Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.02.2021, 17:43   #1071
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ja mam zużycie średnioroczne 1200 kWh na miesiąc, dom 140 m2, rekuperator. Z tego ponad 40%w taryfie nocnej. Ale u mnie wszystko jest na prąd.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 18:55   #1072
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezar3 Zobacz post
Podziwiam Was za te szczegółowe wyliczenia...
U nas dom 130m, porotherm, styro 15cm, poddasze w stropie wełna 15cm. Gaz płacę cały rok po 300/mieś, przed zimą było ok 5tys nadpłaty. Temp w domu 22 w dzień, 20 w nocy. Prąd ok 200/mieś, założyliśmy FV , od lipca działa. Wyprodukowane ok 1850kWh. Jeden rachunek za prąd od lipca na oj 500 zł...
Także nie wiem czy dobrze, czy źle

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
Te wyliczenia pewnie zrobię raz i zapomnę, chodzi o to że nigdzie nie można znaleźć wyliczenia ile zużywa pompa ciepła ( jakakolwiek) wszystkie wyliczenia opierają się tylko i wyłącznie na założeniu ile potrzebujemy energii oraz jaką dobrać pompę i ją sprzedać a nabywca niech sam sobie liczy ile mu prądu zużywa. Dobrze że czasem słońce świeci to i przyjemniej się robi



Dopiero się uczę na pilota
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 20:43   #1073
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 28 min 10 s
Domyślnie

Consi moja pompa ciepła 6,4 kW w styczniu zużyła 636 kWh na c.o. i cwu - dom około 155 m2 i garaż 42 metry ogrzewany przy okazji do 5-8 stopni (nie mam tam grzejnika tylko pompa, rury i bufor.) w domu około 22 stopnie, 5 osób itd.
Pozostałe prądy za styczeń:
oświetlenie i inne cuda - 615 kWh
w tym oświetlenie zewnętrzne - 89 kWh
taryfa dzienna- 795 kWh
taryfa nocna - 457 kWh
pozdr adam
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 21:32   #1074
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

To są właśnie dobre wiadomości, takie z życia
W nagrodę coś z muzyką Hansa Zimera

consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 22:10   #1075
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 18 min 45 s
Domyślnie

Panowie, zrozumcie w końcu ze zużycie energii przez pompę ciepła jest w największym stopniu zależne od izolacji termicznej domu (pomijając powierzchnię domu) I nie chodzi tu tylko o pompę ciepła ale o każde inne źródło ciepła. (Gaz węgiel, olej, drewno, pelet, groszek itp)
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 22:45   #1076
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Zużycie prądu przez pompę jest zależne od zapotrzebowania na ciepło w budynku, ale trzeba patrzeć na takie elementy jak rodzaj ogrzewania, czy co czy też cwu, czy mamy bufor, jak tak to jaki, jakie mamy pętle grzewcze.. tak sobie możemy to ciągnąć.
A z rzeczy często pomijanych to sam montaż jednostki (strona budynku) ma znaczenie, wilgotność otoczenia również nie jest bez znaczenia.
I wiadomym jest, że każdy budynek będzie brał inaczej. Co więcej, ten sam dom będzie miał różny pobór w zależności od użytkownika. Widzę to np u siebie w stosunku do poprzednich właścicieli.
Ale Consi szuka jakiegoś punktu odniesienia, bo na tą chwilę po prostu błądzi i nie wie za co płaci. Ja to tak rozumiem.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 23:11   #1077
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 18 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bigboykr Zobacz post
Zużycie prądu przez pompę jest zależne od zapotrzebowania na ciepło w budynku
Tak, masz rację. Zapotrzebowanie na energię cieplną w największym stopniu zależy od izolacji przegród i wentylacji. Pomijam skomplikowanie konstrukcji (kształt budynku) ułożenie wg stron świata, strefy wiatru i temperatury, upodobania temperaturowe domowników.
Jak izolacja jest wykonana prawidłowo z dobrze dobranych materiałów to zapotrzebowanie jest mniejsze. Podobnie z oknami (jakość produktu i montarzu)

Postaw obok siebie dwa takie same domy, z takim samym źródłem zasilania w ciepło. Jeden dom będzie miał prawidłową, dobrą izolację przegród a drugi złą (błędy wykonawcze plus słabe materiały)
Za który dom będzie większy rachunek za media do ogrzania?
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2021, 23:14   #1078
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,834
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 3 godz 51 min 43 s
Domyślnie

OK, pare słów ode mnie w tym temacie.

Mamy w PL dom według projektu Praktyczny 1L (to nasza realizacja na stronie pracowni Domy z Wizją).

Powierzchnia domu 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styro, ściana Porotherm 25 + 15 cm styro, poddasze 25-40 cm wełny, pow. okien 39m2 trzyszybowe profil Schuco Si82 + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.

Pompa cieła zainstalowana i uruchomiona 16.09.2011r. jak nikomu się jeszcze o dopłatach nie śniło, a niektórzy to patrzyli na to ustrojstwo jak na diabła: "jak to, ciepło z ziemi w zimie?". Prąd w taryfie G12 czyli taryfa droższa w dzień i tańsza w nocy. Temperatura w domu ustawiona na 23*C w dzień i 21 w nocy.

Pierwszy sezon (09.2011 - 09.2012) z podlicznika pompy zużycie było za 2110,83zł, potem 2012/2013 - 2209,70zł, następnie 2013/2014 - 1536,39zł a dalej już mi się nie chciało liczyć (choć moge to zrobić bo do 1 kwietnia 2018 mam wszystko w Excelu). Powyższe kwoty z pompy to oczywiście za CO w sezonie i CWU cały rok (mieszkały 4 osoby).

Co do tego ile żre pompa, to nie jest to tylko sprężarka, ale także pompki DZ i GZ, pompka obiegowa CWU plus ewentualnie wygrzewanie zbiornika z wodą (anty legionella - u mnie w niedziele w nocy). Pompa ma sterowanie pogodowe więc zużycie zależy też od temperatury na zewnątrz: im mniej sroga zima tym mniejsze zużycie, no ale to "oczywista oczywistość"

Jakoś tak w zimę 2011/2012 mieliśmy ekipę z termowizją, więc gdzieś na dysku zewnętrznym mam zdjęcia IR. Jak znajdę to wstawię

Dla ciekawostki od 16.09.2011 do 01.04.2018 pompa zużyła 33709kWh (w tym w taniej taryfie 27152kWh i w drogiej 6557kWh). Co daje średnio 432 kWh/miesiąc i sumarycznie lekko ponad 80% wykorzystania taniej taryfy przez pompę. Kasy na to 6 i pół roku poszło sumarycznie 13 895,38 zł czyli średniomiesięcznie 178 zł za CO i CWU.

Jeśli chodzi o zużycie ogólne prądu w domu to w miesiącach letnich układało sie to po ok 250-300 kWh dla taniej i drogiej taryfie (czyli jakieś 600kWh sumarycznie) a zimą jakieś 300 w drogiej i 600-650kWh w taniej.

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post

Dopiero się uczę na pilota
Consi, tera chyba trzeba jakieś szkolenie przejść aby tym latać. Zważ ile ten twój dron waży bo to od tego zależy czy papiery muszą być
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 00:10   #1079
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Nabru, Ty na pewno tą pąpą ziemię wychladzasz i wszyscy się zrzucamy na to Twoje ciepełko za darmoszke. Nie mówiąc już o tym, że ta cała pseudoekologia to spisek gejropy, gdyby to takie było dobre, to by nie dawali na to dotacji. A szczego dotacje? Wiadomo, że z pensji najbiedniejszym zabierają. Tak mówil najutubie profesor mniemanologii, doktor rehabilitowany na wydziale kinematyki parówek Teologicznego Uniwersytetu Dzieł, docent Wiktor Traktor, poczytaj se w internecie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 00:23   #1080
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bigboykr Zobacz post
Zużycie prądu przez pompę jest zależne od zapotrzebowania na ciepło w budynku, ale trzeba patrzeć na takie elementy jak rodzaj ogrzewania, czy co czy też cwu, czy mamy bufor, jak tak to jaki, jakie mamy pętle grzewcze.. tak sobie możemy to ciągnąć.
A z rzeczy często pomijanych to sam montaż jednostki (strona budynku) ma znaczenie, wilgotność otoczenia również nie jest bez znaczenia.
I wiadomym jest, że każdy budynek będzie brał inaczej. Co więcej, ten sam dom będzie miał różny pobór w zależności od użytkownika. Widzę to np u siebie w stosunku do poprzednich właścicieli.
Ale Consi szuka jakiegoś punktu odniesienia, bo na tą chwilę po prostu błądzi i nie wie za co płaci. Ja to tak rozumiem.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
Dokładnie, a widząc dane roczne i patrząc na swoje to chyba nie powinno być tragedii. Ja pisałem zasuwam rolety na noc ale jeszcze nie myślę o zmniejszaniu grzania w nocy bo to jeszcze nie ten etap. Liczę też że luty pokaże pazur, bo jak nie to nici z mojej próby porównania starań o zmniejszenie ucieczki ciepła przez okna .
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.