Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Imprezy forum AT i zloty ogólne

Imprezy forum AT i zloty ogólne Imprezy forum AT i zloty ogólne. Spotkania użytkowników naszego forum. Mają one charakter otwarty: obecność AT wskazana, ale nie jest wymogiem. Piszemy również o imprezach motocyklowych, na które wybierają się nasi forumowicze.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.03.2020, 15:48   #11
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 311
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 17 godz 45 min 55 s
Domyślnie

13,5 km na północ od Wojsławic jest Sielec. Są tam pozostałości po zamku oraz park podworski.
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 15:53   #12
Dario
 
Dario's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Lublin
Posty: 734
Motocykl: ATAS 1000 '18
Dario jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 21 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ATomek Zobacz post
Mnie zachęcają i same Wojsławice. Nie licząc spożywczaka, nigdy się w nich nie zatrzymywałem. Teraz odrobinę doczytałem i to, co o nich znalazłem, brzmi interesująco, więc w skrócie opiszę tu swój szkic historyczny:

Wojsławice- znacząca wieś króla Władysława Jagiełły. Położona przy dawnym trakcie Lublin- Kijów w swojej historii ma ślady osadnictwa od I w p.n.e., średniowiecznego zamku, zniszczeń po tatarskich ordach i kozackich bandach (pan Zaklika z Wojsławic gnał Tatary aż do granic) nazwisk mazowieckich Radziwiłłów-Uchańskich, Daniłowiczów, Potockich , Tyszkiewiczów, Poletyłów i narodowych powstań. Przed II wś należały do powiatu Sokalskiego, woj lwowskiego, więc dziadek Ravkopytko miał tu 'po sąsiedzku',bez granicy na Bugu.
I jak to na pograniczu ślady trzech narodowości i religii: rzymskich katolików, rusińskich prawosławnych i żydów.
XVIII wieczne Wojsławice to miejsce żydowskiego dramatu rozgrywek sekty antytalmudycznej Jakuba Franka (tzw frankistów) - z Żydami ortodoksyjnymi.
Sekciarze oskarżyli w sądzie wojsławickich bogobojnych żydów zasiedziałych tu od XVw. tezą o użycie krwi trzyletniego katolickiego miejscowego dziecka do wyrobu macy wielkanocnej. Wielu z nich skazano na poćwiartowanie, powieszenie w pobliskim wąwozie Szubienica (od strony Kukawki), lub wypędzenie. Oczywiście majątek po nich przejęli frankiści. Wkrótce jednak ‘z powodu brudu i nagromadzenia się większej ilości ludzi po izbach wybuchła zaraza, która poczyniła znaczne wśród nich szkody’.
Dodatkowo fala okrucieństw rozlała się po całej przedrozbiorowej Rzeczpospolitej, a odgrzana sprawa wewnętrznych porachunków żydowskich posłużyła Oldze Tokarczuk za osnowę opowieści w Księgach Jakubowych.

Ciekaw jestem przydrożnych zabytkowych kapliczek, cerkwi, synagogi i całej tej Kresowej atmosfery dzisiejszych Wojsławic, być może będącej uzupełnieniem odwiedzin u Wędrowycza.
Tomek, Właśnie te kapliczki stojące na każdej drodze wyjazdowej z Wojsławic postawiono pierwotnie w celu przełamania klątwy, która podobno spadła na miasto jako kara za okrucieństwa dokonane na Żydach, które opisałeś.
Kapliczki są systematycznie odnawiane przy udziale założonej przez A. Pilipiuka i jego kuzyna, Marka Farfosa fundacji Ku Przeszłości.
Mam trochę lepiej od Ciebie, bo do Wojsławic mam z domu niecałe 100 km i jestem tam kilka razy w roku. Też mnie zaczarowały, szczególnie jeśli możesz zobaczyć opisywane przez Pilipiuka miejsca, jak pomnik Mickiewicza z widoczną na odwrocie cokołu inskrypcją ku czci batiuszki cara, wspomniany przez Ciebie wąwóz Szubienica, który jest prawie naprzeciwko pomnika Jakuba Wędrowycza stojącego na terenie gospodarstwa Marka Farfosa, czy dzwonnicę przycerkiewną, na której schodach Jakub Wędrowycz pił wódkę z ruskim pułkownikiem
Dario jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 16:31   #13
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,560
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 11 godz 54 min 9 s
Domyślnie

Dario. Wszystko się zgadza, ale na carski cokół pomnika wstaw nie Mickiewicza a Kościuszkę
A dzwonnica obowiązkowo
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 16:48   #14
Dario
 
Dario's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Lublin
Posty: 734
Motocykl: ATAS 1000 '18
Dario jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 21 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ATomek Zobacz post
Dario. Wszystko się zgadza, ale na carski cokół pomnika wstaw nie Mickiewicza a Kościuszkę
A dzwonnica obowiązkowo
Nosz kurde, bohaterowie mi się pomylili.....
Jasne, że Kościuszko!
Znam nawet miejscową legendę wg której człowiek, który ze składkowymi pieniędzmi został wysłany "do miasta" żeby kupić figurkę Maryi (jak wiesz cokół stoi obok kościoła) "odrobinkę" zapił i wcisnęli mu Kościuszkę.
Jako, że bohater też ludowi podpasował, to i został na cokole.

A w Starym Majdanie u Jakuba i w Olszance u "neandertalców" byłeś ?
Albo w oddalonych kilka kilometrów Uchaniach w "Hotelu pod Łupieżcą"?
Jeśli nie, to zapraszam Cię do mnie, jak skończy się to "wariactwo". Pojedziemy razem do Wojsławic

Na marginesie. Ze Starego Majdanu przez Trościankę polecimy sympatyczną polną drogą do Wojsławic.
Dario jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 17:07   #15
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,560
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 11 godz 54 min 9 s
Domyślnie

Bo Starym Majdanie to to się podobno wykluł Jakub Wędrowycz a z pewnością urodził się Pilipiuk. Okolica historycznie barwna i tajemnicza, nic dziwnego że wyuczył się za archeologa.
Co do Twojego przewodnictwa, to chętnie, bo prawdziwe historie rzadko dzieją się przy głównej drodze. Dzięki za zaproszenie.



I chyba magiczne słowo DEBRY- Działy Grabowieckie

http://gcksitwojslawice.naszdomkultu...-wojslawickiej

Działy-Grabowieckie-2-720x340.jpg



Póki co, to wzorem pogańskich przodków utopilim Virusomarzannę.
Odpłynęła het i czekamy zmian na lepsze


IMG_6047.jpg

Ostatnio edytowane przez ATomek : 26.03.2020 o 17:20
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 17:19   #16
Dario
 
Dario's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Lublin
Posty: 734
Motocykl: ATAS 1000 '18
Dario jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 21 min 58 s
Domyślnie

Pomimo miłych słów, muszę tym razem ja Ciebie sprostować.
Andrzej Pilipiuk urodził i wychował się w Warszawie (na Pradze).
W Wojsławicach spędzał jako dziecko wakacje i stąd jego sentyment do tego miasteczka.
Jakub Wędrowycz mieszkał w Starym Majdanie, choć próżno szukać nawet pierwowzoru jego domu.
Natomiast w sąsiedniej Trościance mieszkał chyba Semen Korczaszko? Albo Józef Paczenko ale tutaj ręki nie dam sobie uciąć.....popatrz skleroza człowieka na starość bierze....
Dario jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 17:32   #17
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,560
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 11 godz 54 min 9 s
Domyślnie

Dzięki. U mnie to nie skleroza, tylko słaba wiedza.
Myślę, że ciekawiej będzie szukać śladów Pilipiuka w Starym Majdanie, aniżeli na warszaskiej Pradze
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 21:22   #18
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,279
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 8 godz 41 min 22 s
Domyślnie

Ale się ciekawie temat rozwija. Pilipiuka lubię - Jakuba postać też. Natomiast mój dziadek urodził się i wychował we wiosce obok Wojsławic (niestety ani razu nie pada nazwa tej wsi w przygodach Jakuba) - chodzi o Rozięcin.
Także i ja czuję się związany z tematem i "po tym wszystkim" bym w tamtą okolice się wybrał z Wami poszukać śladów historii.

Wysłane z mojego Moto G (5) przy użyciu Tapatalka
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2020, 21:26   #19
Dario
 
Dario's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Lublin
Posty: 734
Motocykl: ATAS 1000 '18
Dario jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 21 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wilq.bb Zobacz post
Ale się ciekawie temat rozwija. Pilipiuka lubię - Jakuba postać też. Natomiast mój dziadek urodził się i wychował we wiosce obok Wojsławic (niestety ani razu nie pada nazwa tej wsi w przygodach Jakuba) - chodzi o Rozięcin.
Także i ja czuję się związany z tematem i "po tym wszystkim" bym w tamtą okolice się wybrał z Wami poszukać śladów historii.

Wysłane z mojego Moto G (5) przy użyciu Tapatalka
Czuj się zaproszony
Jeszcze kilka osób (a na pewno znajdą się tacy z Bandy z Lubelskiego) i wyjdzie jakiś zlocik.
Proponuję roboczą nazwę "u Jakuba"
Dario jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.03.2020, 23:56   #20
grohot
 
grohot's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: FZG
Posty: 289
Motocykl: RD07a
Przebieg: 22000 +
Galeria: Zdjęcia
grohot jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 10 min 30 s
Domyślnie

Oby nie trzeba było spuszczać urobku do studni... Kiedyś tam zajadę zrobić sobie zdjęcie z Jakubem no i z Semenem jeśli takowy pomnik do tej pory powstanie;]
__________________
Africa Twin, w języku czarnych stóp "Ta, na której nie posiedzisz"
http://forum.transalpclub.pl/viewtop...?f=183&t=20686
grohot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.