Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Wszystko dla Afryki (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Tuning Afryki. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=12584)

Tomasa 11.03.2012 22:04

Tuning Afryki.
 
22 Załącznik(ów)
Hej,

Poddałem swój motocykl tuningowi i chcę się podzielić relacją z tego, co zostało zrobione i związanymi z tym przemyśleniami. Tuning miał na celu zwiększenie możliwości Afryki w terenie, poprawę bezpieczeństwa i dodanie paru użytecznych bajerów.

Pacjent to Honda XRV 750 Africa Twin ’96.

Załącznik 29186

Co zostało zrobione:


Bagażnik naszej polskiej produkcji, przedsiębiorstwo Wasil-Tech spod Bielska Podlaskiego ;-) Wyposażony w oryginalne mocowanie Givi, pasujące do kufrów z płytą monokey.

Załącznik 29187

Tłumik Paris-Dakar Replica. Tłumik wykonany przez renomowaną firmę Arrow. Jest dedykowany do tego motocykla. Firma Arrow znana jest produkcji tłumików na potrzeby rajdu Paryż Dakar. W cenie ponad 200 ojro producent niestety nie przewidział osłony przy łączeniu kolanka z tłumikiem. Bez tego mozna sobie przypalic spodnie. Akcesoryjna osłona wykonana przez Dandiego.

Załącznik 29188

Załącznik 29189

Podnóżki kierowcy zmodyfikowane, model znacznie szerszy i dłuższy. Modyfikacja poprawia komfort i bezpieczenstwo kierującego poprzez lepsze trzymanie stopy i rozłożenie ciężaru na większą powierzchnią buta/stopy.

Załącznik 29190


Lusterka składane. Hiszpanska produkcja. Przydatne dla amatorów offu, prawe seryjne lusterko już urwałem i uszkodziłem mocowanie lewego. Przed jazdą można je złożyć do wnętrza kierownicy. Przy spotkaniu z matką ziemią jest szansa, że się nie urwą.

Załącznik 29191
Załącznik 29192

Dodatkowe gniazdo zasilania 12V, można podlaczyc GPS, telefon, albo wiatraczek w gorące dni :D

Przewody hamulcowe na przód w stalowym oplocie. Czarnego koloru, na pierwszy rzut oka wygladaja jak seryjne. Dzięki mniejszemu przekrojowi przelotu przewodu i mniejszej rozkurczliwosci cała siła ciśnienia płynu hamulcowego bardziej oddziaływuje na tłoczki hamulcowe, a dalej na klocki. Skutecznosc siły hamowania znacznie się poprawia. Hel twierdzi, że o 10-15% (moje przewody są firmy Goodridge).

Kacza stopa. Zapobiega zapadaniu sie stopki bocznej w piasku albo blocie. Bardzo praktyczne. Seryjna boczna stopka wbija sie w miekki grunt.

Załącznik 29193

PodwyŻszenie kierownicy o 35 mm.
Mała rzecz, a bardzo przydatna. Dzięki temu pozycja kierownika jest bardziej wyprostowana, co jest wygodne, nie meczy kregoslupa przy dluzszej jezdzie i nie obciąża nadgarstków.

Załącznik 29194

Zawieszenie to jedna najważniejszych rzeczy w naszych motocyklach. Seryjne w Afryce jest niestety nienajlepsze.
Wymieniłem przednie seryjnego zawieszenie na dwuobiegowe Upside-down firmy Showa. Skok zawieszenia 310 mm (seryjne ma 220 mm). Średnica rur nośnych 47 mm. Im grubsza średnica rur nośnych tym większa sztywność oraz precyzja prowadzenia jednośladu.
Seryjne rury nośne mają 43 mm, a zastosowane zawieszenie ma średnicę rur nośnych przy mocowaniu półki 53 i 58 mm. Same półki także mają wpływ na sztywność i pracę zawieszenia.
Zawieszenie posiada regulację w zakresie odbicia i dobicia.

Załącznik 29195
Załącznik 29196
Załącznik 29197
Załącznik 29198

Oryginalne półki od Afryki przy półkach Showa wyglądają jak motorowerowe.

Załącznik 29199
Załącznik 29200

Tylne zawieszenie zyskało nową jednostkę tłumiąco-amortyzującą.
Jest to White Power z pełną regulacją w zakresie tłumienia dobicia i odbicia. Żeby sprostać wymaganiom dość ciężkiego motocykla jakim jest Africa Twin, zastosowana została sprężyna Ohlinsa. Skok zawieszenia wzrósł do 280 mm. Seryjne zawieszeni ma skok 210 mm.
Montaż amortyzatora wymusił zmianę geometrii kąta wahacza, a także dorobienia nowego łącznika z dźwignią Prolinka.

Załącznik 29201
Załącznik 29202

Tzw. kości dzięki przesunieciu osi otworu i wykonaniu ich w innych miejscach niz seryjnie pozwalają na regulację wysokości motocykla. Mozna je uzyc do seryjnego zawieszenia, wtedy motocykl mozna opuscic lub podniesc o mniej wiecej 3,5-4 cm w zaleznosci do ktorego otworu zamontujemy dzwignie Prolinka.

Załącznik 29203

Przedłuzenie bocznej stopki i centralnej.

Po zmianie zawieszenia motocykli jest wyraźnie wyższy. Uwaga. Motocykl po tych przeróbkach nie jest przeznaczony dla osób o niskim wzroście. Sam mam 188 cm i Afryka jest teraz naprawdę wysoka.
Przez wiekszą średnicę rur ograniczony jest zakres skrętu kierownicy i to znacznie. To chyba jedyna wada, ale nie da się mieć takiego zawieszenia i skrętu kierownicy jak przy seryjnym zawieszeniu.

Błotnik przedni.
Wykonany z polipropylenu seryjny błotnik w Afryce w pełni zaspokaja potrzeby motocykla w lekkim terenie jak i na asfalcie. Materiał jaki został zastosowany nie poddaje się łatwo kamieniom , jest elastyczny. Dzięki temu nawet przy wywrotce trudno go połamać, tak jak zdarza się to w przypadku tanich akcesoryjnych błotników. Błotnik został zamontowany bezpośrednio nad kołem, ogranicza to trochę samooczyszczanie się opony z błota, ale chroni skuteczniej przed wodą podrywaną z asfaltu. W czasie deszczu lub jadąc przez kałuże nie muszę pić tej wody, ma to miejsce przy zastosowaniu crossowych błotników mocowanych pod dolną półką.

Na koniec kilka zdjęć mojego sprzętu obok Afryki z seryjnym zawieszeniem.

Załącznik 29204
Załącznik 29205
Załącznik 29206
Załącznik 29207

Na koniec reklama :D Całą powyższą robotę wykonał Dandy w swoim http://www.dandymotocykle.pl/

Antek 11.03.2012 22:34

A gdzie stożkowy K&N? Bez tego to nie tjunik !!

Thorgal77 12.03.2012 00:00

Nice!

Boski-Kolasek 12.03.2012 00:06

No w pizedczke podoba mnie sie!!

bicio 12.03.2012 00:42

Wiem, że dżentelmeni nie rozmawiają o takich rzeczach, ale ciekawi mnie koszt całej przeróbki.

calgon 12.03.2012 07:50

no no no...

Dzieju 12.03.2012 07:52

Jaką wysokość siedzenia masz obecnie?

Mat 12.03.2012 08:02

Dasz posiedzieć ?? :drif:
Jak Ci się znudzi, daj znać :D

Rychu72 12.03.2012 08:09

3 Załącznik(ów)
No no piknie http://africatwin.com.pl/images/icons/icon14.gifhttp://africatwin.com.pl/images/icons/icon14.gifhttp://africatwin.com.pl/images/icons/icon14.gif

Też się nieco nudziłem tej zimy i mój pacjeent to też 96 rocznik.
Coś chyba nie tak z tym rocznikiem ;)

Będę jeszcze przesuwał zaciski do góry, bo mi się nie podobają tak nisko.

hero 12.03.2012 09:43

Chopy a jak zamocowaliscie stacyjki?
Czy nie macie ich w ogole czy pokombinowaliscie co innego?
Jak rozwioazaliscie temat predkopsciomierza i prosze o ewentualne szczegolowe foto

Rychu72 12.03.2012 09:59

Stacyjkę zamocowałem na kątowniku aluminiowym na środku półki, a prędkościomierz w ACEWELLu na magnes.

majki 12.03.2012 10:00

U mnie stacyjka drugi rok jeździ przypięta trytytkami do górnej półki. :D
A licznik z napędem został od Afry, bez przeróbek. ;)

strobus1 12.03.2012 19:10

Czy wyżej zademonstrowane kości można nabyć drogą kupna w owym serwisie??? Lub inne ich źródełko pragnął bym poznać. Prośbę tą motywuję długością swą i ciut lepszym prowadzeniem przy "ostrzejszym" kącie główki ramy.
Tjunig pierwyj sort, tylko czy aby nie zagłośna??? Gajowych nie należy budzić :)
Szerokości

KML 12.03.2012 19:55

Z jakiego motocykla pochodzi ta SHOWA?

BLOB 12.03.2012 20:21

Cytat:

Napisał KML (Post 227017)
Z jakiego motocykla pochodzi ta SHOWA?



Hejka SOWA jest z lasu przecie :D:D
A kurde SHOWA a to nie wiem !!
Sorki ale bije mi jak nie wietrzę głowy :haha2:
Pozdrosy

Tomasa 12.03.2012 21:30

Cytat:

Napisał Bicio (Post 226825)
Wiem, że dżentelmeni nie rozmawiają o takich rzeczach, ale ciekawi mnie koszt całej przeróbki.


Zachowujmy się jak dżentelmeni :D Po ceny różnych modyfikacji odsyłam do autora tuningu.

Cytat:

Napisał strobus1 (Post 227006)
Czy wyżej zademonstrowane kości można nabyć drogą kupna w owym serwisie??? Lub inne ich źródełko pragnął bym poznać. Prośbę zwą motywuję długością swą i ciut lepszym prowadzeniem przy "ostrzejszym" kącie główki ramy.
Tjunig pierwyj sort, tylko czy aby nie zagłośna??? Gajowych nie należy budzić :)
Szerokości

Można kupić u Dandiego, telefon masz na jego stronie.

Gajowi mogą spać spokojnie, Arrow wcale nie jest taki super głośny. Trochę bardziej od seryjnego.

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 226848)
Jaką wysokość siedzenia masz obecnie?

Zmierzę i zamieszczę fotę.

Cytat:

Napisał Mat (Post 226852)
Dasz posiedzieć ?? :drif:
Jak Ci się znudzi, daj znać :D

Jasne, zapraszam do Parzniewa (Pruszków).

Cytat:

Napisał hero (Post 226872)
Chopy a jak zamocowaliscie stacyjki?
Czy nie macie ich w ogole czy pokombinowaliscie co innego?
Jak rozwioazaliscie temat predkopsciomierza i prosze o ewentualne szczegolowe foto

Stacyjka u mnie jest też pośrodku półki. Zrobię dokładniejsze zdjęcia i zamieszczę. Prędkościomierz... eee nie potrafię odpowiedzieć.

Cytat:

Napisał BLOB (Post 227025)
Hejka SOWA jest z lasu przecie :D:D
A kurde SHOWA a to nie wiem !!
Sorki ale bije mi jak nie wietrzę głowy :haha2:
Pozdrosy

Ta sowa przyleciała z fabryki Showa :D

Tymon 12.03.2012 23:58

Cytat:

Napisał Tomasa (Post 227043)
...
Ta sowa przyleciała z fabryki Showa :D...

Czy to zawieszenie jest z jakiegoś konkretnego modelu motocykla??
Jak tego poszukać w necie??
Mocno zmniejszyła się manewrowość parkingowa??

Może głupie pytanie - ale skoro stacyjka nie pasuje - to pewnie i blokady kierownicy brak??

P.S.
:drif::drif::drif::drif:

Boski-Kolasek 13.03.2012 00:07

Sie zmartwilem bo ja taki maly a tyl wlasnie bede WP traktowal ojojojj

Tymon 13.03.2012 00:12

Cytat:

Napisał kolasek77 (Post 227084)
Sie zmartwilem bo ja taki maly a tyl wlasnie bede WP traktowal ojojojj

nie martw się Kolasku - ja chętnie przejmę Twojego WP - jak Ci nie podpasi ;)

Cibor klv 13.03.2012 01:18

W pytencję, te zawiasy, tylko minus taki, że przy tej wysokości w krytycznej chwili może zabraknąć nogi i łatwiej o glebę. Ale gdybym miał odpowiednie środki, sam bym swojej zapodał taki tjuning.

Boski-Kolasek 13.03.2012 02:12

no
 
Cytat:

Napisał TyMoN (Post 227086)
nie martw się Kolasku - ja chętnie przejmę Twojego WP - jak Ci nie podpasi ;)

No Tymek jak sie nie uda( bede kombinowal z "koscmi") to sie bedziemy sie dogadowac.

Tymon 13.03.2012 02:14

Hehe znaczy co sie ma nie udać? - jak nie przypasi do Afri w sensie? ;)

Boski-Kolasek 13.03.2012 02:36

nie bo moga byc nozki za krotkie he he

Rychu72 13.03.2012 07:05

Cytat:

Napisał Cibor klv (Post 227090)
W pytencję, te zawiasy, tylko minus taki, że przy tej wysokości w krytycznej chwili może zabraknąć nogi i łatwiej o glebę. Ale gdybym miał odpowiednie środki, sam bym swojej zapodał taki tjuning.

Racja.
Przy moim 176 wzrostu ograniczyłem przedni skok do 260 mm. Jest to też dobry kompromis między terenem, a asfaltem.

Boski-Kolasek 13.03.2012 16:21

Cytat:

Napisał Rychu72 (Post 227099)
Racja.
Przy moim 176 wzrostu ograniczyłem przedni skok do 260 mm. Jest to też dobry kompromis między terenem, a asfaltem.


co to znaczy ograniczyles? Ty masz te z huska?

rambo 13.03.2012 16:35

Skok można zmniejszyć, gorzej w drugą stronę :)

myku 13.03.2012 19:34

Z szacunkiem dla pomyslu i wykonawcy,ale napisz jeszcze prosze co robic jak nie daj boze jakies drogie auto w ciebie uderzy,a rzeczoznawca bedzie dociekliwy.Pewnie sporo mlodych rzezbiarzy chetnie sie dowie.A na serio uwazajcie na takie pomysly,bo pozniejsze ewentualne koszty moga przewyzszyc najdrozszy tjuning z AQ.Powodzenia:Thumbs_Up:

rambo 13.03.2012 21:30

Ja już Tomkowi poleciełem by sprawdził całość zanim gdzieś wyjedzie :Thumbs_Up:
Sam czasem czegoś nie dokręce, pan na przęglądzie wczoraj się mnie pytał czy ta stacyjka wiszącą na przewodach to seryjnie :D

Tomasa 13.03.2012 22:44

Cytat:

Napisał TyMoN (Post 227082)
Mocno zmniejszyła się manewrowość parkingowa??

Może głupie pytanie - ale skoro stacyjka nie pasuje - to pewnie i blokady kierownicy brak??

Znacznie się zmniejszyła, będę próbował coś z tym zrobić jeszcze.

Blokady ni ma.

Cytat:

Napisał kolasek77 (Post 227084)
Sie zmartwilem bo ja taki maly a tyl wlasnie bede WP traktowal ojojojj


Nie pękaj, kości dają możliwość obniżenia. Jeśli podniesiesz tylko tył przez zmianę amortyzatora, to powinieneś też jakoś podnieść przód.

Tomasa 13.03.2012 22:49

Cytat:

Napisał myku (Post 227211)
Z szacunkiem dla pomyslu i wykonawcy,ale napisz jeszcze prosze co robic jak nie daj boze jakies drogie auto w ciebie uderzy,a rzeczoznawca bedzie dociekliwy.Pewnie sporo mlodych rzezbiarzy chetnie sie dowie.A na serio uwazajcie na takie pomysly,bo pozniejsze ewentualne koszty moga przewyzszyc najdrozszy tjuning z AQ.Powodzenia:Thumbs_Up:

Przyznam szczerze, że nie przyszło mi do głowy coś takiego. Czy ktoś z tego forum był w sytuacji, kiedy został obarczony kosztami wypadku dlatego, że jechał zmodyfikowanym motocyklem albo autem?

Ps. Miałem kiedyś Fiata 126p, z klatką bezpieczeństwa i silnikiem od Cinquecento. Pojechałem z nim na przegląd, facet wsadził tylko głowę przez okno do środka i powiedział "nie ma mowy" :D

https://picasaweb.google.com/110840259544128575147/Fiat

myku 13.03.2012 22:58

No wlasnie.Jak nic sie nie dzieje,to jest bajer i fun,albo "nie ma mowy".Ale jak sa straty,a wtedy ubezpieczalnia umywa rece,to jest bardzo nieprzyjemnie i zazwyczaj drogo.Robcie tak dalej,ale uwazajcie,zeby sie ta przyjemnosc nie nieoplacila.Mimo wszystko Polska to nie Dziki Zachod i jak przyjdzie co do czego to nagle okaze sie bardzo cywilizowana i europejska.:umowa::Thumbs_Up:

Tomasa 13.03.2012 23:13

Cytat:

Napisał myku (Post 227296)
No wlasnie.Jak nic sie nie dzieje,to jest bajer i fun,albo "nie ma mowy".Ale jak sa straty,a wtedy ubezpieczalnia umywa rece,to jest bardzo nieprzyjemnie i zazwyczaj drogo.Robcie tak dalej,ale uwazajcie,zeby sie ta przyjemnosc nie nieoplacila.Mimo wszystko Polska to nie Dziki Zachod i jak przyjdzie co do czego to nagle okaze sie bardzo cywilizowana i europejska.:umowa::Thumbs_Up:

W niemcowni taki pojazd nie przeszedłby okresowych badań technicznych i tu jest sprawa ucięta. U nas przejdzie badania, chyba że jest to Fiat 126p z klatką bezpieczeństwa i wyprutym wnętrzem.

rambo 14.03.2012 01:15

No w razie W to facet z ubezpieczalni nie wiadomo jak to potraktuje (moja czy twoją AT)
Oni potrafią cofnąć decyzje jak znajdą nieprzepisową opone nawet dla danego modelu pojazdu.

Cytat:

Napisał Tomasa (Post 227292)
Czy ktoś z tego forum był w sytuacji, kiedy został obarczony kosztami wypadku dlatego, że jechał zmodyfikowanym motocyklem?

No nie działa to na naszą korzyść ale to kwestia czasu tylko :Sarcastic:
Za pare lat o żółtych blachach też można zapomnieć :D

Genek 14.03.2012 01:33

No dobra Panowie, tak sobie czytam... wszystko ładnie pięknie. Ale jak wytłumaczyć motory typu custom, harleye i inne wydumki które są dopuszczone do ruchu , nie wspominając pojazdów typu "SAM". Nie wierzę , że jest to nieuregulowane

Rychu72 14.03.2012 07:25

Cytat:

Napisał kolasek77 (Post 227176)
co to znaczy ograniczyles? Ty masz te z huska?

W środku lag możesz sobie wymienić sprężynę na krótszą i wtedy wszystko nieco spada. Można też rurkę dystansową dać dłuższą tak, żeby dobrać sobie wysokość afry.
Marzocchi shivery 45 są takie same od Huski SM i TE (długości rur). Różnica polega tylko właśnie na tych dwóch elementach.
Żeby mieć dwa uchwyty na zacik musiałem dać dwie lewe lagi. Jeden komplet miałem od SM, a drugi od TE i różnice były tylko w dystansie i sprężynie. Pewnie zaworki olejowe też miały inne sety, ale tak zrobiłem, że wszystkie mam od SMa (twardziej zestrojone).

Tomasa 14.03.2012 07:34

2 Załącznik(ów)
Wysokość przodu, seria:

Załącznik 29246

Wysokość przodu, moja:

Załącznik 29247

Tomasa 14.03.2012 07:35

Cytat:

Napisał rambo (Post 227321)
No w razie W to facet z ubezpieczalni nie wiadomo jak to potraktuje (moja czy twoją AT)
Oni potrafią cofnąć decyzje jak znajdą nieprzepisową opone nawet dla danego modelu pojazdu.

Pozostaje dać na msze, może się nie przytrafi.

BIAŁY 14.03.2012 08:38

Cytat:

Napisał Tomasa (Post 226797)
Hej,

Poddałem swój motocykl tuningowi i chcę się podzielić relacją z tego, co zostało zrobione i związanymi z tym przemyśleniami. Tuning miał na celu zwiększenie możliwości Afryki w terenie, poprawę bezpieczeństwa i dodanie paru użytecznych bajerów. (...)


Ładnie, ładnie, gratki :Thumbs_Up:

Ja nad swoją jeszcze pracuję. :mad:

Ale jak już skończę to mam nadzieję że będzie :drif:

Tomasa 14.03.2012 10:01

Cytat:

Napisał BIAŁY (Post 227347)
Ładnie, ładnie, gratki :Thumbs_Up:

Ja nad swoją jeszcze pracuję. :mad:

Ale jak już skończę to mam nadzieję że będzie :drif:

Super, bedziemy mieli zajebiste Afryki :D

Misza 14.03.2012 17:42

Dlatego jeżdżąc zmotami należy używać jak najczęściej dróg niepublicznych!!! A jak się już używa to należy skracać czas przejazdu zwiększając prędkość podróżną!!! ;) Szkoda bo skoro coś działa należycie a nie można tego używać bo nie ma papierka który pewnie kosztuje kilkaset zł.

Adagiio 14.03.2012 19:51

Stary pierdol te wszystkie argumenty i ciesz się z jazdy , sam jeżdżę parę lat przerobionymi Africami i innymi motocyklami , nie miałem z tego powodu najmniejszych problemów czy to u nas czy za granicą . Jak by kto zapomniał to mieszkamy w Polsce a nie w Niemczech czy innych krajach gdzie ekolodzy w dredach , którym się w dupie z nudów przewala zabronią Ci szczać na stojąco ze względu na rozpryskiwanie po muszli , mające wpływ na przyrost naturalny pogłowia szczurów w szambie .
Dziś zakończyłem prace przy mojej Africe , fotka poniżej .
Zdrowia .

HRABIA z Krosna 14.03.2012 20:21

No Adaś, cukiereczek...:drif::Thumbs_Up:

Boski-Kolasek 14.03.2012 21:52

Cytat:

Napisał Adagiio (Post 227513)
Stary pierdol te wszystkie argumenty i ciesz się z jazdy , sam jeżdżę parę lat przerobionymi Africami i innymi motocyklami , nie miałem z tego powodu najmniejszych problemów czy to u nas czy za granicą . Jak by kto zapomniał to mieszkamy w Polsce a nie w Niemczech czy innych krajach gdzie ekolodzy w dredach , którym się w dupie z nudów przewala zabronią Ci szczać na stojąco ze względu na rozpryskiwanie po muszli , mające wpływ na przyrost naturalny pogłowia szczurów w szambie .
Dziś zakończyłem prace przy mojej Africe , fotka poniżej .
Zdrowia .

A mozna wiecej fotek prosic?

Thorgal77 14.03.2012 22:18

ŁAdny dziad! :) Co na tył wsadziłes :D?:P

mirek-wroc 15.03.2012 09:15

Cytat:

Napisał Tomasa (Post 227292)
Czy ktoś z tego forum był w sytuacji, kiedy został obarczony kosztami wypadku dlatego, że jechał zmodyfikowanym motocyklem albo autem?...

To jest szeroki problem dotyczący towarzystwa 4x4 - ale mimo iż kilku kolegów miało wypadki pancerniakami - jeden nawet przywalił w autobus tak że u siebie ramę zgiął w defie, była komisja wypadkowa MPK itd.. Nigdy nie słyszałem żeby się ktoś przyczepił, więc nie martwiłbym się o zmodyfikowane podnóżki czy mocne gmole. Myślę że liczy się estetyka wykonania tych elementów żeby nie raziło po oczach że to mały Kazio w garażu na kolanie wyginał. Choć oczywiście może się trafić upierdliwy gość - ale nie sądzę by to miało motocyklistę spotkać skoro chłopaki w Patrolach mają zderzaki ze stali 5 mm i nikt ich nie zaczepia.

Mijamoto 15.03.2012 17:05

No nieźle Adam. Jak wsadzę pomalowane szpeje na ramę to też się pochwalę.

Rychu72 16.03.2012 08:17

Adagiio
Rozpisz się trochę na temat co od czego.

Tak patrzę na ten wysoki kokpit i mam mieszane uczucia po ostatnich moich wyczynach. Leciałem przez kiere i zabrałem szybę, a tripmaster wygioł się i patrzył w niebo.
Na szczęście nic mi jajek nie urwało. :)

Pawel_z_Jasla 16.03.2012 09:44

Panowie nie gloryfikujecie czasem zbytnio tego niemieckiego "ordnungu"?? Osobiście widziałem na niemieckich blachach z aktualnym TUV-em takie rzeźby w kale o jakich nam się nie śniło. Ciekawe jak dla przykładu taki kolo co Franzowi Franzalpa zmajstrował przechodzi badania po zachodniej stronie Odry. Jak zwykle wszystko można po swojemu zinterpretować ale co będzie jeśli:
1. wymienimy przewody na stalowy oplot
2. szyba wyższa jak oryginał
3. kufry od Randala a nie te za 1000 jurków od braci Helmutów /osobiście miałem AT z Monachium, które pomimo aktualnego TUV-u gabarytami od tyłu przypominało Warszawę a kufry i stelaż były istnym arcydziełem bawarskiego rzemiosła/
4. pompa podciśnieniowa zamiast oryginału
5. zębatka o kilka nr większa lub mniejsza itd., itd,.
6. gmole bez homologacji a kratka na reflektory bez zgody ministra
Przesadza to się roślinki więc umiar mieć trzeba wszędzie ale jeśli coś zrobione jest „w miarę” profesjonalnie, spełnia wymogi przepisów o RD i ma ważne badania to osobiście bym się nie bał choć na wariata zawsze i w każdej profesji można trafić.

Ps.
Adaś, to rozumiem że niedziela - tylko gdzie:confused:

Boski-Kolasek 16.03.2012 16:38

Bo to chyba na zdrowy rozsadek trzeba robic, nie? ;)

Kefir7 16.03.2012 20:01

Pare lat temu jeżdziliśmy zazami na zloty do Niemiec czy wl-kami bez hamulców i nikt sie o takie rzeczy nie martwił, a to co mamy w At zmienione teraz jest o niebo bezpieczniejsze.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.