Zaloguj się

View Full Version : Honda BF20 SRTU - outboard - odbudowa


ramires
26.06.2026, 11:28
Może nie do końca motocyklowo, ale robię własnie silnik zaburtowy.

Przyjechał do mnie z zablokowanym wałem.
Wszystko dębowo stało..

Pierwsza myśl, że zatarł go klient.

Odczekał sobie w kolejce i zacząłem go rozbierać.
Głowicy nie zrzucałem, świece wykręciłem i inspekcją patrzę a tam dobrze.
Rozrząd i zawory - ok.
Ściągam pokrywę paska aby dostać się do śruby wału z kołem magnesowym.
Chwila szarpania i puściło, odskoczyła tak samo dźwignia zmiany biegów.

Przekręcam po tym odblokowaniu wałem - idzie, miękko, co pełny obrót wału mam stukot dziwny... czarny scenariusz w głowie, że może jednak korba padła - w hondach jest tak to zrobione, również przemysłowych, że stopa korbowodu jest dosyć lekko kręcona, aby w razie W pierwsza puściła i nie robiła dalej bigosu.

Im dalej w las tym więcej drzew..

Sprawdzam, gdzie stukanie jest, idzie od przekładni kątowej - z jednej strony fajnie, z drugiej już excel w głowie ułożony, co ile kosztuje i... papieros w gębę i jazda ze spodziną.

Chwila walki i mam spodzinę ściągniętą.
Po drodze seria epitetów skierowanych zarośnięte śruby... udało się.

Śruba widać, że lepsze czasy ma już za sobą. Obsada wałka napędowego wytarta - piach
Zauważam również, że wałek zachowuje się jakby miał bicie.

Bicie wałka potem sprawdzę, nie mam jak za bardzo teraz tego zrobić, czujniki mam, ale brak mi uchwytu.

Rozbieram dalej, obsada wałka... mielonka, wszystko dębowo stoi, uszczelniacze wytarte.
Spuszam olej ze spodziny i mam gotowy zestaw na gorączkę sobotniej nocy - znaczy brokat amelinowy.

Otwieram od razu sekcję wodną, piaskownica, ale całość jest ok, wirnik widać, że świeży - serio.
Obudowa pompy bez śladów piachu - dobrze.

Wyciągam powoli bebechy.
Przez to, że prawie wszystko stoi ciężko idzie.

Rozebrane. Zębatka atakująca zmielona, odbiorcze o dziwo dobre. Główna i wsteczna jest ok, wyczyścić, są delikatne zadziory, ale to naprawdę nie jest zniszczone.

Tak czy siak, robię pełny serwis wszystkiego, części zamówione.

Wrzucę wieczorem zdjęcia i filmy :)


151314

151315

151316

151317

ramires
26.06.2026, 12:58
Układ wodny sprawny, szczelny, dostanie preparat do kamienia i jazda.

Co prawda wysokich lotów kamery inspekcyjnej nie mam, ale było widać wciąż ślady honu fabrycznego, co sprawia, że jest dobrze.

W weekend powinienem zrobić sobie cały serwis góry silnika.
Świeczki, gaźnik, filtry, cierpliwość...

Potrenuję kolejne preparaty przy okazji do czyszczenia.
Może pokuszę się o próbę kompresji dla świętego spokoju.

Silnik powiedzmy sobie szczerze - zaszczurzony, dawno nie widział serwisu.


151319

Mam nadzieję, że termostat będzie sprawny, nie widzi mi się zakładać OEM (są dobre zamienniki) bowiem koszt to 237 netto detal... :mur:
Bądźmy szczerzy, w sporej większości ceny sa odklejone od rzeczywistości...

Głupia anoda wewnętrzna to 77 netto... :mur:

151320

9-tka - 1100 netto :mur: - mam tylko nadzieję, że jego bicie to efekt łożyska
10-tka - 546 netto :mur:


151321

16-tka 315 netto :mur:

Typowe rzeczy jak oringi/uszczelniacze/uszczelki to tego nawet nie liczę.
Ale silnik jest zdecydowanie warty tego.

Melon
26.06.2026, 13:33
Wygląda ,że to też drogi sport w naprawach , a może Honda wszędzie się ceni

ramires
26.06.2026, 13:34
Ceny są podobne u reszty dużych graczy.

Najbardziej bolą naprawy skuterów wodnych/śnieżnych.

ramires
26.06.2026, 13:36
Ogólnie zrobię ten silnik tak jak trzeba i sprzedam.

Nie mam patentu, łodzi... więc na grzyba mi.

Natomiast muszę się z kimś dogadać aby go wsadzić na motorówkę i przetestować.

Melon
26.06.2026, 13:43
Panie przecie silnik to najważniejsze serce każdego ustrojstwa, kupisz lub zrobisz z desek krypę, a patent od Dzieja pożyczysz i ...skserujesz :D

ramires
26.06.2026, 13:44
Panie przecie silnik to najważniejsze serce każdego ustrojstwa, kupisz lub zrobisz z desek krypę, a patent od Dzieja pożyczysz i ...skserujesz :D

Dzieju jest zbyt grzeczny na to :haha2:

Ty, ale mam starą lodówkę, dorobić jakieś sterownie... :haha2:

JaTomek
26.06.2026, 13:50
Jak załatwisz narty to mam i na holowanie narciarza tylko KM może braknąć ;)

ramires
26.06.2026, 13:59
20 za mało, narciarz od 50-ciu dopiero

Melon
26.06.2026, 14:25
Dzieju jest zbyt grzeczny na to :haha2:

Ty, ale mam starą lodówkę, dorobić jakieś sterownie... :haha2:
...bojler gazowy [mam] i będzie turbo lodowobojarowy załamywacz czasoprzestrzeni :haha2:

pałeł
26.06.2026, 16:10
Dzieju jest zbyt grzeczny na to :haha2:

Ty, ale mam starą lodówkę, dorobić jakieś sterownie... :haha2:

jutro "pływadła" na odrze zdążysz ? https://festiwalgornejodry.pl/wydarzenie/zgloszenia-jednostek-xxvii-plywadel/

Dzieju
26.06.2026, 21:45
Ostatnio kładłem żywicę na sypialnianą nadbudówkę do T4, mogę Ci zrobić coś do czego przyczepisz......:)

ramires
26.06.2026, 22:09
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/57ee66ecfdc699ef08df0e447053b89e.jpg


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/f7d011b5625e9f1821ca890d6c8da68e.jpg

Zębatka atakująca

Wałek zdrowy główny, wałek zdawczy mógłby być lepszy https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/5bf5820ef9cc8fe812c1515450a2fd57.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/9956fe99ee393fb71c1b905a9538be22.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/b28b5c0b3e4863825e40ff8bb9da4153.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20260626/131ad6c8e286ad7e73c0b4b6e55367f1.jpg

Więc wielkiej tragedii nie ma poza wyżej wymienionymi wadami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

pałeł
26.06.2026, 23:51
gazeta bosch szlifierki :D

ramires
26.06.2026, 23:59
gazeta bosch szlifierki :D

Katalog szczotek i nie tylko w formie podkładki na biurko

Dubel
27.06.2026, 00:09
...

Natomiast muszę się z kimś dogadać aby go wsadzić na motorówkę i przetestować.

Beczka , beczka prawdę powie

ramires
27.06.2026, 00:33
Beczka , beczka prawdę powie

W beczce to najwyżej sobie chłodzenie sprawdzić i jak pracuje. Wierz mi, robię to zawodowo w pracy. Bez śruby i obciążenia to na świeżych jednostkach mogę sobie sprawdzać podczas okresowego przeglądu.

Mam mausera dodatkowo, tam postaram się zrobić lepszy test zanim pójdzie na łódź, ale mam już chętnego więc pod pełnym obciążeniem będę mógł go sprawdzić.

Dubel
27.06.2026, 07:24
U nas wszyscy testujemy w beczkach z śruba przed powrotem łodzi do wody , ostatnio ( w czerwcu) robiłem Mercury 40 HP i Evinrunde E-Tech.... Nie robię tego zawodowo tylko jako fuchy bo dużo przyjemniejsza i bardziej opłacalna praca niż grzebanie się np. w autach :)

ramires
27.06.2026, 09:39
U nas wszyscy testujemy w beczkach z śruba przed powrotem łodzi do wody , ostatnio ( w czerwcu) robiłem Mercury 40 HP i Evinrunde E-Tech.... Nie robię tego zawodowo tylko jako fuchy bo dużo przyjemniejsza i bardziej opłacalna praca niż grzebanie się np. w autach :)


Raz właśnie wyszło na wodzie, że silnik nie domagał i dlatego teraz wyczulony jestem

A jak wspomniałem będę mieć możliwość sprawdzenia do na motorówce to będzie idealny test :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dubel
27.06.2026, 13:55
Końcowego testu pod pełnym obciążeniem na wodzie nic nie zastąpi, znam osobiście przypadki gdzie godzinę po wodowaniu łódka lądowała z powrotem na przyczepie

ramires
27.06.2026, 14:26
Końcowego testu pod pełnym obciążeniem na wodzie nic nie zastąpi, znam osobiście przypadki gdzie godzinę po wodowaniu łódka lądowała z powrotem na przyczepie


Dubel

Odbudowuje ten silnik na handel
Ja daje gwarancje na to, co robię i dlatego tak podchodzę do tematu. Klienta ponownie chce widzieć dopiero na okresowym przeglądzie a nie wcześniej. Więc momentami wpadam w jakiś perfekcjonizm ale dzięki temu wiem, że silnik będzie dobrze służyć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

pałeł
27.06.2026, 16:33
Katalog szczotek i nie tylko w formie podkładki na biurko lepsze szczotki robi metabo i sa zamienne ale nie pamiętam które - sa które :D 3 mc byłem kiedyś narzędziowcem nawet :D