Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   BMW (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=179)
-   -   Kącik cycatych BMW GS 100/1100/1150/1200/1250 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=41877)

Cezarus 28.01.2023 20:11

Za biuletynem wysłanym do serwisów trochę więcej szczegółów.
0000232600
Chodzi o aktualizację oprogramowania kontroli trakcji.
Podczas jazdy w nierównym terenie z wyłączoną kontrolę trakcji, dodając gazu tylne koło może stracić kontakt z podłożem (skok, poślizg itp.) i znacznie przyspieszyć. Następnie, gdy koło złapie trakcję, jego prędkość gwałtownie się zmienia, co powoduje duże obciążenie wału napędowego, przegubów, przekładni głównej i skrzyni biegów. W takim przypadku jedna z tych części może się uszkodzić. Aktualizacja oprogramowania ma zapobiec nadmiernemu zwiększeniu prędkości obrotowej tylnego koła w momencie utraty trakcji.
Akcja dotyczy wszystkich R1250GS, R1250RT od 2018r. Motocykle posiadające oprogramowanie z 2022.11 powinny być już ok.
Były przypadki urwania wałka skrzyni biegów, nawet z zablokowaniem tylnego koła.

RAVkopytko 29.01.2023 08:26

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 806509)
Podczas jazdy w nierównym terenie z wyłączoną kontrolę trakcji, dodając gazu tylne koło może stracić kontakt z podłożem (skok, poślizg itp.) i znacznie przyspieszyć.

Ciekawe ile kasy wzięli secjalisci z beemwu za takie ważne odkrycie :mur:

bigboykr 29.01.2023 08:45

Nie bardzo rozumiem spinkę...
Różni ludzie jeżdżą BMW, Hondą czy czymkolwiek innym. Jedni są bardziej ogarnięci, inni mniej. Skoro goście w BMW doszli do wniosku, że zmianą w oprogramowaniu mogą coś poprawić to to poprawiają, szczególnie jeśli może to ograniczyć uszkodzenia. I chyba mniej ważne, czy gwarancyjne, czy nie.
A jak chcecie więcej pośmiać to ostatnio była aktualizacja softu od układu hamulcowego w K50/K51 😎



Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

zimny 29.01.2023 08:55

Ja się nie znam na tak nowych maszynach ale coś gdzieś czytałem tu na forum o niedoróbkach w NATce, ramach z papieru i rdzy :D

Fakapy bywają. Tutaj to mam wrażenie że to bardziej zabezpieczenie przed ludźmi którzy naogladali się Dakaru, zrobili prawko i właśnie wyjechali z salonu nowym motocyklem z mnóstwem ambicji i przekonaniem że kupili właściwy sprzęt do pycenia w terenie :)

Ale nie bronię BMW ani nie hejtuję, póki co cały czas się do tej maszyny przekonuję.

Mallory 29.01.2023 09:04

Cytat:

Napisał bigboykr (Post 806535)
Nie bardzo rozumiem spinkę...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Cytat:

Napisał zimny (Post 806537)
...Tutaj to mam wrażenie że to bardziej zabezpieczenie przed ludźmi którzy naogladali się Dakaru, zrobili prawko i właśnie wyjechali z salonu nowym motocyklem z mnóstwem ambicji i przekonaniem że kupili właściwy sprzęt do pycenia w terenie :)

Ale nie bronię BMW ani nie hejtuję, póki co cały czas się do tej maszyny przekonuję.


bigboykr - brr... jaki spinki:)) Daj spokój jak Zimy mówi. Nie o to chodzi.

Coraz częściej za kierowców trzeba myśleć.
Tu wg. mnie problem nie leży mechanizmie tylko jest problem z myśleniem, skoro można go softem rozwiązać.
I bdb, że akurat w tym przypadku się da zrobić:))

To ja Zimny piszesz - przechodzą zamiast ewolucji motocyklowej przyspieszoną (sic!) rewolucję i nie czuje jeden z drugim co może dany element wytrzymać i jak jechać żeby nie zabić mechanizmu - dlatego potrzebujemy DCT, automatów itd..:))) nie żeby było wygodnie, ale żeby nie trzeba było myśleć i ponosić konsekwencji myślenia.

bigboykr 29.01.2023 10:27

Luzik luzik...
Ale DCT i tak Wam zazdroszczę 🤣

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Mallory 29.01.2023 11:33

Cytat:

Napisał bigboykr (Post 806548)
Luzik luzik...
Ale DCT i tak Wam zazdroszczę 🤣

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Fajny film o dct w Afryce - mam ten sam pogląd
https://youtu.be/malNuJQHrAw


rrolek 29.01.2023 12:59

Elo
Cytat:

Napisał Mallory (Post 806539)
...Coraz częściej za kierowców trzeba myśleć...

Ja już stary jestem, ale wydaje mi się, że obecnie chodzi raczej o powiększenie potencjalnej grupy docelowej.
Niemniej, jest w tym stwierdzeniu dużo racji bo automaty do parkowania, aktywne tempomaty , DTC, ABS, kontrole trakcji a już wkrótce pewnie elektrycznie i automatycznie otwierane/składane kosy i żyroskopy zapobiegające glebom parkingowym i ch.w.c.j. zwalniają pt użytkowników z myślenia i wysiłku.
Jedni się cieszą inni śmieją. Tak czy siak w sumie wszyscy zadowoleni

Pozdr rr

Dredd 29.01.2023 15:11

Cytat:

Napisał rrolek (Post 806574)
Elo
Ja już stary jestem, ale wydaje mi się, że obecnie chodzi raczej o powiększenie potencjalnej grupy docelowej.
Niemniej, jest w tym stwierdzeniu dużo racji bo automaty do parkowania, aktywne tempomaty , DTC, ABS, kontrole trakcji a już wkrótce pewnie elektrycznie i automatycznie otwierane/składane kosy i żyroskopy zapobiegające glebom parkingowym i ch.w.c.j. zwalniają pt użytkowników z myślenia i wysiłku.
Jedni się cieszą inni śmieją. Tak czy siak w sumie wszyscy zadowoleni
Pozdr rr

Z moich obserwacji wynika, że nie tylko chodzi o powiększenie grupy docelowej, ale także wychowanie idiotów, którzy bez tych elektronicznych wspomagających gadżetów nie mogą się obyć.
Przykładem są nowe samochody: nie da się wyłączyć kontroli trakcji (o ABS-ie nie wspominając), a żeby wyłączyć różne systemy automatycznie hamujące i kierujące trzeba dość długo przeklikiwać się przez menu. O celowej utracie przyczepności po zacięciu ręcznym także możemy zapomnieć.
Po co w ogóle chcę to robić?
Aby na pustym placu poćwiczyć wychodzenie z poślizgu czy awaryjne hamowanie (jak zawsze to robiłem zimą). Zresztą to bardzo fajna zabawa :D
Ja nie jestem z takiego obrotu sprawy zadowolony.

Żeby nie było, że offtop-uję:
GS-a 1250 trzeba pochwalić za to, że zarówno kontrolę trakcji jak i ABS można wyłączyć jednym przyciskiem w czasie jazdy.

WojtasA 29.01.2023 15:54

Jeździłem już różnymi autami i w każdym dało się wyłączyć kontrolę trakcji. W niektórych było to bardziej na wierzchu w niektórych trzeba było sporo przeklikac. Nie widzę powodu do wyłączania ABSu w autach na publicznych drogach, jak kogoś jara zawracanie na ręcznym to faktycznie coraz trudniej bo praktycznie wszyscy idą w elektrycznie sterowane.

Co do systemów bezpieczeństwa, typu samoczynne hamowanie przed przeszkoda lub aktywny tempomat, to wybaczcie ale narzekanie na to uważam za niewiedzę albo za chojrakowanie. Naprawdę jesteście takimi mistrzami kierownicy i nie zdarza się Wam jeździć zmęczonym, wkurwio…, w zła pogodę, przy złej widoczności czy po prostu za długo? Jeżdżę od ponad 30 lat po20-30 tys km rocznie, wiec wiadomo ze zaczynałem od aut w pełni analogowych ale bardzo doceniam nowinki techniczne pod względem bezpieczeństwa. Jestem w 100% przekonany ze automatyczne hamowanie uratowało mnie raz przed konkretnym dzwonem i raz przed lekka stłuczka. Ostatni wypadek miałem dużym fiatem jak miałem jakies 22 lata, aktualnie mam zero punktów na prawku i nigdy nie udało mi się zebrać 10 punktów w rok. A mimo wszystko miałem gorszy dzień była gowniana widoczność i byłbym spowodował niezły wypadek. Wiec jak tylko mogę wybierać auta z takimi systemami to robię to bez wachania. To nie chodzi o ogłupianie ludzi tylko o ich bezpieczeństwo.

Co do skrzyń biegów w autach, tez kiedyś uważałem ze manual lepszy, ale od ponad 20 lat mam wyłącznie automaty i za czorta bym nie wybrał inaczej. Niech ktoś manualem się ogarnie lepiej niż 9 biegowy automat hahaha :D

W motku mam DCT, zamieniamy się często z kumplem który ma CT w manualu i jest OK, nie mam z tym problemów, ale z przyjemnością wracam do DCT :D

Dubel 29.01.2023 16:24

Cytat:

Napisał WojtasA (Post 806596)
Jeździłem już różnymi autami i w każdym dało się wyłączyć kontrolę trakcji. W niektórych było to bardziej na wierzchu w niektórych trzeba było sporo przeklikac. Nie widzę powodu do wyłączania ABSu w autach na publicznych drogach, jak kogoś jara zawracanie na ręcznym to faktycznie coraz trudniej bo praktycznie wszyscy idą w elektrycznie sterowane.

Co do systemów bezpieczeństwa, typu samoczynne hamowanie przed przeszkoda lub aktywny tempomat, to wybaczcie ale narzekanie na to uważam za niewiedzę albo za chojrakowanie. Naprawdę jesteście takimi mistrzami kierownicy i nie zdarza się Wam jeździć zmęczonym, wkurwio…, w zła pogodę, przy złej widoczności czy po prostu za długo? Jeżdżę od ponad 30 lat po20-30 tys km rocznie, wiec wiadomo ze zaczynałem od aut w pełni analogowych ale bardzo doceniam nowinki techniczne pod względem bezpieczeństwa. Jestem w 100% przekonany ze automatyczne hamowanie uratowało mnie raz przed konkretnym dzwonem i raz przed lekka stłuczka. Ostatni wypadek miałem dużym fiatem jak miałem jakies 22 lata, aktualnie mam zero punktów na prawku i nigdy nie udało mi się zebrać 10 punktów w rok. A mimo wszystko miałem gorszy dzień była gowniana widoczność i byłbym spowodował niezły wypadek. Wiec jak tylko mogę wybierać auta z takimi systemami to robię to bez wachania. To nie chodzi o ogłupianie ludzi tylko o ich bezpieczeństwo.

Co do skrzyń biegów w autach, tez kiedyś uważałem ze manual lepszy, ale od ponad 20 lat mam wyłącznie automaty i za czorta bym nie wybrał inaczej. Niech ktoś manualem się ogarnie lepiej niż 9 biegowy automat hahaha :D

W motku mam DCT, zamieniamy się często z kumplem który ma CT w manualu i jest OK, nie mam z tym problemów, ale z przyjemnością wracam do DCT :D

Ale są to systemy które mogą się zepsuć więc są źle i nie powinno ich być ;)

rrolek 29.01.2023 17:00

Dubel, w twej lekkiej ironii ostrzegam też trochę przemyconej kpiny. To miłe. Coraz mniej ludzi potrafi śmiać się z siebie :Thumbs_Up:

Cezarus 29.01.2023 20:12

1 Załącznik(ów)
Nowy prezydent Czech to GSiarz . Ciekawe czy miał problemy ze swoim R1200GS LC ?

Dredd 02.02.2023 19:46

Cytat:

Napisał WojtasA (Post 806596)
Jestem w 100% przekonany ze automatyczne hamowanie uratowało mnie raz przed konkretnym dzwonem i raz przed lekka stłuczka. Ostatni wypadek miałem dużym fiatem jak miałem jakies 22 lata, aktualnie mam zero punktów na prawku i nigdy nie udało mi się zebrać 10 punktów w rok. A mimo wszystko miałem gorszy dzień była gowniana widoczność i byłbym spowodował niezły wypadek. Wiec jak tylko mogę wybierać auta z takimi systemami to robię to bez wachania. To nie chodzi o ogłupianie ludzi tylko o ich bezpieczeństwo.

Oczywiście, te systemy są dla ludzi. Pewnie w niektórych sytuacjach są w stanie pomóc. Zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą doskonalić swojej techniki jazdy, bo np. samochód traktują czysto użytkowo jak my np. odkurzacz.

Ja mówię tylko, że skoro nie chcę tych udogodnień, to nie chciałbym być zmuszany do ich stosowania. Wolałbym pieniądze przeznaczone na nie wydać na kursy doskonalące technikę jazdy. I móc odświeżać te umiejętności samochodem, którym jeżdżę (nowe samochody w większości na to nie pozwalają).

Co do systemów mam swoje doświadczenia:
- W mojej jedynej stłuczce jaką miałem ze swojej winy (nie liczę tu sytuacji na torze) automatyczne hamowanie włączyło się później ode mnie...
- System anty wheelie nie zadziałał w GS-ie gdy raz go potrzebowałem i motocykl poszedł w pion, co kosztowało moją żonę dość dużo stresu.
- kumplowi zabrudził się czujnik ABS w samochodzie i o mały włos nie uderzył w pieszego, bo system odczytał to jako poślizg i... przestał hamować,
- świeżak jadący pierwszy raz motocyklem odkręcił za bardzo gaz na 1-ce i jechał prosto w ścianę. Spanikowany w ostatnim momencie zahamował i zrobił stójkę na przednim kole tak, że obtarł o tą ścianę przód błotnika. Jak zakończyłaby się ta przygoda motocyklem z ABS-em, każdy jest w stanie sobie dopowiedzieć.

Z drugiej strony cieszę się, że moja początkująca na motocyklu małżonka ma sprzęt z ABS-em :D
Te systemy nieraz pomagają tym, którzy ich potrzebują. Musimy sobie tylko zdawać sprawę, że nie są antidotum na całe zło, a w określonych warunkach są nawet niebezpieczne (np. jadąc samochodem po zamarzniętych kałużach przy krawężniku - wtedy samochód nie zahamuje, pomimo, że z powodzeniem zrobiłby to lewymi kołami, bo mają one dobrą przyczepność).
O takich truizmach jak wydłużenie drogi hamowania (np. motocyklem o 1,3m przy prędkości 60 km/h) zakładam, że każdy wie.

P.S.
Pojeździj trochę w terenie - inaczej spojrzysz na elektroniczne gadżety.

Lakrua 22.02.2023 12:32

http://www.otomoto.pl/oferta/bmw-gs-...-ID6Fka80.html
Przy okazji poszukiwań trafiłem na takie coś. Może ktoś złapie

zimny 22.02.2023 14:13

Cytat:

Napisał Lakrua (Post 809342)
http://www.otomoto.pl/oferta/bmw-gs-...-ID6Fka80.html
Przy okazji poszukiwań trafiłem na takie coś. Może ktoś złapie

:dizzy: Toż to głupio takim nawet jeździć. Zakonserwować i pod koc :) Sprzedawca kojarzony z tego że lipy nie ma, więc dla kolekcjonera to może być ciekawa opcja.

WojtasA 22.02.2023 15:15

Cytat:

Napisał Dredd (Post 807166)
Oczywiście, te systemy są dla ludzi. Pewnie w niektórych sytuacjach są w stanie pomóc. Zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą doskonalić swojej techniki jazdy, bo np. samochód traktują czysto użytkowo jak my np. odkurzacz.

Ja mówię tylko, że skoro nie chcę tych udogodnień, to nie chciałbym być zmuszany do ich stosowania. Wolałbym pieniądze przeznaczone na nie wydać na kursy doskonalące technikę jazdy. I móc odświeżać te umiejętności samochodem, którym jeżdżę (nowe samochody w większości na to nie pozwalają).

Co do systemów mam swoje doświadczenia:
- W mojej jedynej stłuczce jaką miałem ze swojej winy (nie liczę tu sytuacji na torze) automatyczne hamowanie włączyło się później ode mnie...
- System anty wheelie nie zadziałał w GS-ie gdy raz go potrzebowałem i motocykl poszedł w pion, co kosztowało moją żonę dość dużo stresu.
- kumplowi zabrudził się czujnik ABS w samochodzie i o mały włos nie uderzył w pieszego, bo system odczytał to jako poślizg i... przestał hamować,
- świeżak jadący pierwszy raz motocyklem odkręcił za bardzo gaz na 1-ce i jechał prosto w ścianę. Spanikowany w ostatnim momencie zahamował i zrobił stójkę na przednim kole tak, że obtarł o tą ścianę przód błotnika. Jak zakończyłaby się ta przygoda motocyklem z ABS-em, każdy jest w stanie sobie dopowiedzieć.

Z drugiej strony cieszę się, że moja początkująca na motocyklu małżonka ma sprzęt z ABS-em :D
Te systemy nieraz pomagają tym, którzy ich potrzebują. Musimy sobie tylko zdawać sprawę, że nie są antidotum na całe zło, a w określonych warunkach są nawet niebezpieczne (np. jadąc samochodem po zamarzniętych kałużach przy krawężniku - wtedy samochód nie zahamuje, pomimo, że z powodzeniem zrobiłby to lewymi kołami, bo mają one dobrą przyczepność).
O takich truizmach jak wydłużenie drogi hamowania (np. motocyklem o 1,3m przy prędkości 60 km/h) zakładam, że każdy wie.

P.S.
Pojeździj trochę w terenie - inaczej spojrzysz na elektroniczne gadżety.

Jeździłem i auto i moto i nie lubię. Szkoleń też trochę mam za sobą :D w tym takie jak wykorzystać systemy bezpieczeństwa. Mógłbym mnożyć przykłady na udowodnienie tezy przeciwnej niż Twoja ale to nie ma sensu.
Miłego

Dzieju 23.02.2023 08:59

Nie ma się co przekonywać.
Kiedyś pojazdy były manualne i kierowca musiał mieć umiejętności.
Teraz pojazdy są napakowane elektrowyręczaczami i kierujący musi tylko umieć wejść i odpalić, resztę zrobi "się samo".
Nikomu nie ujmuję ale lenistwo to nie jest dobra droga.
Wolę sobie radzić w każdych warunkach niż liczyć że "coś mi pomoże" co wielu współczesnych użytkowników prowokuje do przekraczania swoich możliwości.
To powoduje że na drogę wyjeżdża masa nic nie potrafiących ale za to z wieloma systemami które to mają uzupełniać braki w umiejętnościach.
Takie czasy , tak się pozmieniali ludzie, wygoda i podanie pod nos , byle bez wysiłku .
Ale każdy niech tam sobie robi co chce i oby te wspomagacze ich nie zawodziły bo nie chciał bym by taki fachowiec we mnie wjechał bo mu " coś nie pomogło".

bigboykr 23.02.2023 09:14

Osobiście to ja wolę sobie radzić samemu i mieć umiejętności. Jednak jak umiejętności, czy rozumu, zabraknie to zajebiście mieć elektronikę, która pomoże.

consigliero 23.02.2023 09:18

Kiedyś były fajne samochody i trzeba było się nauczyć nimi jeździć, teraz mając różnego rodzaju wspomagacze, nawyki pozostały a systemy wspierają, w niektórych przypadkach pozwalam im się wręcz wyręczać.
Dzisiaj mamy już niewiele fajnych pojazdów i jedynymi ciekawymi w mojej subiektywnej ocenie są te pędzone prądem.

delirium 23.02.2023 09:39

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 809444)
Nie ma się co przekonywać.
Kiedyś pojazdy były manualne i kierowca musiał mieć umiejętności.
Teraz pojazdy są napakowane elektrowyręczaczami i kierujący musi tylko umieć wejść i odpalić, resztę zrobi "się samo".
Nikomu nie ujmuję ale lenistwo to nie jest dobra droga.
Wolę sobie radzić w każdych warunkach niż liczyć że "coś mi pomoże" co wielu współczesnych użytkowników prowokuje do przekraczania swoich możliwości.
To powoduje że na drogę wyjeżdża masa nic nie potrafiących ale za to z wieloma systemami które to mają uzupełniać braki w umiejętnościach.
Takie czasy , tak się pozmieniali ludzie, wygoda i podanie pod nos , byle bez wysiłku .
Ale każdy niech tam sobie robi co chce i oby te wspomagacze ich nie zawodziły bo nie chciał bym by taki fachowiec we mnie wjechał bo mu " coś nie pomogło".

:Thumbs_Up:

dokładnie, przez ABS stuknałem (lekko) raz samochód który sie wciął przede mną. Cała ta elektronika to tylko daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

muszel72 23.02.2023 09:41

Wydaje mi się, że posiadając ABS również można swobodnie wykorzystać swoje umiejętności. A czy nie było tak, że panicznie wcisnąłeś klamkę dlatego zadziałał?

zimny 23.02.2023 10:25

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 809458)
Wydaje mi się, że posiadając ABS również można swobodnie wykorzystać swoje umiejętności.

Całkowicie się zgadzam Muszel.

Tak jak ja przez wiele lat nie mogłem zrozumieć że dla kogoś obecność ABSu w motocyklu to warunek konieczny i bez tego motocykl/egzemplarz odpada, (sam wiele lat jeździłem bez - trampki, Afryki i VStromy) - tak nie zrozumie mnie i mojego ambiwalentnego podejścia ktoś kto uczył się jeździć na motocyklu z ABS i kontrolą trakcji.

Tak mam ABS w obecnym motocyklu bo BMW dawało go w standardzie chyba, jest to jest - spoko. Szczególnie odkąd go naprawiłem i nie wali mi po oczach kontrolka :) Kontroli trakcji nie mam i nie czuję potrzeby mieć. Co nie znaczy że nie kupię kiedyś motocykla który będzie to miał - byle tylko można to było wyłączyć jak się ma ochotę. Kiedyś w DL650 zapomniałem że mam ABS (niewyłączalny) na szutrze i chciałem slajdem wejść w zakręt. Jak dobrze że nie było tam dalej rowu tylko łąka ;) Jeszcze w kwestii techniki, jak się tak pojeździło trampkiem 600, z gumowym zawieszeniem, hamulcami wiecie jakimi, na Mitasach po mokrym asfalcie to zakodowało się jak się jeździ na kwadratowo i co to jest uślizg. Fakt - jeździłem w takich warunkach wolniej i bardziej zachowawczo niż wielu motocyklistów na dużo nowszych sprzętach.

Wracając do BMW - dla mnie obecnie poziom zaawansowania motocykla na poziomie mojego GSa to max co mógłbym samodzielnie ogarniać i nie mieć stresu że mi tablet za 10 koła wysiądzie. Do tego mam bogaty rynek części używanych i dla mnie, nie mającego AC, leasingu itp. to też ważne. Każdy ma swój pogląd, systemy, wspomagacze nie są złe, są OK - martwi tylko to że znaczna część osób (mówię o takich które znam osobiście) bardzo mocno wierzy w te rzeczy - i np. ciśnie klamkę na mokrym bez wyczucia bo przecież jest ABS. Ja na mokrym nadal jeżdżę na kwadratowo, szczególnie że buma ma 115nm i naprawdę nie ma żartów np. na mokrym łuku.

Nie róbmy z wątku klasycznego srania po iglakach ;)

WojtasA 23.02.2023 11:01

Cytat:

Napisał zimny (Post 809469)

Nie róbmy z wątku klasycznego srania po iglakach ;)

Amen :D

delirium 23.02.2023 13:37

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 809458)
Wydaje mi się, że posiadając ABS również można swobodnie wykorzystać swoje umiejętności. A czy nie było tak, że panicznie wcisnąłeś klamkę dlatego zadziałał?

żle ci się wydaje, bo żeby abs dzialał poprawnie powiniens wcisnąci trzymać. po to jest LOL Tak jest nawet w ksiazce uzytkownika. Jak ja bedę robił za abs plus abs będzie robi to gówno z tego wyjdzie. W wiekszości moich motocykli nie mam abs i jest git.

tommi 23.02.2023 14:36

Cytat:

Napisał delirium (Post 809477)
żle ci się wydaje, bo żeby abs dzialał poprawnie powiniens wcisnąci trzymać. po to jest LOL Tak jest nawet w ksiazce uzytkownika. Jak ja bedę robił za abs plus abs będzie robi to gówno z tego wyjdzie. W wiekszości moich motocykli nie mam abs i jest git.

delirium,

Ty po prostu jesteś mistrzem i pewnie masz setki godzin ćwiczeń za sobą, a że nie każdy jest, to w mojej ocenie dobrze, że jest ten abs.
Najlepszą dla mnie sprawą, po przesiadce z xrv na crf był właśnie abs. Dużo pewniej się czułem wiedząc, że w sytuacji krytycznej mogę odruchowo nacisnąć klamkę i dźwignie na maxa, a nie skupiać swojej uwagi na takim dozowaniu klamki, żeby nie zablokować kół, ale żeby też nie hamować za lekko.

Melon 23.02.2023 16:54

Dlaczego jest mistrzem, bo umie jeździć bez np. absu ? Jeździłem moto co osiągało 300km/h bez absu i siadłem na viadro z absem, w żadnym nie zablokowałem koła chodź z 250 mocno cisnąłem prawie do zera. W viadrze musiałem na szutrze zblokować koło bo myślał, że abs nie działa. Te wszystkie pierdoły są dobre ale myślenie najważniejsze.

zimny 24.02.2023 07:20

Zgadnijcie, co wyrzeźbiłem? Ci co wiedzieli wcześniej niech na razie milczą :D

https://i.imgur.com/mIFVZVR.jpg

https://i.imgur.com/rkAq6xj.jpg

https://i.imgur.com/n8RtdUL.jpg

Wracamy do tematu GSów ;)

Od razu powiem że jest to GADŻET! Ale bardzo się uparłem że zrobię to sobie.

bigboykr 24.02.2023 10:10

Jak nic olejarka do kardana 😎

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

zimny 24.02.2023 11:44

Cytat:

Napisał bigboykr (Post 809583)
Jak nic olejarka do kardana 😎

Pomysł zacny ale to nie to. Już wyobrażam sobie kalamitki fi 12 i smarownicę przemysłową :D

Emek 24.02.2023 11:54

Samowyłączatory do kierunków może?

Mallory 24.02.2023 12:05

Cytat:

Napisał bigboykr (Post 809583)
Jak nic olejarka do kardana 😎

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

Cytat:

Napisał zimny (Post 809588)
Pomysł zacny ale to nie to. Już wyobrażam sobie kalamitki fi 12 i smarownicę przemysłową :D

No to czujnik zmeczęczenia/zużycia kardana...

zimny 24.02.2023 12:18

Samowyłączatory są fabryczne w BWM :)

Ale dajecie inspirację na kolejne projekty!

OK, zatem mała podpowiedź, nad woltomierzem:

https://i.imgur.com/jnKPyde.jpg

I filmiki które wszystko wyjaśnią:

https://i.imgur.com/TiyCLmF.mp4

https://i.imgur.com/j9G5dRD.mp4

Komunikat LAMPF! o spalonej żarówce zapala się przy zgaszeniu światła mijania - trochę celowo tego nie obchodziłem żeby widzieć i wiedzieć na wyświetlaczu że mam zgaszone mijania. Alternatywnie da się to obejść na 95% i musiałaby byc dioda gdzieś w kokpicie sygnalizująca zapalenie/zgaszenie św. mijania. Pomyślę jeszcze, na razie nie chce mi się z tym bawić.


Walka jak dla mnie nie była prosta ale działa :) Ring chodzi tak jak w oryginale cały czas bo pełni funkcje DRL ale też postojówek, zatem nie powinien być wyłączany jak mi się zdaje. W oryginale w tych lampach jest podpięty pod postojówkę i zawsze włączony.

Jest bypass:

https://i.imgur.com/ubLFUqZ.jpg

a tak to wygląda w środku:

https://i.imgur.com/rqg23GG.jpg

Dziura w pudełku to przelot dla śrubokręta - docelowo będzie zaklejony/zaślepiony. Jest tam potencjometr do regulacji czułości zadziałania układu zmierzchowego - dokładne ustawienie wyjdzie w testach. Układ ma tzw. histerezę - czyli nie powinien migać lampą przy granicznym świetle.

WojtasA 02.03.2023 12:36

Sorry, że temat nie dotyczy dokładnie GSa ale nie chcę zakładać kolejnego wątku.

Zbliża się moment w którym pojawi się kasa na drugie moto i jedną z 2-3 pozostałych opcji jest R1200R (roczniki 2015-2018, jeśli się nie mylę to model K53). Mam w związku z tym pytanie, czy są jakies znane kłopoty z tymi wersjami? Jak np szeroko tu opisywana pompa ABSu w innych modelach albo kłopoty z wałem. Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Czytałem sporo w sieci ale mam wrażenie, że jest bardzo dużo bezsensownego narzekania / robienia z igły widły.

Ani wcześniejsze ani późniejsze wersje mi nie pasują z różnych przyczyn.

Z góry dzięki za pomoc!

PS O nineT już nie myślę bo czasem wyjazd z małżonką może się zdarzyć.

MrWaski 02.03.2023 14:02

Cytat:

Napisał zimny (Post 809594)
Samowyłączatory są fabryczne w BWM :)

Ale dajecie inspirację na kolejne projekty!

Wiadomo czym może grozić niewyłączenie kierunku po zakończeniu manewru.
Kiedyś, do pierwszego motóra, dorobiłem sobie boozer. Niestety, to pipczenie trochę mnie znudziło.
Obecnie mam taki projekt w głowie, żeby zrobić buzer włączany czasowo, np. po 10 sekundach od włączenia kierunkowskazu. Czas jeszcze się ustali. Dodatkowo można dorobić zadziałanie przykaźnika dopiero po wrzuceniu biegu wyższego niż 1, żeby stojąc przed manewrem nie zaczął piszczeć.
Co na to szanowne zbiegowisko?

zimny 02.03.2023 15:31

Ja to się nie wypowiem bo w BMW to mam co mam a wcześniej nigdy nie odczuwałem problemów z kierunkami, bardzo rzadko zdarzało mi się zapomnieć o wyłączeniu.

Ja doznałem objawienia i zdemontowałem układ zmierzchowy i niektóre inne szpeje. Może nie idę w ascezę ale nieco ograniczam galanterię.

Cezarus 02.03.2023 15:37

Obsługa kierunkowskazów w olejaku BMW jest bardzo intuicyjna i nie wiem dlaczego BMW popsuło system wracając do jednego przełącznika w wodniakach.

MrWaski 02.03.2023 15:52

Oj, przeaczyłem, że to dział cycatych... ;)

kylo 02.03.2023 17:01

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 810168)
Obsługa kierunkowskazów w olejaku BMW jest bardzo intuicyjna i nie wiem dlaczego BMW popsuło system wracając do jednego przełącznika w wodniakach.

O ile podczas spokojnej jazdy w trasie da się z tym żyć...
To dynamiczna jazda miejska, szybka zmiana kierunków, prędkości - chodzi o precyzyjne operowanie manetką gazu,
jest porażką z tym systemem obsługi kierunkowskazów.

zimny 21.03.2023 15:51

Tymczasem....

https://i.imgur.com/kSpgneZ.jpg

.........................

https://i.imgur.com/S6oIQEH.jpg

https://i.imgur.com/oFJ8hob.jpg

https://i.imgur.com/FmVxzHn.jpg

https://i.imgur.com/unN175o.jpg

:fool2: :fool2: :fool2: :fool2: :fool2:

Wiem że zabrzmi to dość nieprawdopodobnie ale w 2/3 to prezent od małżonki na urodziny które będę miał za jakiś czas.

Melon 21.03.2023 16:31

To ja rozumiem taki prezent dostać, ile wagi ubyło moto ?:)

zimny 21.03.2023 16:57

Cytat:

Napisał Melon (Post 812243)
To ja rozumiem taki prezent dostać, ile wagi ubyło moto ?:)

Fabryczny 8-8.5kg jakoś jak ważyłem, Akrap 2.4kg.

WojtasA 21.03.2023 19:27

Cytat:

Napisał zimny (Post 812237)
Tymczasem....

https://i.imgur.com/kSpgneZ.jpg

.........................

https://i.imgur.com/S6oIQEH.jpg

https://i.imgur.com/oFJ8hob.jpg

https://i.imgur.com/FmVxzHn.jpg

https://i.imgur.com/unN175o.jpg

:fool2: :fool2: :fool2: :fool2: :fool2:

Wiem że zabrzmi to dość nieprawdopodobnie ale w 2/3 to prezent od małżonki na urodziny które będę miał za jakiś czas.

Piękny prezent ! Gratulacje !

Dzieju 22.03.2023 05:47

Aj tam prezent rura jak rura , małżonka fajna :):Thumbs_Up:

consigliero 22.03.2023 07:08

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 810168)
Obsługa kierunkowskazów w olejaku BMW jest bardzo intuicyjna i nie wiem dlaczego BMW popsuło system wracając do jednego przełącznika w wodniakach.

Bo w kolejnych iteracjach GSA wprowadzili tyle dodatkowych sterowników przy kierownicy że im fizycznie miejsca brakowało, niestety dobrze już było

herni 22.03.2023 08:45

w końcu nie będzie brzmiał jak cinquecento 700 :haha2:

zimny 22.03.2023 12:22

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 812302)
Aj tam prezent rura jak rura , małżonka fajna :):Thumbs_Up:

Heh, jednak po takim prezencie trochę głupio będzie zmieniać...motocykl tudzież małżonkę :) :confused: :D

Cytat:

Napisał herni (Post 812316)
w końcu nie będzie brzmiał jak cinquecento 700 :haha2:

Teraz nie jak 700 a mniej więcej jak 1100 Sporting:

www.youtube.com/watch?v=PpMHPUKb7k4

Bokser ma różne, spore zresztą zalety ale mnie jego dźwięk chyba nigdy mnie nie urzeknie :) Choć jak w trasie sobie kręci 4 tys rpm to jest naprawdę sympatyczny.

Gilu 22.03.2023 12:35

Mam takiego, fajnie strzela kiedy hamujesz silnikiem i nie zamykasz gazu do końca ale na długą trasę założyłbym DB Killera

zimny 22.03.2023 12:54

Cytat:

Napisał Gilu (Post 812348)
Mam takiego, fajnie strzela kiedy hamujesz silnikiem i nie zamykasz gazu do końca ale na długą trasę założyłbym DB Killera

Ja db-killera w ogóle nie zamierzam wyjmować :)

zimny 10.04.2023 08:10

Jako wątkotfórca zamelduję że buma została żaglówką. Jak będzie wiatr w plecy to pewnie spalanie 2/100.

https://i.imgur.com/uScyCu4.jpg

https://i.imgur.com/yw2QinY.jpg

Miałem wiele motocykli jak wiecie ale takiej szyby jak Airflow nigdy. Ustawienie znacznie poniżej linii wzroku a wokół kasku spokój jak nigdy. Szum opon i silnik przy 120kmh. Szok jak dla mnie - dobrze że można ją obniżyć jeszcze bo latem byłaby lipa z wentylacją. Szyba warta każdego cebuliona. Po pierwszej jeździe z nią - już nie widzę tego jaka ona brzydka i mało rasowa w wyglądzie :o

Zrobione pierwsze okoliczne jazdy w sezonie:

https://i.imgur.com/NnSBf2J.jpg

https://i.imgur.com/C5NLv3A.jpg

https://i.imgur.com/59Qlnir.jpg

Spostrzeżenie mam takie że pełnię dźwięku Akrap pokazuje jak się rozgrzeje po około 20km :dizzy: Jednak nadal nic nie przeszkadza w trasie. Oczywiście z db killerem jeżdżę.

A Wy wyciągneliście swoje Helgi z garaży?

Pozdrawiam
zimny


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.