Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.02.2021, 18:20   #1101
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Nynek Zobacz post
Niestety muszę potwierdzić, to co pisze lotnik, jeżeli dom nie będzie energooszczędny to cały zamysł niskotemperaturowego systemu ogrzewania nie sprawdzi się. W dobrze zaizolowanym budynku przy ogrzewaniu podłogowym, pomimo całkowitego wyłączenia pompy temperatura w ciągu dnia w domu powinna się utrzymywać, co najwyżej o 1 - 2 stopnie może być spadek. Wylewka jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła, ciepło także jest zakumulowane w każdej rzeczy meble itp.
Na podstawie wpisów autora wątku typu, że przy oknach wieje można stwierdzić, że dom jest po prostu nie szczelny, do tego partactwo przy elewacji, a gwoździem do trumny pewnie jest nieprawidłowa izolacja płyty podłogowej i mamy efekt w postaci rachunków za prąd. Dom nie utrzymuje ciepła to pompa śmiga cały czas na dużych obrotach i tu jest klucz do wysokich rachunków. Stawiam 0,5 l na stół, że to pompa tak zżera prąd z uwagi na powyższe? Cosigliero przyjmujesz zakład? Twoje tematy naprawdę są wartościowe i szacunek dla Ciebie, za opisywanie faktów takie jakimi są. Czytam wszystkie wątki z ciekawością.
Oczywiście że stawiam. To nie jest tak że pompa mi działa cały czas, okna przewiewne są 2 w tzw salonie z kuchnią. Przewiewne oznacza że zamiast mieć 0.94 jak pozostałe mają 2 i są uszczelnione szczotkami jak zawieje to szczotka nie trzyma tak jak guma. Spadek temperatury, w czasie dnia jest wzrost temperatury przez okna na południe. W lecie musiałem zasłaniać w czasie dnia rolety bo było za gorąco a po zasłonięciu był przyjemny chłód. Nawet przy minus 15 temperatura nie spadała w tempie który powodowałby pracę pompy non stop. Faktem jest że miałem 2 lub 3 razy alarm o zbyt wysokim ciśnieniu tłoczenia, ale faktem jest też że zakres działania pompy to od iluś tam plus do -20. Może ustawienie histerezy na 1 stopień jest zbyt małe i lepiej zrobić 2 stopnie. Pisałem też że jest licznik pracy sprężarki i co mam mu nie wierzyć ? A on podaje całkowitą pracę, od zamontowania w ilości 555 godzin obecnie 566 czyli przez 3 dni pracowała jakieś 11 godzin a przez styczeń 155 godzin czyli średnio dobowo około 3 godzin. Gdzie tutaj widać działanie cały czas, jeżeli coś źle liczę to proszę mnie skorygować. Nie będę polemizował co do ścian ale płyta podłogowa litości, wyklejone zagęszczone obłożone xps. Flaszka stoi i czeka ale jak będziemy weryfikować?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 18:29   #1102
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bigboykr Zobacz post
Wracając do dwóch taryf - Consi, w tej instalacji CO masz jakiś bufor wody? Jeśli tak to ile litrów?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
Jest bufor w sumie 300 litrów , 100 odpowiada za grzanie podłogówki a 200 za podgrzewanie wody. Woda jest grzana przepływowo, nie ma zasobnika w którym woda jest podgrzewana.
W każdej sekcji jest wmontowana grzałka która można wykorzystać jak będzie np -40 i przydałoby się podgrzać pomieszczenie.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 3C4EE696-E2CD-44A9-9243-11FE1ABAFA57.jpg (735.5 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 09826247-4705-4F73-9B53-5B82C52E511C.jpg (615.8 KB, 20 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 18:49   #1103
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Przy 100 litrach bufora CO to faktycznie dwustrefowa taryfa może nie dać oczekiwanych rezultatów.
Czy przepływem z bufora do sekcji też czymś możesz z osobna sterować?
Tak, przy G12 mógłbyś zwiększyć na pompie temperaturę CO w godzinach 13-15, potem gdzieś w nocy, czy nad ranem... Ale nie potrafię ocenić, czy by to miało sens...
U mnie bufor jest większy (choć nie z powodu pompy, po prostu jest tu również grzanie słońcem) i pompę sobie ustawiłem w godzinach 13-15 plus 5 powyżej krzywej, potem, od 20tej +2, od 22 znów plus 5. W pozostałych godzinach wg krzywej. W ten sposób pompa pracuje z większą mocą tylko w drugiej taryfie. W pierwszej wg potrzeb (wychłodzony dom, mega silny wiatr itp).
Po przemyśleniu wydaje mi się, że w tej chwili mógłbyś olać kwestię taryfy prądu. Nie ma sensu tego męczyć w kontekście FV i uczenia się zachowania domu i możliwości sterowników systemów pompy czy ogrzewania.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 19:22   #1104
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Panowie, przestańcie się czepiać tej pompy. Najprawdopodobniej ona grzeje tak jak powinna. To ciepło ucieka przez podłogę, ściany, okna. Ciekawe jak jest strop i poddasze docieplone bo zdjęć tych przegród Consi nie wstawiał, ale jak robiła to ta sama ekipa to można się domyśleć. Do tego dochodzą jeszcze mokre ściany bo partacze przybili styropian do OSB. A jak wszyscy wiemy wyjście w mokrym sweterku na mróz grozi hipotermią
Podobnie jest z każdym paliwem. Jak palimy węglem i otwieramy okna w zimie to musimy więcej węgla do pieca wsypać
Gdzieś jest na forum jeszcze wątek o wilgoci w garażu i są tam rady żeby dziury w nim wycinać to wentylacja będzie lepsza, g.... to da jak nie będzie zaizolowany to wentylacja nie pomoże Celowo napisałem „dziury” bo dziura o otwór niepotrzebny
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 19:45   #1105
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Lotniku drogi, nikt nie neguje Twoich racji.. a już na pewno nie ja, bo do pięt Ci nie sięgam
Pompy się czepiamy trochę, bo być może jej nieoptymalne używanie powoduje znacząco większe zużycie prądu niż potrzeba.
Swoją pompę też potrafię źle ustawić i zużycie prądu mam na niej razy dwa.... trochę mi zajęło jej ustawienie i dopasowanie do G12, żeby było i oszczędnie i ciepło. A problemów z izolacją nie mam właściwie żadnych (dwie uszczelki do wymiany, ale bez większego wpływu na całość).

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 20:03   #1106
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Być może trzeba inaczej ustawić krzywą grzewczą, tego w pompie nie potrafię bo grzeję gazem i tam mam wszystko obcykane.
Weź pod uwagę ze Consi ma fotowoltaikę i z tego co pamietam dość dużej mocy, a dom jest mały w dodatku szkieletowy czyli powinien być niskoenergetyczny. Niestety zużywa wszystko co wyprodukuje i jeszcze dopłaca sporo więcej niż ja płacę rocznie za dwa razy większy dom, drugi garaż, i dość spore oświetlenie ogrodu. Nie mam taryfy dziennej i nocnej bo nie chce mi się dostosowywać.
Powyżej koledzy podają zużycie prądu przez pompę dla sporo większych domów.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 20:14   #1107
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Masz rację. Ciepło spieprza, ale wydaje mi się, że aż za bardzo. Dlatego czepiam się tej pompy, bo sam wiem, jak bardzo można to zepsuć.
Krzywa grzewcza to jedno. Ale jeszcze trzeba sobie to dopasować do pory dnia. W Panasonicu mam krzywą grzewczą (jedną), ale na każdy z dni tygodnia mogę sobie ustawić chyba 5 lub 6 stref, gdzie tą krzywą mogę podnosić i obniżać +-5 stopni. Do tego jest jeszcze kilka innych opcji...
U Marka najlepiej byłoby faktycznie dać subliczniki na pompę i wentylację. Można wtedy oceniać co i jak.
Osobiście najbardziej obstawiałem, że to stacja do auta bierze znacznie więcej niż podaje... Ale chyba byłem w błędzie.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 20:32   #1108
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Być może mam syndrom płyty fundamentowej i nie potrafię pewnych rzeczy zrozumieć. Mam dane zużycia pompy, w domu nie jest zimno, jedynie mógłbym się czepiać tego że przy niskich temperaturach było nawiewane do domu było chłodniejsze niż temperatura w pomieszczeniu. No ale na sterowniku ustawiono 20 stopni, przy -20 musiała pracować grzałka której nie potrafię oszacować. Kolega @lotnik wymaga aby zmienić ściany i ekipę partaczy. Nie mogę pojąć z czego wynika tak duże zużycie skoro twarde dane mówią o godzinach pracy i nie ma tutaj pola na dywagacje a może było ich więcej, jako argument słyszę ucieczkę ciepła przez ujowe ściany. Ściany odpowiadają chyba z jakiś procent tej ucieczki nie wiem czy okna nie mają większego wpływu na ucieczkę. Za chwilę się okaże że w zasadzie zbudowałem sobie jurtę i dlatego tak dużo prądu zużywam. Pokazałem czarno na białym wszystkie składniki zużycia w twardymi danymi. Jedyną teorią jest dla mnie sposób liczenia zużycia prądu dla pompy oraz wentylacji mechanicznej. Czy usłyszałem coś konkretnego, nie jak mantrę słyszę o domu zbudowanym przez partaczy.
Tak zdaję sobie sprawę że domu są różne ale nawet wybudowane obok się ie z tych samych materiałów mogą przynosić drastycznie różne wyniki dotyczące kosztów eksploatacji. Będę prosił kolegę @bigboykr o ten amatorski sprzęt przynajmniej się dowiem jak bardzo ujowe są te ściany.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 20:41   #1109
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Napisałem Ci .

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 20:44   #1110
RAVkopytko
 
RAVkopytko's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Kamieniec Wrocławski
Posty: 3,125
Motocykl: XT660Z-konik garbusek
Przebieg: Ł
RAVkopytko jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 55 min 28 s
Domyślnie

Consi,póki Grzejesz i jest zimno na dworze,Weź kamerę termowizyjną,ona prawdę Ci powie.
U mnie jetst 25 porothermu + 15 cm styropianu arbet-expert,fundamenty w rynience XPS 10cm,dach/25cm wełny.
150 mkw z garażem i kotłownią,w styczniu poszło nie całe 200 m3 gazu CWU + CO. Średnio jest 22 st.

Płytę fundamentową jak,czym Masz zaizolowaną termicznie?
__________________
Stary nick: Raviking GSM 505044743
Żądam przywrócenia formuły "starego" Forum AfricaTwin......
RAVkopytko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.