Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.06.2012, 10:13   #1
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie Wiek opony - legenda miejska

Ponieważ często spotykam się z opiniami że opona starsza niż 1 rok to już śmietnik a czasami w styczniu klienci pytają o opony z bieżącego roku itd postanowiłem na własnej skórze przetestować prawdziwość tego mitu. Ponieważ skończył mi się ContiTrailAttack z przodu wygrzebałem na półce taką samą oponę ale z 2008 roku - jakoś się uchowała bidulka. Do tej pory jeździłem po suchym więc nie było okazji sprawdzić jak to jest z tym wiekiem opon ale przynajmniej opona się dobrze dotarła. Dziś spadł niezły deszcz więc była okazja żeby przetestować ją na mokrym. Efekt jest taki że mogę walnąć "stoppie" na mokrym asfalcie - zero uślizgu.
__________________
Hubert

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 10:17   #2
Reindeer


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Wrocław
Posty: 14
Motocykl: Transalp 600
Reindeer jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 6 godz 6 min 2 s
Domyślnie

A mógłbyś na podstawie własnego doświadczenia podać granicę wieku dla nowej opony?
Reindeer jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 10:35   #3
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,153
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 10 godz 42 min 15 s
Domyślnie

Ja zakładam max. 5 letnie i nic się nie dzieje ;] Kiedyś na gwałt przed sprzedażą DR600 kupiłem 10 letnią Saharę za piwo. Mimo smaru nawet na felgę nie chciała wejść. Wszystko zależy jak dana opona jest przechowywana. Bo jak leży na świeżym powietrzu i jest narażona na warunki atmosferyczne to długo nie pociągnie.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 10:46   #4
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 36 s
Domyślnie

Tutaj widzę inny problem...Każdy zakłada co chce na koło czy na głowę... o jego własny wybór ....Ale co ze sprzedawcą Ile lat może mieć opona by sprzedawca mógł mówić o niej ,że jest nowa?
Dunia kupiła moto z 1993 roku z oponami z tego okresu...Wyglądają jak nowe...Nie pękają, nie są jakoś zauważalnie twarde...Nie są wypłowiałe od słońca...
No właśnie....jakie są kryteria nowej opony? Rok, dwa, sześć-kiedyś na allegro ktoś mi chciał sprzedać takową jako nową....
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:09   #5
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 22 min 21 s
Domyślnie

No to Hubert zalozyles nowy najpopularniejszy watek na forum
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:21   #6
Miras Sc
SOmalijczyk
 
Miras Sc's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: SOsnowiec
Posty: 766
Motocykl: 1090 AdvR
Miras Sc jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 43 min 0
Domyślnie

Kiedyś do zakupionego zestawu opon samochodowych Fulda dołożona była broszura z tabelą utraty właściwości gumy wraz z upływem czasu. Wynikało z niej że opona traci 10% swoich właściwości na rok, a po upływie 10 lat opona powinna być wymieniona bez względu na jej stan. Producenci mogą przechowywać opony w magazynach fabrycznych do trzech lat od daty produkcji w ściśle określonych warunkach.
Znalazłem też informację że opony starzeją się 17 szybciej w użytkowaniu niż podczas magazynowania.
W sieci jest na ten temat sporo materiałów:
http://blog.netcar.pl/2012/02/21/jak...eja-sie-opony/
http://moto.pl/MotoPL/1,90109,762216...ie_opony_.html.

Osobiście myślę, że temat opon jest szczególnie ważny w przypadku motocyki, gdzie mamy tylko dwa koła od stanu których zależy nasze życie.
Miras Sc jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:27   #7
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miras Sc Zobacz post
Kiedyś do zakupionego zestawu opon samochodowych Fulda dołożona była broszura z tabelą utraty właściwości gumy wraz z upływem czasu. Wynikało z niej że opona traci 10% swoich właściwości na rok, a po upływie 10 lat opona powinna być wymieniona bez względu na jej stan.
Czyli teoretycznie opona 4 letnia powinna być tańsza o około 40 procent...
I jak z gwarancje na taką oponę..Czy sprzedawca sprzedając opone z 2008 roku daje na nia gwarancje producenta czy swoja wlasna? Innymi słowami czy producent gwarantuje sprzedaż 5 letniej opony

Ostatnio edytowane przez puszek : 01.06.2012 o 11:30
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:30   #8
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 9 godz 15 min 6 s
Domyślnie

Moja opinia w temacie:
- wiadomo, że jak się kupuje chcę się jak najnowszą. Kogoś kto jeździ b.mało i chce oponę max 1 roczną potrafię zrozumieć.
- ja osobiście max co był założył bez obawy o swoje bezpieczeństwo to opona 5-6letnia, z tym , że wiem, że ją zajadę w sezon. Oczywiście przy takim wieku liczył bym też na jakąś fajną cenę
- jeśli bym kupił moto z oponami które mają powiedzmy 10 lat- raczej bym ich nie wyrzucił tylko brał poprawkę na to , jeździł bardziej zachowawczo i częściej je kontrolował ( ale ja z założenia oszczędny jestem)

A temat faktycznie ma zadatki na bardzo poczytny!
Ale fajnie ,że temat został poruszony, też czasem ma dość takich miejskich legend
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:32   #9
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Wiek opony może i ważny ale nie ma co porównywać 5 letniego majtasa do 5 letniego michała
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 11:47   #10
Miras Sc
SOmalijczyk
 
Miras Sc's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: SOsnowiec
Posty: 766
Motocykl: 1090 AdvR
Miras Sc jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 43 min 0
Domyślnie

Jak w każdej dziedzinie tak i w tej powinien mieć zastosowanie cytat z "Zemsty" - Znaj proporcję, mocium panie.
Przeważnie przy zakupie staram kierować się zasadą - "możliwie najlepszej jakość za rozsądną cenę" - i to mi się sprawdza w życiu.

Czego i Wam życzę.
Miras Sc jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Miejska legenda - wałek zdawczy majki Silnik, sprzęgło, skrzynia 21 26.05.2013 09:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.