Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Uklad paliwowy i wydechowy

Uklad paliwowy i wydechowy Montaż i demontaż baku, kraników , gaźników, , tłumiki , filtry powietrza i paliwa, linki, pompy paliwa elektryczne i podcisnieniowe, ustawienia gaźnika, poprowadzenie przewodów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.11.2008, 17:58   #1
Pretor
 
Pretor's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: stolyca
Posty: 75
Motocykl: F 800 GS
Pretor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 24 min 45 s
Domyślnie Wtrysk i układ wydechowy.

O ile mogę to zadam pytanie nie dotyczące bezpośrednio AT. Myślę jednak że za chwilę jak wyjdzie nowy model (mam nadzieję) to temat powróci jak bumerang.

Motocykl ma wtrysk i układ wydechowy z katalizatorem.

Pytanie.

1. Co jeśli wleję benzynę ok 80-90 oktanów co zapewne producent nie zaleca a co może mnie spotkać w dalekich krajach? Jest duża szansa, że spalę katalizator. Czy moto powie stop?

2. Czy zmieniając układ wydechowy na taki który nie ma katalizatora to coś zmienię? Czy komputer widząc kiepskie paliwo zwyczajnie powie STOP.

3. Co się dzieje z sondą lambda która jest przed katalizatorem w momencie wymiany na akcesoryjny wydech bez katalizatora?
Pretor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 19:42   #2
kudlacz
 
kudlacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 677
Motocykl: Black Man Wheel 800 gs
kudlacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 23 godz 41 min 37 s
Domyślnie

Musisz jechać do serwisu BMW to ci w kopmuterku ponastawiają mapy zapłonów dla niższych oktanów, lub chyba bmw ma czujnik spalania stukowego i sam se pozmienia, ale nie wiem......... wiem tylko że w "starych motocyklach" (AT) nie trzeba nic robić.
__________________
dakar noir
kudlacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 20:09   #3
Pretor
 
Pretor's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: stolyca
Posty: 75
Motocykl: F 800 GS
Pretor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 24 min 45 s
Domyślnie

F800GS ma z założenia możliwość jazdy na 91 oktanowej benzynie. Przełącza się automatycznie. Nie wiem jednak co będzie jak oktany jeszcze spadną.
Pretor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 20:22   #4
Izi
 
Izi's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Wrocławia na wschód bardziej
Posty: 416
Motocykl: RD03, RD04, 2xRD07, RD07A
Przebieg: okrutny
Izi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 1 godz 20 min 51 s
Domyślnie

problemem nie będzie (no trochę będzie) mniejsza liczba oktanowa tylko benzyna
nowe sprzęty przystosowane są do bezołowiowej w "dzikich" krajach lub ostępach z dala od głównych szlaków dostaniesz ołowiową, może niektórzy pamiętają u nas kiedyś też taka była, a to zapcha Ci cały katalizator i go stopi
natomiast wywalając sondę lambda sprzet zacznie palić paliwo jak będzie chciał, zawsze pali więcej, cholera nie wiem dlaczego no chyba że w serwisie przeprogramują moduł
__________________
Robert "Izi" Africa
Izi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 21:29   #5
zombi


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1,155
Motocykl: exc 250 2T :)
zombi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 12 godz 15 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Izi Zobacz post
natomiast wywalając sondę lambda sprzet zacznie palić paliwo jak będzie chciał, zawsze pali więcej, cholera nie wiem dlaczego
Chyba dlatego że, komputer nie mając danych z sondy przełącza się na mapę awaryjną, taką uniwersalną, a uniwersalne tzn. do niczego- bo do dupy też szukasz czegoś odpowiedniego.

Kiedyś w BMW jak ściemniałem coby sobie pojeździć. Kolo opowiadał, że sprzedali GS1200 do Kaliningradu, Moto wrócił na przegląd to układ paliwowy miał zasyfiony prawie jak ropą i jeździł. Obawiam się tylko że GS 1200 adventure to nie GS800
zombi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 21:34   #6
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Wymieniasz tylko wydech zakładając akcesoryjny bez katalizatora ( Akrapowić ma patent na dostawy do BMW ale i fajny ma dżwięk oprócz tego)
Sondy się nie rusza bo nie ma potrzeby.
W przypadku wystąpienia zbyt niskiej liczby oktanowej występuje
spalanie stukowe ( dzwonienie w silniku zwane błednie dzwonieniem zaworów)
Można go zniwelować dodając (PbC2H2)2 czyli czteroetylek ołowiu
Specyfik można jeszcze kupić na stacjach benzynowych jako smarowidło
do gniazd zaworowych starych konstrukcji samochodowych.
Specyfik zapobiega wypalaniu się gniazd a jednocześnie jest jest srodkiem przeciwstukowym.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ar...zeciwstukowych
Gdyby specyfiku nie było nie należy gwałtownie przyspieszać oraz należy
jeżdzić na niższych biegach nie obciążając silnika. Jeśli wie się jak, to w jakimś stopniu pomoże również opóźnienie zapłonu

1. Co jeśli wleję benzynę ok 80-90 oktanów co zapewne producent nie zaleca a co może mnie spotkać w dalekich krajach? Jest duża szansa, że spalę katalizator. Czy moto powie stop?
( spadnie moc silnika - zapchasz katalizator http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktor_katalityczny)
Składa się z cieniutkich rureczek ( ołów będzie się odkładał i się nie wypali )
Zawsze można go jednak wywalić


2. Czy zmieniając układ wydechowy na taki który nie ma katalizatora to coś zmienię? Czy komputer widząc kiepskie paliwo zwyczajnie powie STOP.

Możesz jeżdzić na zwykłej ołowiówce ale nie podniesiesz LO ( liczba oktanowa)
W przypadku beznadziejnej berbeluchy komputer może przejść w tryb awaryjny. Jak zresetować to nie wiem.
( pytania do serwisu). Najlepiej komputera sie pozbyć


3. Co się dzieje z sondą lambda która jest przed katalizatorem w momencie wymiany na akcesoryjny wydech bez katalizatora?

Nic się nie dzieje bo wkrecona jest w kolano , którego nie wymieniasz.
Gdyby ci się jednak stare znudziło lub zardzewiało - nowe ma otwór z gwintem w który wkręcasz sondę. Sonda niestety we wtrysku musi być
bo http://pl.wikipedia.org/wiki/Sterownik_wtrysku
http://www.infosamochody.pl/art,id_m...dny-detal.html
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 21.11.2008 o 11:30
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 22:01   #7
Pretor
 
Pretor's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: stolyca
Posty: 75
Motocykl: F 800 GS
Pretor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 24 min 45 s
Domyślnie

Dzięki Panowie. Wszelka wiedza tylko na tym forum.

Franz to ja ostatnio do Ciebie dzwoniłem w sprawie Dakara. Jak widzisz kupiłem coś innego.
Pretor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 22:35   #8
AdaM72
 
AdaM72's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: gdzie?
Posty: 131
Motocykl: ?? tak, to niewykluczone ale dokładnie to nie pamiętam
Przebieg: tak
Galeria: Zdjęcia
AdaM72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 5 godz 52 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Izi Zobacz post
dostaniesz ołowiową, może niektórzy pamiętają u nas kiedyś też taka była, a to zapcha Ci cały katalizator i go stopi
ke? Zatruje chyba? A to polega na zablokowaniu centrów aktywnych katalizatora a nie fizycznym zablokowaniu przepływu przez wkład (no chyba, że wyjątkowa berbelucha się przydarzy gdzie po drodze). Stopnienie to na mój gust całkiem rzadki przypadek (zwłaszcza, że nowoczesne wkłady ceramiczne mają temperaturę topnienia coś koło 2000°C (czyli ze cztery stówy wyższa niż stali). Skutkiem trafienia katalizatora będzie wzrost zawartości „niedopalonych” składników spalin, które ogólnie określa mianem „toksycznej emisji”. Nooooo.... Na Kamczatce to pewnie problem – ani chybi zara wulkanom katalizatory pozakładają, żeby nie emitowały...A ołowiowa benzyna to cięższa znaczy...? Znaczy balast taki?
Cytat:
Napisał Izi Zobacz post
natomiast wywalając sondę lambda sprzet zacznie palić paliwo jak będzie chciał, zawsze pali więcej, cholera nie wiem dlaczego no chyba że w serwisie przeprogramują moduł
Eee tam..... Awaryjnie można wywalić sondę lambda a w jej miejsce wstawić stosowny rezystor, zwłaszcza regulowany (potencjometr znaczy). A jak się tego nie zrobi, to może (podkreślam – może) się zdarzyć, że kompjuter zgupnie do reszty i trza się będzie w gniazdo diagnostyczne stosownym sprzętem powpinać. Jeżdżenie z ogłupiałym kompjuterem to porażka. Da się, ale relaks to nie jest. Awaryjnie można rozłączyć akumulator, ale teraz nowe sprzęty mają pamięć nieulotną, co przecież zaletą jest, nie?
Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
(PbC2H2)2 czyli czteroetylek ołowiu.Specyfik można jeszcze kupić na stacjach benzynowych jako smarowidło do gniazd zaworowych starych konstrukcji samochodowych.Specyfik zapobiega wypalaniu się gniazd a jednocześnie jest jest srodkiem przeciwstukowym
Franz, zmień źródło informacji, bo ktoś Ci nałgał. Organicznych związków ołowiu w otwartym obrocie nie ma, bo to jest silna trucizna. Z równym powodzeniem możnaby sprzedawać cyjanek potasu dla galwanotechników-amatorów. To co sprzedają w tych flaszczkach w CPNach to na ogół roztwór związków potasu, manganu i jeszcze paru innych metali, które działają tak jak napisałeś ale znacznie gorzej niż niegdyś Pb(C2H5)4 (bo właśnie taki jest jego wzór).
Cytat:
Napisał Pretor Zobacz post
1. Co jeśli wleję benzynę ok 80-90 oktanów co zapewne producent nie zaleca a co może mnie spotkać w dalekich krajach? Jest duża szansa, że spalę katalizator. Czy moto powie stop?
Patrz wyżej. Istotne czy masz czujnik spalania stukowego.
Cytat:
Napisał Pretor Zobacz post
3. Co się dzieje z sondą lambda która jest przed katalizatorem w momencie wymiany na akcesoryjny wydech bez katalizatora?
Nic, bo opór sondy zależy od zawartości tlenu w spalinach. A poza tym, tak w zasadzie to sam sobie odpowiadasz: najpierw jest sonda a potem katalizator.
__________________
#8 W podpisach nie warto pisać byle czego. Tylko same mądrości.
#5 A jak się komu nudzi to niech sobie coś w Świątyni poczyta.
AdaM72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 22:45   #9
Pretor
 
Pretor's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: stolyca
Posty: 75
Motocykl: F 800 GS
Pretor jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 24 min 45 s
Domyślnie

Wniosek z tego chyba taki że katalizatora nie ma co wywalać. Myślę, że w 80% da się kupić min. 91 oktanów bezołowiową. Jeśli nawet wleje coś gorszego to do następnej stacji dojadę. Ogólnie nie ma paniki. Jeśli nawet katalizator z lekka zacznie szwankować (o ile się nie zapcha co chyba jest mało realne) to zbytnio na sondę lambda nie będzie miało wpływu skoro jest przed katalizatorem. Gorzej z emisją spalin ale to w sumie nie problem.
Pretor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.11.2008, 22:53   #10
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Katalizator nalezy wywalić jadąc do Afryki, Rosja , Bliski Wschód
a i na Ukrainie nie wiadomo co Ci wleją.
Katalizatora nie da rady przepłukać. Raz zalejesz ołowiówką i jest pozamiatany.

(PbC2H2)2 jako tzw. płyn przeciwstukowy dodawany do benzyny samochodowej i lotniczej. Sam czteroetylek ołowiu jest silną trucizną, wywołującą w zatruciu ostrym zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (majaczenia i inne).
oparłem sie na tym źródle http://www.kryminalistyka.wortale.net/art.php?art=52
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 20.11.2008 o 23:04
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wtrysk w Afryce Wojak Układ elektryczny i zapłonowy 104 05.05.2012 20:41
zawór wydechowy w pierwszym cylindrze everybike Silnik, sprzęgło, skrzynia 19 04.04.2012 10:12
Wtrysk i 800ccm QrczaQ Wszystko dla Afryki 46 25.09.2008 11:09


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.