Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.02.2021, 11:05   #1121
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 44 min 31 s
Domyślnie

Grzalke w reku lepiej odpalać ręcznie w mrozy i mieć to pod kontrolą.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 11:20   #1122
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

I mnie rekuperator stoi na nieogrzewanym strychu, za to w izolowanej wełna szafie. W szafie mam normalny grzejnik elektryczny 500W, ustawiony na nie zamarzanie, czyli 7 stopni.

jedyny problem, jaki mam, to zamarzajaca skroplona woda w rurze wylotowej.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 12:09   #1123
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Na tę rurę nie chcesz założyć kabla grzewczego z automatem?
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 12:31   #1124
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 19 min 20 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
I mnie rekuperator stoi na nieogrzewanym strychu, za to w izolowanej wełna szafie. W szafie mam normalny grzejnik elektryczny 500W, ustawiony na nie zamarzanie, czyli 7 stopni.

jedyny problem, jaki mam, to zamarzajaca skroplona woda w rurze wylotowej.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
rurę z rekuperatora podłącz do kanalizacji jeżeli masz taką możliwosc. Mam tak zrobione i nie mam problemów z zamarzaniem. Mój reku też stoi na nieogrzewanym strychu.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 12:37   #1125
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 56 min 19 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
rurę z rekuperatora podłącz do kanalizacji jeżeli masz taką możliwosc. Mam tak zrobione i nie mam problemów z zamarzaniem. Mój reku też stoi na nieogrzewanym strychu.
Możesz rozwinąć temat wylot masz podpięty do kanalizacji jakiś prosty schemacik tego rozwiązania
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 12:54   #1126
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 19 min 20 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dżeferson Zobacz post
@lotnik jak dużych strat ciepła należy się spodziewać przy dobrze ocieplonym stropie i elewacji, jednak nieocieplonym poddaszu? Czy scianki dzialowe na strychu są dużym mostkiem termicznym?

Napisz co rozumiesz przez "dobrze docieplone"
według WT2021 strop pod nieogrzewanym poddaszem powinien spełniać parametr U= 0,15 W/(m2K). Dopiero wtedy jest spełnione wymaganie. Licząc szybko w głowie to musiałbyś dać około 25 cm dobrej izolacji w strop żeby taki parametr uzyskać, oczywiscie zależy to tez od rodzaju stropu, czy lany, systemowy, keramzytowy itp. (poszukaj kalkulatora w necie i policz dokładnie) Jeżeli tak masz to straty będa niewielkie.

Trzeba pamietać, ze straty będa zawsze, w domach energooszczędnych będą małe a w słabo zaizolowanych będą większe ale zawsze rozłożą się proporcjonalnie.
Procentowo najwięcej tracimy przez strop czy poddasze bo ciepło idzie do góry, póżniej ściany, wentylacja, okna, podłoga, mostki termiczne.

Ścianki działowe jeżeli sa zbudowane w technologii suchej zabudowy i posadowione na izolacji stropu będą nieznacznymi mostkami termicznymi.
Natomiast ścianki murowane, posadowione na stropie betonowym będą znacznym mostkiem. Jak znacznym możesz policzyć podając powierzchnię styku ściany ze stropem.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 13:02   #1127
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Możesz rozwinąć temat wylot masz podpięty do kanalizacji jakiś prosty schemacik tego rozwiązania
Paweł, normalnie rurkę kanalizacyjną fi 50 podprowadasz w okolice rekuperatora, możesz jeszcze dać na niej syfon i podpinasz. U mnie jak pamiętam odpływ skroplin z reku jest taką elastycznym wężem to wtedy on jest zwinięty i tworzy syfon i na końcu rurki 50 zakładasz korek, w korku otwór ciasno pasowalny i wciskasz wężyk.
Cała filozofia

Tak się zastanawiam gdzie indziej mają odprowadzenie posiadacze reku Przecież tylko do kanalizy to można zrzucać. Wiadra jakieś podstawiacie?

Jeszcze taka rada. Jeżeli się da to nie upychajcie reku na niecieplonym strychu. Można to potem obudowac jakąś szafą z wełną i dać na nawet grzejnik jak u Bukowskiego ale prościej jest w kotłowni podwiesić reku pod sufitem przy ścianie. Rurkę do skroplin puścić w ścianie i po wszystkim. Wtedy dostęp do filtrów jest łatwiejszy a i samo reku czyścić łatwiej.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 13:04   #1128
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 19 min 20 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Możesz rozwinąć temat wylot masz podpięty do kanalizacji jakiś prosty schemacik tego rozwiązania
Rurkę od skroplin wymiennika mam podłączoną do kanalizacji. Nie wyprowadzałem tej rurki na zewnątrz budynku. Instalację reku robiłem sam 8 lat temu i działa do dzisiaj.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 14:11   #1129
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
rurę z rekuperatora podłącz do kanalizacji jeżeli masz taką możliwosc. Mam tak zrobione i nie mam problemów z zamarzaniem. Mój reku też stoi na nieogrzewanym strychu.
Pod rekuperatorem jest oczywiście spływ do kanalizy. Rzecz w tym, że mam wylot zrobiony na spirorurze, wydmuchiwane powietrze jest wilgotne, skrapla się więc na zimnych ściankach (przypominam, idzie to po nieogrzewanym i nieizolowanym strychu) no i po paru dniach mrozów jest czop z zamarzniętej wody.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 14:49   #1130
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 19 min 20 s
Domyślnie

Wylot czyli wyrzutnię masz zamarzającą.
Prawdopodobnie masz za słabo zaizolowaną rurę wyrzutni (czerpni pewnie też)
Ciepłe powietrze ochładza się na zimnych ściankach rury i się skrapla.
Sprawdż czy nie zamarza Ci wymiennik (i grzałka musi pracowac cąły czas) bo to dziwne że na wylocie masz az tak ciepłe powietrze.
Jeszcze nigdy mi się tak nie stało. Mam rekuperator 8 lat. Instalację robiłem sam.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.