Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.06.2021, 09:02   #951
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał maly Zobacz post
Dzisiaj kumpel przyjechał pogadać o fundamencie pod trackera. Wyliczyli mu że
pod panele o pow. 6x4 m musi mieć 8 m sześciennych betonu. Policzyłem że to będzie około 18 ton. Kumpel twierdzi że tracker da mu 80 procent więcej od stacjonarnych paneli. Szwagier ma już na dachu panele czeka tylko na uruchomienie. I co myślicie że nasi politycy zostawią w spokoju kumpla i szwagra?
24m2 to 12 lub 14 paneli zależy jakiej wielkości.
Tracker w naszych szerokościach geograficznych daje odpowiednio:
- względem południa i kącie 30-40st - więcej o 25% energii
- względem wschodu i zachodu i kącie 30-40st - więcej o 40% energii
Do sumy całości, trzeba skalkulować w.w beton, konstrukcję, elektronikę, siłowniki oraz aku. I dopiero wtedy określić całość opłacalności danej konstrukcji.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 10:19   #952
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,662
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 11 godz 16 min 0
Domyślnie

Powyższe z trakerem nie opłaca się zupełnie. 80 % to duuuużo za dużo wyliczone.
Dziś i do końca roku tzn ze statusem prosument i biorąc pod uwagę niekończące się podwyżki za prąd opłaca się instalacje na dachu kłaść. I czym więcej prądu zużywamy tym szybciej się zwróci. Umowy w tym roku podpisywane będa z operatorami na zasadzie prosumenckiej i ich zapisy obowiązywać będą przez 15 lat.

Ostatnio edytowane przez muszel72 : 08.06.2021 o 10:24 Powód: grzechota
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 10:46   #953
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Tak jak kolega pisze, oplacalnosc dzialajacych juz instalacji, i tych uruchomionych w tym roku pozostaje bez zmian przez najblizsze 15 lat. U mnie wyliczenia wychodzily podobnie, zwrot kosztow nastapilby w ciagu okolo 7 lat, wiec kolejne 8 byloby na plusie, a pozniej juz wg nowych zasad. Czyli inwestycja wciaz oplacalna… o ile za rok, dwa znowu cos sie nie zmieni.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 11:05   #954
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,801
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 52 min 53 s
Domyślnie

Czym więcej prądu zużywamy tym prędzej się zwróci Przecież mamy być energooszczędnie i walimy styropiany 25cm na ściany.

Nie rozumiem tej ekologii
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 11:17   #955
Dandi
 
Dandi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Paprykarz-City neighborhood
Posty: 123
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dandi jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 4 godz 34 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał GregoryS Zobacz post
Tak jak kolega pisze, oplacalnosc dzialajacych juz instalacji, i tych uruchomionych w tym roku pozostaje bez zmian przez najblizsze 15 lat. U mnie wyliczenia wychodzily podobnie, zwrot kosztow nastapilby w ciagu okolo 7 lat, wiec kolejne 8 byloby na plusie, a pozniej juz wg nowych zasad. Czyli inwestycja wciaz oplacalna… o ile za rok, dwa znowu cos sie nie zmieni.
No właśnie co do tego nie mam pewności. Biorąc pod uwagę, że w tym kraju wszystko jest możliwe i idąc na emeryturę nie możesz zakładać, że za jakiś czas nie zostaniesz z 30% wyliczonej przez ZUS kwoty, to jak mogę wierzyć komuś kto mówi, że przez 15 lat zapisy dotyczące prosumentów nie ulegną zmianie? Chyba jednak odpuszczę sobie temat i pozostanę przy swojej taryfie. Średnio rachunki mam na 250-300 zł za dwa miesiące, więc tragedii nie ma.
Dandi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 11:18   #956
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,662
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 11 godz 16 min 0
Domyślnie

Mieszasz dwie kwestie. Zwrot oraz eco.
Ja zasilam, ogrzewam, oświecam dom tylko PV. Spina mi się z małą nawiązką 10 kW na dachu. Nie mam pompy, gazu, węgla, peletu, innych dupsów. Zatem czym więcej zużywam tym szybciej się zwraca.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 11:40   #957
kanuj


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: LPA-LU
Posty: 134
Motocykl: nie mam AT jeszcze
kanuj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 39 min 14 s
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?v=6oMPv_-lx4c


Ostatnio edytowane przez Novy : 08.06.2021 o 12:12 Powód: Film yt w oknie
kanuj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 11:46   #958
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,796
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 41 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dandi Zobacz post
No właśnie co do tego nie mam pewności. Biorąc pod uwagę, że w tym kraju wszystko jest możliwe i idąc na emeryturę nie możesz zakładać, że za jakiś czas nie zostaniesz z 30% wyliczonej przez ZUS kwoty, to jak mogę wierzyć komuś kto mówi, że przez 15 lat zapisy dotyczące prosumentów nie ulegną zmianie? Chyba jednak odpuszczę sobie temat i pozostanę przy swojej taryfie. Średnio rachunki mam na 250-300 zł za dwa miesiące, więc tragedii nie ma.
Ja przyjąłem założenie że z ZUSu nic nie zobaczę. Co nie zmienia mojego pozytywnego nastawienia do paneli. Co mógłbym zrobić z tą nadwyżką finansową, grać na giełdzie, włożyć na lokatę( niech rośnie) ? Niech sobie leży i dopóki nie sprawia kłopotów to dobrze. Teraz nadchodzi dla mnie czas który nazwałbym optymalizacją, co można zmienić, usprawnić aby zwrot nastąpił szybciej. Zastanawiam się czy zmiana sprzedawcy, taryfy coś by urwała z tego kawałka tortu zawłaszczonego przez operatora. Co do dotacji i odliczeń na które się unia składała, to są też moje pieniądze i chyba lepiej jak ja je przepiję a nie jakiś kootas z rzondu.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 12:10   #959
Dandi
 
Dandi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Paprykarz-City neighborhood
Posty: 123
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dandi jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 4 godz 34 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Ja przyjąłem założenie że z ZUSu nic nie zobaczę. Co nie zmienia mojego pozytywnego nastawienia do paneli. Co mógłbym zrobić z tą nadwyżką finansową, grać na giełdzie, włożyć na lokatę( niech rośnie) ? Niech sobie leży i dopóki nie sprawia kłopotów to dobrze. Teraz nadchodzi dla mnie czas który nazwałbym optymalizacją, co można zmienić, usprawnić aby zwrot nastąpił szybciej. Zastanawiam się czy zmiana sprzedawcy, taryfy coś by urwała z tego kawałka tortu zawłaszczonego przez operatora. Co do dotacji i odliczeń na które się unia składała, to są też moje pieniądze i chyba lepiej jak ja je przepiję a nie jakiś kootas z rzondu.
Pewnie myślałbym podobnie, gdybym był w takim miejscu swojego życia, że nie mam zobowiązań finansowych, a kasa na koncie rośnie i nie ma co z nią zrobić, bo w zasadzie wszystko co potrzebne już się ma. Niestety na karku jest jeszcze kredyt hipoteczny i nadmiarową gotówkę wolę przeznaczyć na jego nadpłatę, żeby obniżyć sumę odsetek. Niskie stopy procentowe też kiedyś się skończą.
Co do paneli to moim zdaniem idea magazynowania energii skutecznie odstraszy inwestorów z uwagi na wyższy koszt wejścia w to rozwiązanie i wyższe koszty utrzymania. Do tej pory słabym ogniwem instalacji fotowoltanicznych były inwertery, reszta w zasadzie się nie psuła. Teraz dojdą akumulatory, które co kilka lat trzeba będzie wymieniać.
Dandi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2021, 13:25   #960
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,662
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 11 godz 16 min 0
Domyślnie

Dandi, bo jak ludziska oszczędzają 1kpln przy zakupie instalacji wartej np 20 kpln i montują słabego chinola to się psują. Firma, w której pracuję montuje również instalacje od ok 9 lat. Nigdy żaden inwerter się nie popsuł ale warunkiem jest nie montować byle czego.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.