien, czy potrzebujesz to wpinac w obieg kominka. Nie mam doświadczenia z tym, ale u kumpla zimą normalnie dawało radę to grzać. Mówił, że jak kilka dni bez słońca, to trochę elektryczną grzałką dogrzewało.
Stary... te dwie instalacje spotykają się tylko wirtualnie - zbiornik na CWU ma dwie wężownice - jedna z kominka z wodą kaloryferową, powiedzmy, grzeje baniak, druga z glikolem zasuwa na dach i tam odbiera ciepłość od słonka - pewnie można jeszcze zrobić tak, że sobie puszczę w śnieżną zimę ciepły glikol na dach /odbierając trochę ciepła z CWU/ i odmrożę kolektor jeśli będzie wyż. Wy ją tko wo.
Jak już będę chciał mieć jak madżaracha /a ograniczam koszty prądu.../ to wdupię tam grzałkę ze 2-3kW i w taniej taryfie mogę taki baniak dogrzać. Ale nie wiem czy to ma sens bo spalę pół paczki brykietu w kominku i na jedno wyjdzie.

Jak się to wszystko uda ładnie pogodzić będzie to system kompletny i moim zdaniem zajebisty.

KOLEJNYM krokiem później będzie założenie wymiennika płytowego i puszczenie glikolu do garażu - rura preizolowana już tam jest 12m z domu...
I tu jest ból dupy bo tam powinna być podłogówka i takim resztkowym ciepłem możnaby spokojnie to opędzić. Niestety... 10 lat temu nie byłem taki małogłupi jak teraz i położyłem płytki na tą gównianą wapienną posadzkę... bo się kurzyło. A teraz to nie wiem co musiałbym zrobić, żeby zrobić tam grube kucie posadzki....



Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Kolektory nie są takie ciężkie. Mocowanie podobne jak do fotowoltaiki- grubosc i jakość zależy od producenta.
Przy podłączeniu kominka może on kondensować :-(
NIECIĘŻKOŚĆ jest relatywna. Jeśli masz wnieść coś tych rozmiarów, ważące 50kg po drabinie na 5m a potem wejść z tym na pochyły dach to okazuje się, że waży to przysłowiowe 'fhooy'.
Co do kominka nie obawiaj się - NIC się nie skondensuje - dla mojego kominka NIC się nie zmieni względem obecnej sytuacji. Nie będzie wiedział, że są kolektory a ja mu nic nie powiem LOL
Całe ciepło do wody z kominka jest odbierane przez wymiennik 12kW nad samym kominkiem - czyli odzysk ze spalin. Woda leci teraz w kaloryfery na parterze. Sama kaseta kominkowa ma 18kW i jest sucha - grzeje powietrze do DGP. Działa to od 10 lat zajebiście i gdybym kiedyś miał jeszcze możliwość budowania domu na pewno zrobiłbym tak samo.

CONSI - to kumam OCB - wchodzi pod dachowkę i łapie się za łatę ta łapa? Jeśli tak to w pytkę.

Pozostaje jeszcze nierozstrzygnięte pytanie ile najwięcej może mieć rura i jak zaizolować i czy można to zrobić na Pexie.
Potem przyjdzie pora na rozpierdol kuchni... żeby doprowadzić wodę. Ale o tym narazie, używając języka korzyści, mojej Pani nie mówię....



Matjas
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa

Ostatnio edytowane przez Novy : 22.02.2021 o 18:52 Powód: Poprawienie cytowania
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 16:32   #12
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

A nie myślałeś o tym, żeby wstawić duży bojler (ja mam 200l) i wpiąć go offgrid do panela FV? Chyba mniejsza komplikacja, koszt i ryzyko. Ja tak chce zrobić, co prawda grzeje bojler na nocnej taryfie, ale panel mógłby załatwić temat. Moc 1,5 kW, zastanawiam się czy daloby się to zrobić. na jakiejś prostej przetwornicy, żeby w koszty nie iść.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 16:44   #13
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Jest to jakaś opcja - TYLKO ŻE jak mniemam nie masz solarów. Wtedy to ma sens.
Jeśli mam/będę miał 3 duże solary i baniak 300l to zawsze kiedy świeci słońce i kręci się pompa mam ciepłą wodę w baniaku. Wtedy to nie ma sensu.

Grzałka w zbiorniku jest bardzo dobrym obciążeniem ale co dzieje się w sytuacji kiedy woda już jest zagrzana a dalej świeci słońce? Myślę, że urządzenie które będzie w stanie być sterownikiem i mieć możliwość wypromieniować tą wciąż napływającą energię będzie kosztowało więcej niż zaoszczędzisz na takiej kombinacji - skoro piszesz, że i tak grzejesz tylko w taniej taryfie.

Powyższe oczywiście jest prawdą jeśli taki panel można odciąć i może sobie leżeć na słońcu bez żadnego obciążenia. Nie znam się na tym muszę się przyznać.

Co do samej energii którą można pozyskać w słoneczny dzień w takich szeregowo połączonych kolektorach to wiem na pewno, że 4-5szt są spokojnie w stanie wyprodukować parę...
Tutaj również może dojśc do przegrzania boilera glikolem produkując 300l wrzątku - pewnie jakiś zawór mieszający załatwi sprawę wtedy.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 00:43   #14
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 28 min 10 s
Domyślnie

Rura pex się nie nadaje. Miedź albo karbowana nierdzewka.
Solary muszą gdzieś oddać ciepło- jak przegrzejesz to glikol do wymiany. Nawet proste regulatory mogą uruchomić chłodzenie nocą.
Trzy solary na 300 litrów to do 12 tej będziesz miał wrzątek - moim zdaniem za mały zbiornik na trzy płyty.
Miałem trzy płyty na 950 litrów i 70 stopni osiągało bardzo szybko. Kolejnego dnia jeszcze szybciej.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 06:48   #15
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 16 godz 51 min 7 s
Domyślnie

A co za problem parę na tłoki posła do maszyny sapiaco dychajacej i ciągnąc prądnice?

Będzie post pod postem bo edycja nie działa .

Tak przy siedzeniu na tronie dziś rano wymyśliłem

Jak masz miejsce to solary przykręciłbym do ściany bocznej budynku gospodarczego od południa. Na górze zawias a na dole siłownik elektrczny. W lecie wychylę je prawie do poziomu bo słońce wysoko, a jak się gotuje to opuszcze je do pionu i schowam w cieniu pod okapem. W zimie jak słońce nisko to ustawionym je prostopadle do słońca i będą lepiej zbierać słońce niż na dachu. Nadwyzki zimowe puściłbym przez grzejniki. Podwójne wykorzystanie w takim dniu jak dziś, kiedy słońce mocne a w nocy zimno. Pada śnieg? No to je opuścisz, śnieg spadnie i podniesiesz znowu i masz pełną moc

Poza tym łatwiej je wyczyścić jak sąsiedzi palą śmieciami.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.

Ostatnio edytowane przez Novy : 23.02.2021 o 12:36 Powód: Połączenie postów
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 08:13   #16
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

u mnie jest masa drzew. nie chcę ich wycinać więc ściana budynku odpada.

przegrzewanie glikolu? jaka jest temp graniczna?
czemu pex jest BE? w środku plastik ciągną tym centralne przecież?
Miedź z dachu?
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 08:21   #17
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 28 min 10 s
Domyślnie

Pex max 95 stopnie i płynie. W ogrzewaniu nie ma takich temperatur. Płyn w kolektorach do 140 stopni normalnie może pracować, powyżej sterownik powinien wyłączyć pompę. Miedź z rolki lub karbowana do solarów w izolacji. Jeśli lutowana to powinno być na lut twardy.
Ps. Tutaj coś o glikolu

https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/kolektory-sloneczne/temperatura-stagnacji-kolektora-slonecznego-a-ochrona-przed-przegrzewaniem-instalacji-solarnej.html
Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 08:24   #18
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 476
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 19 godz 34 min 56 s
Domyślnie

Mstjasie , jedno podgrzanie pexa (powyżej 95°) i na najbli ższych łączeniach wycieki. Centralne ogrzewania chulają na pexe pod warunkiem utrzymywania temperatury , np gaz , olej , groszek, pellet ale już otwarty kopciuch taki bezpieczny nie jest ze względu na dużą bezwładność temperaturową.
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 09:17   #19
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

super info. dzięki!! czyli u mnie wszystko na miedzi. ojojojoj...
bardzo dziękuję za ten link.

KIEDYŚ słyszałem o kolektorach przepływowych ale nie wiem czy czegoś nie pomieszałem. Logika jednak mówi mi, że to jest dobre bardzo rozwiązanie i do tego tanie - OCZYWIŚCIE zakładając, że budowa kolektorów umożliwia takie podłączenie - pewnie optymalne wejście górno/dolne. Zatem:

Płyn jest pompowany do serii kaskadowych kolektorów OD GÓRY i ścieka grawitacyjnie do najniższego kolektora podgrzewając się po drodze a następnie spływa do odbiornika, przepływa przez wymiennik zbiornikowy -> do zbiornika czerpnego pompy i znowu w górę.
JEŚLI okaże się, że temperatura wzrasta ponad miarę wyłącza się pompa a kolektory orpóżniają się samoczynnie z glikolu - oczywiście nadmiar musi pomieścić się w ww. zbiorniku - tu trzebaby zdawać sobie sprawę z pojemności czynnej układu + dodać odpowiednią wartość na powiększanie objętości czynnika.

Jedyny problem jaki widzę w taki prostym rozwiązaniu /k...wa zawsze coś musi być/ to fakt, że nie ma możliwości kompensacji tak dużej zmiany objętości czynnika w zbiorniku za pomocą przepony - zatem naczynie musi być otwarte i tu jest problem: glikol jest bardzo higroskopijny i nie powinien być z tego co wiem eksploatowany w styku z pow atmosferycznym...
można jednak na króciec odpowietrzający takiego zbiornika założyć jakiś zbiornik z absorbentem, tak jak się robi to w przypadku instalacji osuszających powietrze przy sprężarkach wysokiego ciśnienia /200bar+/.

takie moje przemyślenia. Zapraszam do dyskusji oczywiście.
Nie wiem niestety jakiego rodzaju podłączenia mają te kolektory... to nieco utrudnia mi knucie.

jeszcze jedno - jeśli miękka miedzianka z dachu - jaki przekrój i czym to izolować? są jakieś dedykowane koszulki?

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2021, 09:54   #20
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Kiedy wchodziły pierwsze kolektory słoneczne to byłem nimi zafascynowany, na szczęście nie miałem ich gdzie założyć. Z biegiem czasu trochę mi przeszło, bo taką produkcję ciężko zatrzymać a spożytkowanie nadmiaru ciepła bywa kłopotliwe, chyba że planujemy basen, wtedy możemy go podgrzewać. Jak się pojawiły instalacje FV to już nie spoglądałem w tamtą stronę, prąd łatwiej okiełznać.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Powłoka ceramiczna kolektorów madafakinges Inne tematy 21 13.02.2020 18:54
Owijanie kolektorow PawelM. Inne tematy 8 20.11.2015 17:51
Montaż wydechu Reinchardt Inne tematy 6 26.12.2008 11:48


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.