Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21.09.2023, 06:49   #24
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,668
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

z tym dębem to mnie zaciekawiłeś
możesz rozwinąć i uzasadnić ale nie według swojego widzimisia?

mój widzimiś jest taki, że palę dębem od kiedy tu mieszkamy. próbowałem buczyny i brzozy /to ostatnie to dla przyjemności z otwartymi drzwiami kominka bo ładnie pachnie/.
bukiem nie lubię palić bo pali się wg mnie w sposób niekontrolowany w moim kominku - Jotul Harmony 18 - nie jestem w stanie domknąć całkowicie powietrza, tak jest to konstrukcyjnie zrobione, i po załadowaniu mam szybko 'kulę ognia', szybko się wypala, nie trzyma długo żaru - zupełnie nie do zostawienia na noc.

dąb z kolei działa u mnie liniowo - dwuletni rozpala się chętnie, pali się w sposób kontrolowany, warstwa żaru jest gruba i utrzymuje się długo i wciąż wydziela ciepło. zimą, kiedy palimy już ciągle, nie ma opcji aby kominek wygasł przez noc jeśli dołożę o 11.30. dodam, że czyszczę wtedy piec raz na trzy tygodnie.

w sezon /IX - IV/ spalam około 10mp dębiny. czasami mam jakiś tam mix drewna jak w ub roku ale to posrana sytuacja teraz. w tym roku kupiłem 12mp - niestety po 380PLN. skończyło się tanie palenie @#$%^&*!!!!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem