Wątek: Strzelectwo
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.03.2022, 08:03   #110
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Pisz do Tupka może co podpowie. Robi szkolenia z elaboracji i siedzi w tym po uszy.

Co do PCP jeszcze - wolałbym mieć dwie butle niż kompresor zależy jaki jest dostęp do sprężonego powietrza.

Nie wiem jaka jest pojemność kartusza w posiadanym przez Ciebie karabinku ale ja NIGDY nie miałem butli i całość swojej khem... 'kariery' objechałem na pompce Gehmann. Jeśli w grę nie wchodzą jebutne kalibry to to ma sens.
Jeśli się ma dobrą kondycję to nadęcie kartusza do 210bar nie jest problemem. Strzelasz do 100bar i zasadniczo jedno pompnięcie to 0.9 strzału. Czyli około 100 razy trzeba dobić - dwie trzy tury i gotowe /trzeba też robić przerwy aby wystudzić uszczelnienia pompki/. Sto strzałów to dużo strzelania - piszę o 4.5mm.

Śmiałem się zawsze, że nabijanie kartusza pompką to taka reelaboracja PCP

Polowanie z PCP jest w Polsce nielegalne /osobiście zdelegalizowałbym myślistwo w PL w piz.du / ale tam gdzie polują to i big bore można dmuchać pompką. Nie strzelasz wszak paczkami a dwie pecyny i po robocie...

Polecam, dla Kolegów strzelców i nie tylko, poczytać sobie o Girandoni Rifle, zrobione około 1790 roku! - Stanley i Clarke to ze sobą mieli. I oczywiście pompkę
Pierwsze i chyba jedyne PCP wykorzystane w wojnie. W czasach gdy było ładowanie odprzodowe to strzelało półcalówką z magazynkiem na 20 kul bodajże... masakra.
Pierdolnięcie miało to solidne bo ze 100m przebijało calową deskę sosnową.

jak kogoś interesuje to tu więcej info po Polsku. W necie masa innych informacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatr%C3%B3wka_Girandoni
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem