Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat AfricaTwin > Samochód Forumowicza > 4x4

4x4 Do gadania o terenowych pudełkach.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.12.2018, 07:46   #61
Dzieju

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Warszawa
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 13 godz 11 min 15 s
Domyślnie

Słówko do zachwyconych dieslami , dawanie przykładu że nowym to się jeździło dobrze i niemal bezkosztowo nie jest miarodajne.
Przykłady samochodów np 20 letnich i od przebiegu od 300tyskm dają obraz klarowniejszy , wtedy widać które zachowują dobrą kondycję.
Z grubsza każde autko pierwsze 100tys każdy przejedzie bez większych problemów , 200tys już nie wszystkie , 300tys nieliczne , większe przebiegi wybrane.
Trochę samochodów miałem , trudną do określenia ilością miałem okazję pojeździć dłużej, krócej , przejażdżki.
W żadnym samochodzie nie zachwycił mnie diesel , nie znalazłem w tych silnikach niczego wartego uwagi dla mnie.
Diesla używałem i używam nadal w ciężarówkach i autobusie i tam się sprawdza.
Można by długo wyliczać co lepsze ale najważniejsze by każdy miał taki pojazd z którego nie ma ochoty wysiadać , nie może się doczekać by znowu wyjechać , nadkłada drogi by dłużej się cieszyć jazdą , odpowiednio traktuje i dba , ..... , ....... itd
Jeśli ktoś tak nie ma to znaczy że ma tylko urządzenie do przemieszczania, bez wyrazu , którego nie lubi a tylko toleruje , jest mu obojętne czy jedzie czy nie , . .... ,. ..... itp.
Życie jest za krótkie by jeździć czymś przypadkowym.

By było też bardziej w temacie to dzięki Dabalowi miałem krótką okazję jego Audi 2.8 , w czterech kapciach i w automacie.
Stary 08.12.2018, 12:11   #62
Franz
Stary (P)iernik

Franz's Avatar

Miasto: Świeradów Zdrój
Motocykl: RD07A
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 13 godz 21 min 30 s
Domyślnie

Słuszna uwaga
Ja jestem wielbicielem diesla a zwłaszcza
starszego VW 1.9 Tdi i 2.5 TDI
Jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2018, 12:32   #63
matjas
Moderator

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: NC750X, R1100GS, XS850, KTM200EXC, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 22 godz 22 min 59 s
Domyślnie

Ja jakoś się nigdy nie jarałem samochodami - no może za wyjątkiem czasów kiedy miałem dużo włosów bardzo i jeździłem pod rząd przez 5 lat dwoma 2CV - ale to były tak inne czasy pod każdym względem, że nie ma co gadać. Apropos wątku to w tym miejscu napiszę, że to była bendzyna

Teraz jeśli idzie o diesla to mamy w chacie i ON i Pb i każde z tych aut ma swoje zalety jak i wady. Jeśli już o dieslu tak wiele się pisze to ja mimo, że to klekot i nienajmocniejszy absolutnie, lubię nim jeździć. Pali mało /min 3.9 w długiej trasie głównie przy powrocie z gór, max 6.5 przy ciągłym pałowaniu bo jest zagrożenie jakimś głupim spóźnieniem/, ale uciąg, ten spokój jest nieoceniony.
Czy współczesne TDI PD będzie jeździć 500tkm - nie wiem. Odpowiednio serwisowane na pewno dojedzie do 300tkm - to w moim przypadku 12-15lat jazdy.
Szczerze to mam nadzieję, że za 5 lat będę już większość kilometrów w okolicy pokonywał samochodem elektrycznym i to mnie głównie interesuje w kwestii motoryzacji w nadchodzących latach.

Co do współczesnych diesli powiem jeszcze, że mój teść jeżdzi Cromą 1gen 1.9JTD i auto u niego jest od nowości. Ma nalatane 300kkm i nie licząc jakichś dupereli typu alternator, ciegło od skrzyni biegów jest całe w oryginale - oryginalna dwumasa /jeśli jest/, sprzęgło, wtryski, turbina. Pali zawsze, jest czym jechać /150KM bodaj/, pali około piątki. Może nie jest to półbańki ale wynik IMO bardzo przyzwoity jak na auto podrzędnej w ocenie wielu marki. Z dupiatym dizlem.

W domu mamy jeszcze 1.0TSI polo 3cyl 90KM - i ja uwielbiam tym jeździć. Zawsze pali poniżej 4l w przepisowej trasie, jedzie 180 jak poprosisz, jest cichutkie niemal jak elektryk. Wspaniały jest ten silnik do codziennej eksploatacji i mimo, że byłem bardzo sceptycznie początkowo nastawiony do tego auta teraz gdybym miał wybrać Caddy lub Polo zostawiłbym malucha.
Nie zrobi 200kkm z oryginalnym piecem i turbiną? Może zrobi, może nie. Za 10 lat pewnie nie będę chciał nim jeździć i tak.

Pewnym jest, że do pewnego momentu robiono auta tak aby wystarczyły na maksymalnie długo ale ten moment mamy już od jakiegoś czasu za sobą i nie ma co gadać. Auta są może mniej trwałe ale są bazpieczniejsze, oszczędniejsze. W pewnym sensie płacimy za postęp technologiczny bo takowy się dokonał w ciągu ostatnich 15 lat i nie ma co do tego wątpliwości. Zapewne większość tu obecnych przesiadła się również na smartfony i aparaty cyfrowe zamiast zostać przy guzikowej nokii i zenicie ttl.
Kolejna wielka rewolucja będzie związana z przejściem sposobu zasilania samochodów /mówi się już o samolotach/ na elektryczność, zarówno tą zmagazynowaną w tradycyjnych ogniwach LiIon ale i w postaci ogniw paliwowych wodorowych. Bodaj z 4 lata temu widziałem już 'agregat' na wodór wielkości skrzynki browca, o mocy 1kW.

Mam tylko nadzieję, że będę mógł doczekać tej metamorfozy rynku motoryzacyjnego i obserwować jak się to wszystko będzie zmieniać.

m

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.

Ostatnio edytowane przez matjas : 08.12.2018 o 12:44
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2018, 12:38   #64
dubel

dubel's Avatar

Miasto: Krzyż Wielkopolski / Hjørungavåg (norwegia)
Motocykl: Była Africa,KAT990,GS1200Adv, jest 1190 Adv. R
Przebieg: rosnący
dubel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 11 godz 17 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
Słuszna uwaga
Ja jestem wielbicielem diesla a zwłaszcza
starszego VW 1.9 Tdi i 2.5 TDI
Jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki
Jest jeszcze bardzo fajny silnik od PSA DW10 i DW10C bardziej nowozytny ale zajebisty
Stary 08.12.2018, 12:44   #65
rumpel

rumpel's Avatar

Miasto: S-ec
Motocykl: FE450, 950 ADV
Galeria: Zdjęcia
rumpel jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 6 godz 48 min 52 s
Domyślnie

ja mam w JTD zrobione coś kolo 1100000 (milion sto) także nie jest źle
rumpel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2018, 12:49   #66
Franz
Stary (P)iernik

Franz's Avatar

Miasto: Świeradów Zdrój
Motocykl: RD07A
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 13 godz 21 min 30 s
Domyślnie

Matias, 1.9 Tdi Pd spokojnie dociagnie do 500 tys
Znałem przebieg 700
Znajoma ma 350 tys i na razie przy silniku
Nic nie robione ( 101 ps)
Ponoć najlepsza wersja 101 ps
a najbardziej nieudana 105 ps

Ps.Matias wiem, że nie dyskutujesz co lepsze
Moja odpowiedź dotyczy Twojej wątpliwości czy daciagniesz na 1.9 Tdi do 300 tkm
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 08.12.2018 o 13:18
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2018, 13:11   #67
matjas
Moderator

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: NC750X, R1100GS, XS850, KTM200EXC, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 22 godz 22 min 59 s
Domyślnie

Franek ja nie dyskutuję co jest lepsze - mówię tylko, że w dzisiejszych czasach te 'mityczne' 500k traci na znaczeniu.

Oczywiście jeśli ktoś autem pracuje i robi te 5k miesięcznie na luzaku/czy więcej/ to inna rozmowa ale umówmy się - większość robi te 30k rocznie max.

m

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania