Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.08.2019, 11:26   #1
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie sterowanie oświetleniem

mam mały rebus do rozwiązania, może ktoś coś podpowie.
na rysunku punkty świetlne oznaczone jak żarówka na schemacie. Pod wiatą są to kostki led, wzdłuż chodnika jeszcze nie kupione, ale normalne jakieś słupki czy coś.
problem mam taki, że chciałbym zautomatyzować to oświetlenie.
a) niech się nie włącza w dzień w ogóle (czyli jakiś zmierzchowy...)
b) niech sekcja przy chodniku włącza się na 3-4 h wieczorem a potem wyłącza na noc
c) całość powinna dać się włączyć po wejściu na chodnik od strony domu
d) całość powinna się włączyć czasowo po dojechaniu samochodu w okolice wiaty, dojazd jest wyłącznie z lewej strony rysunku - pewnie wstawić trzeba PIR, ale jak to zrobić, żeby ewentualnie nie włączone słupki przy chodniku też włączyć? Nie chciałbym też, żeby wiatę uruchamiał człowiek czy pies...

no jakoś nie mogę sobie tego poskładać.

szkic_sytuacyjny.jpg
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 11:49   #2
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Punkty a-c: wydaje mi się to do ogarnięcia bo wystarczy zastosować czujnik zmierzchu + czasówka do sterowania oświetleniem chodnika + czujnik ruchu osobny dla chodnika.

Jeśli chodzi o wiatę to raczej nie czujnik PIR bo każdy samochód/osobe/psa jadący drogą będzie ci łapał a musiałby byc to system odczytu RFID, który by czytał naklejkę na samochodzie.
Jak chcesz czujnik ruchu to musiałby być zamontowany tak, że łapał by tylko samochód na terenie wiaty, czyli w momencie wjeżdżania do wiaty. I ten czujnik ruchu również sterowałby oświetleniem chodnika.
Schemat mogę ci narysować jak znajdę chwilę.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 11:58   #3
Afro_BAU
Był Fafruk- jest po ludzku


Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: Augustów
Posty: 462
Motocykl: RD04
Afro_BAU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 dni 9 godz 21 min 16 s
Domyślnie

Zasilanie całości musi być w pierwszej kolejności puszczone przez zmierzchowke. Potem rozbite na sterownik (najlepiej zegar astronomiczny). Jak chcesz włączać wiatę? ( Tylko z ruchu czy na stałe tez?) Może bariera podczerwieni na słupkach wjazdowych? A na załączanie chodnika wyłączniki schodowe lub bistabilne.
__________________
Nie oglądaj się za siebie bo ci z przodu ktoś zajebie.
Afro_BAU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 13:19   #4
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Wiata raczej z ruchu od samochodu plus z ruchu jak wchodzi się z chodnika.
Załączanie całości mógłbym zrobić na pilota, moduł wykonawczy razem z pilotem kosztuje ~150 zł.
RFID nie mogę nic znaleźć, co by miało parę metrów zasięgu :/
Łukasz - własnie o schemat mi chodzi, bo nie umiem logicznie tych obejść wykoncypować.
Zmierzchówka --> Czasówka strefy chodnik --> załączenie całości od samochodu lub wejścia na schody --> załączenie/wyłączenie całości na chama --> czasówka strefy wiata.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 13:30   #5
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 750
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 1 godz 20 min 59 s
Domyślnie

Czy przed wiatą masz bramę?

Jeśli jest brama w jakiejś automatyce, to sygnału można by użyć do podświetlenia wiaty przy otwarciu lub przy zamknięciu rozłączać obwód (strefę) tak, aby czujnik ruchu nie wykrywał samochodów, czy ulicznych przechodniów.

Ostatnio edytowane przez Lis : 21.08.2019 o 13:37
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 14:11   #6
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

nie ma bramy, wjeżdża się z ulicy.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 14:22   #7
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
Wiata raczej z ruchu od samochodu plus z ruchu jak wchodzi się z chodnika.
Załączanie całości mógłbym zrobić na pilota, moduł wykonawczy razem z pilotem kosztuje ~150 zł.
RFID nie mogę nic znaleźć, co by miało parę metrów zasięgu :/
Łukasz - własnie o schemat mi chodzi, bo nie umiem logicznie tych obejść wykoncypować.
Zmierzchówka --> Czasówka strefy chodnik --> załączenie całości od samochodu lub wejścia na schody --> załączenie/wyłączenie całości na chama --> czasówka strefy wiata.
Jeżeli wiata z ruchu samochodu i na wejście osoby z chodnika to czujnik ruchu zamontowany na ścianie od strony drogi i patrzący w kierunku końca wiaty/chodnika wewętrznego tak aby łapał od granicy wiata/chodnik miejski. Wg. mnie najprostsze rozwiązanie. Czyli jak przekroczysz granicę wiaty to wtedy złapie cię czujnik ruchu i włączy oświetlenie.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 14:35   #8
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Na szybko:

Masz sterowanie oświetleniem chodnika poprzez zmierzchówkę i czasówkę, czyli punkty a i b.
Masz punkt C czyli włączanie lampy z czujnika ruchu jak ktoś wejdzie na niego. Ważne aby prawidłowo ustawić czujnik zmierzchu w czujce ruchu aby działał dopiero jak się ściemni.

Masz punkt D, czyli zapala się wiata jak wjedziesz samochodem lub wejdziesz w obszar działania czujnika w wiacie.

Wazne będzie zamocowanie czujników ruchu aby wychodząc z wiaty wejść w zasięg czujnika z chodnika.

Sprawdzę ci jakie rozwiązanie mam w firmie bo nam łapią anteny z około 10m. Używam kart ale z tego co wiem to można też było wybrać rozwiązania z naklejką.

PS: Zrobiłem błąd bo chciałeś aby zaplała się całość. Trzeba czerwone kable pociągnąć od czujek do obu lamp ale wtedy nie będzie działać samo zapalanie lampy na chodniku przez czasówkę+zmierzch. Zapal się wtedy całość podświetlenie tj. wiata i chodnik. Trzeba oswietlenie chodnika sterować przez dwa przekaźniki. Wtedy da się oświetlenie chodnika odseparować od wiaty dla obwodu czasówka+ zmierzch.

To będzie tak:

photo upload

Wtedy jak zastosujesz przekaźniki to czujnik zmierzchu+ czasówka włączy tylko oświetlenie chodnika, a czujnik ruchu chodnika i czujnik ruchu wiaty włączy całość oświetlenie tj.: chodnik i wiatę.

Ostatnio edytowane przez lukasz_vip : 21.08.2019 o 14:57
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 15:18   #9
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

o kurde. na trzeźwo nie rozbiorę
to może na początek kupię sprzęt:
1xzmierzchówka
1xczasówka
2xczujka ruchu

tylko z tymi przekaźnikami muszę pokminić, bo większośc urządzeń zintegrowana jest (czujka + przekaźnik)
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2019, 15:41   #10
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Nie jestem elektrykiem, więc fajnie jakby na to rzucił okiem elektryk. Ja to bardziej taka złota rączka, która robi sobie w domu podobne instalacje.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.