Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Rama, zawieszenia, napęd

Rama, zawieszenia, napęd Montaż i demontaż łańcucha, zębatek, zawieszenia przedniego i tylniego, centralki i bocznej podstawki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje łancuchów, podnóżki, półki.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.11.2010, 20:25   #51
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lukasz_vip Zobacz post
Małe wyjaśnienie:
Do 96r zakładali USD 43mm, potem WP 50 EXTREME, potem były USD 45mm i USD 48mm w ostatnich latach ;]
Także dokładnie w LC4 to było kilka zawieszeń USD ;]
To ja może naprostuję: USD w 620 enduro to WP USD 40mm (ośka 17mm, "stare" mocowania zacisku"), w wersjach SC, ADV, i pierwszych ('99) 640 klasyczne WP 50 extreme (ośka, mocowanie j.w.), potem WP USD 43 (ośka 20mm, nowe mocowanie zacisku, półki 57/54), a jeszcze później WP USD 48 (ośka 26mm, nowe mocowanie, półki 60/54). UPDATE: w LC4 ADV '03 (i być może '02) oraz niektórych husabergach występuje WP48 z ośką 20mm (być może jeszcze jakichś katach, choć do tej pory nie spotkałem).
WP48 występują w 2 wersjach: jedno i dwukartridżowych. Te ostatnie pojawiły się ok. 2007, ale nie mam dokładniejszych danych od kiedy dokładnie i w których modelach. Wg. opinii są bardziej czułe, ale wymagają częstszego i bardziej czasochłonnego serwisu.

Same zawieszenia mogą występować w kilku wersjach (enduro, SM) na dodatek różniących się wnętrznościami i parametrami (n.p. skokiem) w zależności od modelu i rocznika. Lagi od SM z zaciskami 4t mają jeszcze inne mocowania zacisku. UPDATE: w fabrycznych SM z zaciskiem 4t są stosowane szersze półki (ok. 1 cm na każdą ze stron) - dot. tylko WP48 (w poprzednich nie było zacisków 4t).
Do każdego z tych zawiasów są inne półki (występujące w różnych wersjach na dodatek), do tego występują różne rozwiązania ograniczników i blokady kierownicy (tu uwaga, bo półki od LC4 DUKE II nie pasują pod endurowe 43).
Koła na poszczególne średnice osiek mają różne piasty (w ADV n.p. jeszcze inną bo bez wyjścia na ślimak - jak w EXC) i samymi łożyskami nie da się ich przerobić - trzeba wiercić.
Tutaj drobna uwaga: większość kół w LC4 (z wyjątkiem najnowszych) ma szerokość obręczy 1.6", podczas gdy w AT i podobnych jest 1.85" - różnica w ułożeniu opony jest dosyć znaczna (IMO na szosę obręcze kata są za wąskie jak na zalecane szerokości gum). UPDATE: LC4 ADV od któregoś roku maja obręcze 2.15" (LC8 ADV i 690 też) - potrafią pękać.
Są dostępne 3 rozmiary tarcz : 260, 300 i 320 mm, zaciski są takie same, różnią się adapterami mocującymi (nie ma fabrycznego adaptera do starych mocowań do tarczy 320), tarcze są w pełni przemienne.
Aby użyć zacisku 4t trzeba go zeszlifować i mocno zdystansować tarczę, aby nie właził w szprychy, oraz dorabiać mocowanie - przy SM (w półkach enduro, pod zacisk 2t), bo w enduro zwyczajnie brakuje miejsca pomiędzy tarczą a szprychami na taki zacisk. UPDATE: przy USD trzeba uważać z dystansowaniem, aby tarcza nie wlazła w goleń przy dobiciu zawieszenia. W fabrycznym SM z zaciskiem 4t (WP48) nie ma problemu, bo półki są szersze i jest sporo miejsca. W tym modelu jest też podkładka dystansująca pomiędzy tarczą a piastą (ok. 6mm).

Co do lag klasycznych to Marzocchi Magnum 50 (z Husek n.p.) to tam każda laga ma 2 niezależne regulacji (tłumienie i odbicie) w przeciwieństwie to WP Extreme 50 (tu każda laga od czego innego). Są pod ośki 20mm, mają jeszcze inne mocowanie zacisku (ale być może kompatybilne ze "starym" KTMowym - do sprawdzenia).
Są jeszcze Marzocchi Shiver (USD) 45 (ośka 20, półki 54/58) i 50 (ośka 25, półek nie znam) montowane w późniejszych huskach.
Piasty do husek występują w 3 wersjach: pod ośkę 15/20 (kwestia łożysk, ale do 25mm już się nie zmieści) i 6 śrub mocujących (mimo podobieństwa rozstaw inny niż w KTM), ośka 20+4 śruby mocujące i ośka 25+4 śruby mocujące
Wszystkie huski z zaciskami 2t mają takie same mocowania (oprócz magnum 45 dla fabrycznego SM - tam otwory montażowe w lagach są gwintowane).
Piasty przednich kół od husek są szersze i mogą być problemy z ich zmieszczeniem w zawiasach WP.

Trochę tego przewinęło mi się przez garaż, więc miałem okazję poczynić obserwacje.
Jeszcze zostało mi na sprzedaż zawieszenie WP 43 + tylny amorek z LC4 i przednie koło pod ośkę 17 mm, różne koła SM jakby ktoś reflektował.

pzdr, Adam

Ost. aktualizacja 13.02.2012

Ostatnio edytowane przez fxrider : 13.02.2012 o 12:44 Powód: aktualizacja danych
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.11.2010, 20:45   #52
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał BIAŁY Zobacz post
W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" spokojnie?
Marzocchi Magnum 50 jest lepsze do motocykla typu Africa czy Transalp
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.11.2010, 21:23   #53
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 13 godz 2 min 29 s
Domyślnie

Kilka danych
http://www.shocktech.co.uk/products/marzocchi/
__________________

Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.11.2010, 21:26   #54
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 22 min 21 s
Domyślnie

No i tu: http://www.marzocchi.co.uk/techinfo.html
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.11.2010, 19:10   #55
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 22 min 21 s
Domyślnie

Pewnie nie mam racji, ale w opisie tych Shiverow pojawia sie haslo cartridge, ktore kojarzy mi sie niemile duza iloscia zielonych papierkow przy serwisie.
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2010, 02:57   #56
e200g_
 
e200g_'s Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Bartoszyce
Posty: 366
Motocykl: RD07a, WSK 125, SH 125i ABS
e200g_ jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 13 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał samul Zobacz post
Pewnie nie mam racji, ale w opisie tych Shiverow pojawia sie haslo cartridge, ktore kojarzy mi sie niemile duza iloscia zielonych papierkow przy serwisie.
Niestety, masz rację.
__________________
...to jest wprost niezbyt mądre, ale w samym założeniu mądre.
e200g_ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2010, 11:57   #57
BIAŁY
 
BIAŁY's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: PRZEWORSK
Posty: 412
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
BIAŁY jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 23 godz 43 min 39 s
Domyślnie

A więc tak.
Za 200 zł kupiłem taki zawias
Zdjęcie016.jpg

Pochodzi on od HUSABERA rok 2002 średnica 48 mm.
Okazało się że półki są trochę krzywe, ale podobno można je jeszcze wyprostować.

Oczywiście pochodzą one od moto dużo lżejszego od mojej królowej. Dlatego pomimo, że jeszcze nie próbowałem jak się będą zachowywać pod tym ciężarem od razu pytam o możliwości wymiany sprężyn. A więc:
1. jak je dobrać?
2. czy dorabiać na zamówienie, a jeśli tak to gdzie?
3. Jakim oleum zalać na początek, żeby się nie zdziwić?

Z góry dziękuję za informacje.
__________________

1) Cztery koła poruszają ciało, a dwa duszę.
2) Szczury są jak ludzie, choć odwrotnie może być.
BIAŁY jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2010, 14:13   #58
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 13 godz 2 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał BIAŁY Zobacz post
A więc tak.
Za 200 zł kupiłem taki zawias
Załącznik 16381

Pochodzi on od HUSABERA rok 2002 średnica 48 mm.
Okazało się że półki są trochę krzywe, ale podobno można je jeszcze wyprostować.

Oczywiście pochodzą one od moto dużo lżejszego od mojej królowej. Dlatego pomimo, że jeszcze nie próbowałem jak się będą zachowywać pod tym ciężarem od razu pytam o możliwości wymiany sprężyn. A więc:
1. jak je dobrać?
2. czy dorabiać na zamówienie, a jeśli tak to gdzie?
3. Jakim oleum zalać na początek, żeby się nie zdziwić?

Z góry dziękuję za informacje.
Najpierw spróbuj zmienić olej na gęstrzy, jak nic nie da kombinuj ze sprężynami, ( jak do swojego KLV kupiłem progresy Hyper pro u Grandysów w Łodzi ) Hyperpro robi progresy chyba do większosci motocykli zatem chyba będą mieli i do Huska, po tch wymianach pokombinuj z ustawieniami (tłumienie odbicia i dobicia metodą prób i błędów) dalej to można jeszcze emulatory zmieniać http://www.racetech.com/HTML_FILES/EMULATORGV.HTML . Kolo na ADV.com zapodał zawias od CR 250 i po zmianie oleju, sprezyn i emulatorów twierdzi, że Afra prowadzi się zupełnie inaczej, zarówno w terenie jak i na asfalcie. Powodzenia.
__________________


Ostatnio edytowane przez Cibor klv : 12.11.2010 o 14:17
Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2010, 16:16   #59
kudlacz
 
kudlacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 677
Motocykl: Black Man Wheel 800 gs
kudlacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 23 godz 41 min 37 s
Domyślnie

I to wszystko będzie hamowało jedną tarczą?
__________________
dakar noir
kudlacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2010, 22:46   #60
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 13 godz 2 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kudlacz Zobacz post
I to wszystko będzie hamowało jedną tarczą?
RD 03 ma jedną tarczę i daje radę, a Biały jak chce w miarę hamować powinien zaopatrzyć się w tarczę o konkretnej średnicy i wykombinować adapter w celu odsunięcia zacisku. Oczywiście i tak na asfalcie będzie gorzej niż z dwiema oryginalnymi tarczami, zwłaszcza jak lata się z tobołami i pasażerem, ale jeśli lata się więcej offem i solo, to aż tak dużego znaczenia to nie ma.
__________________

Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.