Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Trochę dalej (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=76)
-   -   Ostatnia podróż Harleya, czyli Iran 2019 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=42018)

wooocash 27.03.2022 11:24

Cytat:

Napisał maciekrom (Post 774478)
Dredd nie wiem jakim kalkulatorem przeliczasz liry tureckie na złotówki ale 15 lira to jakieś 4,50 pln a nie 10 pln. a hotel ze śniadaniem za 200 czyli około 60 pln. to prawie darmo, tyle to pole namiotowe na Bałkanach kosztuje ;-).
Obserwuję wasz wyjazd bo też mi się marzy Iran i będę próbował pod koniec sierpnia.

Aktualnie lira jest poniżej 30groszy za 1pln ale np. rok temu w zależności od miejsca wymiany w Turcji wychodziła 50-60groszy za 1pln

Dredd 29.03.2022 09:42

Cytat:

Napisał MariuszB (Post 774406)
Ja tam widzę dwie Afryki...🧐
I tureckie tablice.

Tak, tak - motocykle były na tureckich blachach.
Jak wygrana w totka - bardzo rzadki widok.

Cytat:

Napisał maciekrom (Post 774478)
Dredd nie wiem jakim kalkulatorem przeliczasz liry tureckie na złotówki ale 15 lira to jakieś 4,50 pln a nie 10 pln. a hotel ze śniadaniem za 200 czyli około 60 pln. to prawie darmo, tyle to pole namiotowe na Bałkanach kosztuje ;-).
Obserwuję wasz wyjazd bo też mi się marzy Iran i będę próbował pod koniec sierpnia.

Cytat:

Napisał wooocash (Post 774532)
Aktualnie lira jest poniżej 30groszy za 1pln ale np. rok temu w zależności od miejsca wymiany w Turcji wychodziła 50-60groszy za 1pln

Pech chciał, że mnie dotyczył taki kurs, jaki był WTEDY, a nie dziś ;)
Ciekaw jestem, czy aktualnie ceny w Turcji skoczyły ponad dwukrotnie (tak jak spadł kurs liry), czy nie. Jeśli nie - to oznacza, że dla nas jest obecnie w Turcji arcytanio!
Pamiętam też, jak kilka/kilkanaście lat wstecz przy wysokim kursie liry paliwo kosztowało tam 8-9 złotych, co było dla nas niezłym szokiem.

syncronizator 29.03.2022 22:28

Cytat:

Napisał Dredd (Post 775228)
Ciekaw jestem, czy aktualnie ceny w Turcji skoczyły ponad dwukrotnie

Jadę za 2 tyg.
opowiem jak wrócę ... 2 mc temu paliwo było po 3.60zł
Dziś już po 5.55zł.
Podobno również w Iranie podniosły się ceny paliwa z 91gr na 1,25zł :)

matjas 29.03.2022 23:07

jedź i wracaj. będzie to pierwsza grubsza leracja w tym roku.
przywieź taniej wachy :D

maciekrom 30.03.2022 12:41

Dredd pamiętam mój pierwszy raz w Turcji w 2013r. i benzyna po 2,09 euro. Ostatnio byłem we Wrześniu 2021 to lira kosztowała około 0,46 pln i można było zjeść kolację w dwie osoby za 30 pln. Czytam z ciekawością bo w tym roku też mam zamiar tam wrócić i może uda się wjechać do Iranu. W takim razie napisz kiedy odbyła się podróż bo ja byłem przekonany, że Wy teraz jesteście na miejscu.
Ja ktoś jest ciekaw aktualnej ceny paliwa w Turcji to można sprawdzić pod linkiem
https://www.petrolofisi.com.tr/akaryakit-fiyatlari
Dzisiaj to około 6 pln.

syncronizator 30.03.2022 14:11

No to cena paliwa w Turcji jest jak w Polsce przed wojną = 5,71 Złoty.
Paliwo przestało być tanie.

matjas 30.03.2022 14:37

Wszystko niesamowicie podrożało. Ludzie pracują za półdarmo.
Mam nadzieję, że to nie wpłynie negatywnie na ogólne nastroje w społeczeństwie czy wobec turystów.
Współczuję Turkom - w OGROMNEJ większości, Ci których znam to poczciwi, ciężko pracujący, bardzo grzeczni ludzie. Naprawdę trudno ich nie lubić.

To co mnie uderzyło i co wciąż podkreślam, że właśnie są 'grzeczni' - być może to już taki wschodni 'ryt' ale odzywają się do siebie bardzo ok, delikatnie rzecz można. W knajpach obsługa ma to coś co moim zdaniem wykracza poza zawodową uprzejmość.
Dlatego szkoda mi ich wszystkich, że się im tak zesrało mimo starań...

Luti 30.03.2022 15:12

W sumie w Turcji jest problem z nacjonalizmem (przykładowo kwestia flag) zahaczającym nawet o szowinizm.
Z perspektywy przybywającego okazjonalnie gościa, czy turysty tego nie widzisz zwłaszcza jak się nie zagłębisz.
Wystarczy zagadać o Kurdów, ludobójstwo Ormian czy o mniejszości seksualne i można zmienić postrzeganie.

Dużo zła zrobił Ich wodzuś. Podbijając nacjonalistyczny bębenek z jednej strony, z drugiej prowadząc bardzo ambitną politykę zagraniczną.
Nabruździł w Syrii, Zakaukaziu (kwestia Armenii), Libii....
W targach z zachodem lewaruje się putinowską rosją.

W efekcie podgryzany sankcjami, zaczął nadmiernie drukować pieniądze, żeby utrzymać wzrost gospodarczy, no i to mu się zaczęło rozjężdżać.

syncronizator 30.03.2022 15:45

Zgadzam się z Tobą Luti.
Znam osobiście kilku Ormian.
Kiedy wypowiadają się o Turcji zupełnie inaczej to przedstawiają.
Rzeź Ormian z 1915r będą pamiętać przez tysiąclecia.
Dlaczego góra Ararat która jest świętą górą Ormian ... jest obecnie w Turcji ?
Jak by Turcy byli tacy super 'grzeczni' to może by oddali górę Ormianom ?
Każdy prawilny Ormianin widzi ją z okna w Yerewaniu albo ma jej obraz na ścianie.
Turcja to taki kraj trochę podobny do Rosji ... ciemięży mniejszych i słabszych sąsiadów od setek lat.

matjas 30.03.2022 15:58

uszywiś... jest Turcja i jest Turcja. jak w każdym kraju.

Izmir jest jak na Turcję MEGA postępowym miastem i pisząc powyższe słowa dotyczą one tej lokalizacji.

Co do czystek czy tam innych zbrodni narodu... Dajcie spokój. Nie byliśmy święci i nie ma sensu jechać w tą stronę w kontekście zbliżającego się wyjazdu o takiej a nie innej naturze!


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.