Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Forumowy Mechanik (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=182)
-   -   Wycie w skrzyni biegów CB 500X '17 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=42999)

johnny1957 02.08.2022 18:06

Wycie w skrzyni biegów CB 500X '17
 
Witam.
Wprawdzie to nie dotyczy Afryki ale jest na forum wiele osób które być może będą w stanie mi coś doradzić.
Pacjent Honda CB 500 X 2017.Wymieniałem napęd i w trakcie dokręcania zdawczej zamiast zablokować hamulcem zapiąłem jedynkę. Coś chrupło i od tego czasu skrzynia wyje. To wycie jest najbardziej słyszalne na 4, 5 i 6 biegu. Przy dodaniu gazu bardziej , przy ujęciu dużo mniej.Biegi się załączają bez problemu.Napęd DID VX 3 więc nie taki najgorszy.Przeczuwam że czeka mnie rozpoławianie silnika ale chciałbym usłyszeć Wasze opinie. Pozdrawiam.

Kazmir 02.08.2022 21:03

Cytat:

Napisał johnny1957 (Post 789021)
Witam.
Wymieniałem napęd i w trakcie dokręcania zdawczej zamiast zablokować hamulcem zapiąłem jedynkę. Coś chrupło i od tego czasu skrzynia wyje.

Przedłużką 2 metrową to dokręcałeś?:bow: Wygląda na uszkodzone łożysko wałka zdawczego, lub inne łożysko. Powinno ulec najsłabsze ogniwo, ale nie wiem jakie tam łożyska są zamontowane w sb. Poruszaj zębatką góra - dół we wszystkich kierunkach jak jest wyczuwalny luz to rozsypało się łożysko. Na twoim miejscu dalsza jazda to dokładanie sobie kłopotu:( Mogło coś innego się rozwalić np blok silnika, gdzie jest osadzone łożysko.

Szkoda, że to nie po lifcie z nowymi zegarami, bo już bym się z tobą zamieniał;):D

johnny1957 03.08.2022 10:25

wycie w skrzyni biegów
 
Fakt że mogłem uzyć dynamometryka ale tam jest 54 nm więc nie tak mało. Być może mam pecha i faktycznie trafiłem na jakieś słabe miejsce.Tam na zdawczej jest solidne kulkowe łozysko, zastanawiam się czy nie jest możliwe że ugiąłem widełki?

muszel72 03.08.2022 12:20

Zastanawiam się jak mogłoby się uszkodzić łożysko w takiej konfiguracji. Ząb? Inny czort?Chrupło więc cza zajrzeć.

honda_honda 03.08.2022 15:01

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 789050)
Chrupło więc cza zajrzeć.

I nie jeździć do puki nie sprawdzisz bo możesz narobić niezłego bigosu

R2D2 03.08.2022 16:18

Przed rozkuciem silnika zdejmij kosz sprzęgłowy i może kamerą inspekcyjną da się zajrzeć do skrzyni.
Często w karterze od strony sprzęgła są jakieś otwory ,a poza tym masz tam na wierzchu 2 wałek skrzyni.

matjas 03.08.2022 16:22

Cytat:

Napisał johnny1957 (Post 789048)
Fakt że mogłem uzyć dynamometryka ale tam jest 54 nm więc nie tak mało. Być może mam pecha i faktycznie trafiłem na jakieś słabe miejsce.Tam na zdawczej jest solidne kulkowe łozysko, zastanawiam się czy nie jest możliwe że ugiąłem widełki?

Do zablokowania koła zębatego wystarczy drewniany kołek przełożony na przelot przez koło i oparty o wahacz. Jak najbliżej opony.


Nie wiem co masz na myśli mówiąc 'ugiąłem widełki' - jeśli chodzi Ci o wodzik to nie ma takiej możliwości bo to kompletnie nie ten kierunek działania sił - PRZY założeniu, że był włączony do końca bieg.
Bo jeśli nie był to mógł się pod obciążeniem 'dobić' i faktycznie mogło dojść do wygięcia wideł wodzika albo przy niepełnym zazębieniu do ukruszenia kawałka koła zębatego.

Moja teoria jest taka, że po całej akcji przesadziłeś z napięciem łańcucha i jest klops.

Gdyby w skrzyni brakowało zęba, zębów to myślę że byłyby już jaja z wchodzeniem biegów...
Tak czy siak - rozbiórka przynajmniej od strony sprzęgła, spust oleju przez sito i obadać co wyleci. Jak ubiegł mnie R2D2 - być może da się podejrzeć od strony sprzęgła cokolwiek.
Jeśli uszkodzone jest łożysko na wałku zdawczym to powinieneś czuć to w palcach kręcąc nim.


No i trzymam kciuki, żeby nie było lipy :Thumbs_Up:

magneto 03.08.2022 16:27

Przykra sprawa, współczuję...
Ale coś mi nie pasuje - ten silnik ma 45-50 Nm i na I-szym biegu ma przełożenie 1:3.2coś tam. To daje na wałku zdawczym coś koło 150 Nm. Przyjmuje się, że moment hamujący dochodzi do 40-50 % momentu napędowego (czyli 60-75 Nm). Nawet trochę przesadzając z dokręcaniem nie sposób raczej zębów, kłów, czy łożysk uszkodzić. To musiało być coś innego (strzelam - nielubiący "wstecznego" napinacz rozrządu, może sprzęgło anty hop-coś-tam, o ile w tym roczniku występuje).
Powodzenia w lokalizacji i szybkim usunięciu usterki :)

Edyta - oczywiście zapomniałem o przeł. wstępnym (ok 2), więc w/w wartości będą ok. 2 x większe...

Mhv 03.08.2022 16:36

No nie wiem.
Jakby przesadził z siłą to by obróciło silnik i tyle..serio o jakiej sile mówimy??
100Nm?
Oczywiście zależy jak to było dokręcane..nie znamy szczegółów, więc na spokojnie..
A co ma 4-5-6 bieg do dokręcania na jedynce?:)

Jedź do jakiegoś mechaniora..olej dużo powie, jak i inspekcja (zajrzenie do środka).

Skąd wiadomo że wyje akurat skrzynia?

Moja rada - dobrze zdiagnozuj zanim rozbierzesz pół moto..

Lucky Luke 03.08.2022 18:53

Cytat:

Napisał Mhv (Post 789064)
No nie wiem.
Jakby przesadził z siłą to by obróciło silnik i tyle..serio o jakiej sile mówimy??
100Nm?
Oczywiście zależy jak to było dokręcane..nie znamy szczegółów, więc na spokojnie..
A co ma 4-5-6 bieg do dokręcania na jedynce?:)

Jedź do jakiegoś mechaniora..olej dużo powie, jak i inspekcja (zajrzenie do środka).

Skąd wiadomo że wyje akurat skrzynia?

Moja rada - dobrze zdiagnozuj zanim rozbierzesz pół moto..

Podpisuję się pod radą Michała.
Nie wyobrażam sobie aby w ten sposób uszkodzić skrzynię , chyba że jesteś Pudzianem albo użyłeś 2m rury.

Jesteś pewien , że to wyje skrzynia , a nie opony ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.