Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.09.2023, 08:57   #11
qbaRD07


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Szczecin
Posty: 695
Motocykl: Tenere 700
qbaRD07 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 1 godz 6 min 49 s
Domyślnie

W zeszłym roku zmieniłem kominek z płaszczem na klasyczny.
Kominek z płaszczem grzał kaloryfery co prawda ale bardzo marnie, w stosunku do ilości wsadu.
Sam kominek był ledwie ciepły, więc i w pomieszczeniu kominkowym nie było specjalnie ciepło.
Kominek klasyczny oddaje ciepło zdecydowanie bardziej.
qbaRD07 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 10:20   #12
Rafał_RD
 
Rafał_RD's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2018
Miasto: KLI
Posty: 225
Motocykl: RD07, CRF1000
Rafał_RD jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 19 godz 47 min 0
Domyślnie

Mam kominek z płaszczem wodnym podpięty do podłogówki, jest to dodatkowe źródło ciepła, podstawowym jest gaz.
Celowo kupiłem kominek mniejszy niż zapotrzebowanie w KW na dom, żeby się nie "dusił". Kominek podpięty jest do tego samego sterownika co piec gazowy. W kotłowni są jakieś sprzęgła, wymienniki, żeby w razie "W" miał gdzie oddać nadmiar ciepła, idealnym dodatkiem do tego byłby bufor, ale nikt mi wtedy nie doradził a hydraulikiem nie jestem. Jeśli zabraknie prądu lub temperatura będzie za wysoka, włącza się chłodnica kominka z zimną wodą z sieci.
W domu mieszkamy 10 lat, instalacja działa ok, dom (podłogówki) nagrzewają się równomiernie, paląc w domu kilka godzin przez dzień podłogówki oddają ciepło przez większą cześć nocy.
Kominek jest usytuowany w salonie , nic się nie wykurza itp. komin ma przekrój 200mm.
Jednak gdybym drugi raz budował dom chyba bym zrezygnował z takiego rozwiązania ze względu na koszty związane z instalacją, czyli wszystkie te sterowniki, sprzęgła, pompki, które 10 lat temu kosztowały około 15K.

W drugim domu mam kominek z DGP, jest to jedyne źródło ciepła w tym domu, kominek z marketu, rozprowadzenie stalowymi izolowanymi kanałami, turbina z allegro. Bardzo wydajne źródło ciepła, szybko nagrzewa dom. Z minusów - wysusza powietrze, dystrybuuje kurz, słyszalny szum.
Kominek w tym domu użytkuję 15 lat
Rafał_RD jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 17:44   #13
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

Witam miałem kominek z DGP i po dwóch sezonach przebudowałem na kominek z płaszczem wodnym zestawionym z buforem 500 l. Powodem przebudowy było:
1. Notoryczne zapalenie krtani mojej córki spowodowane suchością powietrza po przebuowie jak ręką odjąć.
2. Regulacja ciepła, przy DGP jak ostrzej zapalisz to masz upał, jak delikatnie to nie dogrzewa wszystkich pomeiszczeń. Przy płaszczu wodnym normalna regulacja na kaloryferach
3. Ekonomicznośc, przy płaszczu wodnym dużo mniej spalam opału
4. Ciepła woda użytkowa


Dużo w tym układzie daje bufor, bezpieczeństwo, reguluje temperature - wyrównuje i dystrybuuje ciepło dobre kilka godzin po wygaszeniu ognia.
Układ na normalnych grzejnikach nie podłogówka.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 20:57   #14
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 27 min 26 s
Domyślnie

Kol Matjas to że Wam nie działa to nie znaczy że to jest reguła znam dużo ludzi którzy są zadowoleni zwłaszcza jak ropa i propan poszły do góry zakładałem różne od firmowych i samorobek z buforami jak było miejsce lub bez ale zawsze z podstawową automatyką (przepustnica pompa) i z schładzaniem do podlogowek i grzejników . Tańsze jest tyłko chyba ogrzewanie z piecem na zagazowanie drzewa np atmos (chyba najlepszy) . Sam mam 23 letni Olsztyn na wszystko i puki nie posika się nie zmieniam na nic.
.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 21:02   #15
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

U mnie płaszcz wodny w kominku zrobił z kominka utylizator opału a nie kominek, którym zagrzeję dom.
Wiecznie usmolony z uebana na brązowo szybą. Taczka drewna spalona a efekt cieplny marny. wywaliłem to na złom i kupiłem Jotul s80 suchy .
teraz spalam wiadro drewna i jest dużo cieplej, nie chcę nic innego.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 21:20   #16
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 27 min 26 s
Domyślnie

Kol Widmo 80 to Miałeś ujowo zmontowane.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 21:25   #17
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Kol Widmo 80 to Miałeś ujowo zmontowane.
Albo jakiś dziadowski wklad.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.09.2023, 21:32   #18
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Mam suchego jotula którym grzeje dom 230m od 12 lat, kominek ma w tej chwili 23 lata. Nie ma żadnych problemów.
Widziałem i słyszałem o paru wkładach mokrych gdzie się nie paliło bo komora nie była w stanie się wygrzać. Nie chce mi się wnikać dlaczego tak było. Jeśli są przypadki gdzie pali się świetnie to cieszę się Waszym szczęściem.
Oby trwało jak najdłużej.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.09.2023, 07:11   #19
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Nie paliło się dobrze w mokrym, bo wkład wodny, zabierał ciepło z paleniska i je wychładzał a drewno, aby dobrze sie odgazowało, potrzebuje wysokiej temperatury.
Cała filozofia.
Teraz szyb praktycznie nie czyszczę bo wszystko wypala się na biały popiół, który wybieram z pół wiaderka, raz na 2 miesiące.
Pewnie miałem ch..wy wkład, do tego ch..wo zamontowany

Inna sprawa to kominki z płaszczem wodnym, ale umieszczonym ponad paleniskiem. To moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie i w to bym może poszedł w przyszłości.

Jednak ja lubie prostotę- proste zawsze działa.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.09.2023, 11:11   #20
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Jakieś 15 lat temu, na etapie budowy, przygotowałem dodatkowe "kominy wentylacyjne" pod grawitacyjne DGP. Kominek Laudel narożny z lewą szybą chyba 12-14KW/teraz coś jak Laudel Compact/ w centralnej części domu. Szyba główna wychodzi wprost na salon a boczna na część kuchenno-jadalną /kratki "nawiewne" są również dwie - przód i lewy bok/, plecy kominka to ściana łazienki gdzie z rozmysłem nie izolowałem na tym odcinku komina a izolacja wystartowała dopiero od płyty nad parterem, w łazience pod umywalkami jest schowana wyczystka kominowa. Powietrze doprowadzone z zewnątrz pod "chudziakiem" rurą fi200. Kanałami "wentylacyjnymi" ciepło grawitacyjnie rozprowadzone jest do dwóch pokoi na poddaszu + hol/korytarz poddasza. Wszystko działa "bez prundu" czyli stanowi prawdziwą alternatywę na wypadek "W". Dwa sezony testów pozwoliły potwierdzić, że zimą da się komfortowo przeżyć w 100% na tym rozwiązaniu /oczywiście pozostaje problem C.W.U/ ale upierdliwość rośnie proporcjonalnie do mijających lat - człowiek nie młodnieje a kolejne wyjeban... się z koszem klocków pod drewutnią skutecznie uwydatnia zalety podstawowego, gazowego ogrzewania. Nie chcę nikogo zniechęcać ale trzeba temat dokładnie przemyśleć. Mnie, awaryjnie udaje się zagrzać "prawie" cały dom, na dole salon+kuchnia+łazienka a na poddaszu dwa pokoje /niedogrzana zostaje sypialnia na dole - to akurat super bo powyżej 19 spać nie idzie -, jeden pokój na górze + druga łazienka poddasza/. Ostatnimi laty zapalam na Wigilię i od innego święta, czasami dogrzewałem w okresach przejściowych ale odkąd jest PV+klima z szybkim grzaniem to nawet wtedy mam na kominek i salonową kotłownię wyjeb...ne. Gdybym drugi raz chatę dziergał to obok podstawowego c.o /gaz lub PC/ pewnie też kominek w opisanym wydaniu bym popełnił ale teraz już wiem, że raczej dla spokoju ducha /niewątpliwie niezależne, alternatywne ogrzewanie daje komfort psychiczny i subiektywne poczucie estetyki "rodzinnego ogniska"/.
Ps. Osobiście, wraz z upływem lat coraz bardziej lubię, jak za mnie sterownik dbając o utrzymanie zadanej temperatury, sam odpala piec gazowy a ciepła woda w "cudowny sposób" leci z kranu. Kumpel, który jest zdeklarowanym "dusigroszem" a dodatkowo ma swój spory kawałek lasu, przez cirka 61 lat "pożycia" zarzekał się, że jemu nie przeszkadza latanie do piwnicy w celu dołożenia do pieca i oto nagle w zeszłym tygodniu obok węglowo-drzewnego "kopciucha" zawisł kondensat Beretty. Jak Cena Czyni Cuda tak i Wiek Wymaga Wyrzeczeń/Wydatków.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kominek Hajduk Volcano- padło łożysko ArtiZet Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 10 31.05.2022 14:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.