Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.03.2022, 21:23   #1
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie Czy ktoś może mi zabrać działkę.

Mam dziś bardzo nietypowe pytanie, czytam w internecie i już mi głowa puchnie... a wiem że tu jest dużo mądrych ludzi.

Opiekuję się domem kolegi i dowiedziałem się, że ostatnio chodzili z urzędu miasta (dawali jakieś pismo, że będą budować dwa domki i infrastrukturę towarzyszącą), chodził też geodeta. Geodeta coś mówił o drodze na budowę - ale to tylko zasłyszane od sąsiada. Ale spacerował sobie tą szutrówką.

Plan wygląda jak niżej:



Zielone pole to ja/kolega
Niebieski - sąsiad
Pomarańczowe - były właściciel czerwonych działek
Czerwone - nowe działki pod budowę
Co ciekawe ostatnio wyrosły skrzynki elektryczne pod "moją" granicą, bez dostępu do drogi. Oznaczone na fioletowo.

Czerwony przesmyk do drogi asfaltowej jest zatkany jakimś garażem, wiatą.

Dodam, że "inwestor" z nikim się nie kontaktował, "ja" i sąsiad dostaliśmy tylko pisma z urzędu oraz informację kto go reprezentuje.

I pytanie czy faktycznie ktoś będzie chciał zabrać koledze kawałek działki i zrobią ze ślepej drogi, drogę dojazdową do kolejnych działek?

Czy są jakieś terminy, które po przekroczeniu będą skutkować zrobieniem drogi/zabraniem pola?

Mogę gdzieś się przejść i dostać jakieś szczegóły jeśli nie mam żadnego notarialnego upoważnienia itp? Kolega siedzi za granicą więc ma mały problem sam o to pytać.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png plan sytuacyjny.png (8.5 KB, 501 wyświetleń)
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 21:32   #2
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 55 min 44 s
Domyślnie

Nie wiem czy to ten przypadek ale kołacze mi się coś o ustanowieniu służebności przejazdu czy jakoś tak.

Z pewnością będzie tu wiedza na ten temat bo już się nawet gdzieś przewijało.
zimny jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 21:41   #3
Władek
 
Władek's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2021
Miasto: Kraków/Zielonki
Posty: 60
Motocykl: KTM1290R
Przebieg: rośnie
Władek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 9 godz 50 min 38 s
Domyślnie

Nic nikomu nie może zabrać,
jeżeli ten ktoś jest tego właścicielem.
Jezeli sąsiad wydzielał działki i są to działki budowlane muszą posiadać dostep do drogi.
Jezeli podział działek budowlanych był dokonany bez wytyczenia drogi dojadowej to można to obalić.
Nie można dokonać podziału, bez wyznaczenia drogi dojazdowej.

Jaki status ma ta droga gruntowa brązowa, kto jest właścicielem.
Choćby nawet, to nie ma nia dojadzu do czerwonych, tak przynajmniej wynika z tego rysunku.

Jeżeli jest wydane lub procedura wydania pozwolenia na budowę jest w trakcie, masz prawo do wglądu w te dokumenty, jako własciciel działki sasiedniej, starostwo powiatowe.
Jeżeli będą Ci mówić inaczej napisz oficjalne pismo z potwierdzeniem dostarczenia.
Nie musza Cie powiadamiać, ale na twoja prośbe muszą udostępnić dokumentację.

Służebności też na siłe nikt nie ustanowi.
No chyba, że ktoś do czerwonych działek dojeżdżał do nich tą brązową przez ostatnie 30 lat.
To już sądownie,
tu można też obalić ujeżdżony slad 2,5m szer.
W warunkach zabudowy w twojej gminie będzie podana min szer drogi dojazdowej, pewnie 5m.

Jezeli jednak były one kiedyś pomarańczowe to miały dojadz z asfaltowej.
itd, itd, i można obalać, że nie używano do nich dojazdu brązową itd, itd.

Wszystko zależy od statusu brązowego kawałka , kto płacił za niego podatek.


Pozdrawiam
Władek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 21:58   #4
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Nie wiem czy to ten przypadek ale kołacze mi się coś o ustanowieniu służebności przejazdu czy jakoś tak.

Z pewnością będzie tu wiedza na ten temat bo już się nawet gdzieś przewijało.
Tak, właśnie o czymś podobnym czytałem. Znalazłem jeszcze na to kilka różniących się nazw.

Ale smutne jest to, że ta działka była dokupowana i powiększana na raty, aby nikt się z boku nie dobudował, było spokojnie, nikt nie patrzył do okna z domu obok. Wydawało się, że jest ok a tu nagle "inwestor" atakuje od dołu.

Zastanawiam się, czy może ktoś po znajomości przepchać sobie pozwolenie na budowę bez dostępu do drogi, albo będzie wiedział gdzie zagadać aby poszło po jego myśli.

Cytat:
Napisał Władek Zobacz post
Nic nikomu nie może zabrać,
jeżeli ten ktoś jest tego właścicielem.
Jezeli sąsiad wydzielał działki i są to działki budowlane muszą posiadać dostep do drogi.
Jezeli podział działek budowlanych był dokonany bez wytyczenia drogi dojadowej to można to obalić.
Nie można dokonać podziału, bez wyznaczenia drogi dojazdowej.

Jaki status ma ta droga gruntowa brązowa, kto jest właścicielem.
Choćby nawet, to nie ma nia dojadzu do czerwonych, tak przynajmniej wynika z tego rysunku.

Jeżeli jest wydane lub procedura wydania pozwolenia na budowę jest w trakcie, masz prawo do wglądu w te dokumenty, jako własciciel działki sasiedniej, starostwo powiatowe.
Jeżeli będą Ci mówić inaczej napisz oficjalne pismo z potwierdzeniem dostarczenia.
Nie musza Cie powiadamiać, ale na twoja prośbe muszą udostępnić dokumentację.

Służebności też na siłe nikt nie ustanowi.
No chyba, że ktoś do czerwonych działek dojeżdżał do nich tą brązową przez ostatnie 30 lat.
To już sądownie.

Jezeli jednak były one kiedyś pomarańczowe to miały dojadz z asfaltowej.
itd, itd, i można obalać, że nie używano do nich dojazdu brązową itd, itd.

Wszystko zależy od statusu brązowego kawałka , kto płacił za niego podatek.


Pozdrawiam
Wydzielone działki raczej są budowlane. Wszystkie na rysunku są budowlane. W piśmie jest mowa o dwóch domkach, zabudowa jednorodzinna. Jedna działka czerwona ma dostęp do drogi, druga nie.

Droga gruntowa należy do miasta. Nie mam pewności czy to faktycznie droga, czy po prostu jakaś taka działka przerobiona na szutrówkę. Na mapach jest wyznaczony pasek pod tą drogę i ma numerek jak zwykła działka.

Ta droga szutrowa kończy się na działce kolegi, styka się tylko jednym rogiem z "inwestorem".

Dzięki za podpowiedź.
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 22:03   #5
Cezarus


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 966
Motocykl: RD03
Cezarus jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 23 godz 45 min 29 s
Domyślnie

Zobacz sobie na https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html granice tych działek i będziesz wiedział.
Cezarus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 22:08   #6
Władek
 
Władek's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2021
Miasto: Kraków/Zielonki
Posty: 60
Motocykl: KTM1290R
Przebieg: rośnie
Władek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 9 godz 50 min 38 s
Domyślnie

@Czarny Czarownik,
"styka się tylko jednym rogiem z "inwestorem"."

to przez ten róg nie da się dojechać.
I po problemie.

Nie można wybudować domu bez drogi dojazdowej.

Szerokość drogi musi się zgadzać z ogólnymi warunkami zabudowy w gminie.
Dodatkowo, jeżeli jest kilka działek to musi być wydzielona "nawrotka" 12mx12m na końcu drogi.
Władek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 22:31   #7
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezarus Zobacz post
Zobacz sobie na https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html granice tych działek i będziesz wiedział.
Tak, wszystko sprawdzałem na geoportalu.

Cytat:
Napisał Władek Zobacz post
@Czarny Czarownik,
"styka się tylko jednym rogiem z "inwestorem"."

to przez ten róg nie da się dojechać.
I po problemie.

Nie można wybudować domu bez drogi dojazdowej.

Szerokość drogi musi się zgadzać z ogólnymi warunkami zabudowy w gminie.
Dodatkowo, jeżeli jest kilka działek to musi być wydzielona "nawrotka" 12mx12m na końcu drogi.

Jeszcze raz dzięki za odp.
Mam znajomego w urzędzie miasta, może on będzie w stanie jeszcze zapytać kogoś po koleżeńsku z odpowiedniego działu, i o to co się tam planuje. Ale Twoje informacje wydają się cenne. W poniedziałek podpytamy w urzędzie.

Dzięki za zainteresowanie
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 00:06   #8
matti
 
matti's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 231
Motocykl: 07z różowym napisem
Przebieg: 70000
Galeria: Zdjęcia
matti jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 19 godz 43 min 20 s
Domyślnie

Pierwsza najważniejsza sprawa.
Czy działka szutrową jest działka miejska/gminna czy jest to działka która jest własnością wspólna kilku właścicieli?
Jeżeli jest to druga opcja to jesteś moim zdaniem wygrany.
Jeżeli jest to pierwsza opcja, to gmina na może zaprojektować drogę na twojej działce, złożyć pozwolenia na budowę drogi na twojej działce w trybie ZRID (zezwolenie realizacji inwestycji drogowej). Jak wojewoda/starosta to klepnie to możesz się pożegnać z działką. Na etapie wniosku o. ZRID Ciebie jako stronę muszą się spytać czy wyrażasz na to zgodę (lub wywiesić tak informacje w urzędzie i dać Tobie o tym informację). Wtedy możesz łatwo wskazać przeciw, że jedna z działek. erwonych ma dostęp do drogi głównej i wskazać, że podział został wykonany bez ustanowienia dostępności działki do komunikacji. Jeżeli inwestor się uprze a starosta zgodzi to możesz się z kawałkiem działki pożegnać i dostać za nią odszkodowanie.
Raczej będziesz strona wygraną.
Jeżeli inwestor idzie w trybie standardowego pozwolenia na budowę to najpierw musi mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane uzyskaną od Ciebie a widzę, że tego pewnie im nie dasz lub im nie sprzedasz tej części.

Czy na czerwonej części w wąskiej gardle stoi garaż czy nie to z punktu widzenia prawa działka ma dostęp do drogi i tyle. Prawnie dwóch dostepow do drogi nie musi mieć.
Moim zdaniem ktoś dał ciała przy podziale części pomarańczowej/czerwonej i ktoś w urzędzie to świadomie lub nieświadomie im to klepnął.
Sprawdź na Geoportalu nie tylko układ działek ale też ich przeznaczenie (możliwe że jedna działka ma kilka obszarów o innym zagospodarowaniu i wtedy może jest takie przeznaczenie drogowe pociągnięte do końca twojej działki). Pokaż to pismo, które podobno roznosili.
Jak wcześniej wspomniano na końcu ul. Ślepej powinien być plac do zawracania 12x12.
Ps. Co to za żółty teren? Może w ramach tamtej części jest bzamiar budowy drogi?
Czy na te okolice jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
__________________
To co? Śmigamy ?


RD11A -> Black 690SM-> RD07
matti jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 00:41   #9
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matti Zobacz post
Pierwsza najważniejsza sprawa.
Czy działka szutrową jest działka miejska/gminna czy jest to działka która jest własnością wspólna kilku właścicieli?
Ta szutrówka jest działką miejską. Kilkanaście lat temu był przetarg ale cena była dość astronomiczna i kolega zrezygnował z zakupu. Nie mam pojęcia czy zmieniła właściciela od tego czzasu.

Cytat:
Napisał matti Zobacz post
Sprawdź na Geoportalu nie tylko układ działek ale też ich przeznaczenie (możliwe że jedna działka ma kilka obszarów o innym zagospodarowaniu i wtedy może jest takie przeznaczenie drogowe pociągnięte do końca twojej działki).
Z tego co sprawdziłem to cały ten obszar (poza drogami asfaltowymi) jest oznaczony jako teren zabudowy jednorodzinnej. Ta droga szutrowa też jest oznaczona do zabudowy jednorodzinnej.


Cytat:
Napisał matti Zobacz post
Pokaż to pismo, które podobno roznosili.
Dodałem ocenzurowane w załączniku.


Cytat:
Napisał matti Zobacz post
Ps. Co to za żółty teren? Może w ramach tamtej części jest bzamiar budowy drogi?
Czy na te okolice jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Tam są inne działki budowlane, już z domkami i ogrodzone. Zapomniałem dopisać do legendy.


Jeszcze małe sprostowanie. Na piśmie jest termin 7 dni od doręczenia, ale pismo ma już ponad tydzień. Geodeta był na drodze chyba przedwczoraj i coś tam podpytywał. Teraz zobaczyłem datę...
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg pismo_cenzura.jpg (695.4 KB, 30 wyświetleń)
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 08:05   #10
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 1 godz 24 min 20 s
Domyślnie

Możesz się zapoznać z dokumentami w dowolnym momencie. U mnie była sytuacja podobna z zawiadomieniem. Mama odebrała list, mnie nie było, termin minął. Poszedłem do urzędu i pokazali mi całość dokumentacji. Wyznaczony termin jest na składanie wniosków, nie ma to wpływu na możliwość zapoznania się z dokumentacją.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pytanie o działkę ferolo Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 27 26.04.2020 08:47
Ktoś jedzie do Białej z Wawy i może zabrać ? wojtekk Pomagamy - za free 8 10.09.2019 22:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.