Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   KTM (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=178)
-   -   500 EXC adventure. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=42696)

diego 05.06.2022 22:35

500 EXC adventure.
 
To może trochę kontrowersji. Parę ostatnich dni spędziłem oglądając/czytając o buildach pińcetki do adv. Lekkie advenczer które sprawdzi się w nawet nieco dłuższych wypadach.
Co udało mi się znaleźć:
- szaleńca który zrobił 500ka rtw (150 tys km w tym przeloty po ruskich i rebuild silnika po 100 tys, na wszelki wypadek. Moto zostało w gruzji a on zabrał w walizce śilnik do u.s.a - swoją drogą jednostka w tym motku wazy niecałe 30kg?).
- kilka buildów pod adv z wiekszym tankiem, i całym innym ograceniem
- mit na temat zmiany oleju co 15 godzin. Ludzie pokazują wymiany oleju po kilku tysiach km gdzie on wygląda jak nowy
- filmiki zachwalające jak niezawodna jest to jednostka, i jak to moto genialnie sprawdza sie do wszelakich zastosowań

Materiału jest sporo. Na papierze -w ogóle się nie nadaje na adv. W praktyce są materiały i ludzie robią z tą maszyną jakieś dziwne/ciekawe rzezcy.

Co mnie interesuje - 110 kg wagi ;) I zastanawiam się czy to moto nie byłoby idealnym na krótkie, średnie wypady (które obecnie i tak stanowia większośc tego co robie na moto).

Wątek jest nieco prowokacyjny, ale może macie jakieś swoje ciekawe opinie/doświadczenia na ten temat.

siwy 06.06.2022 00:31

Z tego co wiem to dół silnika i osprzęt jest taki sam jak w EXC 450. Mi się 450 dobrze sprawdza jako uniwersalne enduro. Mam sakwy i zbiornik 19l. Od tych EXC adventure różni się brakiem wieży z owiewką i lampami, wydaje mi się zbędna. Dodatkowe lampy mam w halogenach. Co do żywotności to właśnie zrobiłem duży remont przy 420 motogodzinach i 17500 km. Silnik nie był bardzo zużyty, pewnie by jeszcze pojeździł kilka sezonów. Wcześniej przy 200 godzinach zmieniłem tłok i łańcuszek rozrządu.

diego 06.06.2022 01:03

19L? To ile masz zasięgu? Ile najwięcej na raz walnąłes? :D

A orientujesz się może jak to jest obecnie z rejestracją i legalnością na czarnym? Niby sprzedają je jako enduraki ale w pakiecie dają (lub dawali) zestaw do zarejestrowania (kierunki itd.), ale nie czaje jak to działa przy obecnych wymogach abs'ów itd narzuconych przez nasze euro imperium. Z tego co rozumiem da się to street legal zarejestrować, ale bardziej interesuje mnie sam myk który tutaj wykonano. (no chyba że coś się pozmieniało i nie da rady tego w ogóle zarejestrować).

Babel 06.06.2022 06:49

1 Załącznik(ów)
Jeśli pytasz o nowy - to sa one z możliwością rejestracji - jak kazdy EXC.
Używane w większości są zarejestrowane.
Łatwiej kupić 450 używaną, 500 jest mało
Kit homologacyjny jest w pakiecie
Siwy co dokładnie zrobiłeś w swoim ?
Jak to wyszło cenowo?
Poniżej moja 450 - 2016 rok ok 235mth - narazie nie zamierzam w niej grzebać.
U mnie wychodzi ok 5 l/100km ale to jazda w terenie. Jak będziesz przelotki robił pewnie zejdzie mniej

lukasz_vip 06.06.2022 08:02

Cytat:

Napisał diego (Post 783310)
- mit na temat zmiany oleju co 15 godzin. Ludzie pokazują wymiany oleju po kilku tysiach km gdzie on wygląda jak nowy

To nie żaden mit. Upalając w terenie rób co 15h, a jeżdżąc w trasie ten okres wydłuża się parokrotnie i rzekłbym, że do 3-5tys. km.

110kg wagi całkowitej to nie żaden wyczyn. Najlżejsze LC4 z lat 1998-2000 ważyło 119kg a najcięższe w wersji ADV 160kg. Silnik robił w trasie po 150-200tys. km bez remontu. 500EXC jest świetnym następcą starych dobrych duali LC4.

siwy 06.06.2022 08:10

Cytat:

Napisał Babel (Post 783333)
Jeśli pytasz o nowy - to sa one z możliwością rejestracji - jak kazdy EXC.
Używane w większości są zarejestrowane.
Łatwiej kupić 450 używaną, 500 jest mało
Kit homologacyjny jest w pakiecie
Siwy co dokładnie zrobiłeś w swoim ?
Jak to wyszło cenowo?
Poniżej moja 450 - 2016 rok ok 235mth - narazie nie zamierzam w niej grzebać.
U mnie wychodzi ok 5 l/100km ale to jazda w terenie. Jak będziesz przelotki robił pewnie zejdzie mniej

Zrobiłem w silniku prawie wszystko, część rzeczy trochę prewencyjnie: korba, tłok, cylinder, zawory, łańcuch rozrządu, napinacze, tarcze sprzęgła ze sprężyną, wałek pompy wody, łożyska, uszczelki. Koszt ok 10 tyś z robocizną, nie liczyłem aż tak dokładnie bo trwało to w sumie kilka miesięcy. Aha w cenie jeszcze remont przedniego zawieszenia (panewki, uszczelniacze, olej) i łożyska główki ramy.

garbaty 06.06.2022 09:14

Podpinam się, mam fe501 z 2018/19, przelot znikomy. Mam ją od nowości. Miałem problem z wyważeniem przedniego koła na ori opinie, dorzuciłem drugi trzymak. Mam kanapę od Zeta, jest bardzo ok, mam też drugą akcesoryjną z pikowanym obszyciem. Na tej od Zeta można posadzić swoje szanowne 3litery na dłużej niż 5min, w przeciwieństwie do ori. Musiałem podnieść kierownicę o 35mm bo o ile na torze ta geometria się sprawdzała to przy dłuższych przelotach na stojąco garb zaczynał doskwierać. Silnik jest bomba, 2mapy robią robotę i na prawdę czuć różnicę. Myślałem że kontrola trakcji to zbędny bajer, ale jak nauczyłem się z niej korzystać to się nawet polubiliśmy. W trasie lajtowej pali ok 5/100, na żwirowni nie sprawdzałem ale na godzinę jazdy spokojnie wystarcza. Większy zbiornik jest niedostępny w sprzedaży od grudnia ubiegłego roku.
Największym mankamentem są jednak moim zdaniem wibracje na podnóżkach. Nie mam pomysłu jak je wyeliminować.

Nie wiem jaki zadupek jest w exc, w husce jest sztywny carbonowy z plastikiem pod tablicę zamocowanym "na sztywno", odleciał przy pierwszym fikołku, musiałem skrócić żeby następnym razem nie połamać tego Carbonu, teraz gnie się sam błotnik.

motormaniak 06.06.2022 09:20

Cytat:

Napisał lukasz_vip (Post 783341)
T. Silnik robił w trasie po 150-200tys. km bez remontu.

Fanatyk. Pamiętaj że sporo osób miało lc4 i zna te przebiegi :)

do meritum, sprawy. Miałem wtryskowe 450, wczesniej 520, 525 itd. W trasie można spokojnie przedłużać wspomniane 15h. Ja w Gruzji wymieniłem olej po 1200km, na UA 800 km na oleju, itd. Zależy ile upalania w terenie. Osobiście przy jeździe typu ADV zmieniał bym olej max przy 1000- 1500 km. Jeżdżę z ekipą na husqvarnach 501 i exc 500 - w zeszły wekend zrobili 1800 km. W mojej ocenie do da się użytkować exc 450 /500 jako duala , dość sportowego , ale duala.
ps. aktualnie do ADV mam dr 650, a do upalania fe 350 i ze względu na jaj konstrukcję nie robię nią ADV.

Tomasa 06.06.2022 09:25

Cytat:

Napisał diego (Post 783310)
Wątek jest nieco prowokacyjny, ale może macie jakieś swoje ciekawe opinie/doświadczenia na ten temat.

https://gregvillalobos.co.uk/bikes/

Gość miał AJP PR7, a teraz jeździ na 10 letnim KTM 450 EXC z paroma dodatkami adv. Ładnie to opisał wszystko i opowiedział na youtubie.

lukasz_vip 06.06.2022 09:54

Cytat:

Napisał motormaniak (Post 783346)
Fanatyk. Pamiętaj że sporo osób miało lc4 i zna te przebiegi :)

Tylko jak my ich używaliśmy ;)
Ja piszę o osobach podróżujących na tych moto tak jak ten na tej 500'tce. Choć na niemieckim forum jest gościu co ma 600 od nowości, jeździ podobnie do mnie, czyli w enduro i silnik otwierał dopiero przy 150 tys. km.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.