Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.01.2021, 21:13   #1
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,821
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 12 godz 38 min 17 s
Domyślnie A wszystko to przez consigliero ;-)

Zastanawiacie się zapewne co się stało i czy to nie zajawka następnej forumowej gównoburzy. Na nic takiego (mam nadzieję) się tu nie zanosi, a powód tytułu tego wątku jest bardzo prosty: złożyliśmy zamówienie na samochód elektryczny.

Nie jest to takie cudo i szczyt techniki jak ID3 przywołanego do tablicy Consi, ale i nie takie było też przeznaczenie naszego pojazdu. Jest też jeden wspólny mianownik czyli producent - VAG. Al już nie będę Was trzymał dłużej w niewiedzy i wyłożę karty nas stół.

Jest to więc Seat Mii Electric.



Już widzę Was googlujących strony Seata, ale spotka was małe rozczarowanie, bo tego samochodzika nie znajdziecie w ofercie Seat Polska.

Poniżej więc trochę info z Seat UK:
https://www.seat.co.uk/new-cars/mii-.../overview.html





Jak widzicie nic wielkiego, żadnych wodotrysków, deska rozdzielcza jak z samochodu sprzed 10 lat, wajcha od hamulca ręcznego, wszędzie twarde plastiki itp. Ale jest też parę plusów, które nas przekonały do EV i tego niepozornego autka. Podstawowe to:
- brak opłat podatku drogowego dla EV tu w UK,
- dość dobry zasięg - podobno 162 mile (czyli jakieś 260 km),
- szybkie ładowanie CCS 40kW,
- dobry dostęp do wielu stacji ładowania w naszej okolicy (w promieniu kilometra mamy trzy miejskie parkingi z darmowymi stacjami ładowania 7kW).

Samochodzik nie jest też tak biednie wyposażony. De facto w UK jest oferowana tylko jedna dość bogato (jak na takie coś) wyposażona wersja z kilkoma kolorami, z których każdy jest darmowy (łącznie z metalikami). Owszem światła mijania są na zwykłe żarówki H4 (dziwne w EV, prawda?), nawigacji tu nie uświadczysz (choć jest na to fajny trik z integracją smartfona z aplikacją Seata) itp. ale są za to 16-calowe alusy, grzane przednie siedzenia, grzana przednia szyba, asystent pasa ruchu, czy czujniki ciśnienia w oponach i parę jeszcze innych rzeczy w standardzie.

Szukaliśmy samochodu dla żony (wybrała kolor Tornado Red z czarnym dachem), która pokonuje dziennie ok 40 mil (coś koło 65 km) do/z pracy (50/50 ruch miejski i pozamiejski) plus trochę na zakupy, do kosmetyczki, fryzjerki itp. Do tej pory jej wydatki transportowe to było jakieś 150 funtów miesięcznie.

Mimo, że to będzie drugi samochód w rodzinie, nie byliśmy na tyle odważni i przekonani do technologii EV, aby ten samochód kupić. Poszliśmy więc w prywatny leasing (albo jak to się tam u Was w Polsce nazywa). Będziemy go leasingować przez 24 miesiące z ratą miesięczną 187 funtów (żadnej wpłaty własnej czy prowizji, 24 równe raty leasingowe jak wyżej). Jak więc to wszystko policzyć to koszt dziennie to niewiele ponad 6 funtów czyli jakieś 2 kawy w Costa albo Starbucks. Ładując używając darmowych ładowarek można więc założyć, że koszty "paliwa" będą minimalne.

Autko ma baterie o pojemności 36.8 kWh (ciut mniej pewnie dostępne realnie) co podobno przekłada się na jakieś 8-10 godzin ładowania ze zwykłego domowego gniazdka (kabel w wyposażeniu samochodu), jakieś 4h z najpowszechniejszych w UK ładowarek 7kW Type 2. Ale jak trafi się na szybką ładowarkę CCS DC Combo 2 ( z czym w UK zasadniczo nie ma problemu) to podobno ładowanie 20 - 80% to jakieś 40 min do godziny.

Samochód zamówiliśmy bez widzenia go na żywo i jazdy próbnej (mamy lockdown i salony samochodowe są zamknięte). Poinformowano nas, że czas oczekiwania na pojazd (to zamówienie fabryczne) to jakieś 12 tygodni, więc na początku kwietnia (o ile nie będzie jakiegoś opóźnienia, o co w obecnych czasach nie trudno) powinniśmy się pochwalić zdjęciami na żywo.

Przyznam szczerze, że czekam na to małe coś z wielką ciekawością i na pewno podzielę się wrażeniami z jazdy i spostrzeżeniami z użytkowania jak samochód zawita na naszym podjeździe.


Ostatnio edytowane przez nabrU : 09.01.2021 o 12:04
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2021, 21:34   #2
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Wyglada bardzo fajnie!!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2021, 21:38   #3
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,231
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 godz 23 min 50 s
Domyślnie

Nie znajdziemy go w polskiej ofercie ale znajdziemy go w ofercie Skody (Citigo) i VW (Up). Jako wozidełko do miasta idealne. Różnica między wozidelkiem Marka , a Twoim, to taka, że Id3 jest zaprojektowany jako elektryczny, Twój jako "normalny" tylko silnik elektryczny włożyli. Zastanawiałem się nad Skodą w 2019 roku, zwłaszcza jak dopłaty w naszej :-) Polsce były. Tylko wtedy miało to sens. Cena po dopłatach około 60 000 zł . To jeszcze normalna cena za takie pudełko :-)
luk2asz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2021, 22:07   #4
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 19 min 29 s
Domyślnie

Znajomi mają apy i bardzo sobie chwalą jako auta miejskie. Dobra cena za takie autko.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2021, 22:39   #5
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,821
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 12 godz 38 min 17 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał luk2asz Zobacz post
Nie znajdziemy go w polskiej ofercie ale znajdziemy go w ofercie Skody (Citigo) i VW (Up). Jako wozidełko do miasta idealne. Różnica między wozidelkiem Marka , a Twoim, to taka, że Id3 jest zaprojektowany jako elektryczny, Twój jako "normalny" tylko silnik elektryczny włożyli.
Ależ wszystko się zgadza: Citigo-e iV i e-UP i nasze Mii to przecież to samo, tylko różni się znaczkiem na kierownicy i zapewne czasami ceną.

Po drugie nikt tu nie ukrywa, że te samochodziki to de facto prawie 10-letnie konstrukcje, w których silnik spalinowy zastąpiono ostatnio elektrycznym i daleko im do ID.3 czy jakiegokolwiek samochodu tworzonego od podstaw jako EV.

Nam po prostu chodziło o tanie w eksploatacji źródło transportu miejskiego i podmiejskiego z punktu A do B. Z wielu recenzji, które czytałem i oglądałem elektryczne Mii, Citigo czy e-Up nadają się do tego doskonale. A że samochodzik ten to nie Tesla, każdy widzi
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 01:42   #6
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,231
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 godz 23 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Ależ wszystko się zgadza: Citigo-e iV i e-UP i nasze Mii to przecież to samo, tylko różni się znaczkiem na kierownicy i zapewne czasami ceną.

Po drugie nikt tu nie ukrywa, że te samochodziki to de facto prawie 10-letnie konstrukcje, w których silnik spalinowy zastąpiono ostatnio elektrycznym i daleko im do ID.3 czy jakiegokolwiek samochodu tworzonego od podstaw jako EV.

Nam po prostu chodziło o tanie w eksploatacji źródło transportu miejskiego i podmiejskiego z punktu A do B. Z wielu recenzji, które czytałem i oglądałem elektryczne Mii, Citigo czy e-Up nadają się do tego doskonale. A że samochodzik ten to nie Tesla, każdy widzi
Przecież, przeze mnie przemawia tylko mała zazdrość 😂😂😂😂. A na poważnie, to jak widać elektro mobilność na wyspach jakoś lepiej wychodzi niż u nas.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pozdrawiam, łajza na Crf110
luk2asz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 07:14   #7
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,647
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 3 godz 50 min 0
Domyślnie

Nie marudź, lada dzień wyszczeli to co pan premier naobiecywał i wtedy Polska będzie znowu miszczem świata w elektromobilności.
Gratki nabrU i zazdraszczam
muszel72 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 09:13   #8
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,170
Motocykl: ATAS 1100 DCT
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 18 godz 11 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
Nie marudź, lada dzień wyszczeli to co pan premier naobiecywał i wtedy Polska będzie znowu miszczem świata w elektromobilności.
Gratki nabrU i zazdraszczam
Wiadomo - nasza kiełbasa już dawno przegoniła ich kiełbasę!
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 09:16   #9
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Gratulacje, ja widać na załączonym przykładzie, macie tam na wyspach szczęście że jak się coś deklaruje to nie następuje zmiana po 12 godzinach od ogłoszenia deklaracji. Cóż mogę powiedzieć po 3 miesiącach użytkowania elektryka. Do auta spalinowego wróciłbym tylko gdyby to było fajne auto z dużym silnikiem benzynowym i wszystkimi tymi systemami które mam obecnie. Tylko że taki wybór nie miałby nic wspólnego z pragmatycznym myśleniem. Czego brakuje w wizji elektromobilności w naszym kraju, zasadniczo tego aby wszelkie działania władzy nie były nastawione tylko i wyłącznie na pokaz siły i prężenie muskułów jacy to będziemy naj, brakuje po prostu pragmatycznego myślenia. Nie będę brnął dalej bo wyjdzie z tego faktyczna gównoburza. Mam nadzieję że VAG mimo wszystko chce zmiany a nie robi tą elektromobilność na pokaz.

Interesująco się robi około 5 minuty
Trzeba pamiętać że jeżeli będzie jakaś przyszłość dla naszych potomków to raczej nie będzie ona się rozwijać wokół indywidualnych środków transportu. Piszecie o tych skodach i vw up które są dostępne w naszym kraju, jak można mówić o dostępności jeżeli kupno takiego samochodu wymaga dużych kombinacji i tzw układów, szczególnie gdy liczymy na pomoc państwa, trzeba pamiętać że jak umiesz liczyć, licz na siebie. Jak widać nasz kolega z wysp stosuje się do tej zasady, ale oni na tych wyspach jak zaznaczyłem wcześniej mają bardziej zieloną trawę niż u nas na naszym podwórku
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.01.2021, 09:27   #10
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,170
Motocykl: ATAS 1100 DCT
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 18 godz 11 min 2 s
Domyślnie

A tak na serio to bez poważnych zachęt finansowych (Norwegia podatki, Londyn zwolnienie z opłat za wjazd dla elektryków) rozwój elektromobilnosci u nas nie będzie gwałtowny. Szykuje się ban dla diesli w niektórych dużych miastach zachodniej Europy, Euro7 może tez mocno pchnąć nas do elektryków. Zgadzam się z przedmówcą ze VW chyba najpoważniej wziął się za sprawę, po tym co zrobiła Tesla.
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.