Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.06.2021, 23:44   #11
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,704
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 2 min 25 s
Domyślnie Odcinek 2 - Prisojnik

Słowenia, 2019

Minęło właśnie 2 lata od tego "wiekopomnego" dokonania, fejsbuk mi przypomniał, więc szybko poskładałem

Będzie długo.

Zakup kasków i uprzęży okazał się wielkim sukcesem, przydały się na ferratach w Szwajcarii Saksońskiej. Dlatego postanowiłem je wykorzystać i przed wyjazdem do Słowenii szukałem informacji o ferratach i znalazłem o ferracie na Prisojnik. Opisy były zdawkowe, albo ja się za mało w nie wgłębiłem. Ktoś przeszedł, o trudnościach chyba prawie nic. Wysokość 2547 mnpm, ale zaplanowałem wejście tylko do Wielkiego Okna.
Dodatkowo podjeżdża się niemal pod samą górę, bo parking znajduje się na przełęczy Vrsic, czyli na 1611 mnpm . Nie trzeba robić wielokilometrowej wycieczki jak na przykład na Triglav. Czyli w sumie spełnione wszystkie kryteria na wspaniałą przygodę. Jakże się myliłem….

Tak jakoś wychodzi, że rok do roku wystawiam swoją rodzinę na jakieś „ekstremalne” próby, ale dzisiaj doszedłem do ściany, i nie wyobrażam sobie, żebym mógł narazić żonę i dzieci na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

W zasadzie od samego podnóża zaczyna się z wysokiego C. Pierwsze ekspozycje, liny, drabinki i asekuracje – wszystko piękne, niezbyt trudne, dzieci w 50% zadowolone, bo Gabryśka nie (jeszcze nie).

GOPR3922.jpg

Po niedługim odcinku kończy się ta pierwsza ferrata.
Wchodzę ostatni, żona siedzi uśmiechnięta, biedna, jeszcze nie wie, że to nie wszystko. A właściwie, że to dopiero pierwsze kroki za nami. Kiedy mówię, że będą jeszcze ferraty, myśli że żartuję.
Potem było już gorzej i gorzej. Jak nie ma ferrat to są kamieniste, sypkie i strome podejścia. Trasa coraz trudniejsza, sił coraz mniej. Przemy w górę, znowu po ferratach wciąż w górę. W tyle głowy rozsądek podpowiada, żeby się wycofać, ale nie wyobrażam sobie schodzenia po tych pionowych ścianach, nawet z asekuracją.
Dalej śnieg zalegający w żlebach na naszej trasie. Pierwsza płachetka jeszcze ok. Trzeba zrobić tylko parę kroków po śniegu.
Następna łacha śnieżna o wiele większa. Nie widać trasy, nie wiemy gdzie iść. Gabi dostrzega czerwoną kropkę na skale, oznaczenie szlaku, kompletnie w innym kierunku niż podążałem, ale po drugiej stronie pola śnieżnego. Stawiam pierwszy krok na stosunkową jeszcze cienką warstwę śniegu i noga zapada mi się po kolano. W dziurze widzę jaką techniką śnieg topnieje. Topi się od spodu, pod śniegiem płyną strumyczki. No nie, nie wejdę na to. Ale też nie widzę innej możliwości obejścia tego pola, więc przechodzę przez nie wyrąbując ślady. Po moich śladach przechodzi reszta. To przestraszyło mnie nie na żarty.

GOPR3985.jpg

Hania, która dzielnie, w ciszy pokonuje kolejne trudności, szepcze w końcu, że bardzo się boi. Od tej chwili nie opuszczam jej na krok, cały czas podtrzymuję, przepinam, podpieram stopy, podsadzam. Już nie mamy odwrotu. W górę jest bliżej niż na dół. Garbyśka cały czas płacze, przeklina mnie, zmarnowane wakacje, góry, świat, wszystko. Monika przekroczyła już dawno granice swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Ile sił drzemie w dzieciach tego nie wie nikt. Boże, co ja im zgotowałem. Takie projekty to powinienem realizować z Roberto Bomba, a nie z rodziną.
Trasa prowadzi w górę, równolegle do tego pola śnieżnego. U jego szczytu widzimy wynurzające się ze śniegu liny ferraty. Aby do nich dojść, znowu trzeba by było przeciąć te pole śniegu. Nie decyduję się na to. Dochodzimy do styku śniegu z pionową ścianą. Tam jest wytopiony wąziutki korytarzyk, który wykorzystujemy aby dostać się do lin. Na ile mogę asekuruję przejście członków ekspedycji.
Znowu ferrata, pionowo w górę. I następna, następna. Ferrata, ferrata, ferrata…….. Ręce opuchnięte, odparzone.
Nagły zwrot akcji, o 180 stopni. Gabryśka jakby pogodziła się z niechybną śmiercią i teraz na wesoło, śmieje się, jest fajnie, podoba się, na postojach zajada się ciastkami. Jest piknikowo. Dobry nastrój jest zaraźliwy, wszystkim wracają humory. I dalej, ferrata, ferrata, ferrata.
Wreszcie ukazuje się Wielkie Okno. POTĘŻNA dziura w ogromnej górze, którą przechodzi się z północnego stoku na południowy. Ostre podejście po kruchych skałach. Na końcu co? Ferrata.

GOPR3995.jpg

Wychodzimy drabinkami, w stronę słońca, gdzie ukazuje się oszałamiający widok. Udało się.
Jak moje dziewczyny tego dokonały?! Teraz tylko zejść do samochodu.
I zaczyna się. Koszmar podejścia przeradza się w koszmar zejścia. Po luźnych pokruszonych skałach, mozolnie staczamy się w dół. Ale już daruję sobie opis naszego cierpienia.

20190625_173129.jpg

Przed wyjazdem czytałem „Wołanie w górach”, o lawinach, akcjach ratunkowych itd. itp. Niemal staliśmy się bohaterami jakiegoś rozdziału. Postanowiłem, że na powrocie zajadę na Jasną Górę, bo w tym, że szczęśliwie wszystko się skończyło był jakiś czynnik boski.
Także ten, nie polecam wyjścia na Prisojnik z dziećmi. Ale to trzeba samemu zobaczyć

sluza jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.06.2021, 15:24   #12
qbaRD07


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Szczecin
Posty: 695
Motocykl: Tenere 700
qbaRD07 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 53 min 40 s
Domyślnie

Pfffff, w życiu.
Fajnie że jesteście nadal w komplecie, i fajnego ojca mają Wasze dzieci.
Trochę zazdroszczę, masz Pan jaja, dziewczyny zresztą też.
qbaRD07 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.07.2021, 23:20   #13
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,704
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 2 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał qbaRD07 Zobacz post
... i fajnego ojca mają Wasze dzieci.
Jak przeczytałem dzieciom co napisałeś, to powiedziały, żebym sobie Cię adoptował i zabierał na swoje wycieczki
sluza jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.07.2021, 23:03   #14
qbaRD07


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Szczecin
Posty: 695
Motocykl: Tenere 700
qbaRD07 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 53 min 40 s
Domyślnie

OK, ale tylko te motocykowe.
qbaRD07 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2022, 09:41   #15
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,651
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 34 min 34 s
Domyślnie

Przepraszam, że się podłączam do czyjegoś wątku i to na dodatek z prośbuchą Wiem też, że to trochę pójście na łatwiznę ale w sumie po co wyważać....
Koniec kwietnia będę miał z 8 dni w samej Słowenii. Motocyklowo. Będę królową więc i bezdroża wchodzę w gre. Może ktoś podpowie gdzie zawitać by ten wyjazd miał głębszy sens a nie tylko przelecieć wszerz i wzdłuż. Słowennii nie znam bo zawsze tylko się przelatywało dalej.
Wielkie dzięki.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2022, 11:14   #16
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,704
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 2 min 25 s
Domyślnie

Jaskinia Skocjanska, Zamek Predjama, Canyoning
sluza jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.04.2022, 19:02   #17
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Polecam firmę AdrenalinĆek z okolic Bovec. Znajdź Matica - spoko koleś. Można u nich nocować na kempie. A kanioning tam w okolicy mus zaliczyć.

Cała dolina Soći stała się przez lata, zasłużenie, mekką turystów i kamperowców, kampingowców. Japierdole co tam się dzieje w sezonie - odbiłem się motocyklem od czterech kempingów, żeby się kimnąć na noc. Myślę, że tak z marszu Adrenalinćek jest również lepszą propozycją bo jest poza samą doliną ale są na tyle popularni, że lepiej się wcześniej umówić. Na pewno na sam kanioning nie wejdziesz z marszu.
15 lat temu wszystko tam wyglądało naprawdę zupełnie inaczej i na przestrzeni tych lat byłem tam 5 razy z czego ostatni raz motocyklem - niestety w sezonie chyba więcej nie pojadę.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.04.2022, 21:03   #18
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,651
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 34 min 34 s
Domyślnie

muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
WiR w zderzeniu z moreną czołową - Stańczyki 2019 by Śluza sluza Polska 16 18.10.2019 16:49
Słowenia Adagiio Przygotowania do wyjazdów 15 19.08.2019 19:29
Słowenia przemo77390 Przygotowania do wyjazdów 28 03.06.2019 10:32
Słowenia i Płw. Istria myku Umawianie i propozycje wyjazdów 41 25.09.2017 18:45
Słowenia ,początek sierpnia wojxxx1 Umawianie i propozycje wyjazdów 1 29.07.2015 22:02


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.