Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.11.2021, 06:11   #81
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 4 min 40 s
Domyślnie

Ważne jest w wodniaku ciągłość palenia (główne źródło ciepła)gdy chce się palić tylko na święta lub przy imprezach montaż wodniaka nie ma sensu.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.11.2021, 08:00   #82
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 959
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 8 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Ważne jest w wodniaku ciągłość palenia (główne źródło ciepła)gdy chce się palić tylko na święta lub przy imprezach montaż wodniaka nie ma sensu.
Zgadza się. Juz nie mam wodniaka, wkład ładnie się wypalił i po raz pierwszy dał tyle gorąca z kilku kawałków drewna. Dzisiaj wyłożę palenisko szamotem i zobaczę jaki to da efekt.

Piotr- pewnie jest tak, że ten wkład wodny ma sens, ale tylko wtedy, gdy znajduje sie NAD paleniskiem i odbiera tam ciepło, w samym palenisku wtedy sie wszystko lepiej dopala i nic go nie studzi. I to co ma wylecieć do komina ogrzewa wodę.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.11.2021, 09:49   #83
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

ale ty eksploatujesz teraz wodniaka bez wody czy włożyłeś nowy wkład?

jeśli to drugie to szamot będzie pełnił funkcję ochronną dla samej kasety i trochę podwyższy temperaturę spalania PO nagrzaniu.

mój ś.p. sąsiad miał ongiś obudowę kominka zrobioną z granitowych płyt/bloków o grubości ściany około 10cm. TO jak się nagrzało to trzymało ciepło jak najlepszy kaflowiec. wygląd był taki sobie bo było to zrobione na połysk ale taki kamień wyglądający naturalnie by mnie leczył jak nie wiem.
jeśli kiedyś jeszcze dane mi będzie stawiać ogrzewanie od zera w jakimś domostwie to zrobię właśnie tak plus podłogówka plus dgp pluc ciepła woda z kominka plus bufor.

m


m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.11.2021, 20:09   #84
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 959
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 8 min 53 s
Domyślnie

Wodniak bez wody. Założyłem ten szamot, i po nagrzaniu się jakość spalania jest dużo dużo większa, do przedniej szyby nie idzie podejść.
Normalnie Jotul po Poznańsku Czuć że daje lepiej. Strata mała bo miał iść na złom..
Szkoda że brakuje mi czasu, nie chce mi się popołudniami, bo wyspawałbym coś w rodzaju wymiennika ciepła nad kominkiem taką puchę w której by spaliny oddawały resztę gorąca w wodzie z ustroju.

https://photos.app.goo.gl/qqqbch98HzHf8NWh8

Albo takie coś by mogło mieć sens https://www.youtube.com/watch?v=BR3oPIXB6kQ


Ostatnio edytowane przez Novy : 25.11.2021 o 22:07 Powód: Tuba w oknie
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.11.2021, 00:22   #85
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Pisałem. Mam wymiennik spaliny woda nad kominkiem oryginał Jotulowski. Daje 12kW z tego co kiedyś szło w pizdu w komin.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 10:28   #86
kanuj


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: LPA-LU
Posty: 134
Motocykl: nie mam AT jeszcze
kanuj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 39 min 14 s
Domyślnie

Wczoraj ekipa z Kratek zamontował mi piecyk typu koza dokładnie K6 mały żeby od czasu do czasu popatrzeć na ogień.
Pojawił się problem... po rozpaleniu w kozie i rozgrzaniu komina koza zaczyna "świszczeć".
Ton świszczenia zmienia się w trakcie regulowania szybrami jest zmiana też jak sie otworzy okno. Wczytałem że mogą być nie szczelne drzwiczki...
Sprzedawca oczywiście wspomina coś o za mocnym ciągu w kominie... Czy ktoś miał podobny problem?
kanuj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 10:32   #87
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,651
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 34 min 34 s
Domyślnie

Mam Jotula 3 i on nie świszczy pomimo, że cug mam pierwszorzedny.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 11:32   #88
majkowski1

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: CK
Posty: 628
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: do AE
majkowski1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 godz 2 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kanuj Zobacz post
Wczoraj ekipa z Kratek zamontował mi piecyk typu koza dokładnie K6 mały żeby od czasu do czasu popatrzeć na ogień.
Pojawił się problem... po rozpaleniu w kozie i rozgrzaniu komina koza zaczyna "świszczeć".
Ton świszczenia zmienia się w trakcie regulowania szybrami jest zmiana też jak sie otworzy okno. Wczytałem że mogą być nie szczelne drzwiczki...
Sprzedawca oczywiście wspomina coś o za mocnym ciągu w kominie... Czy ktoś miał podobny problem?
Mierzył spec przy instalacji ciąg w kominie?
Dla kozy powinno być 10-30Pa (1mmWC = 9,8Pa), jeśli rura za szeroka (zbyt duży ciąg) to mogą występować takie zawirowania... Można wtedy użyć moderatora ciągu. Montowany jest w okapie kominka, na odcinku przyłączeniowym do komina.

Dokładniej to przy wlocie czy wylocie ten "gwizd"?

Jak na wylocie to nieszczelność komina może występować (np. źle założony sznur lub nawet brak kleju w jednym miejscu na łączeniu rury z kominem). Jeśli używana koza to może za cienki sznur ktoś zastosował.


Edycja: Teraz zauważyłem co to za model, tam regulacja wlotu to w drzwiczkach na dole i na górze... To nie wiem czy wlot ma znaczenie..

A jeśli na wlocie to, czasem trzeba odkręcić pokrywę regulatora i sprawdzić czy coś się przy transporcie czy przestawianiu kozy nie przeskoczyło. Miałem tak jak po remoncie przestawialiśmy kozę i niczym niekontrolowany "ząbek" do regulacji podskoczył i nie miał styczności z zębatką regulującą wlot powietrza. Wystarczyło okręcić i przestawić w odpowiednie miejsce (2 śrubki). Nie gwizdało wtedy, ale nie miałem żadnej kontroli nad regulacją wlotu.

U mnie w środku jest taki "cycek" do regulacji i inaczej to trochę wygląda
https://www.rockymountainstove.com/j...ve-kit-156828/

W ciągu komina nie powinno być ani za dużo, ani za mało.

Ostatnio edytowane przez majkowski1 : 11.03.2022 o 11:42 Powód: dopatrzyłem model K6
majkowski1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2022, 15:31   #89
kanuj


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: LPA-LU
Posty: 134
Motocykl: nie mam AT jeszcze
kanuj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 39 min 14 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał majkowski1 Zobacz post
Mierzył spec przy instalacji ciąg w kominie?
Dla kozy powinno być 10-30Pa (1mmWC = 9,8Pa), jeśli rura za szeroka (zbyt duży ciąg) to mogą występować takie zawirowania... Można wtedy użyć moderatora ciągu. Montowany jest w okapie kominka, na odcinku przyłączeniowym do komina.

Dokładniej to przy wlocie czy wylocie ten "gwizd"?

Jak na wylocie to nieszczelność komina może występować (np. źle założony sznur lub nawet brak kleju w jednym miejscu na łączeniu rury z kominem). Jeśli używana koza to może za cienki sznur ktoś zastosował.


Edycja: Teraz zauważyłem co to za model, tam regulacja wlotu to w drzwiczkach na dole i na górze... To nie wiem czy wlot ma znaczenie..

A jeśli na wlocie to, czasem trzeba odkręcić pokrywę regulatora i sprawdzić czy coś się przy transporcie czy przestawianiu kozy nie przeskoczyło. Miałem tak jak po remoncie przestawialiśmy kozę i niczym niekontrolowany "ząbek" do regulacji podskoczył i nie miał styczności z zębatką regulującą wlot powietrza. Wystarczyło okręcić i przestawić w odpowiednie miejsce (2 śrubki). Nie gwizdało wtedy, ale nie miałem żadnej kontroli nad regulacją wlotu.

U mnie w środku jest taki "cycek" do regulacji i inaczej to trochę wygląda
https://www.rockymountainstove.com/j...ve-kit-156828/

W ciągu komina nie powinno być ani za dużo, ani za mało.
Nic nie mierzył :/ gwizd zdaje się dochodzić z drzwiczek tak jak by były nie domknięte... dzisiaj dostałem odp. od sprzedawcy że to jest otwarta komora spalania i mogą dochodzić jakieś odgłosy. Ma przyjechać w przyszłym tygodniu i zbadać sprawę.

Dzięki za pomoc jak coś się wyjaśni to napiszę dla potomnych
kanuj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2022, 11:19   #90
kanuj


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: LPA-LU
Posty: 134
Motocykl: nie mam AT jeszcze
kanuj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 39 min 14 s
Domyślnie

No i jak to bywa wszystko fajnie do puki nie zrobi się przelewu za fakturę...
Był Pan serwisant stwierdził że pierwszy raz coś takiego słyszy dał uszczelkę kazał zamontować jak koza ostygnie...
Tak zrobiłem koza "śpiewa" jak śpiewała...
Sprzedawca firmowy Kratek odbija piłeczkę że za duży ciąg że za mocno wiatr wieje... żeby wyczystkę uszczelnić...
Czary odprawiłem wyczystka szczelna, na wiatr nie mam wpływu :/

Ale do brzegu czy jak mocno wieje w waszych kominkach, kozach słychać jak "hula wiatr'' w komorze spalania? gwizd, świst itp.
kanuj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
piec gazowy c.o. Melon Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 41 09.08.2023 06:52
Koza z piekarnikiem przemo77390 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 2 11.08.2021 12:26
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 22:11
garaż wolnostojący - jaki, z czego Ludwik Perney Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 17 11.09.2018 16:44
Potrzebna porada fachowca od kotłów centralnego ogrzewania. piotreklodz Inne tematy 7 29.07.2013 21:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.