Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09.01.2021, 10:57   #11
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Nie wiem jak na wyspach ale u nas furore robi MG ZS Ev jest kawał auta o przyzwoitym zasięgu za relatywnie niskie pieniądze.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 11:02   #12
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 30 min 34 s
Domyślnie

Tam koszt tego auta to dwie kawy dziennie lub 30-40 funtów czyli opłacało się. U nas porównując koszty tylko paliwa nigdy nie wyjdzie tak dobrze jak tam. To samo a u nas drożej.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 11:44   #13
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

W naszych posowieckich riealiach ciekawa alternatywą jest używany Nissan Leaf II gen, już ten z pompa ciepła.
Są to z reguły auta z przebiegiem około 100tys, cztero, pięcioletnie.
Sporo czytałem o nich w USA i ten wiek i przebieg to jest po prostu niewiele.
Wciąż jest to doskonale auto do załatwiania spraw codziennych.
Ceny są około 50k
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 12:58   #14
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Z leafem to no, trzeba uwazac. Nie ze to zle auto jest, ale zrobione jesli chodzi o naped "po kosztach", na przyklad nie ma ukladow chlodzenia/grzania baterii, co powoduje szybsza degeneracje baterii w porownaniu np z Teslą.

https://elektrowoz.pl/porady/nissan-...ia-wymieniona/

Aktualnie wymiana calej baterii w Leafie w stanach to jakies wg naszego kursu 26tys PLN.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 13:14   #15
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,772
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 43 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Nie wiem jak na wyspach ale u nas furore robi MG ZS Ev jest kawał auta o przyzwoitym zasięgu za relatywnie niskie pieniądze.
Tutaj na Wyspach ZS też ma spore wzięcie. Może ciutkę też przez "patriotyzm" że to brytyjska marka

A co do infrastruktury, to (jak już wspomniałem w pierwszym poście) jest z tym OK i to był jeden z punktów wyboru właśnie EV.

Poniższa mapka pokazuje ile mam punktów ładowania w promieniu jakichś 10 km i to cały czas się rozwija.

nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 16:35   #16
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Tutaj na Wyspach ZS też ma spore wzięcie. Może ciutkę też przez "patriotyzm" że to brytyjska marka

A co do infrastruktury, to (jak już wspomniałem w pierwszym poście) jest z tym OK i to był jeden z punktów wyboru właśnie EV.

Poniższa mapka pokazuje ile mam punktów ładowania w promieniu jakichś 10 km i to cały czas się rozwija.

Z ciekawości ile u was kosztuje podstawowa wersja MG zs ev? U nas jakieś 24k euro.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 19:08   #17
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,772
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 43 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Z ciekawości ile u was kosztuje podstawowa wersja MG zs ev? U nas jakieś 24k euro.


Jak widać najtańsza wersja Excite to £25495 (i to już po odjęciu dopłaty rządowej w wys £3000). Tyle, że ta wersja wyposażenia wygląda na ciutkę bogatszą niż "norweska" Comfort (np. 17" vs 16" koła).

Niestety UK to nie jest oaza tanich samochodów (jeśli chodzi o nowe) i domyślam się że teraz po wyjściu z UE samochody będą jeszcze droższe.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2021, 21:29   #18
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,772
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 43 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
A to zależy czy UK będzie brnąć w "zachęcające" do zmniejszania pojemności skokowej i ilości wydalanych spalin przepisy.
W UK to już fakt: od 2030 nie kupisz nowego samochodu i vana z silnikiem spalinowym, a od 2035 również takowej hybrydy. Takie przyjęto zapisy.

I mam wrażenie, że od tego nie ma odwrotu czy to UK czy PL, bo kiedyś ceny EV spadną do poziomu normalnego samochodu spalinowego. Jeszcze kilka lat temu koszt wyprodukowania 1kWh baterii to było jakieś $1200 teraz bateria o takiej pojemności po raz pierwszy wyceniona została poniżej $100/1kWh.

https://about.bnef.com/blog/battery-...ts-at-137-kwh/

Jeśli więc samochód EV bedzie miał taką samą cenę jak spalinowy, będzie tańszy w utrzymaniu (grosze za "paliwo" i serwis oraz w UK brak podatku drogowego), będzie mógł wjechać do centrum miasta i (co bardzo ważne) będzie odpowiednia infrastruktura, aby go ładować idąc do sklepu, do kina, na mecz, na basen, do pracy itp, to kto z Was nie kupi czegoś takiego co rusza z kopyta, nie dymi, nie nagrzewa wnętrza w 15 min w zimie, nie zapycha DPF-a itp.

A wracając do tematu wątku, bliźniak naszego małego Seata czyli VW e-Up stanął na pudle testu autostradowego "drive until you die" małych samochodów elektrycznych. Przyznacie, że wynik niezły jak najtańszy w tej stawce i przerobiony na EV 10-letni samochód ICE

nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.01.2021, 20:06   #19
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,772
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 43 min 36 s
Domyślnie

Consi zaintrygował mnie swoją ostatnią elektryczną wycieczką swoim VW ID.3 do Kazimierza z międzyładowaniem w Kraśniku (toż to jakieś prawie 60km od Kazimierza) więc wymyśliłem sobie taki trip (na razie wirtualny bo COVID i samochodu jeszcze ni ma):

Mii Electric Challenge

Punkt startowy Land's End w Korwalii, meta John O'Groats na północy Szkocji. Dla niewtajemniczonych w geografie UK to tak jakby z najdalszego zakątka Bieszczad pojechać elektrykiem na Hel. A to i tak za mało bo mój Challenge to jakieś 1350 km (czyli z 1,5 raza więcej niż Bieszczady - Hel).

Żeby nie było tak łatwo to założeniem jest, że używam tylko rapid chargerów (czyli takich minimum 25kW) bo nie oszukujmy się nie będę stał kilka godzin i ładował się z wolnej ładowarki na takiej trasie.

Inne założenia:
1. W Land's End jestem naładowany w 100%,
2. Staję na ładowanie jak mam pozostałość baterii 20%,
3. Ładuję do 80%,

Do policzenia, czy to w ogóle możliwe użyłem stronki Zap-Map.com. Po zarejestrowaniu i wprowadzeniu marki samochodu EV można już liczyć trasę:



Z powyższej mapki widać ze to się da zrobić. Aplikacja podaje mi 150 szybkich stacji ładowania na ww trasie (oczywiście nie wszystkie są na samej trasie, ale żadna dalej niż 5km objazdu) co daje średnio jeden rapid charger co 9 kilometrów.

Mimo katalogowego zasięgu naszego Mii liczącego 162 mile, zakładam, że na te 850 mil trasy w jedną stronę będę się ładował co ok. 100-120 mil, bo i trochę jazdy po autrostradach będzie i chcę aby postoje na ładowanie były jak najkrótsze. Katalogowo od 20 - 80% Mii ładuje się w ok 40-50 min, więc to takie proste nie będzie, no ale to w końcu challenge jest a na tym forum to same twarde bestje som

Wybieram sobie więc stacje ładowania wedle powyższej zasady (i te jak najbardziej po trasie) i Zap-Map twierdzi, że nawet dojadę do John O'Groats, tylko czeka mnie minimum 8 ładowań (plus 9 ładowanie przy terminalu promów na Orkady w Gill's Bay aby mieć 100% na drogę powrotną).

Jako, że północ Szkocji to takie "Podlasie' (oczywiście bez obrazy dla Podlasiaków) i co tam najwyżej można spotkać często to wrzosowiska, lochs, zajebiste widoki i hajlandzkie krowy a nie ładowarki EV, aplikacja podaje mi dwie alternatywne najbliższe stacje aby w razie W było się gdzie tam podładować.

Tak to więc wygląda jak poniżej:



Do odważnych świat należy, więc co - jedziemy

Ale to już w następnym odcinku...
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.01.2021, 20:20   #20
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 1 godz 13 min 29 s
Domyślnie

Wyzwanie. Jaki czas na pokonanie trasy szacujesz?
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 13.10.2020 00:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 17:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 09.04.2012 00:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 21:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.