Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13.03.2020, 08:50   #26
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Parzenie kawy to - jak dla mnie - ultra prosta rzecz którą łatwo zepsuć. Jak z tenisem. Wystarczą ugięte nogi , obrót ciała (nigdy przodem ), trzymanie rakiety i tak dalej. Problemem , to połączyć te elementy i aby było powtarzalne.

Oczywiście, na poziomie master albo totalny freak możemy dyskutować i zostawieniu kilku ziarenek w kolbie, albo o przegrzaniu grupy o dwa stopnie. Dla mnie - i jest to oczywiście subiektywne - jest to coś, co zabija we mnie przyjemność z kawy.

Trochę jak z motocyklem. Chciałem sobie pozmieniać ustawienia , zębatki , a nie stosować się do wskazań producenta, jak mam jeździć. Daleki byłbym od pouczania innych , że ze zbyt dużą zębatka zbyt daleko się posunął odchodząc od klasyki. Albo można gadać , że jak jazda na czopku to musi być skóra , jeans , orzeszek i naszywka (zarejestrowana!!! Jako member w czapterze).

Mam trzy ekspresy. Wszystkie kupione używane. Nie mam mierzenia temperatury itp. Wszystkie stare Saeco . Dlaczego ta marka ? Bo na taką było mni stać.

Mam firmiwy młynek żarnowy. Kupiłem wiele lat później bo nie miałem wtedy kasy. Kupiłem utłuczony plastik , ale za to dużo taniej. Czy robi to różnice ? Robi ? Warta ekscytacji ? Nie warto. Byleby równo mielil i każde kolejne było dość podobne.

Nie mieć brudnego ekspresu , podgrzane co ma być podgrzane.

Ekspresy się różnią w parzeniu. Czy robi to różnice ? Nie robi takiej , abym miał spędzać dużo czasu na zastanawianiu się , czy różnica jest.

Podsumowanie. Dobra kawa. Ekspres bez elektroniki i automatyki (gdy do domu). Mniej jest co się psuć , łatwiej naprawić prostymi narzędziami , serwis jest bajecznie tani.

Lubię się pobawić w ubijanie kawy , nastawienia mielenia ale...czy poczujemy różnice gadając przy stole ? Nie.

Więc nie ciosajmy sobie kołków , że ktoś ma innej firmy ekspres , albo mieli o milimetr za grubo. Jak z fajkami. Można się ekscytować że jedna marka jest lepsza od drugiej , ale jak podobnie kosztują i leziesz po ulicy to nie zauważysz różnicy , że palisz innego (pod warunkiem , że nie zmieniasz mocy albo smaku; porównywalna marka , jakość i gatunek).
  Odpowiedź z Cytowaniem