Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   BMW (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=179)
-   -   Kącik cycatych BMW GS 100/1100/1150/1200/1250 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=41877)

zimny 06.04.2022 07:54

Cytat:

Napisał Pirania (Post 776420)
Matjasku, przepraszam ale musiałem wrzucić kamyczek do tego lizania po jajkach!:p

Po cyckach Pirania, po cyckach :)

Kończymy singlowe debatowanie :D

zimny 25.04.2022 21:53

Dobre ludzie Czarnuchy może podpowiedzą, bo na forum BMW raczej się nie dowiem.

Smary, jak to w GSie. Do wszystkiego drogie i najlepiej z ASO :)

Po kolei:

1. wielowypusty wału - Optimoly MP3 / TA (czy względnym zamiennikiem jest Molykote GN-Plus? Molykote ma tą przewagę że ją mam);

2. uszczelnienie osłon gumowych to wiem że Staburags NBU30PTM i specjalnie nie ma zamienników, zamówiłem oryginał;

3. natknąłem się jeszcze na smar do przegubów wału (?) tj. Klübergrease LFT 71-402. JEst w katalogu BMW razem z wałem. Czy warto zakupić i zastosować? Ktoś coś wie?

Smaruje się tam jeszcze jakieś łożyska czy coś?


Przy okazji - mam w przekładni i skrzyni olej LM 75W90 GL5, wiem że stosuje się też 75W140 - czy zastosowanie tego drugiego daje jakieś efekty w postaci wyciszenia pracy napędu przy otwarciu/zamknięciu przepustnic? Tzn. przy zmianie obciążeń. Raczej nie mam ani luzów w napędzie (porównywaliśmy z Navaja, on ma ultra świeżynkę) ani w sprzęgle. Tylko u mnie bardziej słyszalne jest takie stukanie przy zmianach obciążeń / zasprzęglaniu etc. Mechanik mówił że pracuje normalnie zupełnie. Także tak bardziej z ciekawości.

Brzeszczot pamiętam polecał bardzo 75/140. Nie posłuchałem i chyba wymienię dwa razy :mur:

Dubel 25.04.2022 22:10

75/140 stosowalem do dyfra, w skrzyni zawsze 75/90. Ja stosowalem Omega 690 i moge go polecic ale troszku drogi jest :) mialem kiedys tu temat o tym oleju ;)

zimny 25.04.2022 22:12

Cytat:

Napisał dubel (Post 778508)
75/140 stosowalem do dyfra, w skrzyni zawsze 75/90. Ja stosowalem Omega 690 i moge go polecic ale troszku drogi jest :) mialem kiedys tu temat o tym oleju ;)

Co do oleju to ja stosuje Liqui Moly w skrzyni i przekładni a w silniku Shell. Ale marka oleju to kwestia wtórna.

Janek1 25.04.2022 22:35

Ja i w skrzyni i w przekładni stosuje od lat 75/140.
Żadnych problemów, a skrzynia lepiej, ciszej chodzi, przekładnia ma odpowiednią kąpiel, i nie przejmuj się później przy następnej wymianie oleju w przekładni, że olej będzie zmącony, podczas "pracy" wytrąca się w nim coś tam i dlatego olej nie jest krystalicznie czysty, ale to jest naturalne mącenie tego oleju i tyle, polecam.
A jak na czujniku ABS będziesz miał opiłki (jeżyka) to będziesz wiedział, że łożyska się jakieś sypią :(

Brzeszczot 26.04.2022 00:11

Cytat:

Napisał Janek1 (Post 778511)
Ja i w skrzyni i w przekładni stosuje od lat 75/140.
Żadnych problemów, a skrzynia lepiej, ciszej chodzi, przekładnia ma odpowiednią kąpiel, i nie przejmuj się później przy następnej wymianie oleju w przekładni, że olej będzie zmącony, podczas "pracy" wytrąca się w nim coś tam i dlatego olej nie jest krystalicznie czysty, ale to jest naturalne mącenie tego oleju i tyle, polecam.
A jak na czujniku ABS będziesz miał opiłki (jeżyka) to będziesz wiedział, że łożyska się jakieś sypią :(

Olej w skrzynce masz zmącony bo tryby się za szybko kręcą i bełta puszcza-:) a tak na serio to albo masz coś z odpowietrzeniem skrzyni i woda skraplana jest na ściankach przy szybkich zmianach temperatur ,albo woda jakimś cudem dostaje się np. podczas mycia ,tak czy siak to sprawdź sobie siusiaczka na skrzyni czy nie ma prostaty . W przekładni kątowej jeżeli po 2008 rok to też jest odpowietrznik , jeżeli nie ma to warto założyć chodź by od samochodowej skrzyni ,wydłuża to żywotność uszczelniaczy Ewentualnie zmień dostawcę oleju ,osobiście latam na .......... 75-140 taki smerfowy kolor i co 10000 wymiana , spuszczony wygląda jak nowy .Spróbuję go jeszcze Zimnemu opchnąć . Jeszcze słowo do Zimnego do wału napchaj molibdenu i zapomnij , gumę jak popękana to wymień , rdzewiejące wały to przypadłość lc a nie olejków .W czasach kiedy produkowano twojego to Niemcy nie znali jeszcze Chinskiej stali . Łożyska wahacza smaruje się jak najbardziej , rozkręcić wyjąć plastikowe zaślepki i najlepiej tym co ci na palcu zostało przy smarowaniu wału ,dokręcić z momentem podanym w serwisówce i nie pogubić podkładek śruby wahacza składamy na klej . Stuknęło mi 140000 i wał oryginalny wygląda i zachowuje jak nowy, luzu brak . Rozebrałem alternator bo mnie ciekawiło co u niego słychać , łożyska bdb szczotki jeszcze 3/4 . Rozrusznik jedna środkowa tulejka minimalny luz szczotki w połowie ( oczywiście wymieniłem wszystko na nowe bo ja tak mam ) Dobranoc

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Dubel 26.04.2022 06:35

Cytat:

Napisał zimny (Post 778509)
Co do oleju to ja stosuje Liqui Moly w skrzyni i przekładni a w silniku Shell. Ale marka oleju to kwestia wtórna.

Szanuje i od lat stosuje głównie produkty LM ale Omega 690 to nie jest taki zwykły olej jak inne :dizzy:
https://youtu.be/WtZyNbiZaao
https://youtu.be/D_DclkV_jtc

strobus1 26.04.2022 09:10

Cytat:

Napisał zimny (Post 778500)

1. wielowypusty wału - Optimoly MP3 / TA (czy względnym zamiennikiem jest Molykote GN-Plus? Molykote ma tą przewagę że ją mam);

2. uszczelnienie osłon gumowych to wiem że Staburags NBU30PTM i specjalnie nie ma zamienników, zamówiłem oryginał;

Staburgas do wielowypustów.

punktu nr 2 nicht verstehen :confused:

Janek1 26.04.2022 12:09

Brzeszczot,
Takie informacje na temat oleju do PG dostałem od Zbyszka G. Nie wiem ile jest w tym prawdy (nie chce mi się też teraz szukać tego czy to prawda jest, że ten olej jak pracuje to się wytrąca i dlatego jest mętny po jakimś czasie pracy. Podobno jest przeznaczony do pracy w "ciężkich warunkach.".
Osobiscie o tym rozmawiałem ze Zbyszekiem. Tak czy siak od 4lat u mnie tak jest i narazie jest wszystko ok.
Niebawem będę go zmieniał to się mu przyjrzę raz jeszcze, czujnik ABS czysty, zero opilkow.
Nie twierdzę też, że to jest święta racja, chciałem przekazać to co wiem i myślałem że jest ok.
Wody, nie szczelności też nie ma u mnie (4 lata temu zbychu regenerował mi PG, i wszystko śmiga jak narazie dobrze :)

zimny 26.04.2022 12:14

Dzięki wszystkim za info, zamówiłem gumę łączącą wahacz z obudową kardana (moja nie jest mocno spękana ale taka niepewna, to zmienię) ten smar Staburags do uszczelnienia gumowych osłon i Optymoly Paste MP3 do wielowypustów.

Z tym olejem to na ten sezon zostanę chyba z tym co mam tj. 75W90 GL5 Liqui, jest świeżo zalany i mi go zostało do ew wlania ponownie do PG. Chyba się przekładnia i skrzynia nie rozleci od zastosowania takiego jak nakazuje serwisówka.

Przy zimowej zmianie wleję może 75/140 - jak zrobię w sezonie ze 4 tys km to i tak będzie dobrze.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.