Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.05.2023, 07:35   #11
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

+1 na te toalety kompostujace. Może nie dla 4 osobowej rodziny ale łeb mi urywa czemu w PL SIĘ TO NIGDZIE NIE PRZYJĘŁO.
FIN na każdym laavu jest i nie smierdzi. Ale to offtop i oczywiście nie Kierujemy Lewara do sławojki
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 07:52   #12
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

Teraz są już takie wynalazki. Kibel na prąd lub gaz.
https://www.cinderellaeco.com/products
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:19   #13
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Nie wszedzie da się legalnie zrobić oczyszczlanie np. w mojej Gminie i wielu okolicznych sa wysokie poziomy wód gruntowych i jest zapis w MPZP, że tylko szambo szczelne wiec Starostwa odrzucaja wszystkie wnioski o budowe jakiejkolwiek oczyszczalni.
Ja wiec musiałem mieć szambo z atestem....ale wielu sąsiadom (zwłaszcza autochtonom) nie przeszkadza posiadanie "kręgów bez dna".
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:21   #14
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

U mnie tubylcom też nie przeszkadzało dopóki nie byli w stanie wykazać się papierami o wywozie nieczystości. Bardzo szybko te szamba bez dna się uszczelniły.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:23   #15
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

To ja wam opowiem moją historię.
Domek w PL miałem podłączony do małego zbiornika betonowego o pojemności około 3m3, takie betonowe szczelne szambo.
W tym zbiorniku na podstawce wykonanej z glinianej doniczki, na wysokości około 50cm od dna, stała pompa zatapialna z pływakiem.
Wąż od pompy wychodził na trawnik za domem, był schowany pod trawą i było kilka wylotów w różnych miejscach.
Pompa była zasilana z gniazdka 230V na ścianie garażu, w garażu był zegar, który podawał zasilanie między drugą a trzecią w nocy.
W szafce obok kibelka stał pojemnik z bakteriami i raz w tygodniu szła miarka do kibelka.
Tak to funkcjonowało chyba z 6-7 lat przy czteroosobowej rodzinie, nigdy nie było problemów, nic nie śmierdziało - ani z trawnika, ani ze zbiornika. Woda z węża wypływała czysta i bezbarwna.
Trawa, krzewy, drzewka - wszystko rosło jak wściekłe. Trawę musiałem kosić dwa razy w tygodniu, jak kosiłem co weekend to już delikatnie, pomalutku i nasłuchiwać, czy kosiarka daje radę.
Zbiornik betonowy oczyszczałem raz w roku. Co ciekawe, wąż pod trawą zamarzł tylko raz, ale temperatura spadła wtedy do -40 i trzymało tak chyba z tydzień. W zwykłe zimowe przymrozki nic się nie działo.
Sumienie mnie gryzło, wziąłem dofinansowanie z gminy, wstawiłem plastikowy, podziemny zbiornik 10m3. Jak jesteśmy w domu, zamawiam beczkę raz w miesiącu i płacę, i płaczę.
Oryginalny zbiornik został, wstawiłem tylko kolanko i skierowałem odpływ do nowego zbiornika.
Ale jak słyszę od znajomych, że teraz za jeden wywóz płacą 350zł, to nie wiem, czy nie popłynie wszystko po staremu za chwilę.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:45   #16
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

W naszej gminie gromadzą dokumenty, trzeba do 30.06 zrobić deklarację co się posiada. W deklaracji ma być informacja na temat częstotliwości wywozu. Na razie zamawiałem szambiarkę raz i pierwsze pytanie było na fakturę czy bez, intencja dla mnie jasna. Wziąłem bez ale wywóz był niepotrzebny bo problemy z odpływem były związane z wysokim poziomem wód i woda wypełniła tą pożal się Boże oczyszczalnię. Nie mam złudzeń gdzie trafiła wypompowana ciecz, od tej pory nic nie robiłem i jak pisze czasem w ciepłe dni potrafi zapachnieć. Bakterie sypiemy raz w tygodniu, do środka nie idą żadne oleje jedynie niestety złoże zmiękczacza jest płukane co jakiś czas. Słyszałem że złapali takiego z szambiarką na nielegalnym pozbywaniu się nieczystości i dostał 35000 PLN kary, może coś się zmieni w podejściu do tego śmierdzącego tematu.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:47   #17
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
U mnie tubylcom też nie przeszkadzało dopóki nie byli w stanie wykazać się papierami o wywozie nieczystości. Bardzo szybko te szamba bez dna się uszczelniły.
Niestety podobno Gmina nie ma prawnych możliwości kontrolowania tych "papierków" :-(

Obecnie mam kanalizację i na odcinku ok. 400m gdzie jest kilkadziesiąt domów podłaczyło się 6
W najdroższym roku czyli ok. 1,5 roku temu płaciłem za wywóz szamba 250zł;
obecnie przy kanalizie ścieki płatne razem z wodą to jakieś 100-120zł a rodzina 2+2 zużywa miesięcznie ok. 8-10m3.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 08:56   #18
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

U mnie się wpięli praktycznie wszyscy bo bardziej się opłacało niż wywozić szambo. Płace kole 300 ziko na 2 miesiące (woda + ścieki). Wcześniej 250 za sam wywóz co 3-4 tygodnie a do tego woda. Straż miejska bardzo szybko się pojawiała jak ktoś tylko wylewał, dawali mandaty po 5 koła (sąsiad dostał) i proceder dziurawek lub wylewania szamba na pole czy w rów skończył się może w pół roku.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 16:56   #19
Lewar
Niepozorny
 
Lewar's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wiocha na Jurze, bliżej Krakowa niż Częstochowy
Posty: 561
Motocykl: Bardzo stara Teresa
Lewar jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 20 godz 19 min 51 s
Domyślnie

Dzięki za wszystkie cenne uwagi.
Smród nie jest tu problemem. W końcu mieszkam na wsi. Problem tkwi w częstym wywozie. Szambo wybieramy raz w miesiącu i kosztuje to coraz więcej. Na ekologiczne szambo nie dostaniemy zgody bo w części gminy działa już kanalizacja. Oczywiście część autochtonów wpina się na dziko i zaraz zacznie się zadyma bo ci co się włączyli będą, jak to się teraz ładnie mówi, zaczną tych dzikich "sygnalizować" . W mojej części wsi są plany położenia kanalizacji ale ponieważ są tu górki i dołki to będzie potrzeba budowy przepompowni na którą nie wystarcza im pieniędzy. Na razie Unia nie daje i pewnie długo nie da.
Moja główna obawa wynika z tego, że jak się zacznie zadyma to rozpocznie się kontrolowanie kwitów na wywóz. Jeśli nie nie u właścicieli nieruchomości to w firmach wywożących. Jak się wtedy wytłumaczę, że wywoziłem raz na miesiąc a po zamontowaniu ustrojstwa raz na rok?
__________________
Moja jest tylko racja bo to Święta Racja.
A nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza bo moja racja jest najmojsza i tylko ja ją mam.
( Dzień Świra )
Kocham Łódź
Lewar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2023, 17:09   #20
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Na marginesie, mój ex szambiarz - człowiek inteligentny i wyważony - zdradził mi, dlaczego gminy stosują kosmiczne stawki na zrzut ścieków dla gospodarstw indywidualnych.
a) bo w przeciwienstwie do lokali pod zarządem miasta / gminy / instytucji rządowych i samorządowych - mają hajsy i dźwigną podwyzke
b) bo płacą z gory
c) bo ktoś musi utrzymać zlewnie, a komunalka płaci o rząd wielkości mniej, niż indywidualni.

takze tak.


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szambo/oczyszczalnia Pawel_z_Jasla Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 69 18.04.2021 22:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.