Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dział konstruktora > Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas.

Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas. Projekty, autorskie maszyny, ciekawe patenty - to dział dla Ciebie, gdzie możesz pokazać swoją inwencję twórczą

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.11.2021, 10:38   #1
Bohun
 
Bohun's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 478
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Bohun jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 6 godz 5 min 54 s
Domyślnie Osuszacz powietrza. (Dehumidifier)

Projekt powstawał w głowie w czasie kupowania domu, obserwacji innych znajomych i ich problemów z mieszkaniem w nowo wybudowanych domach. Niekończącym się temacie wilgoci i grzyba w domu, spowodowanego różnica temperatur w okresie zimowym oraz niedosuszonym ścianami.



W 2018 ceny osuszania zaczynały się od 30zł/doba. Znajomy z pracy opowiadał o osuszaniu swojego m3. Z ciekawości zacząłem szukać i dociekać zasadę działania takiego urządzenia. Po pewnym czasie doszedłem do wniosku ze można spróbować zbudować taki układ. Z perspektywy siedzenia w biurze największym problemem był czynnik chłodniczy i wprowadzenie go do układu. Założenie było takie, ze ma to się opłacać. Projekt niskobudżetowy

Istotne elementy:

Na stanie własnego złomowiska
- parownik z chłodziarki na mleko (jeden miałem, drugi dostałem (dzięki Jacku).
- sprężarka z lodówki
- podstawa z kółkami po spalonej spawarce Bester
- kapilara
- wiatrak z chłodziarki na mleko
- presostat
- termometr z higrometrem, który urozmaicał mi kierownicę Transalpa.

Kupiłem:
- kątowniki do budowy stelaża
- odwadniacz do lodówki 2,5-5 mm 10 g
- zawór serwisowy z rurką Schradera AVX 6mm
- zawór EV12 do butli jednorazowych + przewód do zaworu Schradera.
- czynnik R600a (wyprzedając zielonych, jest legalny bez uprawnień, nie znam się na tym nie drążyłem tematu)
- wentylator do chłodzenia silnika sprężarki
- termometr elektroniczny LCD z sondą
- wyłącznik analogowy 0336
- przełącznik 230V 15A MK621 kołyskowy 2szt.
- nity
- drut spawalniczy z dodatkiem srebra 5% (powiem że miedź spawa się bajecznie)
- obcinak do rurek miedzianych

Układ został pospawany acetylenem, drut na bazie srebra zamknął układ szczelnie. Przez 3 lata czynnik nie uciekł z układu. Jeśli jest ktoś na forum od klimatyzacji to się za głowę złapie co do metody zamknięcia układu. W teorii wiem że ma być „osuszony” gazem obojętnym. I inne dane jak ilość czynnika etc. Z układu usunąłem powietrze odwrotna stroną kompresora z lodówki, następnie powoli zacząłem wprowadzać czynnik do układu obserwując kapilarę, na której zaczął pojawiać się szron.

Kilka elementów było zamontowanych w tym urządzeniu na wyrost. Przewidywałem możliwość sterowania wentylatorem i kompresorem.
-w przypadku oblodzenia parownika 1, presostat miał wyłączyć kompresor.
-sterownik czasowy miał sterować jakimś interwałem włączania wentylatora.
Jak się okazało później te zabiegi nie miały sensu, ponieważ parownik nie osiągał tak skrajnie ujemnych temperatur. Sterowanie czasowe też nie miało zastosowania. Znajomy z pracy sugerował jakieś ABB i inne układy, oprogramowanie. Popatrzyłem na niego z litością. To nie ma generować kosztów.

W obserwacji 4 godzinnej pracy uznałem, że trzeba dodać chłodzenie kompresora i zamontowałem wentylator. Pamiętam dzień w którym przywiozłem osuszacz na budowę zostawiając go samego sobie. I ta niepewność czy coś się nie wypier… później euforia jak na 2 dzień w wiaderku ~2L wody. (bardzo podobne z zasady jak pędzenie bimbru).

Gdy zacząłem osuszanie higrometr pokazywał 92% wilgoci, nie pamiętam ile dokładnie miał jak zakończyłem suszenia ale w okolicach 40%. Miałem ten plus, że dom został odebrany w czerwcu, tak ze temperatura zewnętrzna sprzyjała i punkt rosy został osiągnięty metoda naturalną. Podłogówka nie była włączona podczas suszenia, ponieważ gaz został podpięty w połowie września. Osuszacz działał na okrągło prze 1,5 miesiąca. Był taki czas kiedy nie było mnie 3 tygodnie i mówię do żony, pojedź zobacz, może trzeba wodę wylać. Przez ponad tydzień 20L wody nakapało. Łącznie szacuję że wylałem ponad 100 L wody z powierzchni 80m2.

Osuszacz był na 3 innych budowach, ostatnio używałem go podczas malowania pokoju. Co do sprawności układu nie mam porównania, ponieważ nie miałem okazji widzieć jak działa taki profesjonalny. Można porównać tabelki, zestawić. Sprawność jest zależna od temperatury i wilgotności powietrza. Np. 28 stopni i 40% wilgoci to już prawie nie można zaobserwować rosy na żebrach parownika.

Koszty:
- prądu 100zł (w tym inne prace)
- elementy składowe 300-400zł.

Zdjęcia:

__________________
Kto prędko daje, ten dwa razy daje.
Bohun jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2021, 19:37   #2
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 832
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 3 dni 20 godz 52 min 4 s
Domyślnie

Tak tylko dla podpowiedzi :
Klimatyzator przenośny wyłapuje 2 litry wody na 4-6 godzin z mieszkania
Cała zabawa z wydajnością zaczyna się od kompreesora więc czy Twój agregat z lodówki to już ten nowy eko ?
Na gaz LPG?
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2021, 19:56   #3
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Ja tez osuszam przenosnym klimatyzatorem Tutaj 0.5 L zbiornik klimatyzatora zapelnia mi sie w 45 minut przy wskazaniu wilgotnosci 60%. Ale to stary, poniemiecki dom gdzie wilgoc "czuje sie" w powietrzu, do tego w ubraniach itd.

Projekt kolegi bardzo mi sie podoba - zlozony z tego co pod reka, taki prawdziwy "recykling". I robi swoja robote ! No szacun Bohun !
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2021, 18:08   #4
El Kowit
Banned


Zarejestrowany: Jul 2021
Miasto: Świat równoległy
Posty: 766
Motocykl: Wrublin 300KM
El Kowit jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 9 godz 32 min 12 s
Domyślnie

Czasami zapominamy o tym ale osuszacz powinien pracować w pomieszczeniu zamkniętym (najlepiej na środku). Jeżeli pomieszczenie jest nieogrzewane, to podniesienie temp. przyspieszy proces.

Czasami wystarczy zwykła wentylacja. Kiedy na zewnątrz panują dobre warunki - niska wilgotność powietrza a pomieszczenie można wietrzyć.
El Kowit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2021, 19:02   #5
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

Przede wszystkim. Szacun dla kolegi że poświęcił tak dużo energii i czasu. A teraz ad rem.
Żeby zacząć rozważania na temat osuszania, trzeba zdać sobie sprawę czym jest wilgotność powietrza i określić, czy jest to zjawisko pożądane, czy niepożądane.
Dla rozpoczęcia tematu i zainteresowanych, którzy chcieliby zrozumieć te rzeczy, mogę powrzucać trochę edukacji. Na początek, czym jest powietrze. Suche i normalne*

Suche powietrze składa się z:
74,45%N2
23,2O2
1,3Ar
0,05CO2

Normalne* powietrze składa się z:
73,9-75,4%N2
22,7-23,2%O2
0,1-2%H2O
1,3%Ar
0,05%CO2

* w lecie zazwyczaj około 14g/kg H2O
w zimie zazwyczaj około 0,6g/kg H20
odniesienie dotyczy powietrza atmosferycznego dla Europy środkowej i północnej przy ciśnieniu 760mmHg; 101kPa

Taka jest referencja.

Później trzeba zrozumieć pojęcia wilgotności względnej i bezwzględnej:
- bezwzględna - masa pary wodnej w powietrzu na kilogram suchego powietrza (przy 20*C i ciśnieniu nominalnym 1m3 powietrza=około 1,2kg)
- względna - w odniesieniu ile procent wody jest w formie gazowej przy danej temperaturze i ciśnieniu. Przy czym maksymalna zawartość to 100%RH, powyżej tej wartości następuje skraplanie

Dajcie znać czy się produkować, czy kogoś to zainteresuje, czy dać sobie spokój.
Osuszaniem, kontrolą wilgotności i generalnie obróbką powietrza zajmuję się zawodowo od wielu lat. W zasadzie tylko w przemyśle. Tematów "domowych" dotykam niezmiernie rzadko i niechętnie.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2021, 20:01   #6
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Pisz przyda sie !
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2021, 21:20   #7
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,021
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 17 godz 50 min 49 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ctomch Zobacz post
Przede wszystkim. Szacun dla kolegi że poświęcił tak dużo energii i czasu. A teraz ad rem.
Żeby zacząć rozważania na temat osuszania, trzeba zdać sobie sprawę czym jest wilgotność powietrza i określić, czy jest to zjawisko pożądane, czy niepożądane.
Dla rozpoczęcia tematu i zainteresowanych, którzy chcieliby zrozumieć te rzeczy, mogę powrzucać trochę edukacji. Na początek, czym jest powietrze. Suche i normalne*

Suche powietrze składa się z:
74,45%N2
23,2O2
1,3Ar
0,05CO2

Normalne* powietrze składa się z:
73,9-75,4%N2
22,7-23,2%O2
0,1-2%H2O
1,3%Ar
0,05%CO2

* w lecie zazwyczaj około 14g/kg H2O
w zimie zazwyczaj około 0,6g/kg H20
odniesienie dotyczy powietrza atmosferycznego dla Europy środkowej i północnej przy ciśnieniu 760mmHg; 101kPa

Taka jest referencja.

Później trzeba zrozumieć pojęcia wilgotności względnej i bezwzględnej:
- bezwzględna - masa pary wodnej w powietrzu na kilogram suchego powietrza (przy 20*C i ciśnieniu nominalnym 1m3 powietrza=około 1,2kg)
- względna - w odniesieniu ile procent wody jest w formie gazowej przy danej temperaturze i ciśnieniu. Przy czym maksymalna zawartość to 100%RH, powyżej tej wartości następuje skraplanie

Dajcie znać czy się produkować, czy kogoś to zainteresuje, czy dać sobie spokój.
Osuszaniem, kontrolą wilgotności i generalnie obróbką powietrza zajmuję się zawodowo od wielu lat. W zasadzie tylko w przemyśle. Tematów "domowych" dotykam niezmiernie rzadko i niechętnie.
moze sie nie znam ale mi zawsze wychodzi 21% tlenu i tego sie trzymać będę !!
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 20210719_081030.jpg (690.4 KB, 6 wyświetleń)
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2021, 21:29   #8
Bohun
 
Bohun's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 478
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Bohun jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 6 godz 5 min 54 s
Domyślnie

Niech ten projekt ujrzy ciało naukowe. Ciesze sie, że napisałeś ctomch. Górna część parownika nie uzyskuje dość niskiej temperatury. Skraplanie występuje w dolnej czesci 1/4. Próbowałem zwiększyć ilość czynnika. Nie dawało to żadnych rezultatów.
__________________
Kto prędko daje, ten dwa razy daje.
Bohun jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2021, 20:24   #9
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,791
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 8 godz 40 min 7 s
Domyślnie

Ctomch, jak najbardziej wysłucham mądrego mózgu. Pisz o fizyce wilgotnej, bo co jak co , każdy normalny facet musi się znać aby grzybem nie zarosło!

Bochun
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.

Ostatnio edytowane przez fassi : 21.11.2021 o 21:52
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2021, 21:35   #10
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 832
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 3 dni 20 godz 52 min 4 s
Domyślnie

To może pokombinuj jeszcze z r290(propan) dodając do tego co już masz
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Filtr powietrza muszel72 NAT - Warsztat 3 04.09.2018 11:23
Filtr powietrza Babel Uklad paliwowy i wydechowy 66 16.10.2010 18:28
filtr powietrza? kamol Regularne czynności serwisowe 22 27.05.2008 10:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.