Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07.04.2013, 15:24   #1
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,666
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 59 min 30 s
Domyślnie Maroko w maju wypożyczonym samochodem. Co warto zobaczyć?!

Przejrzałem właśnie wątki dotyczące Maroka.
Niestety nie znalazłem żadnego dotyczącego ogólnych informacji (co zwiedzić, co zjeść, jakie ceny itp.).
Dodatkowo większość wątków to relacje, które skupiają się na trasach off, a mnie interesuje coś, co będę mógł przejechać osobówką.
W Maroku będę pierwszy raz i ograniczam się do wiedzy dostępnej w necie.
W związku z tym mam kilka pytań:

  • Planujemy być na miejscu 10 dni. Wstępna trasa, którą sobie zaplanowaliśmy wygląda tak: http://maps.google.pl/maps?saddr=Nie...7&sz=9&t=m&z=8
    Może z jakichś względów nie ma ona sensu, lub możecie zaproponować coś ciekawszego. Chcemy poczuć klimat Maroka, nie nastawiamy się na autostrady, drogie hotele i europejskie restauracje.
  • Może kojarzycie jakiś festiwal lub ciekawe wydarzenie między 15 a 25 maja?
  • Jaką walutę zabrać ze sobą. Doczytałem się, że najlepiej Euro. Może lepiej wypłacać z bankomatów? Czy to prawda, że trzeba mieć potwierdzenie wymiany waluty, żeby ponownie ją wymienić?
  • Jak planować trasę? Chodzi mi o średnie prędkości, jakość dróg itp.
  • Jak wygląda kwestia mandatów? Kontrole są częste? Mandaty są wysokie? Trzeba dawać w łapę? Jeśli tak, to ile?
  • Doczytałem się, że z noclegami nie ma żadnych problemów. Nas interesują miejsca, w których będzie łóżko, pościel i jakaś łazienka. Czy faktycznie znajdziemy takie miejscówki bez problemów? Może macie jakieś wskazówki? Ile trzeba liczyć za nocleg dla 4 osób?
  • W tanich hotelach jest pościel, czy brać śpiwory?
  • Możecie polecić atrakcje lub zwyczaje które są całkowicie odmienne od europejskich? Mam na myśli możliwość spania na dachu w hotelu, zjedzenia w restauracji ryby kupionej osobiście w porcie lub odwiedzenie łaźni miejskich (za weryfikację już wymienionych będę wdzięczny).
  • Nastawiamy się na jedzenie ze straganów i bazarów. Oczywiście znalazłem sporo ostrzeżeń. Jak to jest w praktyce? Gdzie się stołujecie?
  • Problemy żołądkowe to norma? Brać jakieś wynalazki z Polski czy kupować na miejscu?
  • Jakich potraw koniecznie spróbować?
  • No i najważniejsze: alkohol Faktycznie nic tam nie można kupić w rozsądnej cenie? Brać ze sobą z Polski?
Z góry dzięki za wszelkie uwagi, rady i pomysły
Poncki jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.04.2013, 23:58   #2
Hanka
 
Hanka's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Kraków
Posty: 76
Hanka jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 15 godz 7 min 39 s
Domyślnie

Halo Poncki,
Sprawdź festiwal róż w miejscowości Kelaa Mgouna co rok jest w maju. Jest na co popatrzeć

Osobiście Maroko nie istnieje dla mnie bez plaży. Z Tiznitu macie bardzo blisko do Legziry (w stronę Sidi Ifni). Plaża przecudna, zwłaszcza gdy nad nią polatać na paralotni, a lot w tandemie łatwo zorganizować w Sidi Ifni.



Nieco dalej na południe jest Plage Blanche:



Zjawiskowe miejsce, ale trochę Wam może być nie po drodze.

Więcej nic nie piszę bo się nie znam, a tu jest dość znawców Maroka o imponującej wiedzy .

Pozdrawiam
Hanka

_____________________________________
To, co nazywam mną, jest jak pudełko ukryte w drugim pudełku...
Hanka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.04.2013, 11:46   #3
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,666
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Hanka, dzięki za odzew

Zapoznam się z miejscówkami i mam nadzieję, że uda się je odwiedzić.
O festiwalu róż słyszałem i też jest w planach.
Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś sugestie to daj znać bo chwilowo wątek dosyć niemrawo się rozwija
Poncki jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.04.2013, 16:11   #4
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Na pewno samochodem musicie odbić z Boulmalne Dades na północ, w wąwóz Dades, asfalt bez zastrzeżeń. Podobnie z Tinghir. To masz opisane w moim wątku ostatnio.

I jeszcze piękna droga asfaltowa, która odbija na północ pomiędzy Skoura a Quarzazate i wiedzie do Demnate. Góry - mniam. Foty stamtąd wkrótce
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 11:09   #5
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,666
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Dzięki Jagna, w weekend to ogarnę.
Większość relacji dotyczy offa i ciężko to przełożyć na nasze potrzeby.
Postaram się wypisać konkretne miejsca i może wtedy coś mi się rozjaśni.
Poncki jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 11:49   #6
makaron
 
makaron's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 85
Motocykl: 990 adv
makaron jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 4 godz 18 min 44 s
Domyślnie

Moim zdaniem można też odbić ok 40 km na północ od Errachidii drogą P21 - jest tam malownicza droga wzdłuż przełomu rzeki Ziz przy której znajduje się Tunel Legionistów / Tunel Zaabal. Droga jest świetnej jakości, motocyklem pięknie się cięło, do tego super widoki wkoło i w dole...

pozdrawiam
__________________
Ride it like you stole it!
makaron jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 12:33   #7
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,666
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Dzięki, dzięki

Wszystko notuję i jutro postaram się złożyć do kupy.
Poncki jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 12:49   #8
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

  • Może z jakichś względów nie ma ona sensu, lub możecie zaproponować coś ciekawszego. Chcemy poczuć klimat Maroka, nie nastawiamy się na autostrady, drogie hotele i europejskie restauracje.
W miastach pchajcie się w dzielnice gdzie nie ma białasów - najfajniej. Na próby wyłudzenia uśmiech i pokiwanie głową, to działa i widzą, że nie jesteście typowymi turystami z biura. Widać, że zwiększa to ich szacunek do Was i otwierają się mocniej, bardziej po ludzku zaczynają gadać. To też ludzie są i widzą zestrachanych, przede wszystkim tupet i pewność siebie się liczy. Bez przesady oczywiście



  • Może kojarzycie jakiś festiwal lub ciekawe wydarzenie między 15 a 25 maja?
  • Jaką walutę zabrać ze sobą. Doczytałem się, że najlepiej Euro. Może lepiej wypłacać z bankomatów? Czy to prawda, że trzeba mieć potwierdzenie wymiany waluty, żeby ponownie ją wymienić?
Chyba nie ma wielkiej różnicy czy bankomat, bank czy konik. Ja nie zauważyłem przynajmniej

  • Jak planować trasę? Chodzi mi o średnie prędkości, jakość dróg itp.
  • Jak wygląda kwestia mandatów? Kontrole są częste? Mandaty są wysokie? Trzeba dawać w łapę? Jeśli tak, to ile?
Mandaty - dostaliśmy dwa na Saharze zach, polismeni ustawiają się w przykrym miejscu i czekają na zagraniczne tablice. Swoich nie trzepią. Zero tolerancji, puste rondo, kilometr w każdą stronę pusto, stoi znak stop, ja WOLNO podjeżdżam, tak z 5kmh na godzinę i przejeżdżam ten stop, za rondem wyskakuje pała i wlepia mandat za 500dirhamów - udało sie stargować z 700, gadki dalej nie było. To samo w tym samym czasie 3 innych z zagranicy, miejscowi nie zatrzymywani.

  • Doczytałem się, że z noclegami nie ma żadnych problemów. Nas interesują miejsca, w których będzie łóżko, pościel i jakaś łazienka. Czy faktycznie znajdziemy takie miejscówki bez problemów? Może macie jakieś wskazówki? Ile trzeba liczyć za nocleg dla 4 osób?
Hotel o niskim standardzie 3-5Eu za głowę, nie hostel, w Marakechu 5 Eu za hotel w ścisłym centrum. To jeśli chodzi hotele, bo mieszkać możesz gdzie chcesz

  • W tanich hotelach jest pościel, czy brać śpiwory?
Jest pościel ew. koce

  • Możecie polecić atrakcje lub zwyczaje które są całkowicie odmienne od europejskich? Mam na myśli możliwość spania na dachu w hotelu, zjedzenia w restauracji ryby kupionej osobiście w porcie lub odwiedzenie łaźni miejskich (za weryfikację już wymienionych będę wdzięczny).
Wszystko prawda, polecam łaźnie - na wioskach taniej i bez tłumów

  • Nastawiamy się na jedzenie ze straganów i bazarów. Oczywiście znalazłem sporo ostrzeżeń. Jak to jest w praktyce? Gdzie się stołujecie?
Zero problemów. Żarcie smaczne, tanie, świeże. To w europie jest syf a nie tam.

  • Problemy żołądkowe to norma? Brać jakieś wynalazki z Polski czy kupować na miejscu?
Ja nie miałem problemów żadnych, ale może mój układ trawienny już jest przyzwyczajony do różnych warunków

  • Jakich potraw koniecznie spróbować?
Wszystkich W Rif znajdziecie taki specyfik który dodatkowo wzmocni doznania

  • No i najważniejsze: alkohol Faktycznie nic tam nie można kupić w rozsądnej cenie? Brać ze sobą z Polski?
piwko 1,5-3Eu, za 0,33l wóda nawet nie wiem tak drogo, wino najbardziej się opłaca chyba ze 40dirhamów za butle, ale wyborne, szczególnie z okolic Meknes.
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 13:45   #9
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 4 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Misza Zobacz post
Jak wygląda kwestia mandatów? Kontrole są częste? Mandaty są wysokie? Trzeba dawać w łapę? Jeśli tak, to ile?

Mandaty - dostaliśmy dwa na Saharze zach, polismeni ustawiają się w przykrym miejscu i czekają na zagraniczne tablice. Swoich nie trzepią. Zero tolerancji, puste rondo, kilometr w każdą stronę pusto, stoi znak stop, ja WOLNO podjeżdżam, tak z 5kmh na godzinę i przejeżdżam ten stop, za rondem wyskakuje pała i wlepia mandat za 500dirhamów - udało sie stargować z 700, gadki dalej nie było. To samo w tym samym czasie 3 innych z zagranicy, miejscowi nie zatrzymywani.
Serio Mam zupełnie inne odczucia: wyprzedzanie puszki na ciągłej przez kilka moto tuż przed policją, nam pomachali a gościa w samochodzie (miejscowy) zatrzymali. Nie mieliśmy żadnych problemów z mundurowymi, mimo, że jest ich duuuużo, mają nowoczesny sprzęt (bmw R1200gt, GoldWingi, LandCruisery, radary laserowe). Szczególnie dużo patroli się czai przy autostradzie, raczej trzeba uważać. Generalnie jest sporo policji, ale nie zauważyłem, żeby się czepiali zagramanicznych, właśnie odwrotnie...cóż widocznie różnie bywa....
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg DSC_6425.jpg (494.5 KB, 0 wyświetleń)
Typ pliku: jpg DSC_6431.jpg (304.1 KB, 0 wyświetleń)
__________________
Afra - jedyna, wierna kochanka!!!!
Pożegnane bez żalu: 990S, 690R, DR650SE, XF650
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2013, 13:51   #10
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,666
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Misza, to się nazywa konkret
Poncki jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Ukraina - Co warto zobaczyć Poncki Przygotowania do wyjazdów 22 20.04.2016 00:46
Mazury - co warto zobaczyć? deftones Przygotowania do wyjazdów 5 20.06.2013 20:15
Maroko - gdzie warto jechać electro Przygotowania do wyjazdów 1 09.04.2013 11:01
Macedonia - co warto zobaczyć. Może Korab? Poncki Przygotowania do wyjazdów 15 20.07.2012 17:23
Grecja...Turcja..co tam warto zobaczyć z siodła Afryki??? kamek Umawianie i propozycje wyjazdów 12 15.07.2008 13:01


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.