Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.10.2022, 07:14   #1531
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,037
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 15 godz 21 min 10 s
Domyślnie

Nie wikłając się w ideologiczne dysputy o zielonej energii i dbaniu o planetę, tak ze swojej strony podam jak to u mnie wygląda "ekonomicznie"€. Założyłem i odpaliłem w kwietniu 2021 roku 14x380 na dachu. Całość z robocizną wyszła równe 19.000 zł. /dla "€žwątpiących"€ jest faktura/, nic nie kombinowałem, po prostu na koniec 2020 znalazłem na olx ofertę "€žwyprzedaży"€ zestawu JaSolar MR380+ Growatt za coś pod 11.000zł., zadzwoniłem, dogadałem zakup z kompletnym montażem, przelałem kasę, poczekałem aż śnieg zejdzie i udostępniłem dach na dwa dni. Z uwagi na brak cierpliwości olałem temat jakichkolwiek dopłat więc te wspomniane 19 klocków w całości pokryłem ze swoich środków. Instalacja jest na dachu od strony zachodniej z niewielkim odchyleniem na południe więc produkcja jest "taka sobie", pierwszy rok to niespełna 4.900kWh. Sprawdziłem rachunki i w rocznym okresie bezpośrednio przed założeniem instalacji zasiliłem PGE kwotą +/- 2.000zł. gdzie średnie zużycie dobowe oscylowało w granicach 8kWh. Normalna chata, w miarę normalni "€žlokatorzy", standardowe sprzęty, co+cwu gazowe, płyta gazowa. Po pierwszym roku użytkowania i dwóch kolejnych rachunkach, moje koszty poniesione na rzecz PGE to 220zł. Dodatkowo w lutym br., gdy na rozliczeniu zobaczyłem, że w "€žmagazynie"€ PGE jest moje 1.000kWh dołożyłem elektrycznego Aristona 80l. /koszt 1.000zł. z montażem/, gdzie oszczędność na gazie do podgrzewania cwu +/- 1,5m3 na dobę dołożyła "na dzisiaj"€ kwotę 700zł. /Ariston "€žbierze" więc tu miałem nieco zabawy z obserwacją licznika - wyliczyłem, że aby nie przeholować, cwu z prądu będzie w okresie od kwietnia do października, czyli przez 7 miesięcy w roku zaoszczędzę cirka 300m3 gazu - szału nie ma ale w skali roku przy obecnej cenie daje wspomniane 700zł./. No to teraz matematyka na poziomie uczelni szerszej niż wyższej:
- moje całkowite koszty to 20.000zł. /19 tysi PV + 1 kwit za Aristona€/
- "uzysk" roczny to 2.500zł. /około 1.800 stricte na "€žprundzie"€ i kolejne 700 na zaoszczędzonym gazie/
- licząc "€žna Jasia"€ zwrot zajmie 8 lat
Moim zdaniem ten 8-letni okres amortyzacji jest bliski standardowej "€žśredniej"€ przy PV zakładanych na istniejących€ budynkach ale przy nowej inwestycji da się go znacznie skrócić. Syn, czule zwany Szkodnikiem, ma wszystko "€žna prądzie"€, instalacja 10kW dach na południe dała po roku blisko 12.000kWh, całkowity roczny koszt z rachunków to 350zł. /tylko opłaty stałe bo tego co naprodukował za Chiny Ludowe nie zużyje/. Jest rekuperacja + PC czyli elektryka załatwia wszystko. Jego 10kW JaSolar MR385 + Growatt przy odrobinie zaangażowania, równy rok temu kosztowało 30.000zł. Rocznie mój dom o podobnej powierzchni/kubaturze bez PV potrzebował +/- 6.000 zł. /prąd bytowy, co, cwu - koszty z sezonu 2019/2020 czyli ceny jeszcze €žnormalne/. Szkodnikowi przy takich założeniach PV zwróci się po 5 latach ale że ceny energii poszybowały to bez kozery stwierdzę, że i w 3-4 lata się wyrobi.
Dom to skarbonka, każda inwestycja w chałupę to takie trochę "psu w dup..."€, mało rzeczy, które przez lata w dom inwestujemy oceniamy z perspektywy bilansu czysto ekonomicznego ale akurat PV najmniej żałuję i pewnie drugi raz też bym popełnił. Gdyby patrzeć €žco "sie opłaca" to najlepiej ponarzekać a potem usiąść i sobie odpocząć.

Ps.
Oczywiście każdy ma inne priorytety, potrzeby czy możliwości ale po kiego uja jak "zbawca narodu" przyjmować z góry postawę: "nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe".

Oczywiście te moje "wyliczenia" dotyczą zasad z przed marca 2022 ale ta dyskusja zaczęła się chyba w 2019 roku, gdzie niektórzy "wyznawcy" bez względu na obowiązujące przepisy są z założenia mocno sceptyczni - Panie i Panowie, bez urazy ! Szanuję każde odrębne stanowisko, byle było zbieżne z moim
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem