Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26.10.2021, 14:29   #4
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Jak jak zwykle budżetowo Emkowi na złość heheszki
Szukaj używanego Jotula.

Eksploatuję ich kominek przez 6mcy w roku jako główne źródło ogrzewania od 21 lat i nie ma absolutnie żadnego problemu. Kaseta sucha jako DGP.
Mam również ogrzewanie wodne na kominku jako wymiennik powyżej komory spalania - spaliny/woda. Tego się NIE robi poprzez jakiś durny płaszcz jak to robią u nas w PL...

Nie wiem czy ważne jest dla Ciebie czy ma być szyba - bo jeśli NIE i możesz otworzyć sobie na czas chęci oglądania płomienia to są fantastyczne kominki Jotula Nr4.
Po prostu No4. Wzornictwo stare, inspirowane wyspami wielkanocnymi , kominek niedozayebaniania, 13kW spokojnie wystarczy Ci na przepalenie.

Na twoim miejscu bardziej zainteesowałbym się JAK odprowadzić ciepło z pomieszczenia gdzie stoi kominek. Przy tym CO tam postawisz to jest mały pikuś.
Wierz mi, że musisz to zrobić bo to co teraz tam masz nie grzeje - taka żeliwna koza zrobi Ci ukrop w pokoju w 15-30minut a wszędzie indziej będzie zimno.

@Filozof - oczywiście, że robią. Robi się nowe kafle itd. Kosztuje to mały majątek a na dodatek musisz mieć mieszkanie, które taki piec uniesie, jeśli mowa o budownictwie wielorodzinnym tzw. starym.
Ale dobry kaflowiec to jest majątek wart każdej ceny.

Warto jeszcze rozważyć, budując od podstaw, tzw. rocket mass heater. Jeśli kiedyś jeszcze będę budował cokolwiek lub doposażał garaż w coś co będzie służyło ucywilizowaniu tego miejsca, tak aby spędzać tam więcej czasu, to na pewno będzie to RMS.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem