Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   O ładowaniu aku słów kilka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38450)

ArtiZet 05.11.2020 20:22

Cytat:

Napisał pałeł (Post 703866)
Dzięki za czujność jorgłem sie jak widać.

Spoko, tak sadziłem; niestety rutyna w każdej dziedzinie czasem jest zgubna.
Cytat:

Napisał pałeł (Post 703866)
Przypadek skrajny bum lub pożar. Pamiętajmy ze woda z elektrolitu rozkłada sie na wodór i tlen. Pożary garaży sie zdążały pewnie słyszałyście o tym wybuch przy zdejmowaniu żabek też, to są te skrajne wypadki ale oprócz tego wygotowanie wody to odsłonięcie płyt a te nie przykryte degradują sie, w fazie float nie zaleca sie używania napięcia 14,4 lecz niższego i to zależy od typu akumulatora od 13,8V do 13,1V.

O.K. Ale mi cały czas chodzi o sytuacje nie pod prostownikiem tylko kiedy aku jest w uruchomionym auto/moto. To można jechać non stop czy nie można ?? ;)

Kazmir 05.11.2020 21:13

Arti w samochodzie /moto masz podczas jazdy pobór prądu przez takie odbiorniki jak:
Pompa paliwa, wspomaganie, układ zapłonowy, radio, światła itp. Na dodatek alternator to takie fajne urządzenie, które samo sobie ogranicza prąd ładowania. Nie mylić z napięciem za które odpowiedzialny jest regulator. Jak by nie można było jechać non stop to nikt by nie budował autostrad:):haha2:

pałeł 05.11.2020 23:28

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 703910)
Spoko, tak sadziłem; niestety rutyna w każdej dziedzinie czasem jest zgubna.

O.K. Ale mi cały czas chodzi o sytuacje nie pod prostownikiem tylko kiedy aku jest w uruchomionym auto/moto. To można jechać non stop czy nie można ?? ;)

Myślisz jak najbardziej prawidłowo, jednak zwróć uwage nonstop w aucie. To jednak nie np. 15dni ciągłego wpięcia w sieć, autkiem/motkiem jak przejedziesz 8h to masz dość, a w miedzy czasie czerpiesz energie choćby tylko od rozruchów o tych innych wypływach wspomniał Kazmir. Wróćmy do ładowania prostownikiem a te trwa sporo dłużej niż jazda, a na minus nie mamy nic, cały czas tylko dokładamy ładunku. Trwa to i trwa bo nie nadzorujemy tego dzień czy 3 nie robi różnicy, bo przecież nie wchodziliśmy do garażu a przy jeździe juz tak nie ma. Co ciekawe już montuje sie w auta takie ciekawe alternatory gdzie wbudowany w niego regulator płynnie zmienia napięcie ładowania choć jak wspomniałem wcześniej nie pamiętam ani zakresu napiec ani charakterystyki tego cuda.

Tank 06.11.2020 04:47

A mi się zawsze wydawalo ze akumulatira nie da się przeładować...
A tu takie newsy.: D

Wysłane z mojego Hammer_Energy_18x9 przy użyciu Tapatalka

pałeł 06.11.2020 12:20

Jak ładować lifeP04 o których wspominałem ze będzie później
 
1 Załącznik(ów)
Noco i cetek ale i inni producenci w dokumentacji do ładowarek sugerują ze jest to 14,2V w testach akumulatora na kanale akumulator którego kilka razy sami wspominacie jest jest napięcie zmierzone 13,98V. Tryb ładowania wykresie widac CC/CV czyli standardowo.

https://youtu.be/XIF8YATMOBU?t=854 źródło z wykresami z testera Alfabat pro

Jak wspomniałem migło mi gdzies przed oczami 13,8V ale to chyba jednak te 13,98V. nad procesem ładowania i tak czuwa w takim akumulatorze BMS.
Ten bms to takie coś, co czuwa na tym aby każda cela byłą równo naładowana i była w tej samej kondycji bo mimo ze klemy mamy dwie to każda cela (ogniowo) jest ładowana osobno i nad tym czuwa BMS (batery menagent system). To tak skrócie i po łepkach o bms.
nie znalazłem jeszcze maksymalnego prądu ładowania ale skoro ogniwa li-on mozna ładować 1A to przy 4 celach śmiało mozemy użyć 4A w trybie CC na dzień dobry co poniekąd ten test potwierdza.

W załączniku fragment instrukcji z rozpisanym napięciami dla urządzenia neco G3500 mozna sobie wydrukować a by miec podgląd jak ładować zasilaczem laboratoryjnym. Urządzenie te jest mocnienie o 1.2A od ceteka wspomnianego przeze mnie wcześniej i również obsługuje wszystkie typy akumulatorów, cenowo sobie porównujcie sami. Jednak nadal poza zakresem mocy porównywalnym zasilaczem laboratoryjnym i pełna możliwości jego konfiguracji. I pewnie kosztują od niego więcej :)

Dorzucę info o LifePo4 w pierwszym poście.

Neno 06.11.2020 17:37

Cytat:

Napisał pałeł (Post 703930)
Co ciekawe już montuje sie w auta takie ciekawe alternatory gdzie wbudowany w niego regulator płynnie zmienia napięcie ładowania choć jak wspomniałem wcześniej nie pamiętam ani zakresu napiec ani charakterystyki tego cuda.

Pewnie w każdym aucie jest inaczej, u mnie jest to przedział 13-15,2V.
Często jest tak, że ładuje tylko jak hamujesz silnikiem a w czasie normalnej jazdy czy na luzie nie ładuje w ogóle - na voltomierzu masz wtedy tylko to co masz na aku, często jak masz włączoną klimę, radio, światła i wycieraczki to wartość w granicach 12V.

pałeł 06.11.2020 18:59

Wszystko powyżej 12.8 to ładowanie w trybie cc kluczowa i tak jest wartość prądu a nie napięcia a pewnie te nowe alternatory ładują w trybie cc/cv

consigliero 06.11.2020 20:46

Wygląda na to że brak jazdy nie służy akumulatorom


pałeł 08.11.2020 00:00

Na samochadach elektrycznych to się nie znam ani nie zamierzam znać. Ale znając życie pobór prądu w zaparkowanym aucie jakiś tam jest pewnie stal tak długo az się rozładował:)

Melon 08.11.2020 00:14

W elektryku bateria wytrzyma może czy lata ,dziwne nie. Mowa o akumulatorze .


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.