Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09.02.2022, 11:01   #92
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,821
Motocykl: F800GS ADV
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 4 dni 5 godz 41 min 3 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezarus Zobacz post
Układ CAN w BMW jest bezawaryjny i łatwy w diagnozie. Ciekawostką jest to , że motocykl (poza światłami przeciwwmgłowymi z przodu) nie posiada bezpieczników. Zwarcie powoduje odcięcie danego obwodu w ZFE motocykla. Po każdym odpaleniu motocykl sąduje swoje układy i jak zwarcie zostanie usunięte to prąd na dany układ zostanie znów włączony.
Podłączanie wszystkich dodatkowych odbiorników trzeba robić tak jak pisze Zimny czyli rozdzielacz dodatkowy przez przekaźnik sterowany stacyjką .
Układ ZFE nie lubi jednego, a mianowicie ładowania akumulatora przez gniazdowyprowadzone z lewej strony motocykla. Trzeba ładować sprawną ładowarką przeznaczoną do motocykli BMW (do ładowania z CAN) , a bezpieczniej jet podpinać prostownik bezpośrednio pod akumulator. Ładowanie przez to gniazdo niesprawnym prostownikiem lub nie przeznaczonyym do tego uszkadza w ZFE elementy odpowiedzialne za wyłączenie prądu po zgaszeniu motocykla co objawia się ciągłym rozładowywaniem się akumulatora po max 2-3 dniach postoju.
Dzięki za podpowiedzi Z tymi bezpiecznikami to ciekawa srpawa - kolejne zaskoczenie, kolejna rzecz która jest "trochę" inaczej niż w znanych mi motocyklach.

To przy okazji pytanko - zrobiłem wyprowadzenie pod stop w kufrze (mam to podłączę) z tylnej lampy led. No i na płycie jest złączka givi - czy zabezpieczać to w razie zwarcia przypadkowego? Dotychczas myślałem że...wywali bezpiecznik świateł. Ale jak rozumiem działa to trochę inaczej. Nie wiem czy dawać jakiś dodatkowy 1A bezpiecznik od kufra do lampy.

Co do ładowania - czytałem właśnie o tym gdzieś na zagranicznych forach i zrobiłem tak - wywaliłem oryginalne gniazdo pod kanapą DIN, w jego miejsce wstawiłem gniazdo zapalniczki zwykłe porządne hermetyczne, podłączone przez bezpiecznik 5A do aku (via rozdzielacz 3+1). Gniazdo DIN schowałem pod schowkiem na narzędzia razem z całą dodatkową elektryką:



Powód - mam dwie normalne ładowarki aku z wtykiem do zapalniczki. Mam też kompresorek z takim wtykiem. No i to co czytałem o ładowaniu przez DIN dedykowaną ładowarką, a lubię taką wygodę doładowania aku przez gniazdko.

Pozdrawiam
zimny

Ostatnio edytowane przez zimny : 09.02.2022 o 12:10
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem