Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.02.2024, 13:42   #791
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

To i Royal Enfield z sentymentu też... i wiele innych. No ale to miał być tylko przykład
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.02.2024, 13:20   #792
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Jak pewnie już kiedy pisałem (ale warto przypomnieć) moja taryfa elektryczna zapewnia mi tanie ładowanie (7,5 pensa za kWh) na stałe w godzinach 23:30 do 05:30 plus dynamicznie (po podpięciu samochodu) w ciągu reszty doby (każdy dynamiczny slot to też 7,5p/kWh dla całego domu ). Do momentu gdy nie zamontowałem baterii (czy jak Wy go tam nazywacie magazynu energii) było wszystko ok. Zainstalowanie baterii 9,5kWh miało na celu wyłącznie pokrycie zużycia domowego, ładowanie EV miało się odbywać wyłącznie z sieci (bo zawsze jest w taniej cenie) ewentualnie z pomocą FV. Apka mojego falownika umożliwia ustawienie jakiegoś harmonogramu ładowania, rozładowania czy pauzy pracy baterii oraz umożliwia mi zmianę tych parametrów zdalnie z apki.

Niestety ostatnio (pewnie ze względu na zimę i mniej OZE) dostaję bardzo poszatkowane dynamiczne sloty ładowania w dzień:



Powoduje to to, że nie jestem tego w stanie ogarnąć ręcznie z apki i generalnie w efekcie bateria wspomaga proces ładowania samochodu (a to jest coś czego nie chcę).

Musiałem więc zaznajomić się z Home Assistantem, aby API EVSE spiąć z API falownika, aby ładowarka samoczynnie dała znać falownikowi 'ładuję samochód w dynamicznym slocie' na co falownik powinien wstrzymać rozładowywanie magazynu energii (ustawić baterię w tryb pauzy). Po prostu nie chcę aby podczas ładowania samochodu była pobierana energia z baterii domowej, a tylko wyłącznie z sieci.

1. Zakupiłem więc Home Assistant Green, który przyszedł kilka dni temu. Skonfigurowałem, zrobione pierwsze kroki z HA, rejestracja na GitHub, instalacja MQTT (do obsługi GivEnergy) i HACS (do EVSE Ohme).

2. Dodana integracja GivTCP z GitHuba:

3. Dodana integracja EVSE Ohme Home Pro z GitHuba:

4. Zrobiona automatyzacja aby magazyn energii wchodził 'w pauzę', gdy rozpoczyna się ładowanie EV (cel: ładowanie tylko z sieci, aby nie rozładowywać magazynu):



5. Dodana automatyzacja, aby magazyn powracał do Eco Mode (ładowanie baterii z PV i zasilanie domu) gdy zakończy się ładowanie samochodu:



6. Zrobiony jakiś wstępny HA pulpit (cdn.):



Znalazłem parę ciekawych opcji i filmików na YT jak parę rzeczy zoptymalizować, aby np. na podstawie prognozy nasłonecznienia (z SolCast) i paru historycznych danych ładować magazyn tylko do takiego SOC, aby go nie przeładowywać niepotrzebnie (czyli oszczędzić na kosztach energii), więc prace z HA będą kontynuowane.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.02.2024, 23:05   #793
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Ile czasu musiałeś poświęcić na ogarnięcie tego ?

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.02.2024, 23:13   #794
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Ile czasu musiałeś poświęcić na ogarnięcie tego ?
2 - 3h z testowaniem.
Ale to nie koniec, bo mam parę dodatkowych pomysłów jak parę rzeczy spiąć / zmodzić itp, np. jak automatycznie ogarniać eksport z baterii w trakcie Saving Sessions
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2024, 20:25   #795
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Mineło pół roku od kupna Tesli. Przejechałem w tym czasie nie za dużo bo 6641 mil (10 688km). Apka Tesli twierdzi, że zużyłem na to 1931 kWh (za 110 funtów*). Dałoby to wskazanie zużycia energii na poziomie 18,06 kWh/100km



Ww. obejmują więc nie tylko jazdę, ale np. zdalne grzanie / chłodzenie auta, zużycie przez strażnika itp.

* koszt nie uwzględnia, że cześć energii do ładowania pochodzi z FV, ale jak sądzę udział FV jest pewnie ok 10%, więc można przyjąć, że z 'pińcet' wydałem na 'paliwo'. Mam też bezpłatne Superchargery Tesli ale one stanowią tylko 13% wszystkich ładowań.

Sama Tesla na ekranie z kolei podaje statystyki od momentu włączenia biegu do momentu zaparkowania, czyli de facto energię zużytą w trakcie samej jazdy:



I tu wynik to 244 Wh/milę czyli po Waszemu jakieś 15,16 kWh/100km.

Czyżby ok. 300kWh poszło na grzanie/chłodzenie zdalne, strażnika, OTA i zabawę samochodem na postoju? Byłbym jeszcze w stanie wszystko zweryfikować danymi z EVSE (czyli tzw. ładowarki), tyle że przy 2 EV nie jestem w stanie z jej statystyk odróżnić, które z nas ładowało samochód.

Parę dodatkowych danych z TeslaFi, które poprzez API samochodu kolekcjonuje wiele jego danych więc robi ciekawe statystyki (uwaga: integracja zrobiona 11 dni po kupnie więc nie ma danych z tych początkowych dni):







Realny zasięg samochodu w moich warunkach to ok. 550km (WLTP to 620km). TeslaFi podaje również utratę pojemności mojej baterii przez pół roku na ok. 0,8% tyle, że to wskaźnik szacowany na podstawie utraty maksymalnego zasięgu a nie jakichś danych z baterii. W moim przypadku kupując w lecie (sierpień) i szacując w zimie (luty) spadek średniego zasięgu będzie oczywisty. Zobaczymy co Tesla Fi powie po roku.



W tym czasie jeden 'problem pierwszego świata' czyli okresowe braki neta w samochodzie (tzw. Premium Connectivity) w styczniu spowodowane jakimiś problemami Tesli z ich operatorem w UK. No i jak to w Tesli, automatyczne wycieraczki żyją własnym życiem. To tyle...

W porównaniu do ID.3 infotainment działa szybko i jak trzeba, update softu przez OTA również bezproblemowe (miałem 14 OTA w tym czasie).

Z minusów to samochód jest dłuższy i nie tak skrętny jak ID.3. Brak czujników parkowania w samochodzie (używane jest do tego 6 kamer) nie jest ciekawe przy przeszkodach z przodu, bo przednia kamera jest w szybie pod lusterkiem wstecznym. Nie widzi więc dobrze ile przód ma np. od ściany czy innego samochodu przy parkowaniu. Sprawę rozwiązałaby kamerka w zderzaku z przodu...
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 19.02.2024 o 12:52
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 08:38   #796
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,172
Motocykl: ATAS 1100 DCT
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 22 godz 12 min 9 s
Domyślnie

Kamerki w zderzakach mocno się brudzą.
Obrazki / linki padły.
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 12:52   #797
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał WojtasA Zobacz post
Obrazki / linki padły.
Poprawione
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 13:33   #798
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,359
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 45 min 34 s
Domyślnie

nabrU, trzeba mieć łeb jak sklep i ochotę jak nastolatek na ostrą 30+ żeby takie tematy ogarniać, gratuluje, ja po 2 minutach rzucałbym wszystkim w ścianę, telefonem, komputerem i magazynem energii też.
Ronin78 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 20:15   #799
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Widzisz, ja gorszy 'mechaniczne' jestem, a lepiej mi idzie z prądem i komputerami 😉
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2024, 07:45   #800
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Jak pewnie już kiedy pisałem (ale warto przypomnieć) moja taryfa elektryczna zapewnia mi tanie ładowanie (7,5 pensa za kWh) na stałe w godzinach 23:30 do 05:30 plus dynamicznie (po podpięciu samochodu) w ciągu reszty doby (każdy dynamiczny slot to też 7,5p/kWh dla całego domu ). Do momentu gdy nie zamontowałem baterii (czy jak Wy go tam nazywacie magazynu energii) było wszystko ok. Zainstalowanie baterii 9,5kWh miało na celu wyłącznie pokrycie zużycia domowego, ładowanie EV miało się odbywać wyłącznie z sieci (bo zawsze jest w taniej cenie) ewentualnie z pomocą FV. Apka mojego falownika umożliwia ustawienie jakiegoś harmonogramu ładowania, rozładowania czy pauzy pracy baterii oraz umożliwia mi zmianę tych parametrów zdalnie z apki.

Niestety ostatnio (pewnie ze względu na zimę i mniej OZE) dostaję bardzo poszatkowane dynamiczne sloty ładowania w dzień:



Powoduje to to, że nie jestem tego w stanie ogarnąć ręcznie z apki i generalnie w efekcie bateria wspomaga proces ładowania samochodu (a to jest coś czego nie chcę).

Musiałem więc zaznajomić się z Home Assistantem, aby API EVSE spiąć z API falownika, aby ładowarka samoczynnie dała znać falownikowi 'ładuję samochód w dynamicznym slocie' na co falownik powinien wstrzymać rozładowywanie magazynu energii (ustawić baterię w tryb pauzy). Po prostu nie chcę aby podczas ładowania samochodu była pobierana energia z baterii domowej, a tylko wyłącznie z sieci.

1. Zakupiłem więc Home Assistant Green, który przyszedł kilka dni temu. Skonfigurowałem, zrobione pierwsze kroki z HA, rejestracja na GitHub, instalacja MQTT (do obsługi GivEnergy) i HACS (do EVSE Ohme).

2. Dodana integracja GivTCP z GitHuba:

3. Dodana integracja EVSE Ohme Home Pro z GitHuba:

4. Zrobiona automatyzacja aby magazyn energii wchodził 'w pauzę', gdy rozpoczyna się ładowanie EV (cel: ładowanie tylko z sieci, aby nie rozładowywać magazynu):



5. Dodana automatyzacja, aby magazyn powracał do Eco Mode (ładowanie baterii z PV i zasilanie domu) gdy zakończy się ładowanie samochodu:



6. Zrobiony jakiś wstępny HA pulpit (cdn.):



Znalazłem parę ciekawych opcji i filmików na YT jak parę rzeczy zoptymalizować, aby np. na podstawie prognozy nasłonecznienia (z SolCast) i paru historycznych danych ładować magazyn tylko do takiego SOC, aby go nie przeładowywać niepotrzebnie (czyli oszczędzić na kosztach energii), więc prace z HA będą kontynuowane.
Czy to coś co kupiłeś to zabawka dla amatora, który może rozpocząć zabawę z home assistant? Tak naprawdę nie rozumiem chyba swoich potrzeb, albo mam po prostu bałagan w tym co mam obecnie, bazuje na Apple TV i mam jeszcze centralkę hue. Podejrzewam że wszystko żyje własnym cyfrowym życiem
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.