Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.02.2011, 19:07   #1
nicek27
 
nicek27's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Frankfurt/M
Posty: 987
Motocykl: Elefant 944ie
Przebieg: 54420
Galeria: Zdjęcia
nicek27 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 12 godz 4 min 21 s
Domyślnie Kawasaki Z1300 - prośba o kilka porad


Jako że transakcja kupna Kawy dobiega końca i już na dniach moto zawita do mojego garażu, mam kilka pytań co do jej serwisu.
Sprawę komplikuje mi to, że moto stało niejeżdżone od nie wiadomo kiedy, ponoć coś koło 7-8 lat. To, że do wymiany są wszystkie płyny, opony, przewody hamulcowe itd. wiem. Mam tylko problem co do kilku rzeczy.
Nigdy nie miałem do czynienia z wałem kardana.. Czy tam też należy się wymienić olej, czy jest niby wieczny jak to niby w niektórych autach? Czy jeśli już, to poza olejem powinno się w nim jeszcze coś wymieniać/serwisować? Mam na myśli jakieś uszczelniacze/uszczelki/simmeringi?
Czy przy pierwszym odpalaniu zadbać o jakieś lepsze smarowanie silnika? Przykładowo zalać do każdego z cylindrów po 5-10ml oleju i pokręcić chwilę rozrusznikiem przed odpaleniem czy olać to i dać silnikowi samemu się "nasmarować"?
Olej w przednim zawieszeniu na pewno kwalifikuje się do wymiany, ale co z uszczelniaczami? Jeśli dobre zostawić, czy lepiej wymienić przy okazji? Wiadomo moto złapało trzydziestkę i raczej jestem pewny, że od nowości niczego tam nie ruszano..
Acha, przebieg to 40800.

Dla ciekawych fotki niekompletnego moto (reszta części w domu):

__________________
Cagiva Elefant 944ie - jedyne co się może popsuć podczas jazdy to pogoda!
nicek27 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.02.2011, 19:43   #2
tomekc
 
tomekc's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Tuchów / Redditch
Posty: 615
Motocykl: nie mam AT jeszcze
tomekc jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 17 godz 22 min 59 s
Domyślnie

Olej w kardanie oczywiscie do wymiany, nie ryzykowal bym zakladanai tych samych uszczelniaczy (po co robic robote 2 razy, skoro mozna raz a dobrze). Gazniory widac zdjete, trzeba by je na pewno wyczyscic, przeregulowac -zagladnij do zbiornika paliwa, mzoe sie okazac do czyszczenia. Jesli slnik nie byl zakonserwowany i obracany regularnie (a pewnie nie byl) to moze z pierscieniami byc cienko............Ale co by nie zapeszac -oby nie bylo. Cyknal bym po troszke oleju silnikowego do kazdego gara, i poobracal najlepiej kluczem nasadowym zeby sie rozrowadzilo. A potem juz tylko niech sie dzieje wola nieba.........
__________________

tomekc jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 02:24   #3
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

W przekładni należy wymienić olej oraz uszczelniacze oraz upewnić się, że istniejące tam ewentualnie odpowietrzenie jest drożne (piszę ewentualnie bo nie wiem czy tam jest; jeśli jest, to powinno być drożne). Tak zwany "kardan" jest bezobsługowy pod warunkiem, że jest odpowiednio zdystansowany. Jeśli nikt tam nie grzebał to obstawiam, że jest poprawnie zdystansowany i lepiej tego nie ruszać. Bądź jednak wyczulony na jakieś ewentualne dźwięki lub wibracje z okolic obudowy przekładni.

W ogóle wymień wszystkie gumowe elementy odpowiedzialne za jakiekolwiek uszczelnianie. Te w zaciskach też...

Obejrzyj cały wał, zweryfikuj stan łożysk z przegubach Kardana. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ich zdatności - wymieniaj. Broń się przed uszkodzeniami tego drogiego w naprawie przeniesienia napędu jak tylko umiesz.

Istnieje ryzyko że pierścienie przyłapała rdza. Nalej nafty do cylindrów. Jest rzadka, penetruje. Nie zaszkodzi a pomóc może. Przed odpaleniem zmień oczywiście olej na nowy.

CBX'em to nigdy nie będzie, ale i tak fajnie mieć R6 w garażu .

Jeden angol połączył 2 takie silniki i ma teraz Kawasaki Z2300 V12.

PS: było bite? O ile mnie pamięć nie myli Kawa poszła w przednie lampy typu "kwadratowe telewizorki" .
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!


Ostatnio edytowane przez wieczny : 14.02.2011 o 02:48
wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 09:21   #4
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 4 godz 41 min 57 s
Domyślnie

Witam,

Piękna rzecz, absolutny klasyk motocyklizmu - pogratulować
Odnośnie kardana - koniecznie przesmaruj smarem z MoS2 wszystkie wielowpusty na wale i krzyżaku, po ich uprzednim oczyszczeniu oczywiście. Te elementy przy braku smarowania lubią się mocno zużywać. Dystansowanie kardana jest tak naprawdę na przekładniach 1) kątowa przy wyjściu ze skrzyni na wał i 2) przekładnia wtórna przy kole. Jak nikt tam wcześniej nie grzebał to powinno być ok, tylko przy wymianie uszczelniaczy nie pomieszaj tam nic z podkładkami dystansowymi. Wał sam w sobie ma kompensację długości wynikającej ze skoku wahacza, na połączeniach wielowpustowych. Powodzenia w ożywianiu monstrum
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 09:45   #5
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 13 godz 2 min 29 s
Domyślnie

Piękna bestia... przed odpaleniem, spuściłbym stary olej, przepłukał jakimś tanim minerałem i zalał odpowiednim olejem jaki zaleca producent. W ogóle, to zanim zaczniesz coś robić warto poszperać w necie i znaleźć jakieś forum poświęcone temu motocyklowi i dowiedzieć się co piszą użytkownicy, jakie słabe punkty posiadał ten model na które trza zwrócić uwagę.. Na pewno przed odpaleniem zdjąć pokrywę zaworów i pomierzyć luzy i pomierzyć kompresje. To, że stal parę lat nie musi świadczyć, że wszystkie uszczelniacze puszczą, aczkolwiek jeśli masz czas, fundusze i chcesz to zrobić na pipeczkę, to warto by było je wymienić. Grunt aby wał był ok i łożyska na wale, no i rozrząd ... jest się czym pobawić.
__________________

Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 12:11   #6
nicek27
 
nicek27's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Frankfurt/M
Posty: 987
Motocykl: Elefant 944ie
Przebieg: 54420
Galeria: Zdjęcia
nicek27 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 12 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Tyle dobrze, że moto stało w suchym, ciepłym garażu. Tak jak mówicie najpierw spuszcze olej i zaleje jakiś tani tymczasowy. Cylindry pozalewam naftą, tylko co później? Pokręcić na sucho potem z tą naftą normalnie odpalać? Najpierw chce uruchomić silnik. Jeśli będzie w porządku, odpali itd. wtedy wezmę się za konkrety takie jak wymiany wszystkich pierdółeczek, gumeczek itd. Serwisówke już mam.
Co do tej lampy to zgadza się, jest inna. Tak samo i kierunki. Od Z1000 pochodzą prawdopodobnie.
__________________
Cagiva Elefant 944ie - jedyne co się może popsuć podczas jazdy to pogoda!
nicek27 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 12:18   #7
Marcin.111
 
Marcin.111's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Podkarpacie
Posty: 401
Motocykl: raczej juz nie bede mial
Marcin.111 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 7 godz 1 min 39 s
Domyślnie

Bardzo ładna sztuka. Tak z ciekawości z jakiego kraju i za ile ja wydarłeś Jak by tak człowieka było stać to bym całą kolekcje zrobił ale narzazie można pomarzyć
Marcin.111 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 12:48   #8
nicek27
 
nicek27's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Frankfurt/M
Posty: 987
Motocykl: Elefant 944ie
Przebieg: 54420
Galeria: Zdjęcia
nicek27 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 12 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin.111 Zobacz post
Bardzo ładna sztuka. Tak z ciekawości z jakiego kraju i za ile ja wydarłeś Jak by tak człowieka było stać to bym całą kolekcje zrobił ale narzazie można pomarzyć
W Niemcowni całkiem przypadkiem się o niej dowiedziałem podczas rozmowy z kumplem z pracy. Aktualnie jestem na Zachodzie i zdecydował się ją sprzedać. Czekam na telefon od żeby jechać i dogadać cenę. Póki co jeszcze nic nie wiem. Będę chciał ją wydrzeć jakoś tanio, bo gość widać jakiś dziwnie niekumaty.. Do tego jest ogrom rzeczy do zrobienia i wiadomo, że trzeba to stargować.
__________________
Cagiva Elefant 944ie - jedyne co się może popsuć podczas jazdy to pogoda!
nicek27 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 12:48   #9
Roger
 
Roger's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Świdwin
Posty: 43
Motocykl: RD07a
Przebieg: 60000
Galeria: Zdjęcia
Roger jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 6 godz 35 min 3 s
Domyślnie

Przed spuszczeniem starego oleju zastosowałbym płukacz silnika (polecam VALVOLINE Engine Flush). Szlamu i osadów w kanałach przez taki czas mogło się tam trochę odłożyć - problem tylko w tym, że silnik musi na takim starym oleju zmieszanym z tym środkiem popracować parę minut. Więc może zastosować to do "tymczasowego oleju" jak wspomniał nicek27.
Roger jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2011, 20:41   #10
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 956
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 12 godz 43 min 16 s
Domyślnie

Pozwolę sobie na taki mały Of top.
Znajomy ma takiego, tylko że hamerykana, a`la goldłing. No wiecie głębokie fotele, oparcia, radio, CB, itd, itp. 420 kg. Ooo, takiego: http://www.bikez.com/pictures/kawasa...ager%20XII.jpg
Od roku "nieruchomość". Już się poddał i chce sprzedać. A jeździł ładnie.
Piszę, bo może ktoś lubi dłubać.
Koniec.
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
kawasaki z 1300


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kawasaki KLR 650 zbychu 750 Inne - dyskusja ogólna 18 15.12.2013 19:41
Albania - kilka informacji praktycznych/prośba o pomoc sharma Trochę dalej 3 09.06.2013 13:35


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.