Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Hardware

Hardware Opisy sprzętu, porady dotyczące wyboru...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.02.2013, 23:23   #31
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

tak 1/3 nie rozumiem ale zapamiętałem , że jest 5x szybciej niż w 60tce
serio - dzięki Adam. jesteś normalnie jak garminowa encyklopedia kurczę!!!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 00:24   #32
Ikar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Kraków
Posty: 52
Motocykl: RD07a
Przebieg: 46000
Ikar jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 23 godz 5 min 40 s
Domyślnie

Adam, serdeczne dzięki. Tak na początek polecam film, ktory właśnie obejrzałem:

"TT3D: Closer to the Edge", w wersji pl "Jazda na krawędzi". Nie klimaty enduro, ale oddaje ducha jazdy na motorze...

Wracając do navi: muszę jeszcze parę razy przeczytać i przemyśleć to co napisałeś, zanim zdecyduję. Gdybym tylko korzystał z navi na motorze, chyba wziąłbym 62. Ale...chodzę z pieskiem na spacerki, chodzę po górach na ski-tourach, na biegówkach, pływam na różnych sprzetach...no i dlatego trochę zależy mi żeby gps nie był za ciężki. Aparat może się przydać jak widzę fajne miejsce, pstryk, a za jakiś czas ustawiam fotkę i każe się prowadzić. Będę śledził wątki, jeszcze raz dzięki za spostrzeżenia...
Ikar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 11:22   #33
bliźniak
droga jest celem
 
bliźniak's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,022
Motocykl: RD07, LC8
Przebieg: X70.000
Galeria: Zdjęcia
bliźniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 18 godz 25 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
cholera - teraz widzę, że nadszedł czas na zmiany!

kiedyś może pożyczę od kogoś 62 na dzień jeden i oblookam jej lepszość. ktoś we Wro ma? bliźniak?
Jak będziesz już się zbierzesz w sobie i będziesz odbierać Pastorowe graty, przypomnij, to 62'ka do testów też się znajdzie
__________________
RideNow!
bliźniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 13:13   #34
rubin
Afryka zawsze w sercu i na tatuażu :)
 
rubin's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Bytom
Posty: 631
Motocykl: BMW F800GS
Przebieg: 29167 M
rubin jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 12 godz 28 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post

Kolejna sprawa - operowanie w rękawicach - jak się ktoś uprze to da się podczas jazdy, ale to już trochę ekwilibrystyka się robi.
(...)
62 ma mniej wyględny ekran, ale podczas jazdy można ją złapać lewą ręką za dolną część obudowy i kciukiem (w rękawicy) precyzyjnie operować wskaźnikiem na ekranie, a przyciski ułatwiają szybkie dostanie się do potrzebnych opcji(...)

pzdr, Adam
Zawsze sobie obiecuje ze nie bede przegladal 62s podczas jazdy na moto ale potrzeba informacji,gdzie jestem i dokad zmierzam jest silniejsza

P.S.
niskie uklony dla wiedzy kolegi, checi przekazania swoich trafnych spostrzezen i podziekowania za to, ze utwierdziles mnie w slusznosci wyboru mojego garmina :thumbup:
pozdro
__________________
Jazda na dwóch kółkach jest jak chodzenie po bagnach - bardzo wciąga.
rubin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 14:29   #35
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Niestety nie, przynajmniej w softach które ja znam. Z tego co się orientuję z outdoorowych garminów tylko montana ma takie coś. Choć ta jej outdoorowość jest już trochę dyskusyjna, bo to raczej już krzyżówka oregona z zumo.
Adam,
"Uderz w stół a nożyce się odezwą".... Już kiedyś rozmawialiśmy o Montanie Testowałem ją intensywnie przez ostatnie +20tys. km w warunkach od nawet śniegu, przez wodę (słoną też), kurz, piach, parę gleb (z ręki na beton, no i razem z moto też), słońce w pełni lata, przemoczoną kieszeń, nieokreślony syf i oczywiście wielogodzinne wibracje. Przetrzymała wszystko bez najmniejszego uszczerbku. Dla mnie więc jej "outdoorowość" jest raczej bezdyskusyjna Dodatkowo używałem jej także w zaciszu samochodu gdzie również bardzo dobrze dawała sobie radę.
Nawiasem mówiąc, co to jest "outdoorowość"? Wszystkie nawigacje które się montuje na moto są z definicji outdoorowe. Pytanie: jak długo wytrzymają w takich warunkach?

Teraz co do samej dyskusji: jeśli zapomnimy na chwilę o kosztach, to wybierając nawigację na moto zostają nam u Garmina dwa zdecydowanie najlepsze modele: 62s i Montana (pomińmy zapowiadany na wiosnę nowy Oregon 600/650, bo to wielka nadzieja i równie wielka niewiadoma). Który z nich wybrać?
Oba są w pewnym stopniu identyczne, lub bardzo podobne: można do nich instalować te same mapy wektorowe i rastrowe, w obu identycznie zarządza się tymi mapami, podobnie jak i śladami, punktami własnymi , POI, trasami. W obu są kompasy magnetyczne, barometry, podobne 'komputery podróży', sposoby nawigacji 'na krechę', 'celuj i jedź', pomiary powierzchni, kalendarze, stopery, alarmy, etc, etc. Innymi słowy: możliwości nawigacyjne oba modele mają IDENTYCZNE. W obu modelach software jest już po wielu update'ach dopracowany i w zasadzie (...w zasadzie...) urządzenia pracują pewnie i bez zwiech. A to nie jest wcale takie oczywiste u Garmina Do tego można dorzucić zbliżone wymiary zewnętrzne (wliczając antenę w 62s), tę samą klase wodoszczelności (ipx7) i podobną widzialność ekranu w pełnym słońcu. Choć tutaj moim zdaniem Montana jednak wygrywa. Ale mniejsza o to - w obu widać dobrze! Oba pracują na akumulatorkach podobnie długo - realnie rzecz biorąc kilkanaście godzin.

A teraz różnice -są one znaczne i wynikają (moim zdaniem) niemal WYŁĄCZNIE z innej koncepcji hardware: Montana jest dotykowcem, a 62s jest guzikowcem.
Montana ma olbrzymi jak na outdoorowca ekran, bo nie musi mieć przycisków, 62s ma ten ekran duuużo mniejszy, bo musi mieć miejsce na kupę guzików.
Guziki są o wiele wygodniejsze do naciskania szczególnie w rękawicy, bo czuje się je pod palcem. Ale ja niestety już muszę mieć duży ekran żeby coś widzieć bez okularów i ekran wielkości większego znaczka pocztowego (w 62s) dla mnie odpada. Poza tym nawet mając guziki bałbym się gmerać przy nich jadąc nawet dobrej jakości gruntówką i trzymając kierownicę jedną ręką. Raczej się wtedy zatrzymuję..
Wadą ekranu dotykowego (szczególnie dużego!) jest większe ryzyko uszkodzenia przy glebie. Ryzyko jest większe jeśli upuszczasz go z ręki na kamienie. Uszkodzenie ekranu wyłącza cały gps z użytku. Inaczej jest w 62s, który ma grubszą szybkę i nawet solidniejsze uderzenie nic mu nie zrobi.
Z drugiej jednak strony uszkodzenie ekranu gps-a wpiętego w uchwyt na moto jest raczej mniej prawdopodobne.
Piasek i kurz nie są żadnym problemem po założeniu folii ochronnej na ekran - testowałem.

Właściwie jedyną poważną wadą 62s na którą powinno się zwrócić uwagę jest sposób zasilania na motocyklu. 62s nie ma własnego uchwytu motocyklowego z bezpośrednim zasilaniem (Montana ma!). Zasilanie tutaj jest po kabelku usb, który jest upierdliwy i lubi się wysuwać przy wibracjach, a samo połączenie nie jest wodoszczelne. Pozostaje opcja jazdy na akumulatorkach i wymiana ich/doładowywania co kilkanaście godzin.
Montana ma swój własny uchwyt, podłączany do instalacji motocykla, z uszczelnionymi stykami.
Z kolei moim zdaniem jedyną wadą Montany jest właśnie większe ryzyko uszkodzenia ekranu przy upadku na kamienie. I tylko w tym jednym przypadku mogę się zgodzić na 'mniejszą outdoorowość' Montany

Z różnic dotykowiec/guzikowiec wynikają też odmienności w ergonomii samego software'u. Ale to jest już kwestia tylko i wyłącznie przyzwyczajenia.

Pozostałe modele Garmina nadają sie na enduro już w wyraźnie mniejszym stopniu, mając te czy inne braki w hard- i software. No i teraz właśnie, przeczytawszy to poprzednie zdanie możemy wrócić do finansów:
62s:
http://gps-y.pl/product_info.php/cPa...roducts_id/253
i Montana:
http://gps-y.pl/product_info.php/cPa...roducts_id/278

.... no tak, a więc pozostałe modele Garmina oraz innych prducentów nawigacji mają sporo istotnych zalet i świetnie nadają się także na motocykl.......

Nno, chyba wystarczy.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 14:56   #36
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

A jak się ma Zumo 550 w porównaniu do ww?
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 15:41   #37
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Zumo 550 to typowa nawigacja samochodowa wpakowana do naprawdę świetnej, prawdziwie pancernej obudowy. Można jednak wgrać do niego mapy topo - sam to kiedyś robiłem.
Jego 'samochodowość' i spory wiek daje trochę wad:
1. da się co prawda wgrać naraz kilka map, ale skompilowanych w jednym pliku, czyli zawsze wszystkie wyświetlane naraz. Jeśli wgrasz np. PL, SK, CZ, to będzie OK - bedziesz widzieć 3 różne kraje "obok siebie", ale jeśli wgrasz np. CNEurope (z Polską) i PL TOPO, to mapy nałożą się na siebie i będziesz widzieć na ekranie tylko tę z wyższym priorytetem
EDIT: kurcze, tego już nie pamiętam - może jednak się da? - ktoś pewnie to wyjaśni
(w nowych garminach mapy wgrywa się w osobnych plikach i można samemu decydować co się chce widzieć, ilość zależy tylko od wielkości pamięci);
2. da się wyświetlić tylko jeden ślad, a zarządzanie nimi (nazewnictwo, archiwizacja, opis) jest kiepskie ( w nowych garminach - pełna dowolność);
3. brak cyrylicy - mapy ze Wschodu da się c oprawda wyświetlić ale wszelki tekst na nich to nieczytelne 'robaczki'
4. nietypowy akumulator (dedykowany do zumo550), po wyjeciu z zasilania trzyma ok. 2 godzin; nie ma możliwości zastosowania paluszków;
5. brak konfigurowalności menu i reszty software'u
6. brak możliwości wgrywania map rastrowych

Za to muszę przyznać, że zumo550 to absolutnie wzorowa niezawodność i jakość wykonania - takich przedmiotów już się dzisiaj nie robi
Zdrówko,
Miszel

Ostatnio edytowane przez Miszel : 09.02.2013 o 15:49
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2013, 16:27   #38
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Mogę tylko dopisać, że faktycznie jest pancerny i wytrzymuje wysokie (powyżej 50) i niskie (Murmańsk zimą) temperatury. Czytelny ma też wyświetlacz, nawet przy max naświetleniu. Robi natomiast jajca z zapisywaniem śladów - mnie nie zapisał paru wybranych przez siebie dni?! Zapisuje też tylko do pewnej pojemności - mnie zapisał w np tylko 17 tys z 26tys, a ślady musiałem wyciągać z kompa. Dupiate jest też jego mocowanie do motka - nawalają styki (nie wiem czy jest na to sposób) no i blokada też potrafi się odłamać. Ciekawy jestem czy jeszcze coś takiego wyprodukują? 60 woże jako jedno z kół ratunkowych, drugim jest kompas
Będę potrzebował map na G Mongolii i szeroko pojętego Pamiru, wraz z drogami dojazdu
Aha, mapy mogą być obok siebie.
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.02.2013, 14:21   #39
gumbas24h
 
gumbas24h's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Czernica
Posty: 140
Motocykl: Transalpinus Rex
gumbas24h jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 16 godz 10 min 20 s
Domyślnie

Ja zkupiłem po długich rozważaniach 78s, z myślą uzywania na łajbie i moto.
zalety
-obsługa wszystkich map drogowe, topo, blucharts
-zasilanie (AA,USB, i najważniejsze wtyczka gramin 8v-32v czyli zasilanie prawie wszystkim)
-kompas
-barometr
-mapy w pojedynczych plikach
-ipx7
-custom maps mapy rastrowe
-ślady trasy w pojedynczych plikach z dnia
-ekran widoczny w dzień bez podświetlenia
wady
-ekran mógłby być większy
-smycz koliduje z fabrycznym uchwytem samochodowym
-brak wtyczki hermetycznej do zasilania (problem rozwiązany, zakup wtyczki tu http://www.pfranc.com/projects/g45co...ntry/g4pol.htmi dodatkowe złożenie jej na silikon plus oring na krawędzi gniazda)
__________________
KLU KLUX HONDA MINOLTA TEAM

Ostatnio edytowane przez gumbas24h : 10.02.2013 o 14:24
gumbas24h jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.02.2013, 19:56   #40
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,748
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 45 min 44 s
Domyślnie

78 zawsze mnie intrygowała... powiedz jeszcze jak jest z jej obsługą na moto? Bo pamiętam że guziki nad ekranem to akurat na moto nie najlepsza opcja. A jak jest wg. Ciebie?
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
kupić, nie kupić - oto jest pytanie? norweg Hamulce, kola, opony 31 24.05.2013 19:00
Chciałbym poznać... Klepo Umawianie i propozycje wyjazdów 9 18.08.2011 00:28
czy kupić taki regler...??? MuSStaFFa Układ elektryczny i zapłonowy 22 02.04.2011 20:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.