Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20.06.2020, 08:23   #15
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,431
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 17 godz 1 min 38 s
Domyślnie

Dla zobrazowania sytuacji na wodzie ( na dogach jest podobnie) przedstawię jeden przykład.
Płynę sobie na samym foku lewym baksztagiem , z mojej prawej kursem prostopadłym do mojego idzie czarterówka z "turystami" na pokładzie ( obowiązkowo wszyscy w okularach , rękawiczkach i podobnych koszulkach) lewym bajdewindem.
Lekko podostrzyłem w lewo by im zostawić trochę wody a oni celowo dążyli do przecięcia się kursów tak by mnie zmusić do zwrotu.
Prawnie oni mieli pierwszeństwo , wokół mało jachtów , wolnej wody dużo a i wiatru pod dostatkiem wystarczy zmiana o 2 stopnie by się minąć zamiast prowokować sytuację.
Przepływając kilka metrów obok słychać było jak mamrotali " ....przyśpieszył i nie zdążyliśmy..."
To przykład zachowania gówniarstwa , żeglarz nigdy nawet nie pomyśli o czymś takim.
Wiele razy bywam w sytuacjach kiedy mimo prawego halsu zostawiam trochę wody innej jednostce której się kończy woda lub np wiatr odkręcił tak że muszą zmienić kurs. Można zasygnalizować swoim kursem tak że ktoś inny może sobie spokojnie podjąć decyzje bez nerwówki.
Czasem płynąć przy burcie informuję słownie , widząc jego obawy, że zrobię zwrot i zostawię mu wody jak tylko będzie potrzebował .
Niestety takie rzeczy tylko z żeglarzami którzy zawsze i wszędzie się dogadają , wystarczy jedno spojrzenie czy minimalny ruch steru.
Z turystami w czarterówkach to nie przejdzie a takich coraz więcej , bo go stać na 500zł za dobę to bierze koromysło i się popisuje.
Na szczęście widać ich z daleka.

Cytat:
Napisał magrafb Zobacz post
Co roku tysiące ludzi czarteruje hausbooty i inne wynalazki bez patentu.
Jedna uwaga , bez patentu jest ograniczona moc silnika.
Niestety wiele takich balii ma silniki po 15KM a bywa że więcej i zamalowane lub zasłonięte obijaczem czapki silników by nie było widać.
To się udaje do czasu , do momentu np kolizji . Wtedy jak poszkodowany pomyśli to narobi bałaganu za pływanie bez uprawnień.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem