Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26.05.2022, 07:49   #2
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,668
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Wszystko to jest oparte na domniemaniach, Kazmira i moich wtórujących, opartych na doświadczeniu.
Jak ktoś to ma i działa to dobrze.
Dla tych co nie skumali o czym mowa wyjaśniam, żeby nie było nieporozumień.

Mam taki cyngwajs w szufladzie który zakłada się między klamkę sprzęgła a linkę. Z 5cm odcinkiem linki pośredniej.
Działa on na zasadzie pośredniej dźwigni tak jak to Kazik narysował ale w naturze, podobnie jak w banku, wszystko jest kosztem czegoś: jeśli lekko chodzi klamka to niestety kątowa wartość obrotu osi mechanizmu wysprzeglajacego będzie mniejsza. Nie ma drogi na skróty, nie ma obejścia tej sytuacji.

Opisywany mechanizm pośredni nie sprawdził się w ogóle w dr350. Był kłopot ze znalezieniem luzu, czułem ze biegi haczą. Zrezygnowałem z tego i leży.
W CRF300 założyłem chińskie klamki i mała różnica w uciągu spowodowała ze znowu pojawił się problem z luzem, jedynka wchodziła z dużym stuknięciem /to jedno z niewielu moto gdzie pierwszy bieg nawet na zimno wchodzi cicho/ i pojawiło się haczenie biegów. Dopiero maksymalne odsunięcie dźwigni aż po handbar, już na granicy wygody, pozwoliło to zniwelować oddając lince potrzebny do działania uciąg.

Ad rem: jeśli zakładacie dłuższa dźwignie wysprzeglika i sprzęgło chodzi lżej i wszystko działa NA PEWNO jak należy to chwała Bogu. Pisząc podwyższe jednak mam na względzie własne doświadczenie i wiem jak niewielki jest margines na takie zabawy.

Na koniec: pisanie że nie zmienił się skok wysprzeglika a sprzęgło/klamka chodzi lżej jest dużym nieporozumieniem i chyba to, pospołu z Kazmirem, staraliśmy się przekazać.
Jeśli klamka chodzi lżej mając oryginalny skok/uciąg to zmieniliście przełożenie z 2 na jedynkę, pisząc po chłopsku a droga pokonana przy takim samym przyłożeniu siły, będzie krótsza.
De facto się to nazywa mechanical advantage - przełożenie. Dla ciekawości uzyskuje się je również tak samo przez różnice skoku, średnicy pompy sprzęgła i wysprzeglika w układzie hydraulicznym.

Czuwaj!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem