Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Termostat, ale nie zjedzony. W czym problem? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=37276)

betu 11.05.2020 13:14

Termostat, ale nie zjedzony. W czym problem?
 
Witam.
Zająłem się wzmiana termostatu, ponieważ od jakiegoś czasu na wskaźniku temperatury nie dźwiga się strzałka. Chyba ze stoję długo na światłach, wtedy dochodzi do polowy.
Wniosek mógł być jeden. Termostat.
Jako ze ja jeszcze go nie zmieniałem, a mam Hondę już 8 lat, myślałem ze zjadło termostat. Ale tak nie jest. Jest w pozycji zamkniętej.
Wygląda on tak:

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG202005_qaqwxxq.jpg

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG202005_qaqwxnx.jpg

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG202005_qaqwxne.jpg

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG202005_qaqwxns.jpg

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG202005_qaqwxer.jpg

Francuski : Calorstat , 82 st, n-1,v 2306.
Kto jest winny? Gdzie szukać?

PS: zrobiłem test z wrzątkiem. Nie ruszył się nawet na milimetr. Ale w takim razie powinienem mieć zawsze za dużą temperaturę a nie za niska.

Tezla 11.05.2020 16:46

Po pierwsze to usuń ten zaworek z małego otworka to jest termostat przeznaczony do układu z małym obiegiem którego w Afryce nie ma. Zobacz jak daleko silnika jest termostat i jak niby temperatura płynu ma dochodzić do niego oraz czujnika temperatury jeśli całkowicie blokuje przepływ?

betu 11.05.2020 17:45

Myślę że usuwanie tego zaworka nie ma już sensu. Tego termostatu nie będę już zakładał.
A co do odległości od silnika, to jest w takim samym miejscu jak i w innych afrykach.
Mnie zastanawia jak "przelatałem" tyle gorących dni na zamkniętym termostacie i nic się złego nie stało.

Tezla 11.05.2020 17:52

Bez drożnego otworka wskaźnik nie pokaże prawidłowo temperatury, po prostu jak Ci woda uwięziona w cylindrach zaczynała wrzeć to się przemieszała i wtedy temperatura dochodziła do termostatu może się nawet otwierał on potrzebuje na to chwilę czasu.

betu 11.05.2020 18:03

Włożyłem termostat do wrzątku i leżał tam parę minut. Bez efektu. Być może jeszcze w zeszłego lato jakoś działał. Kto wie. Ale z tym zaworkiem to dla mnie zagadka.

matjas 11.05.2020 18:35

Wszystko jest nowe tylko raz.
Kup kolejny i zamelduj o postępach :D

betu 11.05.2020 18:50

Tak właśnie zrobię, ale mój lekko analityczny łeb chciałby wiedzieć jak do tego doszło.

klanol 11.05.2020 21:59

Kupiłem teraz oryginał. Zarówno on jak i zamiennik koreański otwiera się po kilkunastu sekundach we wrzątku. Kup porządny, ja preferuję oryginały, a problem zniknie. To bardzo ważna część i upierdliwa w naprawie w trasie. Wiem bo robiłem w Rosji na parkingu.

majo 28.03.2021 19:54

1 Załącznik(ów)
Kupiłem termostat dedykowany do XRV MotoRad. Ma zaworek więc teoria, że trzeba usuwać może nie jest najwłaściwsza? Wczesniej zalozylem od Tico i momentalnie w korku wskazówka szła do góry aż do włączenia wentylatora. Ktoś miał do czynienia z termostatem ze zdjęcia?

fassi 28.03.2021 21:37

Cytat:

Napisał Tezla (Post 681245)
Po pierwsze to usuń ten zaworek z małego otworka to jest termostat przeznaczony do układu z małym obiegiem którego w Afryce nie ma. Zobacz jak daleko silnika jest termostat i jak niby temperatura płynu ma dochodzić do niego oraz czujnika temperatury jeśli całkowicie blokuje przepływ?

Yyy, że jak nie ma krótkiego obiegu??? Właśnie krótki obieg daje sygnał termostatowi , że za gorąco i ma się otworzyć i puścić krótki obieg na długi obieg. Dlatego sprężyna termiczna jest zawsze po stronie silnika w krótkim obiegu i to ona daje jej sygnał otwarcie. Widziałem już termostaty zamontowane sprężyna do chłodnicy i się gotowało.

Ten zaworek jest tylko do odpowietrzenia krótkiego układu i ma tam zostać, bo inaczej krótki obieg jest nieszczelny i dłużej silnik się nagrzewa. Wiem, w niektórych termostatach nie ma tego zaworka i po prostu mała ilość krótkiego obiegu idzie na długi i działa jako odpowietrzenie, ale po co wypuszczać ciepłą wodę z silnika który dopiero się nagrzewa?

Ponawiam więc pytanie., Czy Afryka serio nie ma krótkiego obiegu???

zimny 29.03.2021 16:02

A do trampka PD10 to jaki termostat kupić? Bo zdaje się, że u mnie się nie domyka - jakoś długo bardzo się moto nagrzewa. Miałem kilka transalpów i nigdy tak nie było. Nawet w zimnie po 2-3km się wskazówka podnosiła. Tu aby się jako tako zagrzał to 15km muszę kręcił.

Tzn. chodzi mi o to jaki zamiennik - myślałem o tym MotoRAD z riderparts od Artura.

Coś innego godnego polecenia?

fassi 29.03.2021 16:48

Zimny, pewnie ten zaworek masz wywalony (bo tak się robi) i Moto się wolniej nagrzewa ;)

zimny 29.03.2021 17:30

Fazik, znaczy że śwajcary też kombinują :D

Sprawdzę termostat i się zobaczy.

Kazmir 29.03.2021 18:10

2 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał betu (Post 681264)
Tak właśnie zrobię, ale mój lekko analityczny łeb chciałby wiedzieć jak do tego doszło.

Nic specjalnego. Wosk z siłownika się ulotnił:D


Cytat:

Napisał fassi (Post 725695)
Ponawiam więc pytanie., Czy Afryka serio nie ma krótkiego obiegu???

Fassi jesteś kumaty w tym języku:) Widzisz tu krótki obieg?

Załącznik 105627

Załącznik 105628

Jeszce co do sprawdzania działania termostatu. Samo otwieranie i zamykanie w odpowiednich temperaturach to jeszcze nie wszystko. Skok talerzyka jest też ważny.

fassi 29.03.2021 21:19

Kazmir! No nie widzę krótkiego obiegu, więc zwracam honor, sorry. Pompa ciśnie "na ścianę". Czy w termostacie afrykańskim jest wosk? Chyba sprężyna bimetalowa albo?

matjas 29.03.2021 21:52

myślę, że to nie jest typowy krótki obieg bo termostat jest poza blokiem silnika, ale swoistą rolę, krótkiego obiegu może pełnić jedna chłodnica. dopiero termostat dołącza drugą.

domniemuję bo ten schemat nie jest bardzo przejrzysty.

m

Kazmir 29.03.2021 22:38

1 Załącznik(ów)
Pada deszcz;) to bawimy się dalej:)

Tezla 29.03.2021 23:41

Jak ktoś rozbierze Afrykę to sam zauważy że bez sprawnego otworka przepływ jest całkowicie zablokowany a woda stoi i dlatego oryginalny go ma.

Kazmir 29.03.2021 23:52

Cytat:

Napisał Tezla (Post 725938)
bez sprawnego otworka przepływ jest całkowicie zablokowany a woda stoi i dlatego oryginalny go ma.

I zaczyna robić się jaśniej:) Ten otworek to taki pseudo krótki obieg?;)

Tezla 30.03.2021 05:16

Nie ma krótkiego obiegu bo idzie na główne chłodnice jest specyficzne rozwiązanie dławienia przepływu na które nawet producenci termostatów nie są przygotowani.

I nie oczekujcie że prawidłowo wskazówka będzie zawsze w połowie przy tym układzie ona ma się mieścić między skrajnymi zakresami. Na mrozie dobrze zasłonić lewą chłodnicę bo inaczej trzeba wg manuala zmienić świece jako recepta na niedogrzanie.

DanielRD07a 30.03.2021 08:54

Sam z ciekawości zajrzałem, dzięki za inspirację
Wymieniać czy jeszcze sezon obskoczy? :D:D
https://lh3.googleusercontent.com/Tm...-no?authuser=0

matjas 30.03.2021 09:03

jak już miałbym to na wierzchu to bym się nie zastanawiał ani chwili...
będzie Ci się chciało tam ryć znowu?

m

DanielRD07a 30.03.2021 09:52

Już zamówiony drugi. Nie spodziewałem się, że może być aż w tak słabym stanie

majo 31.03.2021 10:46

Potestowałem termostat z MotoRad. Działa tak samo słabo jak z Tico. Wskazowka wstaje po ok 1.5km. W mieście w korku wskazowka wyraźnie się podnosi pod czerwone pole. Trzeba delikatnie spiłować górną krawędź, proponuje wymienić oring z górnej pokrywy bo u mnie był już kwadratowy i rozpadł się w rękach. Płyn też proponuje spuścić przy pompie wody gdyż przy demontażu termostatu może wpaść w otwór gniazda świecy...:mur: Powyższy termostat kosztuje 4 razy więcej od Tico więc chyba nie warto przepłacać. Następny wstawię oryginał bo raczej będzie gwarantował poziom wskazówki poniżej środka skali jeżdżąc w mieście. Na lewą chłodnice pójdzie dodatkowy wentylator.

zimny 31.03.2021 11:14

Majo, też zakupiłem taki z MotoRad. Miałem nadzieję że będzie dobry.

W lecie w mieście zawsze trampek 600 czy 650 miał temp powyżej połowy skali. Myślałem że to typowe... To nie vstrom gdzie temp zawsze idealnie w środku skali, tam układ chłodzenia to bajka.

U mnie to raczej jest tak że termostat chyba puszcza od razu - wskazówka podnosi się nie po 1,5km a po powiedzmy 10 przy ok 10 stopniach na dworze. Lewa chłodnica nagrzewa się podobnie jak prawa na jeszcze niedogrzanym silniku.

Mam nadzieję że ten MotoRad jednak będzie ok. Naprawdę coś tam trzeba spiłować?

Pozdrawiam
Zimny

majo 31.03.2021 11:31

Musisz dopasować do budowy. U mnie po montażu teoretycznie było ok a ciekło na łączeniu. Może to kwestia oring.

sudden 31.03.2021 11:31

Też mam tego MotoRada kupionego do Trampka już ze 2 tygodnie temu, jak mi wskazówka po 30km jazdy ciągle stała na 1/4 zakresu.
Jeszcze nie montowałem, a teraz się zastanawiam czy go w ogóle tam wkładać.

majo 31.03.2021 11:32

Na trasie jest ok. Problem jest w mieście.

sudden 31.03.2021 11:34

A to w takim razie zamontuję, bo do miasta się nim nie wybieram :)

zimny 31.03.2021 11:43

Cytat:

Napisał sudden (Post 726294)
Też mam tego MotoRada kupionego do Trampka już ze 2 tygodnie temu, jak mi wskazówka po 30km jazdy ciągle stała na 1/4 zakresu.

A to jak masz na 1/4 to ok generalnie. U mnie po 10 czy 15 km ledwo dochodzi do tego zakresu właściwego.

Zawsze jak jeździłem trampkami to normalna temp w trasie to była 1/4-1/3 skali a w mieście w korku do 3/4 i wentylator. W lesie też :)

Majo, dzięki za podpowiedzi. Uszczelkę też kupiłem nowa.

Pozdrawiam
Zimny

sudden 31.03.2021 11:45

To może mój wcale nie jest zepsuty ? Myślałem, że temperatura powinna być równo na środku w połowie skali, jak w samochodzie. Sprawdzę dokładnie jeszcze raz jak się trochę cieplej zrobi.

zimny 31.03.2021 11:55

Cytat:

Napisał sudden (Post 726305)
To może mój wcale nie jest zepsuty ? Myślałem, że temperatura powinna być równo na środku w połowie skali, jak w samochodzie. Sprawdzę dokładnie jeszcze raz jak się trochę cieplej zrobi.

Sudden, no właśnie Trampki mają nieco inaczej. W AT jest to do uzyskania być może ale żaden z 4 czy 5 trampków które mialem nie miał takiego czegoś jak stała temp w środku skali jak w aucie.

Było zawsze tak jak pisałem, w normalnej jeździe od 1/4 do połowy skali. W korkach latem pod 3/4.

Tak jak w aucie to jest w DLu 650. Masz tam 5 kresek i normalna temp to 3 kreski. Zawsze i wszędzie. Raz jeden jedyny udało mi się doprowadzić do 4 kresek w korku przez 40min przy 35 stopniach. Tam perfect ten układ działa. Aaa, jadąc szybko przy minusowych temperaturach czasem spadło na 2 kreski na chwilę ale to incydentalnie.

Trampek to zupełnie inna bajka w tej kwestii :)

majo 31.03.2021 12:00

Jak Kiedyś lecieliśmy na 3 Afryki przez zakorkowany Kiszyniów przy temperaturze ok 35C to wentylatory się nie zatrzymywały. W pierwszej XRV miałem prawdopodobnie oryginalny termostat i wydaje mi się, że wskazówka tak nie wariowała, a i na trasie była w 1/4 stali, ocenie przy Tico-Motorad jest na 1/3.

zimny 31.03.2021 12:06

Cytat:

Napisał majo (Post 726307)
Jak Kiedyś lecieliśmy na 3 Afryki przez zakorkowany Kiszyniów przy temperaturze ok 35C to wentylatory się nie zatrzymywały. W pierwszej XRV miałem prawdopodobnie oryginalny termostat i wydaje mi się, że wskazówka tak nie wariowała, a i na trasie była w 1/4 stali, ocenie przy Tico-Motorad jest na 1/3.

Majo, a może to jest kwestia tego otworka z początku wątku? Tzn jeśli jest zatkany to właśnie trzyma wyższe temp i nic nie puszcza do momentu otwarcia.

Nie znam się ale wydaje mi się że to może mieć wpływ na to właśnie wariowanie wskazówki i większe wahania temp?

matjas 31.03.2021 12:16

ten otworek to jest według mojej wiedzy otwór techniczny odpowietrzający i NIC mu do prawidłowego funkcjonowania termostatu i układu w fukcji wzrostu temperatury.
pomyśl w jaki sposób chciałbyś zalać układ glikolem gdyby tego otworu nie było??? termostat jest przecież zamknięty na głucho.

te otwory muszą tam być. są nawet takie z przetkniętym drucikiem, który nie pozwala na zarastanie tego otworka poruszając się podczas pracy silnika.

W GL też mam nowy porządny termostat i wskazówka pływa sobie po skali jak się jej ppodoba. BA! jak dobrze odkręce to czuję, że cieplejsze powietrze leci na nogi :D

m

Mhv 31.03.2021 12:27

No tak, ale układ zalewasz i kontrolujesz po nagrzaniu / dolewasz do zb. rezerwowego. Wtedy termostat jest już otwarty.
Piszę też po ostatnich doświadczeniach - w ciągu roku odbierałem dwa auta z warsztatów (robota wymagała rozpięcia ukł. chłodzenia) i po dojechaniu do domu wymagały dolewki.

zimny 31.03.2021 12:28

Ok, czyli podsumowując, jak sobie ten termostat wyjmę z pudełka tak mam go zamontować nic nie kombinując? :)

Matjas. W GLu to ty masz pewnie jakieś nawiewy, radyjko, lodówka :D pełen wypas. po co się na jeżdżącą ascezę chcesz przesiadac? W sensie xt :o

majo 31.03.2021 12:31

Betu ten termostat z pierwszego wątku jest do Tico, też taki zakładałem made in France, prawidłowo spiłowany z góry. Ten mały zaworek działa jak dźwignia. Wg mnie otwiera się kiedy płyn idzie z chłodnic na obwód przez termostat i wspomaga szybsze otwarcie termostatu. Zimny, jeżeli oring wystaje ciut powyżej rowka to powinno być ok. Odpal moto przed montażem zbiornika i zobacz czy nie ma wycieku spod pokrywy termostatu od strony silnika. Jak wyjmiesz z pudełka to połóż do na górnej obudowie pokrywy termostatu, powinien przylegań do rantu bez szpary.

zimny 31.03.2021 12:38

Cytat:

Napisał majo (Post 726321)
Zimny, jeżeli oring wystaje ciut powyżej rowka to powinno być ok. Odpal moto przed montażem zbiornika i zobacz czy nie ma wycieku spod pokrywy termostatu od strony silnika. Jak wyjmiesz z pudełka to połóż do na górnej obudowie pokrywy termostatu, powinien przylegań do rantu bez szpary.

Dzięki majo, już mam jasność co i jak. Tak zrobię.

matjas 31.03.2021 13:07

Cytat:

Napisał zimny (Post 726320)
Matjas. W GLu to ty masz pewnie jakieś nawiewy, radyjko, lodówka :D pełen wypas. po co się na jeżdżącą ascezę chcesz przesiadac? W sensie xt :o

Bo słabo po piachu idzie, i jak lecę bokiem to mi się kufry odpinają :haha2:

Dojazd do Białego w ub roku to był pierwszy i jedyny raz kiedy musiałem ją podnosić ale ja zawsze ku..wa wjeżdżam tam przez jakąś drogę pożarową.

m

Tezla 31.03.2021 20:36

Złożenie termostatu z zaworkiem jednokierunkowym jest analogiczne do zaciśnięcia zacisku śrubowego na wężu, czy silnik to wytrzyma? oczywiście ale czy występujące wtedy różnice temperatury wody i obciążenie wałka pompy będzie tym co założył konstruktor? Można też dołożyć wężyk między wejściem termostatu i wlotem pompy wtedy stanie się on typowym układem z krótkim obiegiem i nietypowe zachowania można pożegnać.

W samochodzie Mazda 121 Japończycy też zastosowali układ chłodzenia w którym wskazówka pływa sobie podczas jazdy ale walnęli na środkowym zakresie napis NORMAL i tak samo Honda powinna była zrobić we wszystkich swoich starszych motocyklach.

Jak się powoli jedzie to powietrze tworzy w chłodnicy "korki powietrzne" i woli opływać cały motocykl niż przeciskać się otworkami tak więc wentylator od tego jest żeby się kręcić a dopóki wskazówka nie bywa na czerwonym to nie ma się czym martwić.

majo 31.03.2021 21:56

Tezla zastanawiam się tylko po co ten zaworek znajduje sie w termostacie dedykowanym do danego modelu motocykla...np. MotoRad? Oryginał też ma ten zaworek?

Tezla 01.04.2021 00:39

Oryginał ma otworek o średnicy 3mm.
Znajduje się bo to normalny element termostatu współpracującego z krótkim obiegiem dobrali wg gabarytów, temperatur i nikt nie wpadł że Honda rozwiązała układ chłodzenia inaczej od reszty świata.

Kazmir 01.04.2021 11:41

Cytat:

Napisał majo (Post 726468)
zastanawiam się tylko po co ten zaworek

To moja teoria;) Powiedział mi o niej dziadek, a dziadkowi powiedział stryjek....

Jak już wszyscy zauważyli nie ma tu obiegu krótkiego. Zatem przy szczelnym zaworze termostatu i braku otworka układ jest zamknięty i nie ma krążenia płynu w obwodzie chłodzenia silnika.
Odpalmy, wsiadamy i jedziemy. Silnik się nagrzewa bo płyn stoi - termostat zamknięty. Przewody gumowe, jak i termostat są chłodzone przepływającym powietrzem (silnik nie bo to jest "termos" w pewnym sensie) Pompa wodna mieli płyn, który w niej stoi - brak obiegu.
Gorący płyn w silniku zwiększa swoją objętość....

Nie sądzicie, że to dziwna sytuacja? Silnik się prawie gotuje, a termostat zamknięty? Moim zdaniem otwór jest potrzebny, by zapewnić minimalny przepływ, a tym samym pojawi się minimalny obieg w układzie chłodzenia.
Ten minimalny obieg sprawia, że nie ma gwałtownego otwarcia termostatu, ani nie ma tendencji do tworzenia się korków wynikających z dużej różnicy temperatury.

zimny 01.04.2021 13:18

1 Załącznik(ów)
Zgłupłem zatem z tym zaworkiem alias otworkiem...? To mam coś z tym robić przed zamontowaniem czy nie?

http://sklep.riderparts.pl/produkt/t...00-motorad-oem

o taki termostat.

Załącznik 105739

Pozdrawiam
zimny

Kazmir 01.04.2021 15:05

IMHO nic. Jeszcze lepiej bo masz "wykałaczkę" w tym otworku! Nie zarośnie.

majo 01.04.2021 15:06

https://www.xrv.org.uk/threads/rd07-...matter.149657/

Temat zaworka się chyba rozwiązał.

matjas 01.04.2021 21:10

Bleed - odpowietrzenie...

Kazmir 01.04.2021 22:29

Oczywiście! Przy zalewaniu układu będzie dużo łatwiej!

majo 01.04.2021 23:46

1 Załącznik(ów)
A oto cały sprawca zamieszania. Z porad praktycznych. Odciągany strzykawką (setką + wężyk) z chłodnicy 200ml płynu + 50ml z dolnej obudowy termostatu i jest czyściutko i kulturalnie. Dobrej zabawy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.