Wątek: Dom dostępny
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.06.2023, 17:24   #24
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,037
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 15 godz 21 min 10 s
Domyślnie

Rekuperacja to i odzysk ciepła, straty ciepła przy grawitacyjnej to około 30% ogólnych strat termicznym w budynku mieszkalnym więc zakładając nawet minimalne parametry centrali z wymiennikiem na poziomie 70% wydajności, straty ograniczymy do max 10%. Ja tego nie wymyśliłem ale przyjmuje się, że poprawnie działająca rekuperacja ogranicza wydatki na ogrzewanie +/- 20% więc jak prosto policzyć nie jest to kwota pomijalna. A koszty jak zawsze są - taki Zhender Comfort 350 czy Aeris Next 350 na "jedynce" czyli gdzieś kole 150-180m3/h - pewnie 99% czasu działania - ma moc poniżej 20W więc nawet jak chodzi non stop to rocznie łyknie do 200kWh za cirka 200PLN. Dość łatwo policzyć czy się opłaca, 20% oszczędności na ogrzewaniu to w moim przypadku byłoby jakieś 800-1.000 rocznie /gazowe - roczne zużycie do 2000m3/, oczywiście reku kosztuje ale kominy też ... a jak łączymy z PC to całkiem z ich tradycyjnej formy można zrezygnować.
Ps.
Szkodnik przez 18 miesięcy nie odnotował jakichkolwiek problemów z wilgotnością przy reku. Pewnie z dwa/trzy razy włączył "trzeci bieg" jak bigos czy inny placek przypalił albo na szybko po wieczornej, letniej burzy chciał chałupę schłodzić.
Też jestem przeciwnikiem wielu "nowinek" i pomysłów różnych zjebów ale że jako takie doświadczenie życiowe już mam /w tym związane z "budowlanką"/, gdybym szarpnął się jeszcze raz to raczej na 100% byłby to mały, budowany tradycyjnie dom parterowy, bez kominów wentylacyjnych z reku i PC, poza miastem "na uboczu" ale w miejscu dobrze skomunikowanym - max 10km.. Nad PV, z uwagi na brak jakiejkolwiek stabilizacji legislacyjnej pewnie bym się zastanawiał ale raczej jestem bardziej "za jak przeciw". Materiały to już indywidualny wybór i regionalne preferencje /głównie wykonawców/ w moich okolicach pewnie "pianiak" z Solbetu + styro najlepiej się sprawdza - najszybciej znajdziesz za rozsądną kasę ekipę, która tego nie spierdoli
W przypływie głupich pomysłów i dla subiektywnego poczucia bezpieczeństwa pierdyknął bym sobie jeszcze kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem - tu oczywiście jeden komin + przewymiarowane doprowadzenie powietrza do "paleniska" z zewnątrz konieczne /w parterówce możliwości ograniczone ale jak w centralnym miejscu to i jakąś salonokuchnię, łazienkę i przylegającą sypialnię da się tym awaryjnie ogarnąć/ - broń mnie Panie Boże, żeby to codziennie rozpalać ale w razie "W" czy innych rodzinnych wigilijnych spotkań pewnie by można... /mam taki w domu i kilka zim nawet w nim paliłem ale czym człowiek starszy tym mniej mu się chce ten cały syf w "salonokotłowni" sprzątać/.
Co do kosztów to Przemo ma chyba rację - z "nudów" zainteresowałem się tematem i zadzwoniłem do kilku firm w tym np. Smart Mod. Modułowy kole 65m2 w stanie deweloperskim, wyceniano na 250-320 tysi a to nie jest raczej tanio, tym bardziej, że fundament i "końcówki" wszystkich mediów są po twojej stronie.
A tak przy okazji ... chyba znowu, z kolejnym tematem idziemy na manowce Marek chciał o "alternatywnym" domu a dowie się o wszystkim co z tematem tylko pośrednio związane
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem