Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

strobus1 19.01.2018 22:07

1 Załącznik(ów)
Tak jakby profil glebowy :) przedstawia się następująco:
0-0,4m pył spiaszczony koloru ciemnego
0,4 - 0,8 pył spiaszczony koloru jasnego kremowego
0,8 i dalej ił warwowy
Typowa budowa geologiczna na styku równiny błońskiej z doliną prawisły.
Lokalizacja działki mi odpowiada, dostępność mediów wzorowa, więc została zakupiona. Koniec tematu lokalizacyjnego :). Warunki atmosferyczne yły jakie były i nadal brak mrozów :( (Podhalan jedynie mogę po wkurzać na pocieszenie).
Pomysł z płytą ma przyśpieszyć prace budowlane w sensie szybszy termin rozpoczęcia, krótszy etap stanu zerowego. Budynek jednorodzinny o pow. zabudowy 195m2, brak poddasza użytkowego, technologia klasyczna. Ludwiku nie zgadzam się z tobą co do równania płyta = szkielet. Warunki hydro są trudne, wymiana gruntu pod płytę lub podłogę przy klasycznych fundamentach murowana. Płyta ma ciągłą izolację termiczną i wodną.
ceny mniej więcej znam, technologię też ogarniam i wydaje się łatwiejsza od ław + ścianek fundamentowych. Nie rozumiem skąd się biorą stawki?? Nowość, mało wykonawców.
Może jest na sali spec, który się tym zajmuje? Obiektywnie doradzi lub wybije z głowy.

Ludwik Perney 19.01.2018 22:24

Moje wypowiedzi w tym temacie są laickie, wiec nie kategoryczne. Choć już kilka domów za sobą mam :)
Przy płycie chyba jednak obawialbym się właśnie pracy budynku. Ale może nie mam właściwego wyobrażenia takiej płyty

fassi 19.01.2018 22:33

A dlaczego plyta ma byc drozsza? Przeciez robienie law fundamentowych (wykop, szalunki), i pozniejsze zalewanie powierzchni posadzek miedzy lawami jest cholernie drogie (robocizna).

U mnie w rzeszy nikt nie robi law fundamentowych wlasnie ze wzgledu na cene law fundamentowych (wykonania). Obciazenia i konstrukcja domu nie ma zadnego wplywu na wybor plyty czy lawy. Metr kw plyty fundamentowej do d=30cm kosztuje 80 ojro na gotowo z betonem i zbrojeniem (bez ocieplenia)

Ile czasowo wyjdzie zrobienie plyty 100mkw? Koparka wyciagnie to w jeden dzien jesli grunt jest ok, zrobi wykopy na rury kanalizacyjne, polozy je i zaleje sie chudziaka. Na drugi dzien kladzie sie styrodur XPS i zaczyna zbrojenie. Zbrojenie po 3ech dniach (3ech ludzi) jest gotowe jesli zbrojenie jest zamowione na wymiar a nie ciete na miejscu na budowie. Dnia piatego zalewa sie plyte i fundament gotowy i mozna usiasc i napic sie piwa.

A teraz zrob lawy fundamentowe w tydzien i zalej powierzchnie miedzy tymi lawami. Dobry inzynier powinien zrobic kalkulacje na oba rozwiazania. To trwa nie wiecej niz godz.

Najlepiej pod plyta wykonuje sie ocieplenie i caly budynek od dolu jest ocieeplony. Budowa plyty od gory do dolu:

Plyta zelbetowa
Styrodur XPS - 100mm
Chudy beton

ps. Ludwik. A jak ma dom pracowac na plycie? Przeciez nie ma nic lepszego (sztywniejszego) niz plyta zbrojona fundamentowa.

strobus1 19.01.2018 22:42

Fassiku drogi, ty mnie zagruntowuj w moich przekonaniach tylko konstruktywnie krytykuj.
Ceny w polszy za płytę bez ogrzewania, na 20 cm styroduru z przepustami to około 300zł/m2. Fundamenta klasyczne to około 40tys. 20k zł róźnicy...

fassi 19.01.2018 22:48

Strobusie, projekt jest najwazniejszy, obliczenie obciazien i zazbrojenie plyty. I nie mam tu na mysli inzyniera strachu w budownictwie ktory zrobi Ci plyte stropowa bunkra w wilczym szancu, tylko zna sie na rzeczy i umie to policzyc.

Widzialem kiedys plyte pod dom u kumpla w PL w ktorej bylo wiecej zelaza niz betonu... Dlatego jak masz dobrego inzyniera to rob plyte. Jak nie masz dobrego inzyniera to rob lawy.

Ale jak 20 k roznicy? Ze fundamenty tansze?

Co to jest styrodur z przepustami? Pod plyte daje sie max XPS 100mm. Obliczenia pokazuja ze dawanie grubszego mija sie z celem bo grunt pod plyta nie ma nigdy temp ujemnej i grubsza izolacja nic nie daje oprocz uszczuplenia Twojego portfela ;)

A co to plyta z ogrzewaniem?? Plyte sie betonuje pelna a pozniej w jastrychac robic podlogowke itepe

Ludwik Perney 19.01.2018 22:48

Jak ma pracować? Na miękkim podmoklym terenie to razem z nią.
Swoją drogą 195mkw powierzchni zabudowy. ..dużo

fassi 19.01.2018 22:53

Ludwiku, plyta wlasnie mniej pracuje na miekkim gruncie bo rozklada obciazenia rownomiernie po powierzchni. A lawa liniowo i powoduje wieksze naprezenia w gruncie.

Ludwik Perney 19.01.2018 22:55

Jak sobie pomyślę o walce z moimi fundamentami. Woda w kilku miejscach tworzyła dosłownie gejzery.
A wydawałoby się, że w górskim terenie powinna po prostu spływać

RAVkopytko 19.01.2018 22:59

3 Załącznik(ów)
Fassi bo to jest polandia querwa ,tez chciałem płyte ale nie udało sie.
Fundamenty mam w "rynnie" z XPSu 100 mm ,ile się nawalczyłem z kierbudem

Strobus,szukaj ekipy co Ci zrobi płytę ale nie po cenach "nowości" bo to żadna nowość.


Ludwik przelicz nacisk średniej wielkości domu na cmkw i porównaj z wytrzymałością na ściskanie XPSu

Na płycie dom pływa i "przechyla" się cały ,na fundamentach i nierównym osiadaniu strzelają ściany i podłogi. Fassi,dobrze rozumiem?

Fundamenty robiłem sam z ojcem i znajomym,z pustaków zalewowych,jeżdziłem dla firmy budowlanej,wiem jak się robi ;)

Ludwik Perney 19.01.2018 23:00

No właśnie takiego przechylania bym się bał


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.