Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Wymiary lozysk glowki ramy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14849)

hero 21.09.2012 15:13

Wymiary lozysk glowki ramy
 
Mam wlasnie w rece klika zestawow lozysk glowki ramy do RD07A co je zamowilem w jednej z firm z Pastuszkowa (Irlandia) dla siebie i kilku innych Naszych. I tutaj zaczynam sie obawiac ze cosik nie tak. wymiary jakie mi przyslano to :
-Gorne lozysko 32005X (26x47x15)
-Dolne lozysko 32006JR (30x55x17) + uszczelniacz
A mnie sie wydaje ze powinny byc obydwa takie same jak to dolne. Nie mam czasu i mocy rozkrecac przodu ,bo dopiero co skonczylem skrecac gazniki i doprowadzac kablologie do porzadku. W artykule Podosa w Afripedii podane sa tylko numery katalogowe z kilku firm i z Hondy, ale mimo ze grzebalem po stronach tych firm, blizszych informacji mi niezbednych nie znalazlem.
Jakies sugestie?

P.S.
Jak juz uda sie wspolnymi silami dojsc do tych wymiarow, to Podos by moze sie zlitowal i dodal do swojego atykulu te dane

szymon25 21.09.2012 15:16

Niedawno wymieniałem w RD 04. Górne i dolne są identyczne ale wymiarów nie było na opakowaniu.

rambo 21.09.2012 15:18

26,2x47x15mm sztuk dwie

podos 21.09.2012 18:35

Cytat:

Napisał hero (Post 259163)
P.S.
Jak juz uda sie wspolnymi silami dojsc do tych wymiarow, to Podos by moze sie zlitowal i dodal do swojego atykulu te dane

Zlitowalby się. Proszę.
http://faq.africatwin.com.pl/index.p...ateria.C5.82y:

hero 23.09.2012 12:05

1 Załącznik(ów)
Troszkę zastanawia mnie wymiar 26,2. Nie wiem czy nie powinien być 26 bo taki wymiar ma oryginalne kulkowe łożysko Hondy.

Wlasnie znalazlem w zakamarkach stare oryginalne lozysko wyjete z ramy jakies 3 lata temu. O dziwo wymiar 26 47 -1.
Czyli jednak 26. A co do wysokosci oryginalnego lozyska wkladanego przez fabryke to juz wszyscy wiedzo ze jest do dupy i powinno byc wyzsze - czyli 15mm.
Załącznik 34035
Dzieki za pomoc[

majki 23.09.2012 12:26

Z tego co ja wiem to jest: Lozysko stożowe 32005 JS/26 26x47x15

miro&afryka 24.09.2012 14:40

podziwiam Was, wymieniających te łożyska w zaciszu własnego garażu, przeczytałem instrukcję podosa i podziwiam, nie podjąłbym się, jeszcze długo nie.

Dzieju 24.09.2012 14:54

Nie żartuj , to tak jak zmienić żarówkę .

rambo 24.09.2012 15:02

Dzieju, błagam Cie :dizzy:

Dzieju 24.09.2012 15:13

Cytat:

Napisał rambo (Post 259521)
Dzieju, błagam Cie :dizzy:

To była przenośnia ale i tak twierdzę że to nie problem nawet dla przeciętnie manualnej osoby.
Nie zawsze trzeba ze wszystkim do mechanika jechać.

rambo 24.09.2012 15:44

A już myślałem że się dowiem o jakimś nowym cudownym sposobie ściągania dolnego łożyska ;)

szparag 25.09.2012 09:39

W tym sezonie wymieniałem już, ze 4 takie łożyska które nie wytrzymały 10 tyś bo były źle zamontowane :). W tym trzy przez mechaników :).
Więc chyba nie jest to takie proste.
Powody :
Syf w miejscu osadzenia łożyska, łożysko zostało krzywo oprawione.
Uszkodzone miejsce osadzenia łożyska przy wybijaniu, łożysko nie siadło na miejsce.
Oprawianie łożyska " na zimno " łożysko nie siadło prawidłowo.
Zła regulacja luzu na łożysku.

Niby pierdoły, a jednak :)

Pozdrawiam.

Cytat:

Napisał rambo (Post 259536)
A już myślałem że się dowiem o jakimś nowym cudownym sposobie ściągania dolnego łożyska ;)

Ja jak mam bardzo upierdliwą sztukę, to używam spawarki :), schodzi jak po maśle.
Pozdr.

Dzieju 25.09.2012 10:57

Jak tak nastraszycie tych co to by chcieli jednak spróbować ( np pod okiem tego co potrafi) to w końcu zaczną się bać pompować koła.
Jeśli ktoś zupełnie nie ma pojęcia to lepiej niech nie robi czegokolwiek ale też nie panikujmy za bardzo.
Będąc gdzieś daleko nie dotrze do Waszych warsztatów żebście mu naprawili.

szparag 25.09.2012 11:03

Dzieju, ależ wprost odwrotnie, ja zachęcam do grzebania, tyle, że ostrzegam jak łatwo to można zepsuć. I statystycznie, częściej psują to warsztaty niż osoby które robią to same po garażach.Wynika to prawdopodobnie z syfiarstwa i pośpiechu, co niestety często zdarza się wielu warsztatom. Patrzcie mechanikom na ręce to pomaga waszym motocyklom :)
W tym roku wymieniłem już kilka łożysk przez telefon :)
Pozdrawiam

Dzieju 25.09.2012 11:14

Cytat:

Napisał szparag (Post 259722)
Dzieju, ależ wprost odwrotnie, ja zachęcam do grzebania, tyle, że ostrzegam jak łatwo to można zepsuć. I statystycznie, częściej psują to warsztaty niż osoby które robią to same po garażach.Wynika to prawdopodobnie z syfiarstwa i pośpiechu, co niestety często zdarza się wielu warsztatom. Patrzcie mechanikom na ręce to pomaga waszym motocyklom :)

I o to chodzi :Thumbs_Up:
A zepsuć też można , zgadza się , ale kto nie próbuje ten się nie nauczy.
Warsztaty takie klasyczne już dawno nauczyły się robić dziadostwo i kroją klientów jak tylko mogą .
Dobrze że jeszcze istnieją takie prawdziwe ale jest ich bardzo mało albo robi ktoś zaufany jak na naszym forum niektórzy :) gdzie dbają o dobrą opinnię i powierzone motocykle.

szparag 25.09.2012 11:33

Nasza zgodność mi się podoba :)
Pozdrawiam

hero 25.09.2012 11:47

Jedna z lepszych wypowiedzi jaka czytalem / slyszalem od dluzszego czasu. :beer2:. U mnie na razie nie musze wymieniac , ale zapewne bede uczestniczyl w "telefonicznym montarzu" u ktoregos z naszych wyspiarzy. Tymon zapewne umiesci jakies foto. Co do osadzania dolnego lozyska na rurze sterowej, to najlepiej mi to wychodzi z kawalkiem aluminiowej rury o srednicy wewnetrznej zblizonej do sterowej. A ponadto wyfrezowanej wewnatrz z ukosem. Kawalkiem aluminiowej rury (np z kierownmicy rowerowej) sklepanej tak by stworzyc luk tez sie da. Ale to malo eleganckie i zawsze jest ryzyko ze skosi sie lozysko.
Co do demontarzu to najbardziej skuteczny Dremelek z tarcza tnaca do metalu.
Cytat:

Napisał szparag (Post 259722)
Dzieju, ależ wprost odwrotnie, ja zachęcam do grzebania, tyle, że ostrzegam jak łatwo to można zepsuć. I statystycznie, częściej psują to warsztaty niż osoby które robią to same po garażach.Wynika to prawdopodobnie z syfiarstwa i pośpiechu, co niestety często zdarza się wielu warsztatom. Patrzcie mechanikom na ręce to pomaga waszym motocyklom :)
W tym roku wymieniłem już kilka łożysk przez telefon :)
Pozdrawiam


szparag 25.09.2012 12:21

Pamiętaj kolego o podstawowych wiadomościach z fizyki, materiał z podstawówki.
Sztyca z półkom do zamrażarki najlepiej na kilka godzin, potem zagrzać bieżnię, na przykład opalarką, raczej nie palnikiem bo można przesadzić i łożysko powinno prawie samo wpaść na miejsce. to samo tyczy się ramy, łożyska do zamrażarki a ramę podgrzać.
Sprawdzić czy podczas demontażu nie powstały jakieś zadziory mogące powodować, że łożysko nie siądzie idealnie na miejscu. Luz regulować po osiągnięciu przez wszystkie elementy jednakowej temperatury.
Pozdrawiam i miłej zabawy.

Ps co do demontażu to z tym dremelkiem uważaj. Lepsze efekty daje ściągacz udarowy i spawarka, ale to wyższa szkoła jazdy :)

hero 25.09.2012 13:55

I ja wykonuje

motormaniak 26.09.2012 12:05

Warsztat czasem stara się podnieść zysk za wszelką cenę a człowiek zaoszczędzić.
Spotkane przeze mnie przypadki:
- Wymiana tylko łożyska dolnego bo górne mniej się zużywa. Wtedy jednym kompletem można 2 motongi oblecieć (to dlatego warsztat tak się pierdolił żeby uszczelniacza nie zepsuć)
- Wymiana samej bieżni zewnętrznej w łożysku - najtańsze łożysko 32005 kosztuje 10 zł w hurtowni i bieżnia zewnętrzna ma taki sam wymiar jak specjalnym łożysku 32005x. W tym przypadku koszyczek oraz mniejsza bieżnia zostaje stara - ale to wystarczy żeby "nie blokowało".
Nie ufam mechanikom, szczególnie pracującym w dużych warsztatach gdzie brak dobrego nadzoru nad ich poczynaniami i albo partolą robotę, albo próbują coś "urwać".

szwedzkikucharz 28.09.2012 17:05

Ja tylko jestem użytkownikiem sam nie rozgrzebuję sprzętów, więc sobie zapytam. Czy złe zamontowanie tychże łożysk jest niebezpieczne?
Wydaje się, że tak, więc.....

Dzieju 28.09.2012 17:11

Cytat:

Napisał szwedzkikucharz (Post 260550)
Ja tylko jestem użytkownikiem sam nie rozgrzebuję sprzętów, więc sobie zapytam. Czy złe zamontowanie tychże łożysk jest niebezpieczne?
Wydaje się, że tak, więc.....

Tak jak i wiele innych źle wykonanych rzeczy łącznie z nieprawidłowym ciśnieniem w kołach.
Żeby nie rozciągać debaty czy robić samemu czy oddawać komuś podsumowaniem może być : jeśli ktoś chce się nauczyć ( może pod nadzorem ) to powinien to robić, jeśli ktoś nie czuje się na siłach lub ma wątpliwości czy da radę to powinien moto oddać temu który to potrafi.

szparag 28.09.2012 18:21

I ja dodam swoje 5 groszy. Jeśli robicie już coś sami, to trzymajcie się zasady : Po pierwsze nie szkodzić !! Lepiej się poddać niż coś zepsuć. Bo na pewno będzie drożej i kac moralny pozostanie :).
Pozdrawiam

klanol 23.11.2012 10:19

Odświerzę bigos:
Czy moment dokręcenia łożyska stożkowego jest taki sam, jak kulkowego?
Czy łożysko stożkowe najpierw wbija się w ramę czy lepiej zamontować na sztycy i dopiero w ramę?
Jaka jest zaleta/wada łożyska kulkowego w stosunku do stożkowego - to tylko z ciekawości :)

podos 23.11.2012 11:49

Cytat:

Napisał klanol (Post 272415)
Odświeżę bigos:
Czy moment dokręcenia łożyska stożkowego jest taki sam, jak kulkowego?

Znany mi serwis twierdził ze nie, ale nigdy nie dotarłem do informacji jakie powinno być.

miroslaw123 30.12.2012 19:54

Cytat:

Napisał szparag (Post 259722)
Dzieju, ależ wprost odwrotnie, ja zachęcam do grzebania, tyle, że ostrzegam jak łatwo to można zepsuć.

mi właśnie udało się zepsuć jedno łożysko, to nabijane na sztycę :( przyłożyłem się i pękło... można nabyć samo łożysko w sklepie http://stozek.pl/sklep.php łożysko 32005 JS/26 NACHI 26x47x15 teraz dostosuje się do rad z ww. postów (sztyca się mrozi :haha2: a żona pyta czy jeszcze dużo trampka przyniosę do lodówki...).

Dzieju 30.12.2012 21:05

Toś się nieco za mocno przyłożył , trzeba z wyczuciem.
Swoją drogą trochę siły trzeba by łożysko tak sobie pękło.
Z drugim się uda.

miroslaw123 31.12.2012 07:18

Ech, w oryginał waliłem , uderzałem, próbowałem wiercić i nawet drobnej rysy nie ma...nikt mi nie powie że zamiennik jest równie dobry, przynajmniej nie na uderzenia :haha2:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.