Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Wszystko co chciałbyś wiedzieć o motocyklach innych niż AT > Yamaha

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.12.2021, 22:51   #21
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,856
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 2 tygodni 21 min 4 s
Domyślnie

Sprawdzałeś sag? Co chcesz uzyskać dając takie podkładki?
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2021, 08:40   #22
midro


Zarejestrowany: Jan 2019
Posty: 192
Motocykl: Dr650Re
midro jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 15 godz 5 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał krytek Zobacz post
Ma ktos pomysl z czego mozna zrobic podkladki preload do lag ?

Chce takie rozmiar 42mm x25mm o grubosci 6 mm ....jak z filmiku ponizej

https://www.youtube.com/watch?v=a1ps...el=MVDBREnduro



minuta 16:45

pozdr
Tenere 700 fabrycznie ma przednie sprężyny 5.8 N/mm. Jak ktoś waży więcej niż 90 kg to na większych dziurach za szybko nie pogoni, bo dobija i przód pływa.

Robiłem ten zabieg w mojej T7 ponad rok temu.
Te podkładki powinny być zrobione z poliamidu. Po angielsku to się nazywa "Nylon spacer" , a po polsku podkładka poliamidowa.
Kumpel mi dorabiał na tokarce, ale niestety nie miał tego materiału na stanie , więc kazałem mu zrobić metalowe, bo wiedziałem, ze to rozwiązanie tymczasowe. Zamontowałem podkładki grubości 5mm, była poprawa, zadowolony byłem z efektu, teraz mam zamontowane sprężyny 6.6 N/mm, bez podkładek i jestem jeszcze bardziej zadowolony z efektu..

Obejrzałem teraz kawałek tego filmiku i mam jedno spostrzeżenie.
Do wymiany sprężyn lub montażu takich podkładek nie ma potrzeby wyciągania całych lag z półek. Ja odkręciłem kierownicę, podwiesiłem ją liną za belkę, popuściłem śruby górnych półek i zrobiłem wszystko od góry.
midro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2021, 10:25   #23
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,372
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 3 godz 46 min 19 s
Domyślnie

Włożyłem takie podkładki{z aluminium} do tylnego amora w viadrze i to działa. Mowa o sag. Tutaj {przód} też zadziała bo fabryczne sprężyny to dla lekkich chłopów som.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2021, 10:37   #24
krytek


Zarejestrowany: Dec 2016
Miasto: Bochnia
Posty: 157
Motocykl: nie mam AT jeszcze
krytek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 17 godz 57 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał midro Zobacz post
Tenere 700 fabrycznie ma przednie sprężyny 5.8 N/mm. Jak ktoś waży więcej niż 90 kg to na większych dziurach za szybko nie pogoni, bo dobija i przód pływa.

Robiłem ten zabieg w mojej T7 ponad rok temu.
Te podkładki powinny być zrobione z poliamidu. Po angielsku to się nazywa "Nylon spacer" , a po polsku podkładka poliamidowa.
Kumpel mi dorabiał na tokarce, ale niestety nie miał tego materiału na stanie , więc kazałem mu zrobić metalowe, bo wiedziałem, ze to rozwiązanie tymczasowe. Zamontowałem podkładki grubości 5mm, była poprawa, zadowolony byłem z efektu, teraz mam zamontowane sprężyny 6.6 N/mm, bez podkładek i jestem jeszcze bardziej zadowolony z efektu..

Obejrzałem teraz kawałek tego filmiku i mam jedno spostrzeżenie.
Do wymiany sprężyn lub montażu takich podkładek nie ma potrzeby wyciągania całych lag z półek. Ja odkręciłem kierownicę, podwiesiłem ją liną za belkę, popuściłem śruby górnych półek i zrobiłem wszystko od góry.
Właśnie zastanawiałem się tez nad twardszymi sprężynami z przodu...narazie tył wkładam.
Ten gośc z filmiku dał podkładki 6mm a jeszcze zmienił olej w lagach na 15w a powinien być 10w.
Jak zlewał stary olej to w lagach było chyba po ok 450ml oleju a wedlog serwisowki powinno być po ponad 600ml.
Po całym zabiegu - podkładki i zmiana oleju na 15w i wlanie odpowiedniej ilości chwali zabieg … i ja tez chce to przetestować, może obejdzie się bez kupowania przednich sprężyn
Tu ten zabieg:

https://m.youtube.com/watch?v=d3GdJcQ9xsQ&t=5s


Ostatnio edytowane przez Novy : 05.12.2021 o 10:45 Powód: Tuba w oknie
krytek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2021, 13:17   #25
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,372
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 3 godz 46 min 19 s
Domyślnie

Ilość oleju masz podawany na tzw. suchy amor, grubość podkładki musisz dobrać do swojej wagi{sag}.tj. napięcie wstępne spr.
Najważniejszy jest poziom oleju, który masz podawany w mm-trach. I tu na swoim przypadku powinno się potwierdzić w serwisie. W manualu miałem podany wymiar 138mm a powinien być 118mm. Nijak to nie zgadzało się z ilością oleju na suchą lagę.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2021, 19:10   #26
krytek


Zarejestrowany: Dec 2016
Miasto: Bochnia
Posty: 157
Motocykl: nie mam AT jeszcze
krytek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 17 godz 57 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Ilość oleju masz podawany na tzw. suchy amor, grubość podkładki musisz dobrać do swojej wagi{sag}.tj. napięcie wstępne spr.
Najważniejszy jest poziom oleju, który masz podawany w mm-trach. I tu na swoim przypadku powinno się potwierdzić w serwisie. W manualu miałem podany wymiar 138mm a powinien być 118mm. Nijak to nie zgadzało się z ilością oleju na suchą lagę.

masz racje , wyczytalem ze nawet 100 mm .... zglupiec mozna
krytek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.05.2022, 09:59   #27
qbaRD07


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Szczecin
Posty: 695
Motocykl: Tenere 700
qbaRD07 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 10 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
W mojej T7, po kilku próbach, stanęło na tym, że przód mam ustawiony tak:
- compression (dolna śruba) 16 klików w kierunku Soft (max jest 22), żeby było miękko, ale jeszcze bez mocnego nurkowania na przednim hamulcu
- rebound (górna śruba) 9 klików w kierunku Soft (max jest 31), czyli raczej twardo, żeby możliwie szybko wstawało po kompresji pomiędzy dołkami

Na tych ustawieniach plus 1,8 atm w kołach jeździ mi się dość komfortowo w terenie. Z całym "uzbrojeniem" na sobie ważę ok. 95 kg, a motocykl ma fabryczne gmole + bagażnik, więc kolejne +15kg.

Myślę jeszcze nad zmiękczeniem śruby Rebound o kilka kliknięć, ale to muszę potestować na żywca przy jakiejś mocniejszej przejażdżce.
Sudden dzisiaj będę kombinował ustawienia zawiasu wg Twojego konceptu, obecnie jest twardo na maxa, afrynia to był cadillac.

Ale mam jeszcze inny temat, zauważyłem że niektóre szprychy są niedokręcone, tzn nie są luźne, nie brzęczą, ale sporo gwintu jest na wierchu i te są jakby mniej sztywne.
U Was podobnie? i teraz pytanko, dawać to na gwarancję czy, można to jakoś samemu ogarnąć? A może tak ma być? Klucz jest w zestawie narzędzi.
qbaRD07 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.05.2022, 10:03   #28
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

daj do fachowca do centrowania i będziesz miał spokój na sezon
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.05.2022, 11:08   #29
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 8 godz 45 min 2 s
Domyślnie

To moje ustawienie dla kompresji było po czasie trochę za miękkie, jak się sprężyny ułożyły, ale to poczujesz na żywca u siebie.
Rebound ustaw sobie raczej nie według mojego posta tylko np. wg sposobu tego gościa z filmu. U siebie też ostatnio tak ustawiałem i jest w porządku:




Z przodu przede wszystkim trzeba wymienić przynajmniej sprężyny. Ostatnio wstawiłem K-tech 6.6 czyli niby dość twarde, a i tak ciągle da się ustawić przód, żeby był za miękki. Za to jak się ustawi tak żeby nurkował jak najmniej, ale jeszcze nie telepał po łapach na wybojach to różnica na plus względem fabrycznych sprężyn jest bardzo duża. Na fabrycznych jednak nurkuje zawsze dość mocno.

Szprychy w małej CRF, po tym jak wyszła z fabryki na krzywych kołach, dokręcałem, centrowałem i wyważałem sam na takim prostym i tanim urządzeniu, wyglądającym jak to:
https://www.msell24h.pl/wywazarka-do...SABEgL5B_D_BwE
W serwisie Hondy powiedzieli, że gwarancja nie obejmuje centrowania kół i dokręcania szprych, nawet w motocyklu z przebiegiem 900km czyli prawie prosto z fabryki . . .
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.05.2022, 14:59   #30
qbaRD07


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Szczecin
Posty: 695
Motocykl: Tenere 700
qbaRD07 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 10 min 39 s
Domyślnie

Ok dzieki,
do zawieszenia podejdę metodą prób i błędów, sprężyn wymieniać nie będę póki co.
A co do szprych to mieliście podobnie w T7?
Tematem zajmę się przy zmianie opon na właściwe.
qbaRD07 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Olej w wentylkach przedniego zawieszenia materna Rama, zawieszenia, napęd 2 04.07.2015 13:14
Stabilizator przedniego zawieszenia konieczny? borut Rama, zawieszenia, napęd 4 28.06.2011 17:42
Zasada działania Gaznika typu CV (tłumaczenie) Diobeu Uklad paliwowy i wydechowy 0 02.04.2009 07:47


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.